Σελίδα 52 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 511 έως 520 από 678

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Σαλαμίνας - Περάματος (Ferries in Salamina - Perama route)

  1. #511

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους τους καραβόφιλους!!
    Έχω διαβάσει προσεκτικά όλες τις αναρτήσεις στο FORUM και αν μπορώ θα ήθελα να πώ την άποψή μου σχετικά με το θέμα το οποίο έχει προκύψει τις τελευταίες μέρες στα Ferry της Σαλαμίνας γιατί ακούγονται πολλά και στα ΜΜΕ και στα διάφορα FORUM όπως το δικό μας και στην τοπική κοινωνία αλλά πολλά από αυτά είναι λάθος (κατά την δική μου άποψη).
    Πρώτα απ'όλα δυστηχώς το όλο κακό της ιστορίας το πλήρωσαν για ακόμα μία φορά τα πληρώματα των πλοίων τα οποία κάποια από αυτά όχι όλα (δεν έχουν απολύσει όλα τα πλοία κόσμο) είναι απολυμένα, σαν εξηλαστήρια θύματα των κοινοπραξιών που μια ζωή βάζουν τα πληρώματα μπροστά (όπως στην περίπτωση του ΑΓΩΝΑ κατά της γέφυρας που απαιτούσαν με το έτσι θέλω τα <<ΑΦΕΝΤΙΚΑ>> από τα πληρώματα να παρεβρίσκονται στο δημαρχείο, στις συνελεύσεις με αυτό το θέμα και να κλαίνε) σαν υποτίθεται μορφή πίεσης. Θα σας πώ αν και δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμμένο θέμα οτι για κανένα πλήρωμα στις γραμμές που δραστηριοποιούντε πλοία αυτών των κοινοπραξιών δεν υπάρχει τήρηση της σύμβασης εργασίας, ο καθένας πληρώνει ότι θέλει!!!
    Ας πάμε τώρα στο θέμα της ασφάλειας. Μέχρι περίπου τις 20 Ιανουαρίου του 2012 ένα τμήμα του εισητηρίου 6.5 % πήγαινε στο ΚΑΕΟ στο ΝΑΤ για την ασφάλεια υπερ τρίτών δηλαδή, στην ουσιά οι επιβάτες αυτασφαλίζονταν και άν κάτι συνεβαινε τότε έμπαινε στην μέση το ΝΑΤ για την αποζιμείωση. Δεν υπήρχε ΠΟΤΕ ιδιωτική ασφάλεια εκ μέρους των πλοίων-πλοιοκτητών για αυτον τον λόγο.
    Ύστερα από πιέσεις των ακτοπλόων πλοιοκτητών για μείωση εισητηρίων ο Παπανδρέου με τον τότε Υπουργό Διαμαντίδη για να ικανοποιήσουν το αίτημα, αλλά και επειδή τα χρήματα αυτά δεν πήγαιναν έτσι και αλλιώς στην τσέπη του κράτους αφαίρεσαν αυτό το ποσό από το εισητήριο ( για να μειωθεί ο νάυλος) αλλά οι κοινοπραξές ΠΟΤΕ δεν το αφαίρεσαν και υπάρχει μέχρι σήμερα καρπόνωντας έτσι τα χρήματα αυτά. Μετά από αυτο τα πλοία ήταν ανασφάλιστα ως προς τρίτους μέχρι και προχθές το απόγευμα. Η μοναδική ασφάλεια που υπήρχε από μεριάς των πλοιοκτητών ήταν για ζημιά στο πλοίο(από πρόσκρουση κ.λ.π.) τίποτε άλλο.Δυστηχώς από όλα τα δημόσια πρόσωπα του τόπου δεν ακούστηκε τίποτα άλλο πέρα από ανακρίβειες και λόγια γραμμένα σε ένα χαρτί από τους προέδρους των δύο κοινοπραξιών. Και όλα αυτά για το αστρονομικό ποσό των 7.650 Euro ακριβώς. Δέν θέλω να σας κουράσω άλλο αλλά κάποια στιγμή τα πράγματα θα πρείπει να μπουν στην θέση τους για να ξέρουμε τί λέμε. Παρόλο που για πολλά χρόνια δραστηριοποιούμε σαν μέτοχος σε κάποια πλοία της γραμμής δεν μπορώ να μην σκέφτομαι και να μην λέω την αήθεια σαν ναυτικός και πολύ περισσότερο δεν γίνεται να φορτώνεται ο απλός κόσμος με ψέματα. Ελπίζω να βοήθησα στην συζήτησή σας.

  2. #512
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    [QUOTE=OCEAN LINER;484520 Ελπίζω να βοήθησα στην συζήτησή σας.[/QUOTE]
    Και με το παραπανω !!!
    Καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας !!!!

  3. #513
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέροντα αυτά που μας είπες φίλε OCEAN LINER.
    Ο υποβιβασμός της γραμμής συνεχίζετε. Εχθές μπήκε φίλος με τον Ποσειδώνα στο δρομολογιο απο Πέραμα των 11.15 π.μ. και το δρομολόγιο (απ' ότι μου είπε) ήταν εντάξει. Δεν είχε ξανα μπεί σε αυτό το πλοίο και ανέβηκε να το γνωρίσει. Του άφησε καλές εντυπώσεις.
    Εκείνο που είδε και δεν του άρεσε ήταν ένα αμφίπλωρο (όχι της γραμμής), ερχόταν για Πέραμα και όπως μου είπε το Αλέξανδρος Μ φαινόταν μπροστά του Highspeed, ευτυχώς που έβγαινε νερό απο τις εξαγωγές ψήξης των μηχανών και άφριζε λίγο στα πλάγια, νόμιζα είπε ότι ήταν σταματημένο. Έχει και το AIS του κλειστό για να μην φαίνονται τα ρεζιλίκια του. Κρίμα και πάλι κρίμα.

  4. #514
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    τα δρομολογια με ποια συχνοτητα γινονται??? (πρωι-βραδυ)

  5. #515
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Φίλε παρακάτω μπορείς να δεις τη συχνότητα των δρομολογίων.

    1D_1_~1.JPG

  6. #516
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    PIRAEUS
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    αγαπητε φιλε επειδη εχω ταξιδεψει σκαφος για πωληση στο εξωτερικο (ΝΗΓΗΡΙΑ) σε πληροφορω οτι καθε μετασκευη γινεται αναλογα με τις συνθηκες των λημανιων που θα εξηπηρετουνται απο αυτα πχ διαφορα βυθισματος στο ποταμι, ειδη προς μεταφορα (ζωα) και επισεις πριν την αναχωριση ανοιγουν τα μπουνια για την ευκολη εξοδο της θαλασας που κατα τη διαρκεια του ταξιδιου μπαινει στο γκαραζ

  7. #517
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Aπό τα ξημερώματα Πέμπτης προς Παρασκευής 24/05 ξεκινούν τα δρομολόγια τους οι δύο κοινοπραξίες στη γραμμή των Παλουκίων.
    Οι μνηστήρες πρέπει μέχρι σήμερα Πέμπτη στις 00.00 να παραδώσουν την γραμμή στις κοινοπραξίες, οπότε .....τα κουβαδάκια σας και σε άλλη παραλία.
    Και οι περισσότεροι ανταποκρίθηκαν σαν επαγγελματίες και τους ευχαριστούμε, αλλά κάποιοι που κινήθηκαν σαν χελώνα (T..urtle) να βάλουν μεγάλες πινακίδες εκεί που δραστηριοποιούνται, με τις ώρες που θα κάνουν δρομολόγια για να μην ανησυχούν γέροι και παιδιά......για απόνερα τώρα που πλησιάζει Καλοκαίρι.
    Η ναυμαχία ...έληξε.

  8. #518

    Προεπιλογή

    Μία εικόνα από την προβλήτα των αμφίπλωρων στο Πέραμα, με σύνθεση πλοίων που πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε μαζί στο μέλλον, τουλάχιστον στην ίδια γραμμή.

    ΩΚΥΡΡΟΗ, ΣΤΥΡΑ ΝΤΑΙΜΟΝΤ, ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, ΑΙΟΛΟΣ, ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VI και το ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΝΗ περιμένοντας να δέσει.

    31.jpg
    18 Μαίου 2013

    Και μία συνάντηση εν πλω, ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VI και ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ.

    32.jpg
    18 Μαίου 2013

  9. #519

    Προεπιλογή

    Τεράστιο ντοκουμέντο όλοι οι εισβολείς μαζί!!! Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου φίλε Espresso Venezia..!!!

  10. #520
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και για να συμπληρώσουμε τους εισβολείς όπως λέει και ο Stefanos13 γιατί ήταν 9, να πούμε ότι το Ωκυρρόη δεν δούλευε και τα τρία που λείπουν είναι το Ποσειδών, το Απόστολος Μ και το Άρης ΙΙΙ, όπως φαίνονται στη φωτο.

    ΑΡΗΣ ΙΙΙ 409 17-05-2013.jpg

Σελίδα 52 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας