Σελίδα 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 134

Θέμα: Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού

  1. #41
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Εαν είσαι μπατηράκι, κάνε ότι κάνει και ο γιός μου: Οργάνωσε φίλους και γνωστούς, και κάνε γκρουπάκια 6-8 ατόμων, κι εσύ θα είσαι ο σκίππερ!!!

    Θα μοιάζονται αυτοί το κόστος, κι εσύ θα κάνεις αυτό που γουστάρεις, εντελώς δωρεάν.

    Με τον χρόνο, θα αποκτήσεις εμπειρία, θα πληρώνεσαι και για το σκιππεριλίκι σου, 120 με 140 ευρώ την ημέρα, όχι απο τους κολητούς σου που αρχικά θα οργανώνεις, αλλά από τους πιο τρίτους, που σιγά σιγά θα καταφέρεις να οργανώνεις. Έτσι, θα αποκτήσεις τόση εμπειρία, που θα είσαι έτοιμος να πας σκίππερ και σαν πραγματικός επαγγελματίας.

    Αυτό κάνουν και πολλοί ξένοι, που νοικιάζουν σκάφη στην χώρα μας.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #42

    Προεπιλογή "Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι"

    Το στοιχείο της "εξίσωσης" που δεν μπορώ να το αντιληφθώ είναι γιατί στα 5 χρόνια το σκάφος να μην είναι πλέον εμπορεύσιμο. Αυτό από την μια σημαίνει ότι ο πελάτης είναι απαιτητικός και ζητά καινούργιο σκάφος (όπως το έχετε θέσει) και από την άλλη ότι η αγορά προσφέρει αυτό που ζητά ο πελάτης. Δηλαδή παρά τα δυσχερή οικονομικά δεδομένα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, υπάρχουν επιχειρηματίες που συνεχώς αναβαθμίζουν τον στόλο των charter τους. Ίσως η απάντηση στο μικρό περιθώριο κέρδους είναι αυτή που διάβασα πιο πάνω:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως αυτή η δουλειά, γίνεται επάγγελμα?
    Όταν πάρεις 3-4 σκάφη, και σαν μοναδική σου απασχόληση έχεις αυτά.

    Γιατί έτσι, ελαχιστοποιείς τα έξοδα, και το μικρό κέρδος που αφήνει το κάθε σκάφος, μεγαλώνει κατά λίγο, πολλαπλασιάζεται δε επί 3 ή 4 ανάλογα τον αριθμό των σκαφών.
    Αλλά νομίζω πως τους περισσότερους στεριανούς (ξέρω πως με εμένα αυτό ισχύει) γοητεύει περισσότερο η ιδέα ενός ιδιόκτητου σκάφους, και ας μην αφήνει κέρδος, παρά το τρέξιμο για πολλά σκάφη και να το κάνεις αυτό βιοποριστικά.

    Τι τα θες, ίσως είναι απλώς οι ζέστες του καλοκαιριού και γι'αυτό μπαίνουν αυτές οι ιδέες στο μυαλό... ή είναι αυτό που είπε και ο ποιητής:
    "Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι"

  3. #43

    Προεπιλογή Το σαράκι του υποψήφιου ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΗ

    Ας μου επιτραπεί να αναφέρω ένα πραγματικό περιστατικό.
    Κάποιος <<μεγάλος και τρανός>> του γιώτιγκ σήμερα πριν από 20 χρόνια είχε πει σε κάποιο skipper που είναι 64 χρονών σήμερα. Ρε ΑΝΤΩΝΗ η Ελλάδα έχει 10.000.000 ανθρώπους... δεν θα βρώ κάθε χρόνο 10 ηλίθιους να τους πωλήσω 10 σκάφη (επαγγελματικά)?
    Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά σήμερα ελάχιστοι είναι κερδισμένοι πραγματικά από αυτή την <<μπίσνα>> ...νομίζω ο αριθμός δύσκολα ξεπερνά τους 10 με 20(εννοώ τα τελευταία 10 χρόνια).
    Το επάγγελμα είναι καλό πλέον για κάποιον που θέλει να επενδύσει σε σκάφος των ονείρων του για να αποφύγει τους φορολογικούς ελέγχους με ότι αυτό συνεπάγεται και να κάνει ζημιά στον επαγγελματία που την βγάζει δύσκολα πλέον καταβάλοντας ετησίως το ανάλογο ποσό-χαράτσι.
    Το χαράτσι πάντως είναι για τον επαγγελματία το ποσό δε είναι για τους...
    Λυπάμαι αυτή είναι η πραγματικότητα...και σε μένα το μόνο που έμεινε μετά από 20 χρόνια είναι η εμπειρία αλλά και η πικρία παρόλο που πρόλαβα και έφυγα απο την δουλειά αυτή τον 5/2008.

  4. #44
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Η θάλασσα με τα κορόιδα είναι ατελείωτη, εγώ δεν θα βρω 10 από αυτούς κάθε χρόνο? ήταν η ακριβής ρήση...
    Ένας άλλος, που βλέπει τα ραδίκια ανάποδα, είχε πει το άλλο: Μόλις κόψεις το κεφάλι ενός κορόιδου, ξεφυτρώνουν άλλα 2!!!

    Και όμως, η δουλειά θα μπορούσε να είναι κερδοφόρα. Δεν ξέρω καμμία επιχείρηση, που θα επιβίωνε, εαν κάποιος "νταβατζής" έπαιρνε το 40 με 45% από τα ακαθάριστα έσοδα!!! Οι διάφοροι μη επαγγελματίες, που για να αποκτήσουν σκάφος άφησαν στα χέρια των επιτηδείων τα σκάφη τους προς εκμετάλλευση, που παγίωσαν νοοτροπίες και προμήθειες τέτοιες, που πνίγουν κάθε πιθανότητα υγιούς ανταγωνισμού και ορθολογικής ανάπτυξης του κλάδου.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #45
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θάλασσα με τα κορόιδα είναι ατελείωτη, εγώ δεν θα βρω 10 από αυτούς κάθε χρόνο? ήταν η ακριβής ρήση...
    Έτσι το ξέρω εγώ...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #46
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλως σας βρήκα ,

    Μια ερώτηση απο ένα σχετικά εσχετο για να μπορέσω να καταλάβω ορισμένα πράγματα .

    Ποια ειναι τα ετήσια έξοδα ενος σκάφους 40' ποδών ?

    Ελπίζω να μην σας '' ζαλίζω"

    Mikest

  7. #47
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    σαν έσοδα, δύσκολα θα πάρεις καθαρά πιο πολλά από 170 με 180 ευρώ την ημέρα, μέσο όρο. Εαν κάνει 130-140 ημέρες όσο είναι καινούργιο, τα αναμενόμενα καθαρά έσοδα θα είναι γύρω στις 20 με 22 χιλιάδες ευρώ. Τα έξοδα, ελιμενισμός, ασφάλεια, βάλε-βγάλε, μουραβιες, μηχανικός, αναλώσιμα, έξοδα συντήρησης κλπ, είναι τάξης μεγέθους 8 με 10 χιλιάδες ευρώ. Ετησίως, θα χάνει 10-12 χιλιάδες ευρώ από την αξία του. Πάνω κάτω, τα έσοδα είναι ίσα με τα έξοδα. Όλα αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι τα περισσότερα, θα τα κάνεις μόνος σου, γιατί εαν πληρώνεις συντηρητή με τον μήνα, τσεκ ιν και τσεκ άουτ, κλπ, τότε τα έξοδα θα είναι πολύ περισσότερα. Από εμπειρία, όταν δεν κουνάς το δαχτυλάκι του, τα έξοδα εκτοξεύονται στα 15 με 17 χιλιάρικα.

    Όσο θα παλιώνει, θα μειώνονται οι μέρες και η τιμή του ναύλου, θα μειώνεται αντίστοιχα και η απώλεια αξίας.

    Εαν καταφέρεις να κάνεις δικά σου ναύλα, τότε θα ελπίζεις σε μεγαλύτερη τιμή ανά ημέρα, αλλά... θα ξεχάσεις τα περισσότερα γραφεία, θα μπεις μπλακ λιστ, με αποτέλεσμα να μειώνονται πολύ οι μέρες που είναι εφικτό να νοικιάσεις το σκάφος σου, έστω κι αν η τιμή είναι μεγαλύτερη.

    Εγώ για παράδειγμα, κάνω 40-60 καλοπληρωμένες ημέρες, και έχω έσοδα αντίστοιχα με το να έκανα 120 και πλέον ημέρες, μέσα από το κύκλωμα των ναυλομεσιτών. Ο δρόμος που εγώ επέλεξα, ήταν ο πιο δύσκολος, αλλά μετά από 1-2 πέτρινα χρόνια, κατάφερα να εσοδεύω, ενώ το σκάφος μου είναι 8 ετών και με την λογική της αγοράς, θα είχε προ πολλού αποσυρθεί...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 25-08-2009 στις 09:01 Αιτία: συμπλήρωση
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #48
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Γνωστή εταιρεία, που μετράει τα κεφάλια των κορόιδων-πελατών της, τους υποχρεώνει να υπογράψουν συμβόλαιο, βάσει του οποίου όχι μόνο δεν ειπράττει ο πελάτης τους-πλοιοκτήτης προκαταβολή για τα ναύλα που κλείνει η εταιρεία, αλλά της δίνει το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να μεταφέρει το ναύλο από σκάφος πελάτη της σε άλλο σκάφος, χωρίς να αποζημιώνεται ο πρώτος πλοιοκτήτης για την ακύρωση!!!

    Τέτοια είναι η κατάσταση ομηρείας, που όχι μόνο αποδέχονται τέτοιους όρους οι πλοιοκτήτες, δεν τολμάνε ούτε να διαμαρτυρηθούν, για να μην κλείσει η πόρτα σε μελλοντική συνεργασία...

    Η τακτική των γραφείων, απλή και προφανής: Κλείνουν από τον Φεβρουάριο το σκάφος σου με δήθεν ναύλο, σου δίνουν μια νετ τιμή χαμηλή γιατί δήθεν είναι έρλυ μπούκινγκ κλπ, και σου κρατάνε το σκάφος σου. Εαν κλείσει ο ναύλος τελευταία στιγμή, εσένα θα σου δώσουν την χαμηλή συμφωνηθείσα τιμή, και αυτοί θα πουλήσουν όσο πιο ακριβά μπορέσουν το ναύλο στην υψηλή περίοδο. Αλλιώς, θα στο ακυρώσουν τελευταία στιγμή, κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.
    Εαν ο ναύλος είναι πραγματικός, τότε σε έχουν εσένα κρατημένο, και τελευταία στιγμή βρίσκουν κάποιο παρόμοιο σκάφος που είναι ανοιχτό και ο ιδιοκτήτης απελπισμένος, και του τον πασάρουν τον ναύλο ακόμα πιο φτηνά, κι έτσι κερδίζουν οι ίδιοι περισσότερα. Εαν δεν βρεθει σκάφος, τότε παίρνεις εσύ τον ναύλο.

    Εαν τολμήσεις να γκρινιάξεις, είσαι τελειωμένος από τον χώρο: Θα κατηγορηθείς ότι είσαι κακότροπος και προβληματικός, θα ισχυριστούν ότι σε δύσκολες περιόδους αυτοί σου έδωσαν ναύλα και για 1-2 ακυρώσεις εσύ αντέδρασες ενώ άλλοι τους παρακαλάνε, ότι κι αυτοί είναι δήθεν θύμα της ακύρωσης και χάσανε κι αυτοί λεφτά, και οι πιο προκλητικοί, σε παραπέμπουν στο συμβόλαιο που υπέγραψες και που τους λύνει τα χέρια να κάνουν ότι θέλουν με την επένδυση σου και τα χρήματα σου...

    Το να συζητάμε για έσοδα και για έξοδα ενός επαγγελματικού σκάφους, είναι λογικό μεν, αλλά στην πραγματικότητα, για να έχεις έσοδα, πρέπει να μετατραπείς σε καλόβολη εκδιδόμενη γυναίκα, που θα κάνει ότι της πει ο προαγωγός της, και δεν θα μιλάει, δεν θα αντιδράει, δεν θα διαμαρτύρεται για τίποτα και θα αρκείται στα ψίχουλα που της δίνει.

    Αυτό είναι το επάγγελμα της εκμετάλλευσης τουριστικών σκαφών, και οι όποιες εξαιρέσεις, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

    Αυτό που δεν γνώριζα, αλλά το έμαθα εχθές, είναι πως τους βάζουν να υπογραψουν συμβόλαιο, προκειμένου να τους κάνουν την χάρη να τους βάλουν στο ονλάιν σύστημα τους, με το οποίο αποποιούνται όλων των δικαιωμάτων τους. Εμένα δεν τόλμησε ποτέ κανείς να μου ζητήσει κάτι τέτοιο, αλλά... ήμουνα μπλακ λιστ εξ αρχής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 25-08-2009 στις 09:02
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #49
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    απορώ: ενώ στο φόρουμ του naftilia.gr μπαινοβγαίνει τόσος κόσμος, πολλοι γνωστοί μου κατά καιρούς, μου έχουν πει ότι τυχαία μπήκαν εδώ και διάβασαν πράγματα που έχω γράψει, το νικ νέημ μου είναι το επώνυμο μου κι έτσι δεν δυσκολεύονται να με καταλάβουν, αφού ξέρουν και τις αποψεις μου γενικότερα... ενώ λοιπόν μπαίνει τόσος κόσμός, δεν μπαίνει κανένας έμπορος σκαφών ή ναυλομεσίτης, να επιχειρηματολογήσει εναντίον όσων γράφω, έστω και ανώνυμα? Παράξενο δεν είναι? Κάποιοι που διαβάζουν όσα γράφω, ίσως αποθαρρυνθούν να αγοράσουν σκάφος από αυτούς, δεν έχουν κανένα επιχείρημα εναντίον όσων λέω, έτσι, για να γίνει κάποια αντιπαράθεση, να γελάσουμε λιγάκι!!!

    Αντώνης Μάγγος
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #50
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε, να διευκρινίσω κατά πρώτον ότι δεν εκπροσωπώ ούτε έχω συμφέροντα σε τυχόν εταιρεία ενοικίασης σκαφών. Επίσης κανείς δεν αμφισβητεί ότι η αγορά και εκμετάλλευση επαγγελματικού ιστιοπλοϊκού αποτελεί ελάχιστα (στην καλύτερη περίπτωση) επικερδή επιχειρηματική δραστηριότητα, στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό. Οι προικισμένες με τα κατάλληλα παράλια θαλασσινές τουριστικές χώρες (συμπεριλαμβανομένης και της δικής μας) είχαν θεσπίσει φορολογικά κίνητρα για να δώσουν ώθηση στην ανάπτυξη του κλάδου και νομίζω ότι πολλά από τα εν λόγω ευνοϊκά (έως χαριστικά!) φορολογικά καθεστώτα δεν ισχύουν πλέον (αν θυμάμαι καλά, η γαλλική εταιρεία οργανωμένων ταξιδιών "Nouvelles Frontieres" κατάργησε σταδιακά, την περίοδο 2003-2004, τις ιστιοπλοϊκές κρουαζιέρες που οργάνωνε στις Αντίλλες διότι η εταιρεία VPM με την οποία συνεργαζόταν δεν μπορούσε να προσφέρει φθηνή ενοικίαση σκαφών λόγω λήξης των μέτρων φοροαπαλλαγής που ίσχυσαν στη Γαλλία). Επειδή όμως είμαι εδώ και χρόνια πελάτης τσάρτερ, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι όλες οι εταιρείες ενοικίασης δεν εφαρμόζουν τις ληστρικές πρακτικές που περιέγραψες τόσο γραφικά. Όποιος «επενδύει» σε αγορά επαγγελματικού σκάφους το πιθανότερο θα χάσει (λίγα ή πολλά) χρήματα είτε λόγω κακομεταχείρισης του σκάφους με συνέπεια σοβαρές αβαρίες (με όλα τα επακόλουθα) είτε λόγω έλλειψης αρκετών ναύλων (ιδίως μετά τη δεύτερη σεζόν) ενώ αντίθετα ΅τρέχουνΆ στο ακέραιο τα έξοδα ή λόγω δυσκολίας (καθυστέρησης) πώλησης του σκάφους του όταν τελειώσει το πενταετές συμβόλαιο με την εταιρεία ενοικίασης.
    ΥΓ: Τα ίδια περίπου συμβαίνουν και με την εμπορική ναυτιλία, μόνο που εκεί ναύλοι και αξίες βαποριών σκαμπανεβαίνουν με πολύ μεγαλύτερο εύρος και βάθος χρόνου διακύμανσης ... γιΆαυτό και τα χοντρά πορτοφόλια μπορούν και γίνονται (τυχεροί και αδίσταχτοι) ... Έλληνες εφοπλιστές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrondi : 25-08-2009 στις 18:02

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας