Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 29 από 29

Θέμα: Αγορά σκάφους Bayliner 185 (2007)

  1. Προεπιλογή

    ΠΑΡΕ ΦΟΥΣΚΩΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  2. #22

    Προεπιλογή

    Xαχα στο άλλο φορουμ (fouskoto1.gr) πρώτος τους λέω πάρε πλαστικό !!!
    Καλά τα φουσκωτά αλλά γίνεσαι τσαντήρι για να πας μια βόλτα.
    Και δυστηχώς παράλογα υπερτιμημένα για αυτά που προσφέρουν.
    Μέχρι 5-6 μέτρα είναι ΟΚ.
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  3. Smile ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ????????

    Φιλε drataurus σ'ευχαριστω για την απαντηση , και αφου εχεις γνωση και εμπειρια θα ηθελα να πω την ταπεινη μου γνωμη,οτι 25 ποδια σκαφη (των φιλων σου ) με βαρος υποθετω απο 1300 εως 2000 κιλα ηταν πραγματι γι'αυτα μικρη, οποιαδηποτε ιπποδυναμη κατω των 230 ιππων (δεδομενου οτι υπαρχει και απωλεια περιπου 5%-7% της ονομαστικης ιπποδυναμης της μηχανης απο τους ιππους που φθανουν στην προπελα-μεσολαβει το ποδι και οι αρθρωσεις).Ομως αυτο το λεω θεωρητικα περισσοτερο και λιγωτερο εμπειρικα.
    Ενα ΜΑΡΑΘΩΝ της Αλφα-Ελλας 4,60 που εχω με 90 ιππους διχρονη FORCE απο καινουρια στα χερια μου εχει υπερ το δεον αξιοπρεπη συμπεριφορα σε φουρτουνες και μπουνατσες ,(και οτι καταναλωση εχω στην λαδιά ,την ιδια εχω και στα 5 μποφωρ),ακομη το ΕΡΜΗΣ ενος φιλου με 200 αρα YAMAHA ομοιως αξιοπρεπες !(παντα εξωλεμβιες μιλαω).Τα βαρη τους (μαζι η μηχανη)περιπου 700 κιλα το πρωτο και 1300 το Ερμης φορτωμενα με 4 η 5 ατομα μεσα.Κι ομως ολα τα Μαραθων που κυκλοφορουν(οσα εχω δει ) εχουν max. 75 ιππους και τα Ερμης 100 εως 150 .Κατανοητα οσα μου λες και συμφωνω μαζι σου .

    Πες μου σε παρακαλω την γνωμη σου για σκαφος 2300 κιλα βαρος και 7,30 μηκος με 2,60 πλατος μια 240 εσω-εξω βενζινη MERCRUISER με ποδι ALFA I θα ηταν καλη??Πιστευω 220 αλογα να φθανουν στην προπελα!
    Η και παλι οι καταναλωσεις θα ηταν περισσοτερες του πετρελαιου ?Ας πουμε
    εναντι μιας FNM 225 ιππων με ποδι BRAVO II ??(ειναι καινουριες στην αγορα και δεν ξερω πως συμπεριφερονται).
    Αναμενω και σ'ευχαριστω !

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο...τα Ερμής και τα Μαραθών είναι παλιά μοντέλα και πιστεύω οτι ο λόγος που τα περισσότερα φορούσαν 75αρες και 100αρες μηχανές ήταν αφενός το κόστος αγοράς τους και αφετέρου οι καταναλώσεις τους ως δίχρονα...
    Στο δικό σου φοράς πιστεύω οτι πιο ανώτατο επιτρεπτό συνιστά ο κατασκευαστής και είναι λογικό μια δυνατή μηχανή να βγάζει ξεκούραστα και οικονομικά μίλια σε ένα ελαφρύ σκάφος, ενώ παράλληλα να ανταποκρίνεται άψογα στα μποφόρια...
    Στο Α.Hellas που έχω (18cabin), φοράω μία 150HP τετράχρονη YAMAHA...πρέπει να το έχω ξαναναφέρει κάπου...με ένα άτομο, πλήρη φορτία (καύσιμα, νερά κτλ) φτάνω τα 1400 κιλά...κι'όμως η μηχανή είναι υπεραρκετή και πολύ οικονομική...ίσως βοηθάει η γάστρα,ίσως ο τρόπος που το δουλεύω...άλλωστε πόσες φορές θα πιάσεις τέρματα?Μετρημένες στα δάκτυλα του χεριού οι φορές που άγγιξα τους 45 κόμβους (συμφωνα πάντα με το αξιόπιστο GPS γιατί στο ταχύμετρο είδα και 50).Και πάλι για τη δύναμη που έχω στον καθρέπτη ήθελα και άλλο βάρος.
    Τώρα σε ένα σκάφος 2300 κιλών η εσω-εξω 250αρα βενζίνη πιστεύω είναι αρκετή.Θα το κινεί άνετα, αλλά από θέμα κατανάλωσης φοβάμαι οτι θα δεις απογοητευτικά νούμερα. Σε αντίθεση με το πετρέλαιο που σίγουρα θα είναι οικονομικότερο.
    Η FΝΜ ξέρω ότι έχει καλή αναλογία βάρους/ίππο, αλλά από μέταλο ή ποιότητα κατασκεύης έχω πλήρη άγνοια.Αν δε πρόκειται για το σκάφος που έχεις βρεί για να αγοράσεις και ήδη φοράει MERCRUISER γιατί δεν επιλέγεις το πρόγραμμα απόσυρσης κινητήρων?Δίνεις τον παλιό και πέρνεις του κουτιού της ίδιας εταιρείας σε πολύ καλή τιμή ακόμα κ πετρελαίου.
    Αλήθεια σε τί τιμή βρήκες το πακέτο?(αν θέλεις λες).

  5. Smile ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ????????

    Φιλε drataurus σ'ευχαριστω για την απαντηση ,το σκαφος ειναι μεταχειρισμενο ,δειχνει σε καλη κατασταση ,ειναι το OLYMPIA 7,30 της ALFA-HELLAS του 1990 η 1992 (δεν θυμαμαι) και φοραει μια MERCRUIZER εσω-εξω του 2005 με ποδι Α1 στα 22.000 ευρω.
    Τα απογοητευτικα νουμερα καταναλωσεων γι'αυτην (ανω) που πιστευεις κυμαινονται?
    Ακουω την γνωμη σου .......

    2)Το προγραμμα αποσυρσης που λες ,μπορω να το βρω στο INTERNET ?για να ενημερωθω τιμες κ.λ.π ??

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο...για το πρόγραμμα απόσυρσης μπορείς να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο της MERCUISER (www.motocraft.gr).
    Ο κινητήρας που φοράς είναι καινούριος αφού μου λες οτι είναι μοντέλο 2005...εκτός και άν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και η πώλησή του είναι αναγκαστική, οπότε και το χρηματικό ποσό είναι άκρως εξωφρενικό!!! (ρώτησε πόσο έχει καίνούριος και θα καταλάβεις). Βέβαια σε μία αγοραπωλησία, η τιμή έχει σχέση άμεσα με την ικανοποίηση αυτού που πουλάει και αυτού που αγοράζει..και οι δύο πρέπει να μείνουν ευχαριστημένοι... επιπλέον, μήπως 18 ετών σκάφος είναι λίγο παλιό???Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τα ελληνικά ναυπηγεία πολυεστερικών σκαφών, πιστεύω οτι η τότε ποιότητα κατασκευής δε ήταν και του επιπέδου κατασκευής σκαφών όπως τα BAYLINER,PRINCESS,SEA RAY κτλ. θέμα ISO..Πιο εύκολα θα προτιμούσα σκάφος 20ετίας κάποιου αμερικάνικου ναυπηγείου, παρά κάτι άλλο...Αφήνω απ΄έξω τον παράγοντα συντήρηση από πλευράς ιδιοκτήτη...Όσο αφορά στο κινητήρα, για μοντέλο 2005 ο μόνος λόγος που θα τον άλλαζα θα ήταν για να βάλω πετρέλαιο...
    Είναι μεγάλο θέμα η αγορά μεταχειρισμένου... Πόσους ιδιοκτήτες είχε στο παρελθόν? Τί χρήση έτυχε το σκάφος? Ήταν σε τρέιλερ κατά τη διάρκεια ακινησίας του ή ήταν συνέχεια μέσα στο νερό? (Ξέρεις οτι υποχρεωτικά ένα σκάφος που είναι συνέχεια μέσα στο νερό πρέπει απαραίτητα να είναι εκτός για 6μήνες-να στεγνώσει ο πολυεστέρας) Είναι μουραβιασμένο?(συνήθως κάτω από τη μουράβια κρύβονται πολλά). Δε θέλω να σε απογοητεύσω και δε θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν για τις απόψεις μου...αλλά δεν είμαι και κατά του μεταχειρισμένου...απλά θέλει ψάξιμο...

  7. Προεπιλογή

    Φιλε drataurus καλησπερα και παλι,ναι η μηχανη ειναι καινουργια και εννοειται οτι δεν εχει κανενα προβλημα.Αν δω οτι εχει τοτε ολα αλλαζουν-ως προς την τιμη- ,(γιατι με ενδιαφερει το συγκεκριμενο σκαφος).Εννοειται αυτο.Παντως καποτε η συνταγη ελεγε για τα μεταχειρισμενα ...<<παρε παληο σκαφος με νεα μηχανη>> .Φυσικα δεν εννοειται 30 χρονια σκαφος αν και μερικα μοντελα ειναι πραγματι ανεπαναληπτα στην κατασκευη τους.Το συγκεκριμενο εχει μεγαλους χωρους ,και καμπινα και κοκπιτ,και σχεδιαση λες και ειναι φετεινο μοντελο, (αντε αλλο ενα να ειδα στα μετρα του με καλους χωρους,ολα τ'αλλα ,στα 7,30 και στην τιμη αυτη-βεβαια αν πληρωσεις 50.000 το μτχ.αλλαζει-ανθρωπος του 1,83 υψος δεν χωραει στο κρεββατι,)επισης για μενα ειναι σημαντικο η τουαλετα να ειναι ξεχωριστο δωματιο με πορτα και οχι μια λεκανη κατω απο το κρεββατι η στο πλαι.
    Και εχει και 2η καμπινα με πλαφονιερα και με φινιστρινα ανοιγομενα στις πλευρες του σκαφους που κοιμιζει αλλο ενα ατομο .
    Τωρα οσον αφορα τα αμερικανικα σκαφη,δεν τα βρισκω καλλιτερα απο το συγκεκριμενο (μιλαμε παντα στα μετρα του,και στα λεφτα του)επιπλεον ακουω χρονια τωρα (δεν εχω προσωπικη εμπειρια στα μικρα μετρα)ακουω οτι οι αμερικανικες γαστρες δεν κανουν για το κοντο και κοφτο κυμα του Αιγαιου .

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Από την περιγραφή του σκάφους καταλαβαίνω οτι πρόκειται για καλή φάση.Ειλικρινά δε γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά οι χώροι ακούγονται αξιόλογοι.
    Όσο για τις αμερικάνικες γάστρες, σίγουρα δεν είναι όλες οι ίδιες...όπως επίσης και οι ευρωπαϊκες και οι ελληνικές.Κυκλοφορούν μπανιέρες πολλών εθνικοτήτων και οι περισσότεροι των κατασκευαστών(συμπεριλαμβανομένων και των Ελλήνων) ΔΕΝ ξέρουν τι ζητούν!!! Πάντως άλλες οι γάστρες της ανοιχτής θάλασσας και άλλες της λίμνης.

  9. Smile

    Τελευταιο σαλονι δεν πηγα,και ουτε πολυασχολουμαι τα τελευταια χρονια ,να ψαχνω την λεπτομερεια διαφορας αναμεσα στους κατασκευαστες,ετσι δεν εχω να καταθεσω εμπειρια ερευνας.Ομως προσφατα παλαιοτερα ,και με βεβαιοτητα το λεω αυτο ,ο καθε κατασκευαστης εφτιαχνε γαστρα για τα νερα του ,για να καλυψει την δικη του εγχωρια αγορα πρωτα και επειτα ενδιαφεροταν ,εαν ενδιαφεροταν για την αγορα του εξωτερικου.Ετσι οχι μονον τα αμερικανικα σκαφη δεν εκαναν για την Ελλαδα αλλα ουτε και τα Ιταλικα δεν εκαναν για το Αιγαιο ,διοτι η Ιταλια ,(Αδριατικη και δυτικα) εχει αλλη μορφολογια βυθου και εδαφους(ανοικτη παντου χωρις νησια)και σχηματιζει διαφορετικο τυπο κυμστος σε μηκος και περιοδο.Ετσι χρειαζεται διαφορετικη γαστρα για εκεινα τα νερα απ,οτι τα δικα μας.Οσο για την Αμερικη απ'οτι μουλεγαν παλαιοτερα Αμερικανοι που γνωριζα (λογο δουλειας)και ειχαν ταχυπλοα και ασχολουνταν με το σπορ,ειται για αγωνες ειτε για βολτες - εκδρομες ,εκει βγαινουν μονο στην μπουνατσα.και ειναι λογικο,αλλο να ξερεις παγκιαζω σε μιση ωρα σ'ενα νησι αν χαλασει ο καιρος και αλλο ναχεις ολοκληρο ωκεανο μπροστα σου.
    Το βαθυ V (πρωτες οι Ελληνικες κατασκευες το εφαρμοσαν)ειναι για καιρους η ρηχη και φαρδια γαστρα ειναι για μπουνατσα και ταχυτητα με μικροτερη ιπποδυναμη στην μπουνατσα.
    Οσο δε γι'αυτο που λες ,<<...περισσοτεροι κατασκευαστες δεν ξερουν τι ζητουν...>>η αληθεια ειναι οτι οι ανθρωποι (αναλογα την γνωση και την εμπειρια του ο καθενας) προσπαθουν να προσφερουν τα παντα που εκεινοι νομιζουν οτι χρειαζεται το αγοραστικο κοινο εκεινη την χρονια για να αγορασει!!
    Κατι που δεν ειναι εφικτο να εχει καλο αποτελεσμα!
    Ετσι εχω δει μεγαλο μπανιο με τουαλλετα και νιπτηρα μεσα (σε περσυνη κατασκευη)ομως για ναχει νιπτηρα ειχε μικρο κρεββατι και δεν χωρουσε ουτε μετριου ουτε μικρου αναστηματος ανθρωπος στο μηκος να κοιμηθει το βραδυ.Κι' αν σκαφος 6,8 mtrs δεν ειναι για ναυτικο καμπινγκ τοτε,τι τον θελει τον νιπτηρα??δεν του εφτανε το νεροχυτακι στην κουζινουλα??
    Παλαιοτερα τα σκαφη ξεκινουσαν την σχεδιαση απο την γαστρα για να ταξιδευει καλα και επειτα περνουσαν στην ενδιαιτηση,τωρα μαλλον το σκεπτικο ξεκιναει απο πανω προς τα κατω
    Φυσικα και υπαρχουν πολυ καλα συγχρονα σκαφη ,ομως ειναι ελαχιστα (ως προς την σχεση μηκος-πλατος -βαρος-εσωτ.χωροι-τιμη) και ισως για καπως υψηλα βαλαντια.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας