Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 106

Θέμα: M/V Jupiter

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή M/V Jupiter

    Ένα μικρό βαποράκι 7,800 GRT που βούλιαξε έξω από τον Πειραιά όταν εμβολίστηκε από ένα αυτοκινηταδικο.Είχε ξεκινήσει κρουαζιέρα με μαθητές από κάποιο αγγλικό κολέγιο .
    Ο μοναδικος που εχασε την ζωη του ηταν ο φιλος μου ο Mαστροθανασης ο Ντοκουμανης , Ήταν το τελευταίο του ταξίδι πριν καταθέσει τα χαρτιά για την σύνταξη του ,και ήταν μοιραίο .Μέναμε δίπλα -δίπλα στο Renessance πριν φύγει να παει στο Jupiter .
    Στην μνήμη του αυτές οι λίγες φωτογραφίες που βρήκα , από το βαπόρι που του πήρε την ζωή έξω από τον Πειραιά εκείνο το βράδυ της 21 Οκτωβρίου του 88
    Jupiter-01.jpg
    Jupiter-02.jpg

    Πηγη http://www.simplonpc.co.uk/

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι το ατύχημα από δημοσιεύματα στον τύπο και μου είχε προκαλέσει εντύπωση πως έγινε τόσο κοντά στον Πειραιά. Τότε βέβαια δεν υπήρχαν VTS ή port traffic. Κάτι τέτοια βλέπουμε και αναρωτιόμαστε για τη δύναμη των πιθανοτήτων. Ούτε λαχείο για τον αείμνηστο Μαστροθανάση, ας είναι καλά εκεί που ταξιδεύει.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #3
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Μια διόρθωση .Ο Μαστροθανασης δεν ήταν το μοναδικό θύμα .Και ένας άλλος μηχανικός έχασε την ζωή του , όταν γλίστρησε λόγο της κλήσης που είχε πάρει το βαπόρι , και έπεσε ανάμεσα στα ρέλια και σε ένα από τα ρυμουλκά που προσπαθούσαν να το κρατήσουν στα ίσια .Ακούστηκε ακόμη ότι και κάποια από τα παιδιά ήταν σε μια λίστα αγνοούμενων .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 30-08-2010 στις 14:30

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Και μερικά ακόμα λόγια για το ναυάγιο .Όταν το βαπόρι τράκαρε και έκλεισαν από την γέφυρα τις υδατοστεγείς πόρτες , εγκλωβίσθηκαν οι μηχανικοί που ήταν standby στο μηχανοστάσιο , και διέφυγαν από την τσιμινιέρα, διότι από εκεί ήταν και η έξοδος κίνδυνου.* Μου παρέγραφε φίλος μηχανικός τον τρόμο που τους κατέλαβε προς στιγμήν , όταν έκλεισαν οι πόρτες και τα νερά ανέβαιναν με μεγάλη ταχύτητα ,και μέχρι να καταλάβουν ότι μόνος δρόμος είναι προς τα πάνω.

    *Σε κάθε στεγανό διαμέρισμα υπάρχει έξοδος κινδύνου ( καταπακτή και με φωτιστικό ασφαλείας )

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Να γιατί εκτιμώ σε μεγάλο βαθμό το Ναυτιλία και τη γνωριμία μου με τόσους αξιόλογους ανθρώπους της θάλασσας. Προσωπικές μαρτυρίες σαν αυτές δεν βρίσκονται εύκολα στα ΜΜΕ. Κρίμα για τους ανθρωπούς που χάθηκαν τόσο γρήγορα μετά τη σύγκρουση. Να 'σαι καλά Μαστρο Κώστα για τις αναφορές σου που τις εκτιμάμε ιδιαίτερα.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Να 'σαι καλά Μαστρο Κώστα για τις αναφορές σου που τις εκτιμάμε ιδιαίτερα...
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα στον φίλο μου τον Κώστα για όλα όσα μοιράζεται μαζί μας.

    Φίλε Νικόλα δεν ξέρω αν διάβασες και το πιό κάτω ποστ (συγκλονιστικό) του mastrokostas. Θα μπορούσα να το βάλω σε link, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται οπωσδήποτε και εδώ. Αν ο φίλος μου ο Κώστας έχει αντίρρηση ας το διαγράψει. Κοτζάμ administrator (και όχι άδικα) είναι δα !!!

    Αρχική δημοσίευση από mastrokostas.

    Απο το ναυαγειο του Jupiter
    Θυμάμαι μου έλεγε ένας φίλος μηχανικός ο Νίκος που τον είχε περισυλλέξει μια λάντζα ,ότι ενώ το πλοίο είχε αρχίσει να βουλιάζει με την πρύμη , είχαν μείνει μια ομάδα παιδιών τα οποία ακολουθούσαν έναν ναύτη, που από το σοκ του δεν έπεφτε στην θάλασσα .Στην αρχή πήγαν μαζί του μέχρι μια σωσίβια λέμβο και μετά μαζί κατάπλωρα ,στο μοναδικό κομμάτι που ήταν επάνω από την επιφάνια. Είχαν μαζευτεί αρκετές βάρκες ,ρυμούλκα , και διάφορα αλλά σκάφοι , όπου φώναζαν στα αγγλικά στα παιδιά να πέσουν στο νερό .Αλλά μάταια, διότι αυτά ακολουθούσαν τον ναύτη .Την τελευταία στιγμή και ενώ χανόταν όλη η πρύμη , πήδησε ο ναύτης και άμεσος τον ακολούθησαν ένα-ένα σαν προβατάκια και τα παιδιά . Σε δευτερόλεπτα χάθηκε και το βαπόρι , και από τον αέρα που απελευθερωνόταν δημιουργήθηκε ένας πίδακας νερού σαν να έβραζε η θάλασσα .Επάνω εκεί πλέον κολυμπούσαν όλα τα παιδιά .Ήταν ,μου έλεγε ,σαν μια άλλη δύναμη να προσπαθούσε να σώσει αυτά τα παιδιά .Επειδή υπάρχει ένας μύθος σχετικά με την δύνη που δημιουργείτε σε ναυάγια , όλοι φοβόντουσαν ότι θα τα τραβήξει κάτω. Γι αυτό και μόλις είδαν ότι τα παιδιά και ο ναύτης δεν κινδύνευαν ξέσπασαν σε λυγμούς .Η ένταση ήταν μεγάλη ,και το σοκ τεράστιο ,διότι βούλιαξε σε πολύ λίγο χρόνο ,και είχαν μόλις αφήσει τον Πειραιά .
    Το ναυάγιο αυτό ήταν η αιτία που το γυμνάσιο εγκαταλείψεως πλοίου για τους επιβάτες ,γίνεται πλέον πριν τον απόπλου .Και αυτό ήταν τότε το μεγαλύτερο πρόβλημα ότι δεν ήξεραν τα παιδία που να πανε όταν δόθηκε η εντολή της εγκατάλειψης πλοίου .Γι αυτό ακολουθούσαν τον ναύτη , που ξεχώριζε από το φανελάκι με το όνομα του βαποριού που φορούσε .

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και μια φωτο του δράστη με την πλώρη στραβομένη από τον εμβολισμό.

    ADIGE.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Πρέπει να ήταν τρομερές στιγμές για όλους στο μοιραίο Jupiter. Οι μαρτυρίες σου Μαστρο-Κώστα σε συνδυασμό με την φωτογραφία του έσπερου με φέρνουν κοντά σε εκείνο το βράδυ. Οι αναφορές στο Διαδίκτυο είναι ελάχιστες και δεν βρήκα λεπτομέρειες για το ατύχημα. Φαντάζομαι τον τρόμο στα μάτια του πληρώματος μηχανής με το που είδαν την πλώρη του Adige να σχίζει τη λαμαρίνα του Jupiter. Το τι ακολούθησε, οι μαρτυρίες του Μαστρο-Κώστα είναι τιμή για όσους χάθηκαν εκείνη τη νύχτα.

    Περάσανε 20 χρόνια και ελάχιστοι θυμούνται το περιστατικό, ίσως επειδή υπάρχει ο καταιγισμός ειδήσεων από τους καναλάρχες.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και να πεις πως φαίνετε να ειναι κανένα σοβαρο τράκο! Και η στούκα φαίνετε να έγινε ψηλα...

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι εχει μπαλα το βαπορι .Δεν ηταν μονο οτι τον τρακαρισε ,αλλα εκανε και αναποδα και ετσι το νερο εμπαινε πλεον με μεγαλητερη ταχυτητα .

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας