Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 134

Θέμα: Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού

  1. #121
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή έχουμε μείνει στην πλωτή εκδοχή των "ρουμς του λετ".

    Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #122

    Προεπιλογή

    Μήπως κάποιος έχει γνώση τι συμβαίνει με τις κρατήσεις για το καλοκαίρι...
    τι να περιμένουμε για τη νέα σεζόν.... πως έχει η κατάσταση για τα επαγγελματικά σκάφη ????

  3. #123
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Πήγα στους Δελφούς, αλλά όσο κι αν έψαξα, η Πυθία δεν ήταν εκεί.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα στους Δελφούς, αλλά όσο κι αν έψαξα, η Πυθία δεν ήταν εκεί.
    Ευτηχώς....γιατί αυτή η παλιό Πυθία τα τελευταία καλοκαίρια δεν μας τα λέει καλά.
    Από κρατήσεις μου είπε ένα πουλάκι πάμε καλά (χμμμμμ) .... από τιμές όμως άστα να φάνε (όχι να πάνε).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolidak : 30-01-2010 στις 07:23

  5. #125
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Eχθές βρέθηκα με έναν αγρότη, και φυσικά καταλήξαμε να συζητάμε για τις κινητοποιήσεις των αγροτών. Μου εξήγησε πως τους πιέζουν και πως τους εκμεταλλεύονται οι μεσσάζωντες, και έμαθα πολλά και διάφορα που φυσικά αγνοούσα.

    Του ανάπτυξα τις δικές μου σκέψεις, και πως ο (κοινός) στόχος μας θα έπρεπε να είναι να διαθέτουμε μόνοι μας τα προϊόντα μας, για να κερδίζουμε περισσότερα, και να βρίσκουν οι καταναλωτές τα ίδια προϊόντα σε πιό καλές τιμές.

    Μου απάντησε πως οι μεσάζοντες, τρομοκρατούν τους παραγωγούς ότι εάν τολμήσουν να πουλήσουν απ ευθείας, σε πιο ανταγωνιστικές τιμές, τότε μαύρο φίδι που τους έφαγε. Δεν θα ξαναπάει μεσσάζοντας από την στάνη, ούτε στον αιώνα τον άπαντα.

    Έτσι, ο κτηνοτρόφος πουλάει στον μεσάζοντα 4,00 το πολύ 5,00 ευρώ το κιλό το αρνί, αλλά... εάν σταματήσεις εσύ στην στάνη, και ζητήσεις να αγοράσεις, στο πουλάνε 10,00 ή 11,00 ευρώ το κιλό.

    Έτσι, εσύ δεν έχεις κανέναν λόγο να πας στην στάνη, και ο μόνος που κερδίζει είναι ο λύκος, που κρατάει δέσμιο τον κτηνοτρόφο.

    Σας θυμίζει κάτι η ιστορία?

    Πόσο πιο απλά θα ήτανε τα πράγματα, εάν πουλούσε ο κτηνοτρόφος 7 ή 8 ευρώ το κιλό, απ ευθείας? Και αυτός θα κέρδιζε 50% περισσότερα, και ο καταναλωτής θα ήταν κερδισμένος και χαρούμενος.

    Σε τέτοια περίπτωση, οι μεσάζοντες θα ανακαζόντουσαν να αγοράσουν ίσως 10% φθηνότερα, και να πουλάνε το πολύ 10% ακριβότερα από τον παραγωγό, γιατί σε άλλη περίπτωση, θα πηγαίναμε απ ευθείας σε εκείνον, θα το ήξερε όλη η αγορά, και τέλος η αισχροκέρδεια...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #126

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι ότι μια υξειής αγορά τελικά καταλλήγει προς όφελος του πελάτη όπως είχες γράψει παλίοτερα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ατζέντηδες, κάνουν μια υπεύθυνη δουλειά, και είναι απαραίτητοι σε πολλές περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν καταντήσει σαν δικτάτορες, και χρεώνουν υπερβολικές προμήθειες. Έχουν και το καρπούζι, και το μαχαίρι. Εάν χρέωναν λογικές προμήθειες, εγώ θα ήμουνα υπερ τους, ιδίως μετά την εμπειρία που έχω αποκτήσει, από τόσα χρόνια που κάνω μόνος μου ναύλα, απ ευθείας.

    Ένας ιδιοκτήτης, μπορεί να έχει κακοσυντηρημένο σκάφος, μπορεί να είναι αγενής με τους πελάτες, μπορεί να προσπαθεί να τους φορτώσει προυπάρχουσες ζημιές ή ζημιές που προκύπτουν από κακή συντήρηση ή την παλαιότητα του σκάφους ή του εξοπλισμού... Μπορεί να έχει πάθει κάποια ζημιά, και ο τουρίστας να φτάσει στον ντόκο, αλλά να μην μπορεί να βρει εναλλακτικές λύσεις άλλων σκαφών που θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την κατάσταση. Όταν υπάρξει μια διαφωνία μεταξύ του τουρίστα και του ιδιοκτήτη, ποιός θα παίξει τον ρόλο του διαιτητή? Είναι πάρα πολλά, ένα επάγγελμα που υπάρχει, υπάρχει ακριβώς γιατί εξυπηρετεί κάποιες καταστάσεις και ανάγκες. Το πρόβλημα είναι ότι υπερχρεώνουν και πνίγουν τον κλάδο.

    Εαν ένας πλοιοκτήτης, που κάνει απ ευθείας ναύλα, και προσφέρει το σκάφος του φτηνά, γιατί να το κάνει έτσι, και δεν αρκείται σε ότι του δίνουν τα γραφεία? Προφανώς, όταν κάνει απ ευθείας ναύλα, ζητάει περισσότερα από όσα θα έπαιρνε νετ από τα γραφεία, κι έτσι στον τουρίστα, το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο...

    Εγώ για παράδειγμα, δεν είμαι καθόλου φθηνότερος από τις τιμές των διάφορων γραφείων, πιθανόν να είμαι και λίγο ακριβότερος!!! Αλλά, επειδή από κάθε ναύλο κερδίζω πολύ περισσότερα από ότι θα έπαιρνα εαν μεσολαβούσε μεσίτης, τα επιπλέον χρήματα που κερδίζω τα ξοδεύω στην άριστη συντήρηση, σε επιπλέον εξοπλισμό στο σκάφος, σε παροχές στον πελάτη μου, που στο τέλος, εαν με εμπιστευτεί και πληρώσει ότι του ζητάω, περνάει καταπληκτικές διακοπές, που άξιζαν τα χρήματα που πλήρωσε. Αλλά αυτό τελικά εξαρτάται από το φιλότιμο και την ευσυνειδησία μου, δεν το ξέρει εκ των προτέρων, κι αν ήμουνα λαμόγιο, θα μπορούσε να ταλαιπωρηθεί με πολλούς τρόπους...
    Να πώ την άποψή μου σαν πελάτης που έχω ακούσει πολλές φορές την προτροπή να μην πάω να νοικίασω σκάφος χωρίς ατζέντη για να μην πέσω "στα κοράκια του Καλαμακίου". Αν το γραφέιο μου εξαφαλίζει ένα καλοσυντηρημένο σκάφος για να κάνω τις διακοές μου χωρίς προβλήματα καλώς, αν όμως πατάει τον ιδιοκτήτη στο λαιμό και αυτός για να τα βγάλει πέρα κάνει περικοπέςστη συντήρηση και για παράδειγμα έχει αφήσει ένα φθαρμένο πανί "οσο βαστάει" και μου χαλάσει τις διακοπές ή ακόμα χειρότερα να κληθώ να πληρώσω ένα υποτίθεται καινούριο πανί που χάλασα εγώ (ίσοω και σε διπλή τιμή). Τι γίνεται τότε; Θα μου χαλάσουν οι διακοπές; Θα πει κάποιος ότι συνήθως τα γραφεία πλασάρουν καινούρια σκάφη οπότε δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι αν όπως διαβάζω πάιρνουν τέτοιες προμήθειες τι προσφέρουν κάνουν κάποιο έλεγχο στα σκάφη που δίνουν έχουν κάποια εγγύηση;

    Θα προτιμούσα να νοικάω ένα σκάφος από το ιδιοκτήτη του και τα λεφτά της προμήθειας (ή τουλάχιστον μεγάλο μέρος τους) να πήγαιναν σε εξοπλισμό του σκάφους και σε καλή σντήρηση δηλαδή να ξαναγύριζαν σε μένα και όχι σε ...αέρα.

    Και μια πρόταση. Έχετε σκεφτεί σαν σύνδεμος ιδιοκτητών σκαφών να εφαρμόσετε κάποια πιστοποίηση για σκάφη των μελών του συλλόγου. Υπάρχουν πρότυπα για διαδικασίες διασφάλισης ποιότητας (ISO κ.λπ.) φτάνει να εφαρμόζονται σωστά και να μην γίνονται για να γίνονται ή να γίνττι μόνο "στα χαρτία. Κάπως σαν τα ξενοδοχεία πουμπορώ να επιλέξω ανάμεσα στο αστέρων, στο Α, Β, Γ κατηγορίας και στην πανσιόν. Σίγουρα δεν θα το δεχτούν όλοι αλλά μετά πάει η μπάλα σε μένα τον πελάτη αν θέλω να πάρω το ρίσκο να νοικιάσω ένα σκάφος χωρίς την πιστοποίηση. Σίγουρα ένα τέτοιο εγχείρημα αυξάνει τη χαρτούρα που από ότι διαβάζω εδώ είναι ήδη αρκετή μια και θα πρέπει να υπάρχει για παράδειγμα βιβλίο συντηρήσεων, λίτες ελέγχων κ.λπ.
    Αλλά θα με βοηθούσε να πάω να νοικιάσω ένα σκάφος και να μπορώ να διαλέξω από μια λίστα του συλλόγου ιδιοκτητών και να μπορώ να ξέρω ότι τουλάχιστον τα στοιχειώδη έχουν γίνει στο σκάφος που θα μπω να περάμια εβδομάδα.

  7. #127
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, όσο θα αγοράζεις το αρνάκι σου από την στάνη, η οποία είναι εμποτισμένη με την νοοτροπία να σου πουλήσει στην τιμή που πουλάει ο χασάπης της γειτονιάς σου, θα συνεχίσεις να τρώς το ίδιο κρέας, απλώς θα είναι άλλος αυτός που σε "κλέβει".

    Η μαγκιά είναι να μαζευτούν μερικοί κτηνοτρόφοι, να πουλάνε καλύτερης ποιότητας κρέατα που θα ξέρουν ότι κάποιοι θα είναι διατεθιμένοι να τα αγοράσουν, σε αξιοπρεπή τιμή, κι έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

    Έχω προτείνει εδώ και πολλά χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες να δημιουργήσουμε εναν τρόπο πιστοποίησης ποιότητας προσφερομένων σκαφών και υπηρεσιών, αλλά κανένας δεν ανταποκρίνεται. Γι αυτό, να με συγχωρέσετε παρακαλώ γι αυτό που θα πω, δεν τους λυπάμαι όταν κάποια κοράκια τους τρώνε τις σάρκες, ή όταν κλαίγονται πως δεν έχουν δουλειά.

    Ο καταναλωτής από την άλλη, επίσης δεν έχει ποτέ οργανωθεί, δεν έχει ποτέ απαιτήσει εγγυήσεις παρεχομένων υπηρεσιών κλπ, με αποτέλεσμα τα διάφορα κοράκια να τον εκμεταλλεύονται κι αυτόν. Σε όλον το κόσμο, οι καταναλωτές έχουν οργανωθεί και παλεύουν για τα συμφέροντα τους. Εδώ, κυριαρχεί η ανυποληψία.

    Μια ιδέα που μου έρχεται τώρα, είναι να γίνει ένας σύλλογος, όσων νοικιάζουν σκάφη. Να κάνουν ελέγχους, να κάνουν αυτοί ή να ελέγχουν τις πιστοποιήσεις, να μαζεύουν παράπονα, να προτείνουν όσους είναι σωστοί στην δουλειά τους.

    Μονάχα όταν ξυπνήσουμε σαν λαός, οργανωθούμε και βάλουμε κανόνες στην λειτουργία της αγοράς, θα απομονωθούν οι επιτήδειοι από κάθε πλευρά. Επιτήδειοι υπάρχουν και ανάμεσα στους ιδιοκτήτες σκαφών, καθώς υπάρχουν και έντιμοι. Δυστυχώς είναι δύσκολο να διακρίνεις ποιός είναι τι, και μόνο μια πιστοποίηση που θα γινόταν από έναν ανεξάρτητο φορέα, που θα έκανε σωστά την δουλειά του, θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα. Επιτήδιοι, υπάρχουν και σε όσους νοικιάζουν σκάφη, τους πελάτες, που κάνουν ζημιές και προσπαθούν να τις κρύψουν ή να τις φορτώσουν στους προηγούμενους.

    Δεν θα ξεχάσω ποτέ μια Γερμανίδα, στην Λευκάδα, είχε νοικιάσει ένα sun odyssey 36 που είχα τότε, περίπου στο 1996, και όταν την ρώτησα στο τσεκ άουτ εάν είχε πρόβλημα, μου είπε πως δεν είχε κανένα. Όταν πήγα να ανοίξω την ρόλερ μαϊστρα, η μαϊστρα δεν άνοιγε, και αναγκάστηκε να παραδεχτεί πως... καθ όλη την διάρκεια του ναύλου δεν κατάφερε να ανοίξει την μαϊστρα, αλλά δεν μου τόπε για να μην της χρεώσω κάποια ζημιά!!! Τέλος πάντων, το πρόβλημα ήταν πως προφανώς ο προηγούμενος πελάτης, για άγνωστους σε εμένα λόγους είχε λύσει την καντηλίτσα του άουτχωλ, και την είχε ξαναδέσει αφήνοντας πολύ σκοινί ανάμεσα στον κόμπο και στο μπουντούζι του πανιού, με αποτέλεσμα να καλεί με λάθος γωνία, και να μην βγαίνει η μαϊστρα.

    Όταν η Γερμανίδα είδε πως έφτιαξα το πρόβλημα και δεν την "χρέωσα" κάτι (!!!), πήρε το θάρρος και ομολόγησε πως και το φουσκωτό έχανε αέρα, και το επισκεύασε μόνη της, μου έδειξε τι έκανε κλπ, και την ευχαρίστησα γι αυτό. Τότε "σιγουρεύτηκε", και μου έδειξε άλλα 2-3 προβληματάκια του σκάφους, που δεν τα γνώριζα!!! Έτσι, ο επόμενοςπήρε ένα σκάφος όπως έπρεπε...

    Εάν ο πελάτης δεν παραπονεθεί, εγώ (σαν ιδιοκτήτης) πως θα ξέρω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, για να το φτιάξω? Κι αν ο πελάτης εκ του πονηρού κρύψει το πρόβλημα, ή το κρύψει από φόβο μην του πάρω το κεφάλι, ή εάν όντως ο πονηρός ήταν ο προηγούμενος, εγώ πως να το ξέρω?

    Μια άλλη φορά, σε άλλο σκάφος μου, πάλι ένας Γερμανός πελάτης (κατά σύμπτωση), άρχισε να παραπονιέται για χαζομάρες... Έκανε υποδείξεις πως η Ντυφούρ έπρεπε να φτιάξει αλλιώς το σκάφος, πως τον ενοχλούσε το ένα, του βρωμούσε το άλλο, εγώ δεν βρήκα κανένα πρόβλημα στο τσεκ άουτ, και του επέστρεψα την εγγύηση που είχα πάρει. Την άλλη μέρα, όπως πλέναμε το σκάφος για τον επόμενο πελάτη, βρήκαμε σπασμένο τον μπουλμέ, δίπλα στην πόρτα της καμπίνας, δεν φαινότανε, όπως πέρασε το χέρι με το πανί που πλέναμε, το νοιώσαμε στο χέρι. Ο τύπος, μονάχα με μπουνιά μπορεί να το έκανε, και εκ των υστέρων κατάλαβα πως τα χαζά παράπονα του, ήταν για να μην προσέξω την πραγματική ζημιά που έκανε.

    Ένας άλλος, Ολλανδός, δεν με άφηνε να κάνω τίποτα. Πήγα να ανοίξω τα πανιά, και πετάχτηκε και τα άνοιξε μόνος του. Με το που έφυγε, έπρεπε να μεταφέρω το σκάφος στον Πόρο για επόμενο ναύλο, και όπως πήγα να ανοίξω το πανί, το φρένο έμεινε στα χέρια μου, προφανώς το είχαν κλωτσήσει, και το συναρμολόγησαν να φαίνεται ενιαίο, σε ένα κομμάτι.

    Το πρόβλημα δεν ήταν το κόστος, αλλά μεσοπέλαγα, με τον χρόνο οριακό για να φτάσω στον Πόρο, πως στο καλό θα έβρισκα ανταλλακτικά?

    Μόλις είχα βάλει καινούργιες πρυματσες, και στον πρώτο ναύλο μετά τις νέες πρυμάτσες, γυρίσανε με τις πρυματσες κομμένες και λοιωμένες σε 3 σημεία. Όταν μου είπαν πως έτσι ήταν, μου ήρθε να τους ρίξω μπουνιά!!! Μην πω για εκείνο τον ξεφτίλα τον Εγγλέζο που μου έσκασε 2 φέντερς λέγοντας μου πως μου έσωσε το σκάφος, και αρνήθηκε να πληρώσει την ζημιά.

    Δεν λέω ούτε για πόσες φορές καθίζουν τα σκάφη και όταν ο δύτης σου πει για το χτύπημα, σου λένε πως δεν το έκαναν αυτοί, ούτε για άλλους έκλεισαν την βάνα του πετρελαίου και παράτησαν το σκάφος σε κόλπο στην Σίφνο, δήθεν με μηχανική βλάβη, και τρέξαμε με μηχανικό να το μαζέψουμε και ο λόγος που παρατήθηκε εκεί το σκάφος ήταν γιατί είχε καιρό και δεν ήθελαν να το επιστρέψουν ή να πληρώσουν σκίππερ και πετρέλαια...

    Όσο γράφω, όλο και θυμάμαι άλλες ιστορίες... Δεν έχει νόημα, ούτε υπάρχει κάποιος αντικειμενικός κριτής για το ποιός φταίει.

    Ο μόνος τρόπος να αποφύγεις προβλήματα, είναι να είσαι υποχόνδριος όταν κάνεις τσεκ ιν, και να ελέγξεις το σκάφος σαν να πρόκειται να το αγοράσεις. Να γράψεις κάθε τι που βλέπεις φθαρμένο και πάνω από όλα, την πρώτη μέρα που χρησιμοποιείς το σκάφος, να στείλεις ημέηλ στον πράκτορα ή στον ιδιοκτήτη, ή εάν είναι κάτι σοβαρό να το καταγγείλεις στο λιμεναρχείο, ώστε να κατοχυρώνεσαι πως διαπίστωσες κάποιο προϋπάρχον πρόβλημα, και δεν είναι κάτι που προκάλεσες εσύ κατά την διάρκεια του ταξιδιού σου.

    Εγώ πιστεύω στην βασική αρχή πως το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι, αλλά... όπως και σε όλους τους άλλους κανόνες, υπάρχουν εξαιρέσεις.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #128
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Σε κάθε συνέδριο για τον τουρισμό, σε κάθε πρόγραμμα του ΕΟΤ για τον τουρισμό, ο θαλάσσιος τουρισμός είναι ο μεγάλος απών.

    Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος χορήγησης αστεριών στα σκάφη μας.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #129
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα video γιατί αποσύρθηκαν;
    Επειδη πρεπει να τα βλεπουμε αυτα τα βιντεο εψαξα και το βρηκα


    http://www.steki.gr/video.php?user=17668&video_id=8997
    [url]http://www.zeitgeistmovie.com/[/url]

    [url]http://www.zeitgeistgreece.gr/[/url]

  10. #130
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Αχ βρε Θύμιο, σε κατακλέψανε, σε κοροιδέψανε απατεώνες και λαμόγια, κι εσύ ανέχτηκες παθητικά όλους αυτούς τους κλέφτες, καθώς και την αγία οικογένεια σου, που βόλεψαν όλοι τις ευθύνες τους, πετροβολώντας εσένα...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας