2 17 123412 ...
11 20 170

: Χρυσή Άμμος [Epirus, Chrissi Ammos II, Hong Ju]

  1. #11
    Nov 2007
    2.215

    Hong Ju

    .
    , .
    ( ).
    , .
    Roi Baudoin : 29-12-2007 15:24 :

  2. #12

    Giorgos_D
    ....

    Guangzhou. A ...
    !

  3. #13
    Feb 2008
    East Med
    1.091

    [Epirus, Chrissi Ammos II, Hong Ju]

    . . -, ;

    , . , 1984.

    Chrissi_Ammos.jpg

    Copyright
    Ellinis : 27-10-2008 13:36
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"] [/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  4. #14
    Apr 2008
    634

    . (thread) , ! , ' . 3 ( , ) , , ( ). ' -- . .

  5. #15
    Feb 2008
    East Med
    1.091

    Ο φίλος xara είχε δημοσιεύσει μια φωτογραφία του από το shipspotting. Η φωτογραφία του Απόστολου είναι δημοσιευμένη στο shipnostalgia από επίσημη κάρτα της εταιρείας. Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν επιπρόσθετες φωτογραφίες δημοσιευμένες και σε άλλες online photo album. Μερικές σχεδιαστικές γραμμές είναι να σαν έχουν βγει από τους ναυπηγούς του Νάξος, γι αυτό και έθεσα το αυτονόητο. Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλά πλοία, που σχεδιάστηκαν εκείνη την εποχή από διαφορετικά γραφεία, μοιράζονταν αρκετές ναυπηγικές γραμμές. Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε ;-)
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"] [/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #16

    .

  7. #17
    Nov 2007
    2.215

    To " "

    Νομίζω, ότι δεν θα μπορούσε να λείψει η παρουσία του εξαιρετικού φίλου Μίλτου Χαλά από την αναφορά στο "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό.
    Το καράβι αυτό είναι αναμφίβολα το αγαπημένο του. Για τεχνικούς λόγους δεν συμμετέχει ακόμα στο FORUM, οπότε θα χρειαστεί να κάνω τον ενδιάμεσο.
    Θα ξεκινήσουμε με ένα απόσπασμα από το γράμμα που είχε στείλει στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" για τα πλοία της Ραφήνας. Το έχουμε ξανανεβάσει, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
    Ο κύριος Stanley Sturmey (αναφέρεται στο γράμμα) είναι ο άνθρωπος που μαζί με την Κατερίνα Sturmey είχαν εκδώσει τα δύο εξαιρετικά βιβλία με τίτλους "Greek Sea Bridges" και "More Greek Feries"με φωτογραφίες και πληροφορίες για τα πλοία της ακτοπλοΐας μας.
    Παρατίθεται και ένα από τα πρώτα μοντέλα που είχε φτιάξει τότε ο Μίλτος Χαλάς για το "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό.

    To .jpg

    ().jpg
    Roi Baudoin : 08-05-2008 21:48

  8. #18

    Μου θυμίζεις τα νιάτα μου με αυτό το άρθρο... Αξέχαστες σελίδες!

  9. #19
     avatar   Leo
      Leo   Senior Moderator
    Nov 2007
    Athens, Syros-Tinos
    9.162

    Roi.... E, . ?

  10. #20
    Feb 2008
    East Med
    1.091

    Σκαλίζοντας και ξεσκαλίζοντας, όλο και κάτι θα βρούμε Leo. Δεν το ταξίδεψα το πλοίο και δεν θυμάμαι να το έχω δει να περνάει τη Σπίθα για όσο ήταν στο Αιγαίο. Από τις φωτογραφίες και τις περιγραφές όμως κατάλαβα ότι αυτό το σκαρί είναι αδερφό των Νάξος και Πάρος. Δεν είμαι ναυπηγός αλλά από πάντα μου φαίνονταν δια γυμνού οφθαλμού ότι είχαν ίδιους ναυπηγούς. Να 'ναι καλά ο Ναυτικός για την επιβεβαίωση.

    Η αλήθεια είναι ότι είμαι λάτρης των πλοίων που σχεδίασαν οι Κουϊμάνης, Πρατικάκης, και Σιμόπουλος. Πραγματικά, οι ναυπηγοί ζωγράφιζαν με τέτοια σκαριά που έβγαζαν την χρυσή εποχή των ναυπηγήσεων, αρχές του 1970.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"] [/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

2 17 123412 ...

-

  •