Σελίδα 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 134

Θέμα: Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού

  1. #51
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όμως είμαι εδώ και χρόνια πελάτης τσάρτερ, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι όλες οι εταιρείες ενοικίασης δεν εφαρμόζουν τις ληστρικές πρακτικές που περιέγραψες τόσο γραφικά.
    οι "ληστρικές" πρακτικές, εχουν στόχο τον πλοιοκτήτη, και όχι τον ναυλωτή.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #52
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Κρίση στον θαλάσσιο τουρισμό, αντιμετωπίζει και η γειτονική Τουρκία, παρόλο που έχουν παντού μαρίνες και έργα υποδομής, έχουν φτηνά εργατικά, έχουν φτηνά εστιατόρια και πολύ καλό φαγητό, κλπ. Είναι βέβαιο πως όταν τα έσοδα δεν καλύπτουν τα έξοδα (συντήρησης, αποπληρωμής του δανείου, κλπ), καταλήγουμε σε κακοσυντηρημένα και προβληματικά σκάφη, που πιέζουν προς τα κάτω όλη την αγορά, και οι προοπτικές για την χώρα μας, είναι μαύρες.

    Την δεκαετία του 70, είχαμε παραγωγή σκαφών και αναπτυξη στον κλάδο, ενώ οι Γερμανοί για παράδειγμα δεν φτιάχνανε τίποτα. Την δεκαετία του 80, δοθήκανε κίνητρα, και αναπτύχτηκε ο κλάδος της κατασκευής, βασισμένος στα κρατικά κονδύλια, που όταν σταμάτησαν την δεκαετία του 90, όλος ο παραγωγικός κλάδος πήγε για φούντο. Αντιθέτως, στην Γαλλία και Γερμανία, ο κατασκευαστικός κλάδος άνθισε, και φτάσαμε στο σημείο να εισάγουμε σήμερα τα πάντα, αντί να κατασκευάζουμε και να εξάγουμε βάσει της παράδοσης και της τεχνογνωσίας που είχαμε παλιότερα και την χάσαμε.

    Ο κλάδος της ενοικίασης σκαφών, αναπτύχτηκε παράλληλα την ίδια περίοδο, ο οποίος αρχικά ήταν πολύ κερδοφόρος, είτε γιατί η προσφορά ήταν μικρή, είτε γιατί η δραχμή διολύσθενε και υποτιμιόταν σε σχέση με τα ξένα νομίσματα, και το δραχμικό κέρδος ήταν τεράστιο, διότι όχι μόνο τα ναύλα ήταν σε συνάλλαγμα, αλλά και η αξία του σκάφους αποτιμιόταν σε συνάλλαγμα.

    Τα υπερκέρδη, κατέληξαν στις τσέπες των μεσαζόντων, που αναλάμβαναν την διαχείρηση των σκαφών, με υπερπρομήθειες που χρέωναν.

    Από τότε που κλείδωσε η ισοτιμία της δραχμής με το ευρώ, και ιδίως αφού το ευρώ έγινε το νόμισμα μας, χάθηκε το δραχμικό κέρδος, ενώ παράλληλα περάσαμε μια μικρή περίοδο παχέων αγελάδων, που αύξησε την προσφορά χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη αύξηση της ζήτησης. Σε αυτό συνετέλεσε ουσιαστικά και η απελευθέρωση των δανείων, που έγιναν προσιτά στους πάντες, ενώ μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 90 τα δάνεια ήταν για λίγους.

    Επιπλέον, άρχισαν να γίνονται έντονα και άλλα προβλήματα, όπως η κακή συντήρηση των σκαφών, οι κακές υπηρεσίες, η ανυπαρξία των υποδομών και η κακή τους ποιότητα εκεί που υπάρχουν.

    Όλα αυτά, συνθέτουν την εικόνα που σήμερα καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε: Υπάρχει υπερπληθώρα σκαφών, ο ανταγωνισμός των μεσιτών και των μεσαζόντων γενικότερα τους έχει δημιουργήσει ανελαστικά έξοδα (εκτός από το ότι τους έχει κακομάθει κιόλας...), η ζήτηση έχει μειωθεί ακόμα πιο πολύ λόγω της παγκόσμιας κρίσης, όσοι μικροιδιοκτήτες του παρελθόντος κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα όνομα, κάποια δική τους πελατεία, κλπ έχουν μεταβληθεί σε μικρομεσίτες, και αναπαράγουν τις ίδιες συνθήκες για τους υπόλοιπους (για δικό τους όφελος...), και οι σημερινοι μικροιδιοκτήτες, δεν έχουν καμμία ελπίδα για το παραμικρό κέρδος.

    Αφού δεν μένει κέρδος στον ιδιοκτήτη ενός επαγγελματικού σκάφους, προκειμένου να βγει, μειώνει όσο μπορεί το κόστος συντήρησης, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που πιέζει προς τα κάτω όλη την αγορά.

    Έτσι, ολοένα αυξάνονται φαινόμενα ιδιοκτητών, που μοναδικό τους κίνητρο είναι το ξέπλυμα μαύρου χρήματος ύποπτης προέλευσης, που οδηγεί σε επιπλέον αμαύρωση του κλάδου.

    Γιατροί, δικηγόροι και άλλοι διάφοροι που έχουν χρήματα να αγοράσουν ιδιωτικά σκάφη, επιλέγουν να τα έχουν εικονικά επαγγελματικά, είτε για να μειώσουν το κόστος τους κάνοντας κάποια ναύλα, είτε κάνοντας μαϊμού ναύλα για να διατηρούν τα σκάφη τους σε προνομιακά καθεστώτα.

    Τώρα, όλος ο κλάδος είναι στόχος του Υπουργείου Οικονομικών, ο φοροεισπρακτικός νόμος πνίγει τον πραγματικό επαγγελματία, καθώς και τα νέα επαπειλούμενα μέτρα θα αποθαρρύνει νέους να μπούνε στο επάγγελμα, αντιθέτως, οι "μαϊμουδιάρηδες" θα πληρώσουν και θα παραμείνουν...

    Με δεδομένες τις πιο πάνω συνθήκες, δεν είναι περίοδος που θα ήταν λογικό κάποιος να μπει σε αυτήν την αγορά.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  3. #53

    Προεπιλογή Συν Αθηνά και χείρα κίνει

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από consultant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επάγγελμα είναι καλό πλέον για κάποιον που θέλει να επενδύσει σε σκάφος των ονείρων του για να αποφύγει τους φορολογικούς ελέγχους με ότι αυτό συνεπάγεται και να κάνει ζημιά στον επαγγελματία που την βγάζει δύσκολα πλέον καταβάλοντας ετησίως το ανάλογο ποσό-χαράτσι.
    Το χαράτσι πάντως είναι για τον επαγγελματία το ποσό δε είναι για τους...
    Consultant, έχεις θέσει δύο θέματα: (1) ότι υπάρχει ανταγωνισμός από νεοεισερχόμενους/ερασιτέχνες στον κλάδο και (2) φοροδιαφυγή από τον ερασιτέχνη.
    Χωρίς να προσποιούμαι ότι ξέρω καλύτερα από εσένα και με όλο τον σεβασμό, θα διαφωνήσω μαζί σου και θα πω ότι η δική μου λογική λέει ακριβώς το αντίθετο. Ότι ο εδραιωμένος επαγγελματίας θα κάνει πολύ δύσκολη τη ζωή του όποιου ερασιτέχνη προσπαθεί να μπει σε ένα απαιτητικό έπάγγελμα και ότι τη φοροδιαφυγή θα την κάνει κατά πρώτο λόγο ο "επαγγελματίας" ο οποίος έχει σημαντικό τζίρο. Ο ερασιτέχνης λογικά θα έχει μικρούς τζίρους, τι θα κλέψει και με ποιο κίνητρο να κινδυνεύσει τα προνόμοια (που λέμε ότι απέκτησε) σαν επαγγελματίας;



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατροί, δικηγόροι και άλλοι διάφοροι που έχουν χρήματα να αγοράσουν ιδιωτικά σκάφη, επιλέγουν να τα έχουν εικονικά επαγγελματικά, είτε για να μειώσουν το κόστος τους κάνοντας κάποια ναύλα, είτε κάνοντας μαϊμού ναύλα για να διατηρούν τα σκάφη τους σε προνομιακά καθεστώτα.

    Τώρα, όλος ο κλάδος είναι στόχος του Υπουργείου Οικονομικών, ο φοροεισπρακτικός νόμος πνίγει τον πραγματικό επαγγελματία, καθώς και τα νέα επαπειλούμενα μέτρα θα αποθαρρύνει νέους να μπούνε στο επάγγελμα, αντιθέτως, οι "μαϊμουδιάρηδες" θα πληρώσουν και θα παραμείνουν...
    Η θέση μου για το θέμα των παρείσακτων και δει των παράνομων είναι ότι ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να τους "καταδώσει" ώστε να προστατεύσει τον εαυτό του, το εισόδημα της οικογένειας του, τους συναδέλφους και τον κλάδο του και σε τελική ανάλυση την Οικονομία και την πατρίδα του. Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι αυτό ακούεται απαξιωτικά σε κάποιους και σαν γραφικό σε άλλους αλλά ας μην τα περιμένουμε όλα από άλλους χωρίς να συμβάλλουμε καθόλου εκεί που μπορούμε να παίξουμε σημαντικό ρόλο.

  4. #54

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ -ΚΥΡΚΟΣ-, νομίζω ότι η θέση μου είναι σαφέστατη σε σχέση με αυτά που έχουν γραφεί γιά το θέμα από κάποιους με εμπειρία (διάβασε αυτά που έχει αναφέρει ο Mangos ανά διαστήματα με λεπτομέρεια, ο οποίος με έχει καλύψει πλήρως).

  5. #55
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κύρκος Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η θέση μου για το θέμα των παρείσακτων και δει των παράνομων είναι ότι ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να τους "καταδώσει" ώστε να προστατεύσει τον εαυτό του, το εισόδημα της οικογένειας του, τους συναδέλφους και τον κλάδο του και σε τελική ανάλυση την Οικονομία και την πατρίδα του. Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι αυτό ακούεται απαξιωτικά σε κάποιους και σαν γραφικό σε άλλους αλλά ας μην τα περιμένουμε όλα από άλλους χωρίς να συμβάλλουμε καθόλου εκεί που μπορούμε να παίξουμε σημαντικό ρόλο.
    Όταν ταξιδεύω, και όταν αράζω σε κάποιο κόλπο, ότι σακούλα και πλαστικό, σκουπίδια γενικότερα, τα μαζεύω, γιατί το να κάνω κριτική για όσους τα πέταξαν είναι εύκολο, εξίσου εύκολο αλλά πιο αποτελεσματικό είναι να τα μαζέψω.

    Τις τελευταίες ημέρες, διάφοροι περιπατητές στα δάση, βγάζουν λογίδρια στα κανάλια για τα σκουπίδια στα δάση, αλλά δεν τους έχω δει να κρατάνε μια μικρή έστω σακουλίτσα ή ένα σκουπίδι που έσκυψαν και μάζεψαν, για να είναι ένα λιγότερο.

    Εφαρμόζω στην πράξη το να κάνω ότι μπορώ, κι ελπίζω όταν κάποιος δει τι κάνω, να φιλοτιμηθεί να με μιμηθεί, ή τουλάχιστον να μην πετάξει στην θάλασσα τα σκουπίδια του.

    Αλλά αυτό απέχει από το να γίνουμε ρουφιάνοι της Εφορίας και καταδότες, και να καταγγέλουμε ο ένας τον άλλον. Και χριστιανικά να το δεις, ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο βαλέτω. Όλοι, κάπου έχουμε λερωμένη την φωλιά μας. Για ότι κάνουμε εμείς στραβό, έχουμε κάποια δικαιολογία και βρίσκουμε άλλοθι, ενώ για τα στραβά των άλλων, είμαστε αμείληκτοι στην κριτική.

    Ας φτιάξουν ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα, να αποκτήσουμε όλοι φορολογική συνείδηση. Ποιός θα βάλει τάξη σε αυτήν την χώρα? Αυτοί που εκλέγονται με τα μαύρα χρήματα που παίρνουν από τις μιζες κι από τις διάφορες μαύρες συναλλαγές που κάνουν οι ίδιοι και τα κόμματα τους?

    Μια καταγγελία ενός φοροφυγά, το μόνο που θα έχει σαν αποτέλεσμα, είναι να ανέβει η μίζα του εφοριακού που θα τον ελέγξει... Δυστυχώς, είναι φαύλος κύκλος, και με δεδομένη την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας, τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να βελτιώσουμε τον μικρόκοσμο μας.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #56

    Προεπιλογή Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ

    [QUOTE=consultant;245562]νομίζω ότι η θέση μου είναι σαφέστατη σε σχέση με αυτά που έχουν γραφεί για το θέμα από κάποιους με εμπειρία (διάβασε αυτά που έχει αναφέρει ο Mangos ανά διαστήματα με λεπτομέρεια, ο οποίος με έχει καλύψει πλήρως).[/QUOTE]

    Φίλτατε consultant, απολογούμαι για την απειρία μου η οποία οδήγησε ενδεχομένως σε παρερμηνεία των όσων είπες. Δεν υπήρχε καμία πρόθεση για στρέβλωση των λόγων σου. Από την άλλη είναι και η δική μου θέση σαφέστατη την οποία και αντιλήφθηκε πλήρως ο mangos.

    Και επειδή ο άνθρωπος εκτός από ναυτικός είναι και μάγκας, είπε και το ήμαρτον του:
    [QUOTE=mangos;245621]Και χριστιανικά να το δεις, ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο βαλέτω. Όλοι, κάπου έχουμε λερωμένη την φωλιά μας. Για ότι κάνουμε εμείς στραβό, έχουμε κάποια δικαιολογία και βρίσκουμε άλλοθι, ενώ για τα στραβά των άλλων, είμαστε αμείλικτοι στην κριτική.
    [/QUOTE]

    Παρόλο όμως που αυτή η δήλωση είναι, κατ'εμένα, μαγκιά και παρόλο που όταν το όλο σύστημα είναι σαθρό δεν μπορείς να κάνεις τον Δον Κιχώτη, επιμένω να διατηρώ την θέση μου όπως την εξέφρασα πιο πάνω (με κάποιες επιφυλάξεις πλέον).

    Νιώθω όμως ότι έγινα υπαίτιος να ξεφύγουμε από το θέμα και γι'αυτό θα ρωτήσω κατά πόσο έχει αρχίσει κόσμος να ενοικιάζει απευθείας το σκάφος από τον ιδιοκτήτη, παρακάμπτοντας του ατζέντηδες. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η τεχνολογία σήμερα, είναι τέτοια, που δίνει την δυνατότητα και σε ένα μικροεπιχειρηματία να κάνει ορατή την παρουσία του (μέσω δικής του ιστοσελίδας, blog, e-baysales, SMSadvertising, παρουσία σε διάφορα διαδικτυακά φόρα κλπ).

  7. #57
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.Ομολογώ ότι από το παρόν θέμα έχω προβληματισθεί πάρα πολλή (ενδιαφέρομαι για την αγορά σκάφους για επαγγελματική χρήση). Και ιδιαίτερα από τα λεγόμενα του Mangos(φαίνεται να γνωρίζει πολλά για τον κλάδο)
    Αλλά παρόλα αυτά προχώρησα προχθές στην αγορά του BENETEAU 50 FAMILY, είναι καινούργιο μοντέλο.Ας ελπίσω να πανε καλά τα πράγματα.

  8. #58
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.Ομολογώ ότι από το παρόν θέμα έχω προβληματισθεί πάρα πολλή (ενδιαφέρομαι για την αγορά σκάφους για επαγγελματική χρήση). Και ιδιαίτερα από τα λεγόμενα του Mangos(φαίνεται να γνωρίζει πολλά για τον κλάδο)
    Αλλά παρόλα αυτά προχώρησα προχθές στην αγορά του BENETEAU 50 FAMILY, είναι καινούργιο μοντέλο.Ας ελπίσω να πανε καλά τα πράγματα.
    καλοτάξιδο και καλές δουλειές.

    Έχεις να στείλεις κάποιο προσπέκτους? Πόσες καμπίνες? Πόσες τουαλέτες? καμπίνα σκίπερ έχει? Τελική τιμή στην Ελλάδα?

    Καλά έκανες και αγόρασες σκάφος. Είσαι ενήμερος για τα προβλήματα, δεν πας σαν αμνός προς σφαγή, ξέρεις τα υπερ και τα κατά, και στο χέρι σου είναι να μην πέσεις σε παγίδες.

    Καλύτερα ένα 50άρι, παρόλο που δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο, προφανώς είναι νέο μοντέλο, όσο μεγαλύτερο είναι ένα σκάφος, τόσο μεγαλύτερο είναι το έσοδο, ενώ η εργασία σου είναι η ίδια, και τα λειτουργικά έξοδα κατά 95% ίδια με τα μικρότερα. Έτσι, αφήνει μεγαλύτερη πιθανότητα κέρδους, αρκεί να δουλέψει. Ένα καινούργιο μοντέλο, ο αντιπρόσωπος-έμπορος θα κάνει τα πάντα για να δουλέψει, για να εξασφαλίσει πωλήσεις τα επόμενα χρόνια.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #59
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κύρκος Εμφάνιση μηνυμάτων

    Νιώθω όμως ότι έγινα υπαίτιος να ξεφύγουμε από το θέμα και γι'αυτό θα ρωτήσω κατά πόσο έχει αρχίσει κόσμος να ενοικιάζει απευθείας το σκάφος από τον ιδιοκτήτη, παρακάμπτοντας του ατζέντηδες. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η τεχνολογία σήμερα, είναι τέτοια, που δίνει την δυνατότητα και σε ένα μικροεπιχειρηματία να κάνει ορατή την παρουσία του (μέσω δικής του ιστοσελίδας, blog, e-baysales, SMSadvertising, παρουσία σε διάφορα διαδικτυακά φόρα κλπ).
    ο ζωντανός διάλογος, δεν γίνεται να είναι αποστηρωμένος, και είναι φυσικό κάποιες φορές να ξεφεύγει. Εφ όσον δεν γίνεται από πρόθεση, οι διαφωνίες και οι μικροπαρεξηγήσεις βοηθάνε τον διάλογο, αρκεί να παραμένουν σε πολιτισμένο επίπεδο. Το πλεονέκτημα του γραπτού λόγου, είναι ότι ακόμα κι αν οδηγηθεί αλλού η συζήτηση, τα προηγούμενα είναι εκεί, και όποιος ανατρέξει σε αυτά, έχει ότι χρειάζεται για να διαβάσει τις απόψεις όλων, και να συνεχιστεί η συζήτηση.

    Οι ατζέντηδες, κάνουν μια υπεύθυνη δουλειά, και είναι απαραίτητοι σε πολλές περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν καταντήσει σαν δικτάτορες, και χρεώνουν υπερβολικές προμήθειες. Έχουν και το καρπούζι, και το μαχαίρι. Εάν χρέωναν λογικές προμήθειες, εγώ θα ήμουνα υπερ τους, ιδίως μετά την εμπειρία που έχω αποκτήσει, από τόσα χρόνια που κάνω μόνος μου ναύλα, απ ευθείας.

    Ένας ιδιοκτήτης, μπορεί να έχει κακοσυντηρημένο σκάφος, μπορεί να είναι αγενής με τους πελάτες, μπορεί να προσπαθεί να τους φορτώσει προυπάρχουσες ζημιές ή ζημιές που προκύπτουν από κακή συντήρηση ή την παλαιότητα του σκάφους ή του εξοπλισμού... Μπορεί να έχει πάθει κάποια ζημιά, και ο τουρίστας να φτάσει στον ντόκο, αλλά να μην μπορεί να βρει εναλλακτικές λύσεις άλλων σκαφών που θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την κατάσταση. Όταν υπάρξει μια διαφωνία μεταξύ του τουρίστα και του ιδιοκτήτη, ποιός θα παίξει τον ρόλο του διαιτητή? Είναι πάρα πολλά, ένα επάγγελμα που υπάρχει, υπάρχει ακριβώς γιατί εξυπηρετεί κάποιες καταστάσεις και ανάγκες. Το πρόβλημα είναι ότι υπερχρεώνουν και πνίγουν τον κλάδο.

    Εαν ένας πλοιοκτήτης, που κάνει απ ευθείας ναύλα, και προσφέρει το σκάφος του φτηνά, γιατί να το κάνει έτσι, και δεν αρκείται σε ότι του δίνουν τα γραφεία? Προφανώς, όταν κάνει απ ευθείας ναύλα, ζητάει περισσότερα από όσα θα έπαιρνε νετ από τα γραφεία, κι έτσι στον τουρίστα, το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο...

    Εγώ για παράδειγμα, δεν είμαι καθόλου φθηνότερος από τις τιμές των διάφορων γραφείων, πιθανόν να είμαι και λίγο ακριβότερος!!! Αλλά, επειδή από κάθε ναύλο κερδίζω πολύ περισσότερα από ότι θα έπαιρνα εαν μεσολαβούσε μεσίτης, τα επιπλέον χρήματα που κερδίζω τα ξοδεύω στην άριστη συντήρηση, σε επιπλέον εξοπλισμό στο σκάφος, σε παροχές στον πελάτη μου, που στο τέλος, εαν με εμπιστευτεί και πληρώσει ότι του ζητάω, περνάει καταπληκτικές διακοπές, που άξιζαν τα χρήματα που πλήρωσε. Αλλά αυτό τελικά εξαρτάται από το φιλότιμο και την ευσυνειδησία μου, δεν το ξέρει εκ των προτέρων, κι αν ήμουνα λαμόγιο, θα μπορούσε να ταλαιπωρηθεί με πολλούς τρόπους...

    Φετος για παράδειγμα, ταξίδευα με συγκεκριμένο βοηθό που δεν τον χρέωνα εξτρά στους πελάτες, που είναι εκπληκτικός ψαράς, εκπληκτικός μάγειρας, εκπληκτικός στο να παίξει με μικρά παιδιά και να τα διασκεδάσει, και οι πελάτες μου έτρωγαν μεσογειακή κουζίνα και πολύ φρέσκο ψάρι, εντελώς δωρεάν. Με προχειρο υπολογισμό, τα ημερήσια γεύματα που τρώγανε πρωί-μεσημέρι-βράδυ στο σκάφος, θα στοίχιζαν πάνω από 300-500 ευρώ, εαν τα πλήρωναν σε ταβέρνες!!! Εμάς δεν μας στοίχισαν τίποτα, η θάλασσα φρόντιζε να μας παρέχει τα πάντα, και τα εβδομαδιαία ψώνια στα σούπερ μάρκετ, δεν ξεπέρασαν τα 250-300 ευρώ. Στο σκάφος φτιάξαμε μπάρμπεκιου, και σχεδόν κάθε μέρα, ψήναμε διάφορα στα κάρβουνα, χαμός έγινε... Οι πελάτες πέρασαν τόσο ωραία, που στο τέλος αφήνανε πουρμπουάρ 500 και πλέον ευρώ. Κάποιοι έδοσαν 1000 ευρώ πουρμπουάρ στο τέλος!!!

    Όπως σε όλες τις δουλειές, το σημαντικότερο είναι να αποκτήσεις πελάτες, που θα επαναλαμβάνονται, που θα σε συστήνουν στους φίλους και στους γνωστούς τους, που θα γνωρίζουν εσένα, δεν θα είναι απλώς ένα τυχαίο site που βρήκαν σε κάποια μηχανή αναζήτησης.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #60
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλοτάξιδο και καλές δουλειές.

    Έχεις να στείλεις κάποιο προσπέκτους? Πόσες καμπίνες? Πόσες τουαλέτες? καμπίνα σκίπερ έχει? Τελική τιμή στην Ελλάδα?
    Προσπέκτους δεν υπάρχει ακόμα, έχει 5 καμπίνες συν μία για τον σκίπερ και 3 τουαλέτες. 255.000 χιλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ100 : 28-08-2009 στις 10:18

Σελίδα 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας