Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 134

Θέμα: Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού

    Για σας, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αποδοτική είναι η αγορά ιστιοπλοϊκού σκάφος για επαγγελματική χρήση.

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    N.Faliro
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    η αγορά ιστιοπλοικού για επαγγελματικη χρήση (ενοικίαση προς τρίτους) μπορει να γίνει επικερδής υπο προυποθέσεις. Εν τάχει θα σου πώ δύο πολύ βασικές προυποθέσεις:

    Α) Να είσαι εσύ ο σκιπεράς του σκάφους
    Β) Να μπορείς να συντηρεις το σκάφος μόνος σου. Δηλαδή βαψίματα τριψίματα, μουράβιες κλπ κλπ να είσαι σε θέση να τα κάνεις εσύ.
    Επίσης με ένα και μόνο σκάφος μάλλον δεν θα έχεις το αναμενόμενο κέρδος. Σκέψου τον ανταγωνισμό..(kavas, kyriakoulis,vernicos klp)

    Σκέφτομαι και γω να ασχοληθώ με τον τομέα αυτό αλλά προς το παρόν είμαι λίγο δυστακτικός.
    Προτεινόμενο σκάφος OCEANIS 37 και πάνω. Μακρυά από BAVARIA αν και έχουν κατακλήσει τον κλάδο.


    φιλικά,
    Σάββας

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Εχω έρθει σε επαφή με την αντιπροσωπεία της jeanneau. Μου είπε ότι εγγυάται 112 μέρες ναύλα το χρόνο(με συμβόλαιο), αλλά στον πλοιοκτήτη μένει το 65% του ναύλου(sun odyssey 36i). Με αυτόν τον τρόπο μένουν μείον τα λειτουργικά του σκάφους(ασφάλεια, moorings κλπ) 10.000 ευρώ. Αν όμως ασχοληθείς προσωπικά, όπως είπες στη συντήρηση μπορείς να αυξήσεις το κέρδος σου. Σαν skipper μπορείς να ασχοληθείς και σε άλλα σκάφη της εταιρείας. Θα πρέπει να σκεφτουμε ότι σε 5 χρόνια το σκάφος για είναι εμπορεύσιμο πρέπει να πουληθεί( περίπου στο 70% της αξίας του). Είναι λίγο δύσκολος γρίφος.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Να πω 2-3 πράγματα που ξέρω όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από κάποιο γνωστό που έκανε αυτή την δουλειά και από κάποια δικά μου συμπεράσματα που έβγαλα θέλοντας πριν 1-2 χρόνια να κάνω αυτή την δουλειά:
    Αν έχεις απλά ένα σκάφος και το νοικιάζεις π.χ μέσω κάποιων μεγάλων εταιρειών (Αργολίς, Κυριακούλης κτλ) τότε:
    α. Έχεις το σκάφος σου για να κάνεις τις βόλτες σου μέσα μέσα και να το χαίρεσαι (εννοείται απόφευγε να το κάνεις καλοκαίρι που θα σε πληρώνει)
    β. και από πάνω βγάζεις κάποιο κέρδος όχι όμως κάτι ιδιαίτερο για να συντηρείς ξέρω γω την οικογένεια σου ας πούμε.
    Το κέρδος είναι ανάλογα από το πόσο θα μειώσεις τα κόστη σου άρα εδώ συμφωνώ με το Σάββα.
    Σημαντικό είναι το σκάφος να αγοραστεί καινούργιο γιατί αυτή η δουλειά αποδίδει καλύτερα με καινούργια σκάφη. Πολλοί θέλουν να νοικιάσουν κάτι καινούργιο την μια ή δύο βδομάδες που θα το κάνουν για να το ευχαριστηθούν και ας πληρώσουν κάτι παραπάνω παρά ένα παλιό σκάφος με πολλά ερωτηματικά στο θέμα ασφάλειας. ¶ρα περίπου στην 5ετία το σκάφος μάλλον θα πρέπει να αντικατασταθεί.
    Διαφωνώ στο περί Bavaria και δεν νομίζω να είναι τυχαίο που τα περισσότερα νοικιάρικα είναι Bavaria. Τι σημασία έχει αν ο ξένος νοικιάσει ένα καινούργιο Bavaria 37 ή ένα καινούργιο Oceanis 37; Σημασία έχει η ηλικία και το μέγεθος του σκάφους. Νομίζω πως έτσι και αλλιώς το νάυλο θα είναι το ίδιο (ή με ελάχιστη διαφορά). Αντιθέτως η διαφορά στην τιμή αγοράς του σκάφους είναι αρκετά μεγάλη μεταξύ των δύο (ή γενικά μεταξύ Bavaria και άλλων).

    ΥΓ: Αν κάποιοι κάνουν αυτή την δουλειά σίγουρα θα σε συμβουλέψουν καλύτερα.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. Προεπιλογή ...

    a) αν δεν πιανουν τα χερια σου ΚΑΛΑ ( να μπορεις να κανεις τις περισσοτερες δουλειες μονος σου) αστο!!!
    β) οι εγγυημενοι ναυλοι δεν ειναι και εεγυηημενα φραγκα. οταν θα χρειαστει να κανεις σε ενα καλοκαιρι 5 φορες Καλαμακι-Κω θα το καταλαβεις.
    γ) δε σχολιαζω καν τα μπλεξιματα με το δημοσιο....

  6. #6
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας