Σελίδα 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 134

Θέμα: Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού

  1. #111

    Προεπιλογή

    Σύμφωνο απόλυτα με όλα τα παραπάνω που γραφή ο κύριος μαγκος. Όμως θέλω να προσθέσω κάτι μήπως δεν φταίνε μόνον η καρεκλοκενταυρη δημόσιοι υπάλληλοι? αλλά και ίσως η γενικότερη πολιτική κατάσταση τα τελευταία 20 χρόνια και δεν λέω για την διαφθορά κ.τ.λ. αλλά για την επικρατούσα (μειοψηφική ) πολιτική άποψη , και συνοψίζω εδώ και μια εικοσαετία για το ελληνικό γενικότερα κατεστημένο εάν ασχολείσαι με την ναυτιλία είσαι εφοπλιστής, άρα <<κακός >> αφού είσαι το κεφάλαιο, εάν ασχολείσαι με τον θαλάσσιο τουρισμό είσαι σκαφατος, άρα πάλι είσαι <<κακός>> γιατί είσαι το κεφαλαίο. η καλοί στην Ελλάδα είναι η αγρότες (που είναι δημόσιοι υπάλληλοι ζουν από επιδοτήσεις ), η δημόσιοι υπάλληλοι (ζουν από μισθό και της κράτησης τους της ονομάζουν φόρο προς το κράτος!!!) επίσης είναι και οι βιοτέχνες φασών στην βόρεια Ελλάδα κυρίως (ζουν από επιδοτήσεις και και φτιάχνουν εργοστάσια στο εξωτερικό με αυτά τα χρήματα). Έχω να δηλώσω ότι δουλεύω στην ναυτιλία και δεν είμαι εφοπλιστής!!! ασχολούμαι με τον θαλάσσιο τουρισμό και δεν είμαι σκαφατος!!! επίσης πληρώνω φόρους δηλαδή παράγω πλούτο στο εξωτερικό και τα φέρνω στην χώρα μας η παίρνω χρήματα από τουρισμό που φέρνει πλούτο και πάλι από το εξωτερικό.

  2. #112

    Προεπιλογή

    Τα παραπάνω δεν αφορούν ανάλυση της απόψεως σας περί του νομοθετικού πλαισίου αλλά προσπαθώ να πω γιατί ίσως δημιουργήθηκε έτσι το νομοθετικό πλαίσιο ώστε στην ουσία να πολεμάει τον πολίτη που ασχολείται με την θάλασσα και ναι μην σας φαίνεται παράξενο τον πολεμάει διότι αυτός είναι ο σκοπός της πολιτικής άποψης να πολεμάει τους <<<εφοπλιστές>>> δηλαδή όσους ασχολούνται με την θάλασσα.

  3. #113
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Έχω πει από παλιά, πως στην Ελλάδα, έχουμε έναν ιδιόμορφο κομμουνισμό. Το επιχειρηματικό κέρδος θεωρείται κολάσιμη πράξη.
    Όσο κάποιος είναι μισθωτός ή συνταξιούχος, είναι απόλυτα αποδεκτός.

    Γενικά, το να έχεις σκάφος στην Ελλάδα, είτε αναψυχής, είτε επαγγελματικό, συνεπάγεται με το ότι είσαι πλούσιος.

    Αντιθέτως, ο μέσος Έλληνας έχει ιδιόκτητο σπίτι, εξοχικό, σπίτι ή κτήματα στο χωριό, και... παραμένει στην συνείδηση όλων σαν κανονικός άνθρωπος, και όχι προύχοντας-χλιδάτος με σκάφος, ας μην έχει τίποτα άλλο στην ιδιοκτησία του ο προύχοντας αυτός, και έστω είναι το σκάφος είναι μια βαρκούλα...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #114

    Προεπιλογή

    mipos kanoume kapoio lathos oso afora tous efoplistes mipos mperdevomaste ligo ?
    giati to kratos tous efoplistes ta teleftea hronia tous sindramei me ekatomves ekatomirion evro gia tis "agones grames"
    i mipos theoroume ton eafto mas efoplisti giati apoktisame esto an to paroume etsi enaskafos diolou katafronito ton dio i trion ekatomirion evro?
    otan ta skafoi ton pragmatikon efopliston kostizoun disekatomiria evro
    ke pano apo olla den ehoun elliniki simea ta perisotera apo afta

  5. #115

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι πιάσαμε την ουσία του θέματος (από σπόντα) στην Ελλάδα ο θαλάσσιος τουρισμός θεωρείται τουρισμός "πολυτελείας" γιατί έχουμε μείναι στο πρότυπο του τουρισμού της δεκαετίας του 1980 τότε που έρχονταν στην φτηνή Ελλάδα τουρίστες με σακίδιο και μένανε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια και εκεί στόχευαν οι μικρομεσαίοι και οι υψηλού επιπέδου τουρίστες ήταν θέμα μερικών γραφείων.
    Το διαπίστωσα το καλοκαίρι που λόγω δουλειάς έμενα σε ένα τουριστικό μέρος της Κρήτης όταν ρώτησα αν έχει κάπου να νοικιάσω ένα ιστιοπλοϊκό μου απάντησαν "δεν έχει εδώ τέτοια δεν τα ζητάνε μόνο στην Ελούντα" (προφανώς είχαν δει τις μαρίνες των μεγαλοξενοδοχείων για τους ενοίκου τους γιατί ούτε κι εκέι είχε μια σοβαρή ευρωπαϊκού επιπέδου μαρίνα. Το καλύτερο στα Μάλια η μαρίνα είναι ημιτελής χωρίς χερσαίο τμημα... Και μιλάμε για τοποθεσίες με φοβερή ακτογραμμή και καταπληκτικές διαδρομές με σκάφος.

    Το καλύτερο ότν κάπο διάβασα ότι ο mangos έδειξε σε πελάτες του τη μεσογειακή διατροφή και έμειναν ενθυσιασμένοι συνηδητοποιήσα ωότι στο εστιατόριο που έτρωγα είχε μουζάκα, σνίτσελ αλα κρεμ κ.λπ. ...μεσογειακά. Ναι στην Κρήτη που για την Κρήτη ακούστηκε η μεσογειακή διατροφή.

    Δυστυχώς πρέπει να καταλάβουμε ότι υπ΄ρχουν πιο φτηνές χώρες από εμάς και υψηλού επιπέδου τορισμός δε σημάινει γήπεδα γκολφ όπως ακούγεται. >Ας πάρει κάποιος ένα πληγό για σκάφη και ας διαδάσει τι λέει για την Ελλάδα και τις υποδομές και ι για τις γειτονικές χώρες. Είχατε δει πέρυσι το φυλλάδιο του ΕΟΤ για το θαλάσσιο τουρισμό στην Ελλάδα δεν κατάλαβα ποτέ τι θα έκανε κάποιον να πάρει το σκάφοςτου και να έλθει στην Ελλάδα ή να νοικιάσει από εδώ.

  6. #116
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, έχεις δίκιο. Αυτό είναι το πρόβλημα.
    Και το χειρότερο, είναι πως και στον θαλάσσιο τουρισμό, ο τουρίστας-στόχος παρέμεινε ο "αλητοτουρίστας" με το σακίδιο.

    Σε όλον τον κόσμο, οι κυριλέ μαρίνες, οι σωστές υπηρεσίες κλπ ανεβάζουν το επίπεδο του θαλάσσιου τουρισμού σε επίπεδο πολυτελείας, είτε με ιδιωτικά σκάφη αναψυχής, είτε με ενοικιζόμενα. Στην Ελλάδα όμως, έχουμε το στίγμα των χλιδάτων, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε σαν περιφερόμενα τροχόσπιτα της θάλασσας, που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ.

    Εδώ, ο τουρίστας νοικιάζει ένα σκάφος, και περιφέρεται από νησί σε νησί, και δεν διαφέρει σε τίποτα από εκείνον που περιφερόταν με το σακίδιο, από παραλία σε παραλία.

    Ο όγκος του στόλου που προσφέρεται προς ενοικίαση, είναι φτηνά (σχετικά) σκάφη που χωράνε όσο γίνεται πιο πολλούς, με μίνιμουμ συντήρηση και εξοπλισμό, ξεκινάνε από το χάος της μαρίνας Αλίμου ή του Λαυρίου, και μετά την απομάκρυνση από αυτές τις 2 χαβούζες, το χάος...

    Ποιός φταίει? Όλοι μας.

    Το θέμα είναι, ότι εάν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, εάν δεν γίνουν σωστές υποδομές, οι υπάρχουσες να συντηρηθούν και να λειτουργήσουν κατά τον δυνατόν καλύτερο τρόπο, εάν δεν αναβαθμίσουμε το προϊόν μας, τότε δεν υπάρχει μέλλον, πέραν αυτού που ήδη ζούμε.

    Μιας και αναφέρθηκε ο Παναγιώτης, να σας πω τούτο μόνο: Οι πελάτες μου που πέρασαν μια εβδομάδα διακοπές στο σκάφος, και έφαγαν πραγματικά σαν άρχοντες, έδωσαν τα στοιχεία μου σε φίλους τους, και θέλουν να ζήσουν το ίδιο έργο, με την ίδια διατροφή και το ίδιο σενάριο ταξιδιού.

    Όταν προσφέρεις κάτι καλύτερο, είναι βέβαιο πως ο τουρίστας θα το εκτιμήσει, και θα σε συστήσει αριστερά-δεξιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 30-12-2009 στις 07:36
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  7. #117

    Προεπιλογή

    Τα γραφόμενα μου φυσικά δεν είναι επί προσωπικού.
    Παραδειγματικά θα αναφέρω το όνομα.
    Κύριε Μάνγκο, πόσες φορές οργανώσατε δεξίωση με καλεσμένους υψηλά ισταμενους υπουργείων?
    Αντίθετα με εσάς οι διάφοροι μεγαλοεπιχειρηματίες του κλάδου (ξενοδόχοι, tourist agencies, μαρινιέριδες κλπ) το κάνουν τακτικά.
    1- 0 για αυτούς.
    Η σύζυγος σας πάει στις ίδιες λέσχες για πτωχά παιδάκια του Τιμπουκτού με την δική τους?
    Όχι? 2-0 υπέρ τους.
    Από το εισόδημα σας πόσες φορές ακολουθήσατε την συμβουλή του Χαρι Κλίν : Λάβετε ημέτερε τα δέοντα προς λήψη αποφάσεων, η Τσάκο ρε μάγκα πεντακόσα και κάντη'νε γαργάρα.
    Καμία είπατε?
    3-0 Υπέρ τους.
    Όταν αυτοί διαθέτουν προσωπικό φτωχούς και τίμιους λαθρομετανάστες στις τουριστικές τους υποδομές, εσείς έχετε?
    Ξέρω, ξέρω 4-0.
    Γκολφ, τένις παίζετε με τις μεγάλες ΚΑΡΕΚΛΕΣ?
    Τς τς τς 5-0.
    Για να μην πολυλογώ διότι ο κατάλογος είναι μεγάλος, σιγά να μην σας αφήσουν να τους πάρετε τον πελάτη.
    Θα τον αρπάξουν αυτοί, θα του φορέσουν το βραχιόλι free food and drink και μην τον είδατε τον Παναή κύριε μου.
    Δεν πάτε να φωνάζετε εσείς μετά για τον θαλάσσιο τουρισμό όσο θέλετε. Αυτοί τίνος το συμφέρον είναι και δικό τους? Το φιλικό-προσωπικό, η το της Ψωροκώσταινας όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ?


    ΥΓ. Φυσικά και συμφωνούμε με τα γραφόμενα του κυρίου mangos
    Φιλικά
    Hans

  8. #118
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    3 ελέγχους από την ΥΠΕΕ πέρασα φέτος. Αυτοί που εμπορεύονται σκάφη, και δεν πληρώνουν δεκάρα για το εμπορικό τους κέρδος και για τις προμήθειες τους στα δήθεν ιδιόκτητα σκάφη τους, πόσους ελέγχους πέρασαν?

    Και όταν πέρασαν στο παρελθόν, για ποιόν άραγε βγήκε Υπουργική απόφαση πριν καμμιά 15αριά χρόνια, για να μην τον αγγίζει ο έλεγχος της τότε ΥΠΕΔΑ, που είχε μαζέψει 10 τσουβάλια χαρτιά και στοιχεία?

    Πάντως όχι για εμένα!!!

    Τι 0-5, 0-105 είναι το σκορ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 14-01-2010 στις 08:31 Αιτία: διόρθωση σαρδάμ
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #119

    Προεπιλογή mallon ksefygamai apo to thema alla as ta po:)

    Αγαπητέ solecristos κινήστε ακριβώς στην λογική η οποία έφερε την χώρα σε αυτήν την κατάσταση ,(ιδιότυπο κομμουνισμό την είπε ο κύριος magkos σύμφωνο και εγώ απόλυτα μαζί του). Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα σημεία εάν εννοείται ότι θεωρώ τον εαυτό μου εφοπλιστή σας λέω πως όχι. εάν θεωρό ότι η εφοπλιστές κοιτάν το συμφέρον τους φυσικά και ναι, θα ήταν αλλιώς η Ελλάδα η χώρα με την μεγαλύτερη ναυτιλία? Εάν η εφοπλιστές δεν κοιτούσαν το συμφέρων τους? Εάν θεωρό ότι η αντιμετώπιση του κράτους απέναντι στους εφοπλιστές με επηρεάζει και με πειράζει σας λέω πως ΝΑΙ.
    Εργάζομαι από 18 στην ελληνική εμπορική ναυτιλία και πλησιάζω αισίως τα 30 και βλέπω καθαρά ότι όλα αυτά τα χρόνια η ναυτιλία μόνον δίνει μόνον δίνει και ποτέ δεν ζητά. Θα σας πω το εξής μόνον η ναυτιλία το 2009 έδωσε 19 δισεκατομμύρια στο κράτος, βρέστε μου μια ακόμη δραστηριότητα σε αυτό το κράτος που χωρίς καμία κρατική ενισχύσει έδωσε αυτά τα χρήματα, και μην μπερδεύεστε δεν είναι ελληνική εμπορική ναυτιλία η αγώνες γραμμές και μην γελάσω τώρα με την ενίσχυση που δίνει το κράτος σε αυτές δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι αυτή που έχουν τα καρυδότσουφλα τον άγονων μπορούν να λέγονται εφοπλιστές ε όχι δα!!! Και εσείς ο ίδιος νομίζω έχετε μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια από αυτούς τουλάχιστον ελπίζω να μην σας κυνηγά ο εισαγγελέας και κάποιες εκατοντάδες απλήρωτων ναυτικών έλεος δεν έχουν καμία σχέση αυτοί με την ακμάζουσα εμπορική ναυτιλία είναι ποιο στεριανοί και από στεριανούς.
    Τι μου έλαχε παντός εδώ να υπερασπίζομαι εφοπλιστές ο καημένος ειδικά τους έλληνες που ούτε ιντερνετ δεν βάζουν στα βαπόρια, έστω ο κόσμος να λέει ένα γεια στην γυναίκα, στην μανά, την αδερφή, βρε αδερφέ χωρίς αυτό το δορυφορικό πανάκριβο τηλέφωνο, και μετά απορούν γιατί δεν έρχεται ο κόσμος στα βαπόρια.
    Τι κάνει το κράτος μας για όλα αυτά τίποτα φυσικά τίποτα αυτό με πληγώνει ότι αυτό το κράτος ακόμα και τώρα δεν κάνει τίποτα.
    Όμως η φράση κλειδί είναι σίγουρα αυτήν στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης λειτουργεί ένας ιδιότυπος κομουνισμός ο οποίος δεν αφήνει υγιείς δύναμη να αναπτυχθούν της στοχοπειη στην συνείδηση τον ελλήνων και της αποξενώνει.
    Έτσι κάποτε πριν καμία 10 χρόνια ναύτης φιλιππινοσ ακούγοντας με να λέω ότι έχω ξάδερφο αστυνομικό αναρωτάτε μα καλά υπάρχουν έλληνες αστυνομικοί !!!! πίστευε ότι στην Ελλάδα με τόσα βαπόρια που έχουμε και με τα νησιά που ήξερε λόγω του ότι η περισσότεροι ναυτικοί ήταν από νησιά δουλεύουμε όλοι είτε στα καραβιά είτε σε δραστηριότητες γύρω από την ναυτιλία και τον τουρισμό και για δημόσιους υπάλληλους είχαμε τριτοκοσμικούς όπως έχουν στα ηνωμένα αραβικά εμιράτα πχ κάπως έτσι μας φανταζόταν και που να ξερέ επίσης κύριοι μου για το τέλος να σας τονίζω ότι τα βαπόρια έχουν πλοιοκτήτριες εταιρίες στην Λιβερία και είναι και εξοπλισμένα με προπέλες.

  10. #120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλον τον κόσμο, οι κυριλέ μαρίνες, οι σωστές υπηρεσίες κλπ ανεβάζουν το επίπεδο του θαλάσσιου τουρισμού σε επίπεδο πολυτελείας, είτε με ιδιωτικά σκάφη αναψυχής, είτε με ενοικιζόμενα. Στην Ελλάδα όμως, έχουμε το στίγμα των χλιδάτων, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε σαν περιφερόμενα τροχόσπιτα της θάλασσας, που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ.

    Εδώ, ο τουρίστας νοικιάζει ένα σκάφος, και περιφέρεται από νησί σε νησί, και δεν διαφέρει σε τίποτα από εκείνον που περιφερόταν με το σακίδιο, από παραλία σε παραλία.

    Ο όγκος του στόλου που προσφέρεται προς ενοικίαση, είναι φτηνά (σχετικά) σκάφη που χωράνε όσο γίνεται πιο πολλούς, με μίνιμουμ συντήρηση και εξοπλισμό, ξεκινάνε από το χάος της μαρίνας Αλίμου ή του Λαυρίου, και μετά την απομάκρυνση από αυτές τις 2 χαβούζες, το χάος...

    Ποιός φταίει? Όλοι μας.

    Το θέμα είναι, ότι εάν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, εάν δεν γίνουν σωστές υποδομές, οι υπάρχουσες να συντηρηθούν και να λειτουργήσουν κατά τον δυνατόν καλύτερο τρόπο, εάν δεν αναβαθμίσουμε το προϊόν μας, τότε δεν υπάρχει μέλλον, πέραν αυτού που ήδη ζούμε.
    Δηλαδή έχουμε μείνει στην πλωτή εκδοχή των "ρουμς του λετ". Και αφού όλοι δίνουν χαμηλές τιμές (ή δίνουν το σκ΄'αφος σε εταιρείες ναυλώσεων που με πρόσχημα τα εξασφαλισμένα ναύλα πιέζουν τις τιμές) για να μπορέσουν να βγούν προσπαθούν να γλιτώσουν από τη συντήρηση και τον εξοπλισμό, ρισκάροντας να μου χαλάσουν τις διακοπές από κάποια βλάβη ή να μην έχω το κάτι παραπάνω. Και σίγουρα δεν μπορούμε να προσελκύσουμε τουρίστα με απαιτήσεις.

    Ας υποθέσουμε όμως ότι κάποιος μερακλής αποφασίζει να ρίξει λεφτά για να συντηρήσει το σκάφος τόσο ώστε να "συγχωρεί" και κάποιο αδέξιο χειρισμό, το εξοπλιζει με ψησταριά, weather fax, τηλεόραση DVD, υπολογιστή με υποδομή για ίντερνετ κ.λπ. Και το βγάζι προς ενοικίαση με σκοπό να προσελκύσει τουρίστες που μπορούν να διαθέσουν κάτι παραπάνω ώστε και απόσβεση να βγάλει και να έχει και κέρδος. Σε πόσες μαρίνες θα βρει παροχές ρεύματος ώστε να χρησιμοποιούν τα "καλούδια" τους σκάφους χωρίς φασαρία; Και ο πελάτης του θα είναι διατεθειμένος να πίνει γλυφό νερό, να μην έχει ένα χώρο να κάνει ένα ντους στη μαρίνα, να πιέι ένα καφέ ή να φάει κοντά στο σκάφος του και να πάρει στόρια; χωρίς να κοβαλάει τις σακούλες στα σοκάκια του νησιού; Νομίζω ότι αυτός ο τουρίστας θα πάει αλλού δεν θα έρθει εδώ. Και τώρα πια αυτά κυκλοφορούν στο εξωτερικό, για του λόγου το αληθές ας δούμε μερικές διορθώσεις του πλοηγού σκαφών αναψυχής της Imray για τις ελληνικές θάλασσες:


    Page 442
    Skala Patmos
    Water from tanker reported brackish. Check before filling tanks.


    Page 491


    Khania
    Outer breakwater mostly submerged and light not working (rep 2008 ).
    Laid moorings damaged (2008 ) but remain still on bottom. Trip line recommended.
    Showers closed and WC some distance away.

    Noisy nightclubs on S quay.
    (σσ σε ένα από τα πιο τουριστικά μέρη της Ελλάδας!!!)

    Page 223 Sambateki
    Facilities
    Services


    No services on the quay, but water is available at the taverna.
    Provisions


    A mini-market is due to open.
    Eating out A couple of tavernas on the beach.

    Page 285


    O. Ay. Annas (Amorgos)
    Crowded harbour. Can get noisy with the local disco in summer.


    Βέβαια για να μην γκρινάζουμε μόνο κάτι πάει να γίνει τουλάχιστον για να αποκτήσουμε τα αυτονόητα στο εξωτερικό, αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα:


    Page 434


    Samos Marina
    Fuel quay on N side of entrance. Chandler, bar, taverna and mini-market now in the marina.


    Page 449


    Lakki Marina
    VHF Ch 11, 72. 40 berths. Max LOA 35m. Charge band 2. Wi-Fi. Fuel by tanker. Laundry. Cafe.
    New pontoon due to be operational 2009 will increase berths to 110.





    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 14-01-2010 στις 23:10

Σελίδα 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας