Σελίδα 176 από 178 ΠρώτηΠρώτη ... 76126166174175176177178 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.751 έως 1.760 από 1772

Θέμα: Ποντοπόρα - Πλοία & Φωτογραφίες (Oceangoing ships & photos)

  1. #1751
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε το ZHENHUA 26 όπως φαινόταν πάνω από το ferryboat Προκόπιος Μ την ώρα που πήγαινε στη Σαλαμίνα.

    ZHENHUA-26-02-30-06-2016.jpg

  2. #1752
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Σήμερα ήρθε το ZHENHUA 27 με άλλες 2 γερανογέφυρες, άλλα δεν είχα φωτογραφική μηχανή

  3. #1753
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή ZHEN HUA 27

    P1080974.jpgP1090005.jpgP1090038.jpgP1080892.jpgP1080929.jpgΣτις 11/7/2016 αφιχθεί το πλοίο- IMO 8710182 προερχόμενο από τοLondon Gateway 3 όπου ξεκίνησε στις 29 Ιουνίου του 2016 και με μέση ταχύτητα 10 ναυτικών μιλίων την ώρα και μετα από κάποιες μικρές στάσεις αρόδο

    Συνοδευόμενο από τα ρυμουλκά της εταιρείας SpanopoulosgroupChristosXXXIII ,ChristosXXXIV & ChristosXXVIIδιέσχισε τον δίαυλο της Ψυτάλλειας στις 09:30 και ολοκλήρωσε τις διαδικασίες πρόσδεσης του στην νέα προβλήτα της Coscoστις 09:45 . Το πλοίο μετέφερε τις τελευταίες 2 από τις συνολικά 5 νέες γερανογέφυρες για Containerπου θα λειτουργήσουν στην Νέα προβλήτα ( της άλλες 3 τις είχε φέρει το πλοίο ZEN HUA 26 στις 30/6/2016. )

    Το πλοίο αυτό ZEN HUA 27 καθώς και το αδελφάκι του .παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού είναι τεχνολογικά πολύ εξελιγμένα . Είναι εξελιγμένα τόσο για τον τρόπο με τον οπόιο έχουν την δυνατότητα να ξεφορτώσουν το φορτίο τους με το να βυθίζονται έως κάποια μέτρα (ώστε να έρθει η επιφάνεια του deck του στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με της προβλήτας , ενώνουν τις σιδηροτροχιές και βγαίνει ο γερανός ( αν δεν απατώμαι έως 4 αλλα με επιφύλαξη των λεγομένων μου ) , όσο και για τον τρόπο πλεύσης τους αφού έχουν να αντιμετωπίσουν το ιδιόμορφο κέντρο βάρους του φορτίου όσο και τις ροπές στρέψης του κατά το ταξίδι .

    Αυτό το επιτυγχάνει χάρη στις πάρα πολλές δεξαμενές για έρμα με τις οποίες είναι εφοδιασμένο το πλοίο και τους συνολικά ( με επιφύλαξη για το νούμερο ίσως να είναι και 2 λιγότεροι ) 6 υπολογιστές ( πέραν τον κλασικών που διαθέτει ένα κλασικό πλοίο για τις κοινές λειτουργίες ενός πλοίου ) που είναι σε λειτουργία αποκλειστικά για αυτήν την δουλειά και υπολογίζουν , ελέγχουν και χειρίζονται τις δεξαμενές αυτές.

    Ένα σπάνιο ομολογουμένως πλοίο το οποίο επισκέφθηκε τα νερά του Πειραιά .


  4. #1754
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dimitris Mentakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    P1080974.jpgP1090005.jpgP1090038.jpgP1080892.jpgP1080929.jpgΣτις 11/7/2016 αφιχθεί το πλοίο- IMO 8710182 προερχόμενο από τοLondon Gateway 3 όπου ξεκίνησε στις 29 Ιουνίου του 2016 και με μέση ταχύτητα 10 ναυτικών μιλίων την ώρα και μετα από κάποιες μικρές στάσεις αρόδο

    Συνοδευόμενο από τα ρυμουλκά της εταιρείας SpanopoulosgroupChristosXXXIII ,ChristosXXXIV & ChristosXXVIIδιέσχισε τον δίαυλο της Ψυτάλλειας στις 09:30 και ολοκλήρωσε τις διαδικασίες πρόσδεσης του στην νέα προβλήτα της Coscoστις 09:45 . Το πλοίο μετέφερε τις τελευταίες 2 από τις συνολικά 5 νέες γερανογέφυρες για Containerπου θα λειτουργήσουν στην Νέα προβλήτα ( της άλλες 3 τις είχε φέρει το πλοίο ZEN HUA 26 στις 30/6/2016. )

    Το πλοίο αυτό ZEN HUA 27 καθώς και το αδελφάκι του .παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού είναι τεχνολογικά πολύ εξελιγμένα . Είναι εξελιγμένα τόσο για τον τρόπο με τον οπόιο έχουν την δυνατότητα να ξεφορτώσουν το φορτίο τους με το να βυθίζονται έως κάποια μέτρα (ώστε να έρθει η επιφάνεια του deck του στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με της προβλήτας , ενώνουν τις σιδηροτροχιές και βγαίνει ο γερανός ( αν δεν απατώμαι έως 4 αλλα με επιφύλαξη των λεγομένων μου ) , όσο και για τον τρόπο πλεύσης τους αφού έχουν να αντιμετωπίσουν το ιδιόμορφο κέντρο βάρους του φορτίου όσο και τις ροπές στρέψης του κατά το ταξίδι .

    Αυτό το επιτυγχάνει χάρη στις πάρα πολλές δεξαμενές για έρμα με τις οποίες είναι εφοδιασμένο το πλοίο και τους συνολικά ( με επιφύλαξη για το νούμερο ίσως να είναι και 2 λιγότεροι ) 6 υπολογιστές ( πέραν τον κλασικών που διαθέτει ένα κλασικό πλοίο για τις κοινές λειτουργίες ενός πλοίου ) που είναι σε λειτουργία αποκλειστικά για αυτήν την δουλειά και υπολογίζουν , ελέγχουν και χειρίζονται τις δεξαμενές αυτές.

    Ένα σπάνιο ομολογουμένως πλοίο το οποίο επισκέφθηκε τα νερά του Πειραιά .
    πολυ όμορφη παρουσίαση,ευχαριστούμε φιλε.

  5. #1755
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή Ποντοπόρος -Πλοία μεταφοράς βαρέων φορτίων (Oceangoing - Ηeavy Lift)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ όμορφη παρουσίαση,ευχαριστούμε φιλε.
    Να είσαι καλά φίλε . Είσαι ο μόνος που έδωσε σημασία . Μάλλον τελικά κάτι τόσο σπάνιο και δυσεύρετο δεν αρέσει στον κόσμο .. μάλλον θέλουν τα ίδια και και ίδια . Κρίμα .

  6. #1756
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    sea
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Μα το μόνο που τους νοιάζει είναι το ξεκατινιαζοντε με το ποσό πάει ένα πλοίο, γιατί έστριψε εκεί ένα πλοίο γιατί δεν έκανε αριστερή και όχι δεξιά μανουβρα ο κάπτεν, γιατί το superferry πάει Πάρο και όχι Ναξο και γενικά ένα άπειρα γλυψιματα στον κοσμο των ποσταλιων..Στην ποντοπόρο δεν έχει τέτοια πράγματα και γενικά δεν τους παίρνει να κάνουν τέτοια. Και σταματάω εδώ γιατί είναι κρίμα να χαλάσουμε και αυτές τις σοβαρες ενότητες της ποντοπόρου.

  7. #1757
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέτε είναι φίλοι Dimitris Mentakis και nautaki, λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για άλλα θέματα ....εκτός από ποστάλια.
    Εγώ το διαπίστωσα στο θέμα με τα αμφίπλωρα, τόσος ....κόπος και ελάχιστη ανταπόκριση.

  8. #1758
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λέτε είναι φίλοι Dimitris Mentakis και nautaki, λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για άλλα θέματα ....εκτός από ποστάλια.
    Εγώ το διαπίστωσα στο θέμα με τα αμφίπλωρα, τόσος ....κόπος και ελάχιστη ανταπόκριση.
    Κρίμα . Γενικα το βλέπω οτι μόλις ανέβει ποστάλι όλοι τρέχουν . Συγνώμη αλλά αυτο δεν το θεωρώ καραβολατρία αλλα ποσταλολατρία . Και τελευταία έχω κάνει μια πολύ μεγάλη προσπάθεια να φωτογραφίζω κάτι ακόμα πιο δύσκολο όπως τα Γιότ που είανι και δύσκολα να μάθεις ονόματα και πληροφορίες και ακόμα και εμει τίποτα . οπότε απλά σταματάς να βάζεις . Απογοήτευση

  9. #1759

    Προεπιλογή

    Ας πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο στο φίλο μας Δημήτρη για τη διευκρίνηση που έδωσε στη λειτουργία του συγκεκριμένου πλοίου. Ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό, πως θα συμπεριφέρεται αυτός ο συνδυασμός μεσαίου μεγέθους πλοίου - φορτίου με υψηλό κέντρο βάρους. Σίγουρα είναι δοκιμασία το ασφαλές ταξίδι του πλοίου αλλά και η συμπεριφορά του σε ένα ελαφρύ ή ακόμα και μεγαλύτερο κυμάτισμό ή swell.

  10. #1760

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί φίλοι Παντελή και Δημήτρη, να είστε σίγουροι ότι πάρα πολλοί διαβάζουνε τα ποστ σας (μας) και τα βρίσκουν πολύ ενδιαφέροντα. Είτε κανονικά μέλη (εγγεγραμμένα) είτε και απλοί επισκέπτες από τους εκατοντάδες σε καθημερινή βάση του nautilia. Και μιας και ο λόγος ξεκίνησε από το ποστ του Δημήτρη για το ZHEN HUA 27, να καταθέσω την προσωπική μου μαρτυρία που αφορά στο ότι ενώ το διάβασα πριν την απάντηση του Ανδριανού, ενώ το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον και με εντυπωσίασε ειδικά στο σημείο με τους επιπλέον υπολογιστές που υπάρχουν για να ελέγχουν τις δεξαμενές έρματος, αφενός δεν είχα κάτι παραπάνω να προσθέσω, αφετέρου δεν θεώρησα ντε και καλά επιβεβλημένο να ευχαριστήσω τον Δημήτρη για το ποστ του. Θέλω δηλαδή να πω Δημήτρη, το ότι μόνο ο Ανδριανός σε ευχαρίστησε, σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να σε κάνει να λες ότι "Είναι ο μόνος που έδωσε σημασία".

    Έτσι -είμαι σίγουρος- σκέφτονται και πολλοί άλλοι σαν εμένα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, αυτό που έχω συνειδητοποιήσει τα όσα χρόνια ασχολούμαι με τα φόρουμς, είναι πως ότι κάνω - γράφω - ανεβάζω, το κάνω πρωτίστως (για να μην πω αποκλειστικά) για το δικό μου κέφι. Τώρα αν βρίσκονται και κάποιοι φίλοι (λίγοι ή και περισσότεροι) που τα εκτιμούν, ακόμα καλύτερα οπωσδήποτε.

Σελίδα 176 από 178 ΠρώτηΠρώτη ... 76126166174175176177178 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας