Σελίδα 27 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 172526272829 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 261 έως 270 από 299

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Κέρκυρας/Λευκίμης - Ηγουμενίτσας (Ferries in Kerkyra - Igoymenitsa route]

  1. #261

    Προεπιλογή

    Απίστευτο ντοκουμέντο, άκρως συλλεκτικό, μας παρέθεσε πριν λίγο ο φίλος gioros στο θέμα του ΦΑΙΑΞ !!!!! Όλα τα δρομολόγια των πλοίων στην γραμμή Κέρκυρας - Ηγουμενίτσας για την Μεγαλοβδομάδα του 1978 (σαράντα χρόνια πριν) με αναφορές ξεχωριστά σε όλα τα πλοία που εξυπηρετούσαν τότε την γραμμή.

    Ενδιαφέρον σίγουρα το ότι σε ένα επίσημο έγγραφο - ανακοίνωση των τοπικών λιμεναρχείων, δεν αναφερόντουσαν τα πλήρη - σωστά ονόματα των πλοίων. Για παράδειγμα το ΘΕΟΔΩΡΟΣ ήταν το ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ, το ΤΑΤΙΑΝΑ ήταν το ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟΥ, το ΞΑΝΘΟΥΛΑ ήταν το ΞΑΝΘΟΥΛΑ Β, και το ίδιο ίσχυε και για τα άλλα πλοία.

    Θερμώς ευχαριστούμε !!!

  2. #262
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Όντως ντοκουμέντο κάπου έχω και εγώ ένα .....
    Απλως να διορθώσω ότι δεν είναι το προγραμμα για την Μ.Εβδομαδα αλλά από την Κυριακή του Πάσχα και μετά

  3. #263
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τα πλοία της γραμμής Κέρκυρα - Ηγουμενίτσα δουλεύουν κανονικά σήμερα. Καλή συνέχεια.

  4. #264
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Σε ακινησία πλέον ΙΟΝΑΣ & ΚΕΡΚΥΡΑ μάλιστα αν δεν αλλάξει κάτι το δεύτερο θα πάει στην Αμαλιαπολη για την συντήρηση του

  5. #265
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    H Αμαλιάπολη βλέπω....είναι στα φόρτε της.

  6. #266

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ο φίλος Πέτρος μου έστειλε ένα θησαυρό από φωτο του Αρχείου του σωματείου Άγιος Σπυρίδων και τον ευχαριστώ πάρα πολύ.
    Πάμε λοιπόν να δούμε τέσσερις ιστορικές πλέον φωτογραφίες από το αρχείο του σωματείου "Άγιος Σπυρίδων", τις οποίες ο φίλος μου ο Παντελής (pantelis2009) μου τις εμπιστεύθηκε με την σειρά του, για να τις ...καλλωπίσω λίγο στο Photoshop (μάζεμα σκουπιδάκια, καδράρισμα, φωτεινότητα), και να τις παρουσιάσω στο φόρουμ. Όλες βέβαια από το λιμάνι της Κέρκυρας, και από ότι υπολογίζω όχι σε μεγάλες χρονικές αποστάσεις μεταξύ τους (κάπου στην δεκαετία '80).

    01.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΕΙΡΗΝΗ -- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π -- ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ -- ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π (1974) -- ΞΑΝΘΟΥΛΑ Β
    To ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π που αναφέρω είναι αυτό του 1974. Βρισκόμαστε σίγουρα μετά το 1981 όπου κατασκευάστηκε το ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ και πριν το 1984 όπου το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π πουλήθηκε στο εξωτερικό. Αν μάλιστα παρατηρήσουμε ότι στην πλώρη του ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π δεν αναγράφεται όνομα, δεν είναι καθόλου απίθανο η φωτό να είχε τραβηχτεί ελάχιστα πριν φύγει για το εξωτερικό. Να παρατηρήσουμε ακόμα την ...καλλιτεχνική απόδoση του ονόματος του ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π στην πλώρη του, KATRINE P !!!

    02.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ -- ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π (1985) -- ΚΕΡΚΥΡΑ -- ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ -- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π -- ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π
    Εδώ πιθανόν να βρισκόμαστε στην δεκαετία του '90, μιας και το ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π (τέρμα αριστερά) έχει δεχθεί την τελική του μετασκευή.

    03.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟΥ -- ΝΑΝΤΗ -- ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ -- ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ -- ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π (???)

    04.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π -- ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟΥ -- ΒΙΒΗ Λ -- ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ -- ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

    Αν και το θεωρώ αυτονόητο, να πω ωστόσο ότι οποιαδήποτε διόρθωση η προσθήκη άλλων στοιχείων είναι ευπρόσδεκτη !!!

  7. #267
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε λοιπόν να δούμε τέσσερις ιστορικές πλέον φωτογραφίες από το αρχείο του σωματείου "Άγιος Σπυρίδων", τις οποίες ο φίλος μου ο Παντελής (pantelis2009) μου τις εμπιστεύθηκε με την σειρά του, για να τις ...καλλωπίσω λίγο στο Photoshop (μάζεμα σκουπιδάκια, καδράρισμα, φωτεινότητα), και να τις παρουσιάσω στο φόρουμ. Όλες βέβαια από το λιμάνι της Κέρκυρας, και από ότι υπολογίζω όχι σε μεγάλες χρονικές αποστάσεις μεταξύ τους (κάπου στην δεκαετία '80).

    01.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΕΙΡΗΝΗ -- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π -- ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ -- ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π (1974) -- ΞΑΝΘΟΥΛΑ Β
    To ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π που αναφέρω είναι αυτό του 1974. Βρισκόμαστε σίγουρα μετά το 1981 όπου κατασκευάστηκε το ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ και πριν το 1984 όπου το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π πουλήθηκε στο εξωτερικό. Αν μάλιστα παρατηρήσουμε ότι στην πλώρη του ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π δεν αναγράφεται όνομα, δεν είναι καθόλου απίθανο η φωτό να είχε τραβηχτεί ελάχιστα πριν φύγει για το εξωτερικό. Να παρατηρήσουμε ακόμα την ...καλλιτεχνική απόδoση του ονόματος του ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π στην πλώρη του, KATRINE P !!!

    02.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ -- ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π (1985) -- ΚΕΡΚΥΡΑ -- ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ -- ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π -- ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π
    Εδώ πιθανόν να βρισκόμαστε στην δεκαετία του '90, μιας και το ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π (τέρμα αριστερά) έχει δεχθεί την τελική του μετασκευή.

    03.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟΥ -- ΝΑΝΤΗ -- ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ -- ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ -- ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π (???)

    04.jpg

    Από δεξιά προς τα αριστερά : ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π -- ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟΥ -- ΒΙΒΗ Λ -- ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ -- ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

    Αν και το θεωρώ αυτονόητο, να πω ωστόσο ότι οποιαδήποτε διόρθωση η προσθήκη άλλων στοιχείων είναι ευπρόσδεκτη !!!
    ΦΩΤΟ 1 ΑΓΑΠΗΤΟΣ & ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ μετά το ΞΑΝΘΟΥΛΑ
    ΦΩΤΟ 3 μετά το ΘΕΟΔΩΡΟΣ είναι το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ & ΟΧΙ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
    ΦΩΤΟ 4 μετά το ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ είναι και το ΝΑΝΤΗ

  8. #268

    Προεπιλογή

    Φίλε μου CORFU πολύτιμη πράγματι η βοήθεια σου !!! Δύο παρατηρήσεις επιπλέον και από εμένα.

    Στην πρώτη φωτό, τέρμα αριστερά, πράγματι διακρίνεται και ελάχιστο μέρος από την υπερκατασκευή του ΑΓΑΠΗΤΟΣ Α. Αλλά το ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ που το διακρίνεις ??? Ειλικρινά, όσο κι αν προσπαθώ δεν βλέπω κάτι !!!

    Στην τρίτη φωτό, έχεις μεν δίκιο, μετά το ΘΕΟΔΩΡΟΣ δεν είναι το ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ (με ξεγέλασε το κιτρινομπεζ χρώμα), ωστόσο όμως δεν πρέπει να είναι ούτε το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ που λες. Το πλοίο μετά το ΘΕΟΔΩΡΟΣ έχει Π στην πλώρη (το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ δεν είχε) και μάλιστα ίδιας σχεδίασης Π με αυτό του ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π (1985). Κάτι όμως που με μπερδεύει, και μιλάω βέβαια για την τρίτη φωτό, είναι ότι ανάμεσα στα ΝΑΝΤΗ και ΘΕΟΔΩΡΟΣ βλέπουμε και μία ακόμα άκρη πλώρης, σε κίτρινο χρώμα, που είναι ....μόνη της, δεν φαίνεται δηλαδή και ....το ταίρι της. Τι είναι αυτό ??? Κάνουν πουλάκια τα μάτια μου ???

  9. #269
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    4401A263-BEA3-4AFE-AD9A-BD3973F27448.jpegΝα το ¶γιος Δημήτριος

  10. #270
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο η δεύτερη φωτο είναι συνέχεια τις τρίτης φωτο και είναι το Θεολόγος Π.
    Σωστα παρατήρησες ανάμεσα στο ΝΑΝΤΗ και στο Θεόδωρος Μαρία είναι και άλλη παντόφλα αλλά μας παίζει κρυφτούλι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORFU : 26-05-2018 στις 18:23

Σελίδα 27 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 172526272829 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας