Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 58

Θέμα: Απόστολος Π [Μαριάννα - Spice Islander I, Apostolos P., Marianna]

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fredy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ένα διαφορετικό βιντεο !!!!!!

    θεε και κυριε...[/QUOTE]

    Και μετα κατηγορείτε τα ελληνικά λιμάνια! Σα δεν ντρέπεστε!

  2. #22
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σε λίγο Απόστολε έτσι θα μας καταντήσουν και ευτυχώς έχουμε ακόμη μερικά ανοικτού τύπου, γιατί τα αμφίπλωρα δεν κάνουν για τέτοια πράγματα. Μου αρέσει που είναι κάποιος στην ακτή και του λέει που να ρίξει καταπέλτη, λες και αν πάει πιο αριστερά ....υπάρχει πρόβλημα.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. εχει αυτο το ονομα πολυ πριν το 1988 που αναφερεις.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα το προβλημα με ολα αυτα τα data base ειναι οτι θελουν παντα διπλο τριπλο τσεκαρισμα.Ολοι την εχουν πατησει ετσι.........
    Αγαπητέ φίλε, επίτρεψε μου να δευκρινίσω. Δεν αμφισβητώ καθόλου το ότι το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π είχε αυτό το όνομα πολύ πριν το 1988. Μπορεί μάλιστα να το είχε και πολύ πριν από το 1981, και το ΜΑΡΙΑΝΝΑ που βρίσκουμε να αναφέρεται σε πολλές πηγές να ήταν μόνο το όνομα με το οποίο ναυπηγήθηκε και καθελκύσθηκε ή να το είχε για μικρό διάστημα μετά την καθέλκυση του.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........αν και δεν έχω βρει κανέναν που να το θυμάται με το πρώτο του όνομα.........
    Προσωπικά, δεν το θυμάμαι το πλοίο πριν τα μέσα της δεκαετίας του '90, οπότε και σίγουρα πλέον ονομαζόταν ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, ώστε να έχω να καταθέσω προσωπική μαρτυρία (σχετικά με το πρώην αναφερόμενο όνομα του). Βρίσκοντας λοιπόν στις βάσεις δεδομένων πλοίων την αναφορά ότι το πλοίο έφερε το όνομα ΜΑΡΙΑΝΝΑ (για κάποιες μέχρι το 1988, για άλλες μέχρι το 1990), μετά όχι από διπλό - τριπλό αλλά πολλαπλό "τσεκάρισμα", μετέφερα τα συγκεκριμμένα στοιχεία, τα οποία ασφαλώς και μπορεί να είναι λανθασμένα, ωστόσο είναι τα μόνα "επίσημα καταγεγραμμένα" που μπορούμε να βρούμε, πέρα από τις συζητήσεις και τις προσωπικές θύμησες του καθενός.

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο κατασκευάστηκε ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Ποιά χρονιά όμως (???) εδώ είναι το ζήτημα. Σε όλες τις βάσεις δεδομένων αναφέρεται το 1967, στην δημοσίευση όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται ότι καθελκύστηκε το 1973. Σε αυτήν την δημοσίευση συνηγορεί και ο αριθμός νηολογίου του πλοίου, Ν.Π. 3073, ο οποίος σαφώς και δεν παραπέμπει σε πλοίο χτισμένο την δεκαετία του '60. Πιθανόν να έχουμε και εδώ να κάνουμε με περίπτωση πλοίου που ξεκίνησε να κατασκευάζεται και για κάποιο λόγο αποπερατώθηκε κάποια χρόνια αργότερα (βλέπε Θεόδωρος Μαρία Ζ).

    Σύμφωνα με τα επίσημα υπάρχοντα στοιχεία, μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π αρκετά χρόνια μετά την κατασκευή του, το 1988, αν και δεν έχω βρει κανέναν που να το θυμάται με το πρώτο του όνομα. Διεγράφη οριστικά από τα Ελληνικά νηολόγια το 2007, όταν και πουλήθηκε στην Τανζανία και μετονομάστηκε σε SPICE ISLANDER I. Bυθίστηκε όπως έχει προαναφερθεί στην Ζανζιβάρη της Τανζανίας στις 10 Σεπτεμβρίου 2011, με πολλά ανθρώπινα θύματα (κάποια δημοσιεύματα έκαναν λόγο για εκατοντάδες, άλλα για χιλιάδες). Έφερε ΙΜΟ 8329907.

    Αφου ετσι εγραψες ειχα χρεος να το διορθωσω, ποσο μαλλον που αναφερεσαι σε επισημα στοιχεια

    Εγω παντως για να συνεχισω την ροη του θεματος βαζω μια φωτο που τραβηξα απο το μακρυνο πια 1996

    σάρωση0016.jpg

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία ντοκουμέντο έβαλες φίλε Ben Bruce, διότι βλέπω απο πίσω το Ιλλύρια στην μία και ίσως μοναδική επίσκεψη μέσα στο λιμάνι του Πειραιά. Βλέπεις καμμιά φορά πάμε να φωτογραφίσουμε ένα πλοίο και προκύπτουν
    πλάγια/πίσω απο αυτό άλλα.

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφία ντοκουμέντο έβαλες φίλε Ben Bruce, διότι βλέπω απο πίσω το Ιλλύρια στην μία και ίσως μοναδική επίσκεψη μέσα στο λιμάνι του Πειραιά. Βλέπεις καμμιά φορά πάμε να φωτογραφίσουμε ένα πλοίο και προκύπτουν
    πλάγια/πίσω απο αυτό άλλα.
    Aνεσυρθει απο το σεντουκι και η φωτο του Ιλλυρια και θα μπει στο αναλογο θεμα

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aνεσυρθει απο το σεντουκι και η φωτο του Ιλλυρια και θα μπει στο αναλογο θεμα
    Μπράβο, βρες το θέμα του, γιατί θα ακολουθήσει και μία δικιά μου, που ... περιμένει !

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ετσι εγραψες ειχα χρεος να το διορθωσω, ποσο μαλλον που αναφερεσαι σε επισημα στοιχεια
    Και πολύ σωστά έπραξες. Σε φόρουμ βρισκόμαστε, συζήτηση κάνουμε, το ίδιο θα έκανα κι εγώ στην θέση σου. Όπως είχα γράψει :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αμφισβητώ καθόλου το ότι το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π είχε αυτό το όνομα πολύ πριν το 1988. Μπορεί μάλιστα να το είχε και πολύ πριν από το 1981, και το ΜΑΡΙΑΝΝΑ που βρίσκουμε να αναφέρεται σε πολλές πηγές να ήταν μόνο το όνομα με το οποίο ναυπηγήθηκε και καθελκύσθηκε ή να το είχε για μικρό διάστημα μετά την καθέλκυση του.
    Νεότερα στοιχεία που μπόρεσα να βρω, και με τα οποία μπορούμε να "συνοψίσουμε" κάπως το ιστορικό του πλοίου, αναφέρουν ότι πράγματι το πλοίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 1967 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ, καθελκύσθηκε το 1973 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ και μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π μόλις το 1974.

    Διά τυπικούς (πλέον) όμως λόγους (και ευνόητους), παραθέτω τα στοιχεία του πλοίου όπως αυτά αναφέρονται στη βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί το shipspotting :

    Name: Spice Islander I
    IMO: 8329907
    Callsign: SV3531
    Last known flag: TANZANIA
    Former name(s): - Apostolos P. (Until 2007 Jan) - Marianna (Until 1990)
    Vessel type: Ro-ro/passenger Ship
    Gross tonnage: 836 tons
    Status: Dead
    Build year: 1967

  9. #29

    Προεπιλογή

    Τωρα τι κουβεντιαζουμε φιλε μου δεν σε καταλαβαινω?

  10. #30

    Προεπιλογή

    Ομολογώ πως και εγώ δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...........

    Παρέθεσα πριν κάποια ποστ στοιχεία που ανέφεραν ότι το πλοίο ονομαζόταν ΜΑΡΙΑΝΝΑ μέχρι τα τέλη των '80s. Παρέθεσες φωτό που το έδειχνε ως ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π το 1981. Με νεότερα στοιχεία που βρήκα στα οποία αναφέρεται ότι μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π το 1974, έρχομαι και σε επιβεβαιώνω σε αυτό που έγραψες και παραθέτω μία από τις πηγές που είχα βρει την λανθασμένη πληροφορία.

    Συγγνώμη αλλά, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις......... ???

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας