Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 58

Θέμα: Απόστολος Π [Μαριάννα - Spice Islander I, Apostolos P., Marianna]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ σωστά έπραξες. Σε φόρουμ βρισκόμαστε, συζήτηση κάνουμε, το ίδιο θα έκανα κι εγώ στην θέση σου. Όπως είχα γράψει :



    Νεότερα στοιχεία που μπόρεσα να βρω, και με τα οποία μπορούμε να "συνοψίσουμε" κάπως το ιστορικό του πλοίου, αναφέρουν ότι πράγματι το πλοίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 1967 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ, καθελκύσθηκε το 1973 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ και μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π μόλις το 1974.

    Διά τυπικούς (πλέον) όμως λόγους (και ευνόητους), παραθέτω τα στοιχεία του πλοίου όπως αυτά αναφέρονται στη βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί το shipspotting :
    Χαιρομαι που ταυτοποιουνται οι αποψεις μας. Εχω ξαναγραψει πιο πανω πως μετονομαστηκε νωρις. Εγω τον αποστολο π. τον θυμαμαι ως αποστολο π. π απο το 82 που πηγαινα στην αιγινα. ποσο πιο πριν δεν θυμαμαι με σιγουρια γιατι ειμαι νεοτερος και ημουν μικρος αλλα ειμαι σιγουρος για το 82.τοτε ακομα δεν ειχαν πεσει μετασκευες στις παντοφλες και ο αποστολος ηταν ηδη διασημος ως ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. με τη φημη του πιο αργου και ολοι δυσανασχετουσαν οταν τους τυχαινε αυτο, αρα συμπεραινω πως και οι μεγαλυτεροι σε ηλικια δεν ξεραν κανενα πλοιο ως μαριαννα και ουδεποτε καποιος εως και πολυ μεγαλυτερος δεν του λεει κατι.Πιστευω πως με τοσες κουβεντες για τον αργο αποστολο θα ειχε αναφερθει. Μπορει και να μη ταξιδεψε ουσιαστικα με αυτο το ονομα. Επισης θυμαμαι πως παλια δεν ταξιδευαν ολες οι παντοφλες με την ιδια ταχυτητα -τη χαμηλοτερη βεβαια- οπως πιο αργα, (ισως γιατι ακομα δεν ηταν κοινοπραξια ακομα) η για λογους καυσιμων μπορει. Θυμαμαι ακομα πως περιπου 86-90 ειχε 2 δρομολογια για σουβαλα, το ενα συνεχιζε αιγινα και το αλλο γυριζε πειραια με μικρη διαφορα στην ωρα, κανα 10λεπτο. Αυτο γινοταν νωρις τα απογευματα καλοκαιρια, και αν ο αποστολος ξεκιναγε πρωτος ολες οι αλλες παντοφλες συνηθως τον προσπερναγαν μεχρι να φτασει σουβαλα,κι επειδη το δευτερο καραβι καθοταν αροδου μεχρι να φυγει αυτο που ξεφορτωνει ολοι απεφευγαν τον αποστολο αν εφευγε πρωτος γιατι αργουσαν.Επισης στη ταινια του '81 ειμαι σιγουροτατος πως απο πισω ειναι ο θρυλος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ.Π και ειναι τρανη αποδειξη πως θυμαμαι καλα.

  2. #32
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    I prwti fora pou o APOSTOLOS P mbike sti grammi itan to 75 i 76 den thymamme akrivws.

  3. #33
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    290

    Προεπιλογή

    Θυμαμαι ενα ταξιδι μου με τον Αποστολο απο Σουβαλα προς Πειραια. Κατα τα μισα της διαδρομης και καθως καθομουν εξω ακριβως απο τη γεφυρα ηχησε μια ειδοποιηση μεσα στη γεφυρα και αναβοσβηνε ενα κοκκινο λαμπακι. Παρατηρησα οτι η μια μηχανη ειχε τεθει εκτος. Ο καπετανιος (που αργοτερα ηταν στο Αρτεμις...νομιζω καπτα Μπητρος λεγοταν) μιλουσε προφανως με το μηχανοστασιο και προσπαθουσε να επαναφερει τη μηχανη. Μολις η μηχανη επαιρνε μπροστα αμεσως το λαμπακι αναβε και παλι. Για να μη πολυλογω καναμε ακομα μιαμιση ωρα να φτασουμε Πειραια με μια μηχανη. Θυμαμαι οτι δεσαμε προφανως για λογους ασφαλειας στη θεση που ειναι τα highspeed.

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. .jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PIANOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το επαληθευω κι εγω, απο τουλαχιστον το 82 που τον θυμαμαι λεγεται αποστολος και τον θυμαμαι βαμμενο.Μπεζ για την ακριβεια.Το χω ξαναγραψει και πιο υπαρχει και φωτογραφια μεσα στο φορουμ.
    Το 1980 όντως βαμμένο χαμηλά μπεζ.Στην φωτό φαίνονται άλλα αγαπημένα σκαριά.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Aπο τα λιγα ανοικτου τυπου που δεν μετασκευαστηκε- μεταμορφωθηκε

  6. #36
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    290

    Προεπιλογή

    Διπλα του το ΑΙΑΣ, το οποιο αργοτερα επιμηκηνθηκε το γκαραζ και το πανω ντεκ μεχρι τερμα πισω. Ξερει κανεις ποια χρονια εγινε περιπου αυτο?

  7. #37

    Προεπιλογή

    Σε μια φωτο απο το 1982 το ΑΙΑΣ το βλεπω επιμηκυμενο

  8. #38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια φωτο απο το 1982 το ΑΙΑΣ το βλεπω επιμηκυμενο
    Η φωτο που το βλεπεις επιμηκυμενο φιλε μου μαλλον ειναι λιγο μεταγενεστερη, θυμαμαι πως ο αιας μετασκευαστηκε λιγο πιο αργα μεταξυ 85-87 το πιθανοτερο το 86-87

  9. #39
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    10 μέρες πριν βυθιστεί το άτυχο βαποράκι..

    Αποστολος Π.jpg
    © Kristen Elsby
    Flickr.com

  10. #40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο κατασκευάστηκε ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Ποιά χρονιά όμως (???) εδώ είναι το ζήτημα. Σε όλες τις βάσεις δεδομένων αναφέρεται το 1967, στην δημοσίευση όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται ότι καθελκύστηκε το 1973.
    Γνωρίζουμε εδώ και πολύ καιρό ότι το πλοίο κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας, όπως επίσης ότι εκεί ολοκληρώθηκε και καθελκύστηκε το 1973 (σύμφωνα με το δημοσίευμα της Ελληνικής Ναυτιλιακής της 1ης Ιουνιου 1974).

    Αυτό που δεν γνωρίζαμε είναι ότι το ναυπηγείο Ηλία Γκούμα βρισκόταν στον ίδιο ακριβώς χώρο που βρίσκεται σήμερα το γνωστό σε όλους μας ναυπηγείο Μπεκρή, στα Αμπελάκια Σαλαμίνας βέβαια, απέναντι από του Παναγιωτάκη. Στον ίδιο χώρο λοιπόν που βρίσκεται εδώ και χρόνια το MENHIR και μέχρι πριν λίγο καιρό το ΜΑΡΘΑ, κατασκευάστηκαν τις δεκαετίες του '60 το ΣΟΛΩΝΑΚΙ ΙΙ και του '70 τα ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, ΣΑΛΑΜΙΣ (ΜΑΡΙΑ Γ.Κ.), ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ και ΚΑΜΠΕΡΟΣ.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας