Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ιστιοφορια Σκαφους : Γινεται το σχέδιό μου?

  1. #1
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ολλανδία/ελλαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Ιστιοφορια Σκαφους : Γινεται το σχέδιό μου?

    Σας παραθέτω το σκαρίφημα (με διαστάσεις) που έχω κάνει για ένα σκάφος και 8α ήθελα να μου πείτε αν μπορεί να γίνει η ιστιοφορία που έχει το εν λόγω σκάφος.



    το βασικό μου ερώτημα αφορά το μπροστινό πανί αν μπορεί να ειναι στο ύψος που το έχω τοποθετήσει (να ξεκινα στο 1.60 απο το deck).

    Επίσης, εχω κανει και μια εσωτερική διαρύθμιση και έχω τοποθετήσει τα κρεβάτια κάθετα στο διμήκη άξονα του σκάφους. Στέκει αυτό ή λογω της ταλάντωσης του σκάφους (λογω ροπης) πρεπει τα κρεβάτια να ειναι παράλληλα του διαμήκη άξονα?





    Σας ευχαριστώ για οποιαδίποτε πληροφορία!

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Συνήθως για θέματα αεροδυναμικής θέλεις να μειώσεις όσο πιο πολύ γίνεται την αποσταση μεταξύ ποδιάς της τζένοας και καταστρώματος. Το γιατί δεν μπορώ να σου το εξηγήσω. Υποθέτω για να μην φεύγει ο αέρας από το κάτω μέρος του πανιού, αν και νομίζω σε αρκετά βιβλία ιστιοπλοίας μπορείς να βρεις την εξήγηση.
    Κρίνω πως προσπαθείς να φτοιάξεις ένα σκάφος που να συνδυάζει κλασσικό ιστιοπλοικό και motor sailer. Αν θες ρίξε μια ματιά στο Moody 45DS....
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως για θέματα αεροδυναμικής θέλεις να μειώσεις όσο πιο πολύ γίνεται την αποσταση μεταξύ ποδιάς της τζένοας και καταστρώματος. Το γιατί δεν μπορώ να σου το εξηγήσω. Υποθέτω για να μην φεύγει ο αέρας από το κάτω μέρος του πανιού, αν και νομίζω σε αρκετά βιβλία ιστιοπλοίας μπορείς να βρεις την εξήγηση.
    Για να εκμεταλλεύεσαι το μέγιστο του διαθέσιμου πλωριού τριγώνου ιστιοφορίας με το χαμηλότερο δυνατό κέντρο εφαρμογής δύναμης και την μικρότερη ροπή στρέψης του σκάφους (μικρότερη πλάγια κλίση). Βέβαια σε δυνατότερο καιρό (σε φλόκους) ανεβαίνεις λίγο, παρά το μειονέκτημα, για να περνάει το κύμα που ανεβαίνει στο deck.

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ολλανδία/ελλαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Kat'arxas, sugnwmh gia ta greeklish alla eimai ekswteriko auth th stigmh kai de grafw apo ton upologisth mou.

    koumparos kai jerry_p, sas euxaristw polu gia tis plhrofories kai tis aitiologhseis pou dwsate.
    Koumparos, akribws auto einai pou prospa8w na kanw. Ena skafos pou daneizetai stoixeia apo ta paradosiaka skafh, pou omws 8a exei sunxorna ais8htika, texnologika kai leitourgika stoixeia. Opws les h kathgoria tou 8a einai ena motorsailer kai oxi kapoio 100% original sailboat. Gi'auto to logo, mias kai de prokeite gia ena "pure" sailer gia fanatikous tou eidous (allwste uparxoun arketa aksiologa skafh se auth th kathgoria) anarotiemai an telika mporei na "leitourghsei" tetoia istioforia telika.

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ολλανδία/ελλαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    a! odws to moody 45ds exei arketa stoixeia me auta pou 8elw na xrhsimopoihsw... opws episis kai to pio palio Dufour Atoll 6..

  6. #6
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    γενικα η ιστιοφορια ετσι οπως εχεις σχεδιασει το σκαφος εχει το κεντρο παρα πολυ ψηλα.ετσι χανεις ενα μεγαλο τμημα πανιου που ειναι απαραιτητο για την κινηση ενος τοσο μεγαλου σκαφους.Παραλληλα με την μεγαλη υπερκατασκευη που σηκωνεται ψηλα θα εχει προβλημα με το κουπασταρισμα ακομα και με μικρης εντασης ανεμους.Η τοποθετηση τον κρεβατιων παραλληλα στον αξονα εχει να κανει πιστευω περισσοτερο με την καλυτερη αξιοποιηση του χωρου.Φανταζομαι ομως πως οταν εισαι ξαπλωμενος στον διαμηκη αξονα ζαλιζεσαι λιγοτερο.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    531

    Προεπιλογή

    βασικα δν ηξερα που να της βαλο αν ειναι λαθος εδω παρακαλω.. το ποθετησετετες αλου!! βγαλμενες απτο sea diamond Εικόνα 290.jpg

    Εικόνα 285.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STRATHGOS : 13-05-2008 στις 00:47

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ολλανδία/ελλαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    synodigos, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όντως, το ύψος της υπερκατασκευής θέτει τα προβλήματα που αναφέρεις. Βέβεια το σκάφος δε θα ειναι και το πιο hardcore ιστιοφόρο. . Οσο για τις κουκέτες, το ψάχνω και εγώ και μάλλον, όπως ανέφερες, έχει να κάνει πιο πολύ με τη ροπή στρέψης και ττο μέγεθος αίσθησής της απο τους επιβάτες.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας