Σελίδα 16 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 213

Θέμα: Παντάνασσα [Pantanassa, Πρέβεζα]

  1. #151
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Καμμια σχέση φίλε avvachrist!.....όπως είπες κι εσύ ΣΥΝΗΘΩΣ ταξίδευε τόσο......πολλές φόρες όμως την είχα πετύχει να ταξιδεύει πάνω από 9 κόμβους έως και 10 μερικές φορές..το ρεκόρ ήταν 11.1 μια φορά.......όσο για την ηλικία μην ξεχνάς ότι το πλοίο πήρε αυτή τη μορφή το 2007 ,άλλαξε μηχανές, έβαλε 2 caterpillar των 720 ίππων επομένως δεν τίθεται λόγος παλαιότητας μηχανών να πεις κόβουν στροφές από τις τελικές.....εδώ παντόφλες 40χρονες με μηχανές ακόμη μεγαλύτερης ηλικίας δεν έχουν χάσει τίποτα από την ταχύτητα που είχαν από ναυπηγήσεως...
    Εν πασει περιπτώσει θεωρώ ότι μια μέση ταχύτητα των 11 κόμβων που ταξίδευαν τα πλοία στη Σουβαλα( προσωπικά τόσο θυμάμαι πως πήγαινε το ΟΣΙΟΣ ΔΑΥΙΔ προτού αναχωρήσει για Κέρκυρα) αλλά και το ΑΙΑΣ πιο παλιά ,δεν νομίζω πως δεν μπορεί να την ''πιάσει''....τώρα όσο αφορά αν είναι οικονομικό δεν το γνωρίζω αν αναλογιστείς ότι οι caterpillar γενικά σαν μηχανές καίνε παραπάνω απ΄ ότι οι υπόλοιπες μάρκες....

  2. #152

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....αλήθεια κανα νεότερο από το βαπόρι έχουμε???
    Μα τι λέτε τώρα φίλτατε Σωτήριε, παραπονεμένο θα σας αφήκουμε ???

    Τα νέα λοιπόν, ζεστά ζεστά σημερινά, είναι ότι το πλοίο συνεχίζει να παραμένει στο Πέραμα, με τον καταπέλτη του στο ναυπηγείο Φραντζή (παρεμπιπτόντως μου αρέσουν τα νέα του χρώματα),

    IMG_0042.jpg__IMG_0049.jpg__IMG_0088.jpg__IMG_0292.jpg
    Πέραμα - 17/04/2018

    δεν θα επιστρέψει στο Ρίο, όπως είναι προγραμματισμένο αυτήν την στιγμή θα ξεκινήσει δρομολόγια στην γραμμή Πειραιάς - Σουβάλα γύρω στις 20 Μαίου και δεν θα περιμένει την νέα δρομολογιακή περίοδο (από Νοέμβρη) όπως είχε δηλωθεί.

  3. #153

    Προεπιλογή

    Πρεπει να πιανει 10.5 να κανει 1.10 με 1.15 να κανει ανταγωνισμο οση ωρα κανει η κοινοπραξια απο αιγινα. Βεβαια ειναι και θεμα τιμης εισητηριου.13 δε πιανει ουτε 12 με τιποτα τετοιο μετασκευασμενο σκαρι.

  4. #154
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμια σχέση φίλε avvachrist!.....όπως είπες κι εσύ ΣΥΝΗΘΩΣ ταξίδευε τόσο......πολλές φόρες όμως την είχα πετύχει να ταξιδεύει πάνω από 9 κόμβους έως και 10 μερικές φορές..το ρεκόρ ήταν 11.1 μια φορά.......όσο για την ηλικία μην ξεχνάς ότι το πλοίο πήρε αυτή τη μορφή το 2007 ,άλλαξε μηχανές, έβαλε 2 caterpillar των 720 ίππων επομένως δεν τίθεται λόγος παλαιότητας μηχανών να πεις κόβουν στροφές από τις τελικές.....εδώ παντόφλες 40χρονες με μηχανές ακόμη μεγαλύτερης ηλικίας δεν έχουν χάσει τίποτα από την ταχύτητα που είχαν από ναυπηγήσεως...
    Μην ξεχνάς όμως αγαπητέ φίλε Σωτήρη ότι η συγκεκριμένη παντόφλα έχει φορτωθεί με αρκετούς τόνους λαμαρίνας μετά τη μετασκευή της. Μακάρι να πιάνει τις ταχύτητες που λες αλλά εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ δύσκολο. Εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε μετά την δρομολόγησή της στη νέα της γραμμή.
    Τώρα πάλι αυτό το μαύρο δεν θα έλεγα ότι μου κάθεται τόσο καλά στο μάτι. Ωραίο το μπλε στη γάστρα, ωραίο και το κόκκινο πιο πάνω, αλλά αυτό το μαύρο, δεν...

  5. #155

    Προεπιλογή

    Όπως όμως εξήγησε ο Σωτήρης : "...το πλοίο πήρε αυτή τη μορφή το 2007 ,άλλαξε μηχανές, έβαλε 2 caterpillar των 720 ίππων"..., άρα υποθέτω ότι όταν επιλέχθηκαν οι καινούργιες μηχανές λήφθηκαν υπ' όψιν οι "αρκετοί τόνοι λαμαρίνας που φορτώθηκε" το πλοίο. Ταυτόχρονα δηλαδή με την όντως βαριά και εκτεταμένη μετασκευή (ή μετά από αυτήν) αλλάχθηκαν και οι μηχανές, δεν παρέμειναν οι ίδιες που είχε και πριν, τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.

  6. #156
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει το σκαρί του???Δηλαδή παντόφλες κλειστού τύπου που του μοιάζουν όπως ΝΗΡΕΑΣ,ΛΕΥΚΙΜΜΗ,ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝΑΣ και άλλα έχουν χαμηλή τελική ταχύτητα????
    Βεβαίως και δέχτηκε μετασκευή βεβαίως φορτώθηκαν τόνοι....αλλά εδώ ..μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά πλοία...
    Τι μου συγκρίνετε???Το παλιό Πρέβεζα που είχε μηχανές μεγέθους αυτοκίνητου( ένας άπειρος δεν θα αναγνώριζε ποια είναι η γεννήτρια και ποια η κυρίως μηχανή από το μέγεθος μόνο) το οποίο ήταν το πρώτο πλοίο που έκλεινε τη γραμμή με λίγο αέρα επειδή δεν ''τράβαγε'' να πάει 1,5μιλι δρόμο ???
    Πάντως από την εμπειρία μου συνήθως τα γκάζια τα είχε στη μέση όταν ταξίδευε με 7.5-8 κόμβους οπότε στα μέγιστα πρέπει να βγάζει γύρω στους 12 κόμβους
    Το σκαρί εάν δεχτώ ότι η γάστρα είναι φλατ και όχι V έχει κάποια επίπτωση στην ταχύτητα....χωρίς αυτό να αποτελεί μοναδικό κριτήριο.....
    Άλλωστε δεν βλέπω το λόγο να γράφουν ψευδή στοιχεία σε ιστοσελίδες.....θα φανεί εξάλλου ποιες είναι οι επιδόσεις του εάν κάποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει...

  7. #157

    Προεπιλογή

    Τετοιου τυπου γαστρες ειναι φτιαγμενες αργες. Το καραβι παντως δεν δειχνει βαρυ. Εαν κρινω εμπειρικα απο τις διαστασεις του η ιπποδυναμη ειναι μικρη. Οι μηχανες ειναι συγχρονες αλλα μικρες με στοχο να δουλευουν δηλαδη στο 75-80% περιπου 1100 ιπποι συνεχομενα. Αν παει 10 κομβους εκει το καραβι πιανει με τα βιας 11,5 τελικη το κοβω. Επισης ολοι λενε και κατιτις παραπανω στις αγγελιες. Αυτα τα μεταφερο απο παλιο καπετανιο που εχει δουλεψει σε παντοφλες. Φυσικα το λεω μια εκτιμιση μονο. Μακαρι να ειναι γρηγοροτερο γιατι εγω εται κι αλλιως θα το τιμησω

  8. #158

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι στο παρελθόν οτι είχε πολλούς κραδασμούς.Το έφτιαξαν? ξερεται κάτι. ?

  9. #159
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε gioros ακόμα τρίζει τουλάχιστον το πίσω μέρος που είναι το παλιό Πρέβεζα...ειδικά όταν ανεβάζει στροφές περισσότερο ακούγονται οι κραδασμοί παρά οι μηχανές...το καλό είναι ότι το σαλόνι μπροστά είναι τελείως αθόρυβο.....
    Θυμάμαι κάποιος μου έλεγε κάποτε ότι όταν έκανε Πρέβεζα-Ακτιο δεν ξέρω πως έγινε..είχε βρει όλο το πρυμνήσιο μέρος σε αβαθή...οπότε στράβωσαν όλα προπέλες ,άξονες, τιμόνια...και από τότε έχει μείνει το τρίξιμο!!!

  10. #160
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Σάμη Κεφαλληνίας
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Εγώ απορώ...Τόσες παντόφλες,αμφίπλωρα,αμφίδρομα έχει η Ελλάδα αλλά και που κατασκευάζουν,αυτή την συγκεκριμένη παντόφλα διάλεξαν να βάλουν στην γραμμή της Αίγινας....Εμένα προσωπικά δεν μ'αρεσει καθόλου....Ας έφερναν μια πιο καλύτερη και καλοσχεδιασμένη παντόφλα,όχι το lego....

Σελίδα 16 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας