Σελίδα 17 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 213

Θέμα: Παντάνασσα [Pantanassa, Πρέβεζα]

  1. #161
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Επτάνησος_1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... αμφίπλωρα αμφίδρομα έχει η Ελλάδα ....
    Ποια πλοία αποκαλούνται αμφίπλωρα και ποια αμφίδρομα; Ποιες είναι οι διαφορές;

  2. #162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Επτάνησος_1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απορώ...Τόσες παντόφλες,αμφίπλωρα,αμφίδρομα έχει η Ελλάδα αλλά και που κατασκευάζουν,αυτή την συγκεκριμένη παντόφλα διάλεξαν να βάλουν στην γραμμή της Αίγινας....Εμένα προσωπικά δεν μ'αρεσει καθόλου....Ας έφερναν μια πιο καλύτερη και καλοσχεδιασμένη παντόφλα,όχι το lego....
    Κατ' αρχάς, για να είναι δυνατή η επιλογή ανάμεσα σε "παντόφλες, αμφίπλωρα, αμφίδρομα" θα πρέπει να υπάρχουν περισσότερες από μία αιτήσεις για δρομολόγηση σε οποιαδήποτε γραμμή. Στη συγκεκριμμένη περίπτωση, η μόνη εταιρεία που εξέφρασε ενδιαφέρον δρομολόγησης πλοίου ανοικτού τύπου στην γραμμή Πειραιά - Σουβάλας είναι αυτή του ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ. Από εκεί και πέρα, αν καταλαβαίνω σωστά φίλε μου, έχεις την γνώμη ότι θα έπρεπε η αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου (ή οποιοσδήποτε άλλος υπεύθυνος) να απορρίψει αυτήν την αίτηση δρομολόγησης του πλοίου με μόνη αιτιολογία ότι δεν έχει όμορφη εξωτερική εμφάνιση. Εννοείται πως διαφωνώ, αλλά σίγουρα η άποψη σου είναι σεβαστή.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια πλοία αποκαλούνται αμφίπλωρα και ποια αμφίδρομα; Ποιες είναι οι διαφορές;
    Αν και εκτός θέματος, δεν υπάρχει καμία διαφορά φίλε μου, είναι ίδια πλοία. Πιό σωστός όρος πάντως είναι το "αμφίδρομα".

  3. #163

    Προεπιλογή

    [QUOTE=sotiris97;600746]Όχι φίλε gioros ακόμα τρίζει τουλάχιστον το πίσω μέρος που είναι το παλιό Πρέβεζα...ειδικά όταν ανεβάζει στροφές περισσότερο ακούγονται οι κραδασμοί παρά οι μηχανές...το καλό είναι ότι το σαλόνι μπροστά είναι τελείως αθόρυβο.....
    Θυμάμαι κάποιος μου έλεγε κάποτε ότι όταν έκανε Πρέβεζα-Ακτιο δεν ξέρω πως έγινε..είχε βρει όλο το πρυμνήσιο μέρος σε αβαθή...οπότε στράβωσαν όλα προπέλες ,άξονες, τιμόνια...και από τότε έχει μείνει το τρίξιμο!!![/QUOTE


    Το γεγονός είναι αληθές μου το είχε πει ενας παλιός καπετάνιος όταν το ταξίδεβε σαν ΠΡΕΒΕΖΑ

  4. #164
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και εκτός θέματος, δεν υπάρχει καμία διαφορά φίλε μου, είναι ίδια πλοία. Πιό σωστός όρος πάντως είναι το "αμφίδρομα".
    Ευχαριστώ πολύ, συγχωρήστε μου το εκτός θέματος

  5. #165

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι κάποιος μου έλεγε κάποτε ότι όταν έκανε Πρέβεζα-Ακτιο δεν ξέρω πως έγινε..είχε βρει όλο το πρυμνήσιο μέρος σε αβαθή...οπότε στράβωσαν όλα προπέλες ,άξονες, τιμόνια...και από τότε έχει μείνει το τρίξιμο!!!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός είναι αληθές μου το είχε πει ενας παλιός καπετάνιος όταν το ταξίδεβε σαν ΠΡΕΒΕΖΑ
    Παιδιά μην πάτε ....μακριά, για το γεγονός της προσάραξης του πλοίου το 1997 στην Πρέβεζα έχει αναφερθεί παλαιότερα αναλυτικά μέλος του φόρουμ σε αυτό το ποστ. Επίσης, στα πρώτα ποστ του παρόντος θέματος (πιστεύω πάντα πως είναι καλό να διαβάζουμε και τα παλαιότερα ποστ), υπάρχουν αναφορές και για το vibration του πλοίου και για τις ταχύτητες που (τουλάχιστον παλαιότερα) ανέπτυσσε.

  6. #166

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μην πάτε ....μακριά, για το γεγονός της προσάραξης του πλοίου το 1997 στην Πρέβεζα έχει αναφερθεί παλαιότερα αναλυτικά μέλος του φόρουμ σε αυτό το ποστ. Επίσης, στα πρώτα ποστ του παρόντος θέματος (πιστεύω πάντα πως είναι καλό να διαβάζουμε και τα παλαιότερα ποστ), υπάρχουν αναφορές και για το vibration του πλοίου και για τις ταχύτητες που (τουλάχιστον παλαιότερα) ανέπτυσσε.
    Καλα ρε παιδια, 20 χρονια μετα πως και δεν το εχουν φτιαξει? ειναι τοσο δυσκολο να ευθυγραμμιστουν οι αξονες?

  7. #167
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Όλα οδηγούν στο Ριο

  8. #168
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Παντάνασσα όντως έχει πορεία για Ρίο, ίσως δεν θέλει να κάθετε και πάει να κάνει κανένα δρομολόγιο (άποψη μου είναι αυτή, δεν ξέρω κάτι). Πάντως το πρωί ήταν όπως βλέπουμε δεμένο στο ναυπηγείο Φραντζή.

    ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ-95-27-03-2018.jpg

  9. #169
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Παντάνασσα όντως έχει πορεία για Ρίο, ίσως δεν θέλει να κάθετε και πάει να κάνει κανένα δρομολόγιο (άποψη μου είναι αυτή, δεν ξέρω κάτι). Πάντως το πρωί ήταν όπως βλέπουμε δεμένο στο ναυπηγείο Φραντζή.

    ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ-95-27-03-2018.jpg
    Μέχρι το τέλος του χρόνου στο Ριο

  10. #170

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι το τέλος του χρόνου στο Ριο
    Πράγματι το πλοίο έφυγε χθες από το Πέραμα και βρίσκεται ήδη στο Ρίο, αλλά επειδή δεν πρέπει να κάνουμε .....αβαβά αυτά που είχαμε γράψει και δεν φαίνονται τελικά να επαληθεύονται,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νέα λοιπόν, ζεστά ζεστά σημερινά, είναι ότι το πλοίο συνεχίζει να παραμένει στο Πέραμα, με τον καταπέλτη του στο ναυπηγείο Φραντζή (παρεμπιπτόντως μου αρέσουν τα νέα του χρώματα),

    Συνημμένο Αρχείο 187790__Συνημμένο Αρχείο 187791__Συνημμένο Αρχείο 187792__Συνημμένο Αρχείο 187793
    Πέραμα - 17/04/2018

    δεν θα επιστρέψει στο Ρίο, όπως είναι προγραμματισμένο αυτήν την στιγμή θα ξεκινήσει δρομολόγια στην γραμμή Πειραιάς - Σουβάλα γύρω στις 20 Μαίου και δεν θα περιμένει την νέα δρομολογιακή περίοδο (από Νοέμβρη) όπως είχε δηλωθεί.
    οφείλω να διευκρινίσω ότι οι πληροφορίες μου δεν προερχόντουσαν "από κάπου" τυχαία, ούτε ήταν "φήμες που ακούγονται ανά καιρούς". Την ημέρα που είχα τραβήξει τις παραπάνω φωτό, και πιό συγκεκριμμένα ανάμεσα στο διάστημα της πρώτης και της δεύτερης, ένας κύριος είχε κατέβει από την γέφυρα του πλοίου, και πολύ ευγενικά με είχε ρωτήσει αν θα μπορούσε να με βοηθήσει σε κάτι επειδή με είδε να φωτογραφίζω το πλοίο τους (όπως ακριβώς μου είπε). Του συστήθηκα, του ανέφερα ότι συμμετέχω και γράφω σε ναυτιλιακό site, και τον ρώτησα αν το πλοίο θα επιστρέψει στο Ρίο ή αν θα δρομολογηθεί στις γραμμές της Αίγινας από το φετινό καλοκαίρι ή από την ερχόμενη δρομολογιακή περίοδο. Η απάντηση ήταν ότι δεν θα επέστρεφε στο Ρίο, θα ξεκινούσε δρομολόγια στην γραμμή Πειραιάς - Σουβάλα γύρω στις 20 Μαίου, και μάλιστα όταν ρώτησα αν θα κάνει δρομολόγια και στην Αγία Μαρίνα (όπως πριν δύο χρόνια το ΟΣΙΟΣ ΔΑΥΙΔ) μου απάντησε πως όχι, τα δρομολόγια του θα ήταν μόνο Πειραιάς - Σουβάλα.

    Εννοείται βέβαια, πως ο άνθρωπος δεν μου είχε πει τότε ψέμματα, απλά τα πλάνα του πλοίου και ο προγραμματισμός που υπήρχε άλλαξαν για λόγους (οποιουσδήποτε) οι οποίοι σαφώς και δεν μας αφορούν.

Σελίδα 17 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας