Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 70

Θέμα: Σκιάθος [Μεγαλόχαρη, Άννα Μαρία - Skiathos, Megalochari, Anna Maria]

  1. #41
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Μηνύματα
    724

    Προεπιλογή

    Πολυ καλος ο Αντωνης

  2. #42

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικο Ντοκουμεντο!

  3. #43
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Ο καλος φιλος Roi οπου κι αν παει παντα φροντιζει να φερει πισω μια εκπληξη για ολους εμας.
    Ευχαριστουμε.

  4. #44
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Καλε μου φιλε Αντωνη σε υπερευχαριστω για τα ιστορικα ντοκουμεντα απο το νησι καταγωγης μου. Ενα πολυ ομορφο κειμενο πλαισιωμενο απο μια πολυ σπανια και ομορφη φωτογραφια. Παντα ιδιαιτερος, παντα ανανεωμενος, παντα ευρηματικος. Θα ηταν μεγαλη μου χαρα να τυχει να συναντηθουμε στην Κεφαλλονια διοτι σιγουρα εχουμε πολλα να δουμε και να πουμε. Σ'ευχαριστουμε και παλι να 'σαι καλα Αντωνη!!!

  5. #45
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Αντώνη, και εκ μέρους μου ένα μεγάλο ευχαριστώ για τους κόπους σου και τον προσωπικό σου χρόνο, που διαθέτεις για την περαιτέρω ενημέρωσή μας!
    Βεβαίως, και το μονοπώλιο δεν είναι ότι το καλύτερο, αλλά τουλάχιστον, ο αντίπαλος ήταν το Κεφαλληνία, ένας θρύλος που έμεινε στην Κεφαλλονιά για σχεδόν όλη του τη ζωή και πρόσφερε αδιάκοπα τις υπηρεσίες του.
    Για την εποχή του, το ¶ννα-Μαρία πρέπει να φάνταζε σαν κάτι το φανταστικό. Τόσο μοντέρνες γραμμές! Και ο Πόρος, μερικά σπιτάκια και αυτό ήταν όλο. Καμία σύγκριση με σήμερα ...
    Αντώνη, για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ και φαντάζομαι, ότι τις επόμενες ημέρες και εβδομάδες, θα μας παρουσιάσεις πράγματα που θα μας συνταράξουν

  6. #46
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή λίγο πριν το τέλος...

    Έχοντας δει στο φόρουμ το άλλοτε ΣΚΙΑΘΟΣ σε όλες τις φάσεις τις πορείας του σε Αιγαίο και Ιόνιο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να το δούμε και στα στερνά του χρόνια στην Αμερική.

    Νομίζω πως έχουμε αναφέρει πως όταν το πλοίο πουλήθηκε από το Νομικό, το πήραν Αμερικάνοι για να κάνει κρουαζιέρες τζόγου από τη Φλόριδα.
    Τελικά ως ΒΟSTON EXPRESS παροπλίστηκε το 1997 στο Μαϊάμι όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος...

    The M/V Boston Express, a 196-foot long car ferry vessel, ran aground in the Miami River in August 2003, and was subsequently abandoned by her crew. There was a substantial threat of a fuel oil discharge from the vessel. Consequently, the fuel was removed from the ship, and on September 3, 2003, she was towed to a disposal site approximately 24 miles offshore, and scuttled in water depths in excess of 2300 feet.
    πηγή
    Aρκετά με τα λόγια... ας το δούμε λοιπόν σε μια φωτογραφία του 2002, αλιευμένη αν θυμάμαι καλά από ιστοσελίδα της εκεί ακτοφυλακής.


  7. #47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας δει στο φόρουμ το άλλοτε ΣΚΙΑΘΟΣ σε όλες τις φάσεις τις πορείας του σε Αιγαίο και Ιόνιο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να το δούμε και στα στερνά του χρόνια στην Αμερική.

    Νομίζω πως έχουμε αναφέρει πως όταν το πλοίο πουλήθηκε από το Νομικό, το πήραν Αμερικάνοι για να κάνει κρουαζιέρες τζόγου από τη Φλόριδα.
    Τελικά ως ΒΟSTON EXPRESS παροπλίστηκε το 1997 στο Μαϊάμι όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος...


    Aρκετά με τα λόγια... ας το δούμε λοιπόν σε μια φωτογραφία του 2002, αλιευμένη αν θυμάμαι καλά από ιστοσελίδα της εκεί ακτοφυλακής.

    Eιναι καταπληκτικο το ευρημα σου ellinis.Mπραβο ειναι υπεροχο και καταπληκτικο απο την αλλη ακρη του κοσμου!

  8. #48
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ήξερα πως ειδικά εσύ θα το έβρισκες υπέεεροχο

  9. #49
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Στον Πόρο της Κεφαλλονιάς

    Νομίζω ότι αξίζει να ξαναγυρίσουμε για λίγο στο μακρινό 1965 και στο μικρό λιμάνι του Πόρου.

    Ο Πόρος, μέχρι τους σεισμούς του 1953, ήταν ένα μικρό λιμάνι με λίγους κατοίκους.
    Μετά τους σεισμούς, αρκετοί είναι οι κάτοικοι που έρχονται σιγά-σιγά εδώ και κτίζουν τα σπίτια τους (αυτά τα σπίτια θα τα δούμε σε άλλο θέμα).
    Μετά το 1953 οι πιο πολλοί νέοι φεύγουν είτε στα καράβια είτε μετανάστες στην Αμερική και στην Αυστραλία.
    Η Κεφαλλονιά υφίσταται μια απίστευτη πληθυσμιακή "αιμορραγία" σε νέους ανθρώπους.

    Φανταστείται, λοιπόν, τι σημαίνει για τον Πόρο η δρομολόγηση ενός πλοίου το 1965, δώδεκα χρόνια μετά τους καταστροφικούς σεισμούς.
    Μέχρι τότε το ταξίδι για τον Πόρο ήταν μια μικρή Οδύσσεια.

    Μέχρι τη δρομολόγηση του "¶γιος Γεράσιμος", το ταξίδι γινόταν με τα πλοία που αναχωρούσαν από το λιμάνι του Πειραιά. Το καράβι ξεκινούσε το μεσημέρι ή το απόγευμα από τον Πειραιά, έφθανε στη Σάμη ή στο Αργοστόλι το πρωΐ και στη συνέχεια ακολουθούσε ο φιδωτός δρόμος για τον Πόρο
    Ακόμα και μετά τη δρομολόγηση του "¶γιος Γεράσιμος", θα έπρεπε κάποιος να ξεκινήσει από την Αθήνα, να πάει στην Πάτρα, να φτάσει στη Σάμη και στο Αργοστόλι και από εκεί με το λεωφορείο να φτάσει στον Πόρο (κοντά στις 2 ώρες το ταξίδι Αργοστόλι-Πόρος).
    Κάποιος ξεκινούσε από τα ΚΤΕΛ του Κηφισού στις 7 το πρωί και έφτανε στον Πόρο και στα γύρω χωριά αργά το βράδυ.

    Φανταστείτε, λοιπόν, πώς ένιωθαν όλοι εκείνοι οι άνθρωποι που συγκεντρώθηκαν εκείνη την ημέρα στο μικρό μωλαράκι του Πόρου για να υποδεχτούν το καράβι.

    Βέβαια, οι ελπίδες γρήγορα διαψεύστηκαν.
    Θα χρειαστεί να περάσουν ακόμα 15-16 χρόνια για να σπάσει, τελικά, το "Αίνος" την απομόνωση του Πόρου.
    Και από το μικρό "Αίνος", φθάσαμε σήμερα στα 6 καθημερινά δρομολόγια (το καλοκαίρι).

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σπυροδιονύση Θεοδωράτο και τον Χρήστο Λαζαρή για όλα όσα πρόσφεραν.

    Φωτογραφίες από τον πρώτο κατάπλου του "¶ννα Μαρία" στον Πόρο, τον Μάϊο του 1965.
    Οι φωτογραφίες προέρχεται από το αρχείο του μεγάλου Τζαννιώτη φωτογράφου Διονύση Γουλιμή.
    Η λεζάντα της τρίτης φωτογραφίας δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβής, μιας και σύμφωνα με όσα έχουμε γράψει η καθέλυση του πλοίου έγινε στις 8 Μαΐου 1965.

    Η μικρή αυτή αναφορά και η μεταφορά των παρακάτω φωτογραφιών έγινε από τον Αντώνη Λαζαρή (στο forum Roi Baudoin).

    Αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

    ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ in Poros 10.jpg

    ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ in Poros 20.jpg

    ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ in Poros 40.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 26-08-2010 στις 10:03
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  10. #50
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας δει στο φόρουμ το άλλοτε ΣΚΙΑΘΟΣ σε όλες τις φάσεις τις πορείας του σε Αιγαίο και Ιόνιο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να το δούμε και στα στερνά του χρόνια στην Αμερική.

    Νομίζω πως έχουμε αναφέρει πως όταν το πλοίο πουλήθηκε από το Νομικό, το πήραν Αμερικάνοι για να κάνει κρουαζιέρες τζόγου από τη Φλόριδα.
    Τελικά ως ΒΟSTON EXPRESS παροπλίστηκε το 1997 στο Μαϊάμι όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος...

    Aρκετά με τα λόγια... ας το δούμε λοιπόν σε μια φωτογραφία του 2002, αλιευμένη αν θυμάμαι καλά από ιστοσελίδα της εκεί ακτοφυλακής.

    Φανταστική ανακάλυψη. Ποιός το φανταζόταν ότι αυτό το πλοίο με την τόσο κακή αρχή θα έφτανε στην άλλη άκρη.
    Μπράβο ¶ρη για την ανακάλυψη.

    Ξαφνικά το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ - ΣΚΙΑΘΟΣ έχει την τιμητική του και οι ¶ρης και Αντώνης συναγωνίζονται ποιός θα μας καταπλήξει πιο πολύ.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας