Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 29

Θέμα: Αγορά σκάφους Bayliner 185 (2007)

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ψαχνω και αλλα σκαφακια απλα μου αρεσει η "χλιδα" του αμερικανου. Ολα βλεπω οτι εχουν καποια γωνια deadrise. Αν καταλαβα καλα αυτο δειχνει ποσο βαθη ειναι το V που σχηματιζουν τα σκάφη.μεγάλη γωνια σημαινει μεγάλο V. Αυτό σημαινει οτι για τις θαλασσες μας πρεπει κατα κανόνα να κοιτάζω σκάφη με μεγάλη γωνια?Δεν λέω ότι ειναι το μόνο που παίζει ρόλο αλλά ειναι σημαντικό?
    Έχω δει πχ σκαφος με 16μοιρες γωνια και σκάφος με 21!λογικα το 2ο δεν θα ειναι καλυτερο στο κυμα η δεν εισαι σιγουρος?(το 16 με 21 ειναι καπως ακραια παραδειγματα στο μηκος κ ειδος που κοιταω,συνηθως ειναι 19,20,21...)
    Το να μου ριξει καποιος αλλος το σκαφος τι κόστος περιπου εχει?(ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΣΙ..?)

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παίζουν πολλά ρόλο σε μια γάστρα εκτός από το βάθος της. Είναι π΄χ οι γωνίες που σχηματίζουν πίσω στο transom, η γωνία πλώρης, το πλάτος, τα παρατροπίδια, αν έχει steps και άλλα.
    Στο καιρό φίλε το πιο σημαντικό κατά τη δική μου εμπειρία είναι ένα : Το μήκος του σκάφους (και το πλάτος ανάλογα).
    Μην περιμένεις με γάστρα 5μιση μέτρων να μην φάς χτύπημα ή να πλανάρεις με το καιρό στο πλάι με 10 μίλια και να μην τρώς νερά.
    Ο μαντράς πάνω από 15 ευρώ δεν νομίζω να σου πάρε για το ρίξε-βγάλε.
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    PATRAS GREECE
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΦΩΤΟ
    ΚΛΑΣΙΚΟ ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΣΤΥΛ
    ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΦΩΤΟ ΣΟΥ ΜΠΡΑΒΟ

  4. #14

    Προεπιλογή

    Ονειρο θερινής νυκτός !!!
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  5. #15

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HELLENIC EXPLORER Εμφάνιση μηνυμάτων
    TO NA AΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕ ΕΣΩ - ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ................ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΑ 26-28 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΜΕΣΑ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ Η Α1 ΣΤΑ 3,4 V6 ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΜΙΛΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ 4 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΦΟΥΛ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΑ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΛΕΥΣΗ ΣΤΑ 25 ΜΙΛΙΑ ΣΤΙΣ 3000ΣΑΛ.
    Σωστα αναφερεσαι σε "τραβηγένο" για τους χώρους (5.40 μ) με την εσω εξω. Για την κατανάλωση δεν μπορουμε να το συγκρίνουμε με το δικό σου λογω μεγέθους - βάρους . Ξερω ομως για την 3.0L οτι η κατανάλωση παιζει περίπου στο 0.8 με 1 με οικονομική πλεύση.
    Απο τα 18 στα 26-27 ποδια αλλάζουν ολα κατα πολύ ( αγορα - μεταφορα - συντήρηση - καυσιμα ) .Διευκολύνει ομως τον φίλο μια και σκέφτεται να το βγαζει μονο μια φορα το χρόνο.Η μουράβια θα πρέπει να θεωρηθεί εδω "αναγκαίο κακό"
    Πρόταση για λιγότερα μέτρα παλι δεν θα ήτανε σωστη (λιγότεροι ακόμα χωροι -μεγαλύτερη ταλαιπωρία στον καιρό -αφήστε που χανει περισσότερο την μεταπωλητική του αξία) .
    Μια αρκετα ενδιαφέρουσα κατηγορία είναι και τα 20-24πόδια τα οποία πολύ απλά μπορούν να "κλείσουν την ψαλίδα" μεταξυ 18-27 με ότι αυτό συνεπάγεται .
    Απο τη στιγμή που ακόμη δεν εχεις αποφασίσει ,η ιδέα να "πέσεις" σε χρονολογία και να ανέβεις σε μέτρα πως θα σου φαινότανε ;


    Btw
    :-? 2007mod με 3.0L και οχι με 4.3L ; Πως αυτό;

    &

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tsafou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν ότι είναι κατασκευασμένη από κάποιο υλικό που δεν ειναι καλό.Τι σημαίνει αυτο δεν ξέρω απλά ότι παρουσιάζει προβλήματα μετά απο 3-4 χρόνια και ότι είναι υπερβολικά βαρια..
    Alphaone mercruiser ειπαμε ειναι ρε παιδιά, εδω ουτε για τις OMC δεν τα λένε αυτα.
    Χωρίς σωστά service αντέχει και παραπάνω μην ανησυχεις :mrgreen:


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tsafou Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Αν κατάλαβα καλά είναι έσω-έξω.Αυτό μου είπαν ότι ίσως δεν είναι μειον διότι αν σου χαλάσει δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι και υπάρχουν λίγοι καλοί τεχνικοι για τετοιου είδους μηχανές στην ελλάδα.
    Μαλλον εγω δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου.

    Αρκετοί και καλοί μηχανικοί (αυτες οι μηχανές υπάρχουν πολλα χρόνια στη χωρα μας).

    Αλήθεια αυτο το θέμα με τα V της γάστρας και τις μοίρες καλά θα ήτανε να το αναλύσουμε σε κανένα νέο thread ,Αν ηδη εχει συζητηθει και δεν τόδα .......ops:.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ktmakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Αμερικάνοι φτιάχνουν ποιοτικά σκάφη για όλες τις θάλασσες ανάλογα με τα γούστα και το ποσα λεφτά διαθέτει ο καθένας. Οχι πως δεν υπάρχουν και πολύ καλύτερα.
    Χ2
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ant0n1s : 18-05-2008 στις 23:11 Αιτία: Oι "παραθεσεις" στους γράφοντες
    [SIZE="1"][I]I only need a "cigarette"[/I][/SIZE]

  6. #16

    Προεπιλογή

    τελικα παιδια αποφασισα να παρω ενα καινουριο Glastron gt180 (2008) με εξωλεμβια Yamaha F115. Μου βγαίνει αρκετά οικονομικά και πιστευω οτι ειναι κατι που με ικανοποιει. Ο χρονος θα δειξει αν πραττω σωστα.
    Εχει μηπως κανεις να μου πει κατι το αρνητικό (πχ ειχα και εινα μάπα...)


    αα πληροφορίες για οποιον θελει : http://www.glastron.com/internationa...ges/gt180.html

  7. #17

    Προεπιλογή

    kala kanhs poy to pairnhs kainoyrgio.koita na to krathshs 2,3 xronia na to eyxaristithis,kai na mh xreiasth na to allaxhs toy xronoy,giati tote tha katalavhs an ekanes to sosth agora.filika boatfinder

  8. #18
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    PATRAS GREECE
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOATFINDER Εμφάνιση μηνυμάτων
    kala kanhs poy to pairnhs kainoyrgio.koita na to krathshs 2,3 xronia na to eyxaristithis,kai na mh xreiasth na to allaxhs toy xronoy,giati tote tha katalavhs an ekanes to sosth agora.filika boatfinder
    ANTE BΡΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΕΙΞΕΣ ΣΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ
    ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ..

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΓΑΔΙ Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ..

    (ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

  9. Προεπιλογή ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ-ΕΣΩ/ΕΞΩ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HELLENIC EXPLORER Εμφάνιση μηνυμάτων
    ANTE BΡΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΕΙΞΕΣ ΣΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ
    ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ..

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΓΑΔΙ Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ..

    (ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΛΑΣ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΣΩ-ΕΞΩ/ΕΞΩΛΕΜΒΙΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

  10. Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΙΚΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HELLENIC EXPLORER Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΧΩ ΕΝΑ LAMBRO ASTRON 6,8 m ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 2001 ΜΕ ΜΙΑ Α1 3,4 ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡΑΤΗ V6 . ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ
    ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.
    ΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΑΚΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΠΑΡΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ. ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΜΙΑ 5ΑΜΕΤΡΗ ΜΕ ΜΙΑ 30αρα ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑ
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΟΥ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΙΤΟΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΣΟΥ.
    ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΛΟ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ SERVICE ΕΣΩ - ΕΞΩ. ΚΟΥΡΜΠΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ 500 ΑΡΙΑ ΕΥΡΑΚΙΑ.
    ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ.
    ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ, ΕΓΩ ΟΧΙ
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ,ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΗΣ ΑΛΦΑ-ΕΛΛΑΣ 7,30 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΗΝ FNM 225 ΙΠΠΩΝ ΕΣΩ-ΕΞΩ ?ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ/ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΚΛΠ.ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΡΟΣ 2300 ΚΙΛΑ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΜΕRCRUISER Η ΧΩΡΙΣ !ΠΑΝΤΩΣ Η ΜΕΡΚΡ...ΕΙΝΑΙ 3.0 DIESEL ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΤΟΝ 5 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας