Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 58

Θέμα: Επικίνδυνες εκπομπές Ραντάρ

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Επικίνδυνες εκπομπές Ραντάρ

    Πρέπει να αποφευγουμε να πλησιάζουμε τις κεραίες Ραντάρ και RT σε απόσταση λιγότερη απο 10 μέτρα!

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jason αν λες το χώρο μπροστά ένα κατάστρωμα κάτω απο τη γέφυρα δεν έχει καμία κεραία...Όταν γυρνούσα απο την 5ήμερη ένας φίλος μου άνοιξε την πόρτα και πήγαμε.Βασικά δεν ήταν καν κλειδωμένη...Παρατήρησα επίσης οτι γενικά το πλοίο ήταν παραμελλημένο.Να φανταστείτε οτι εν πλώ καθώς έκοβα βόλτες στο κατάστρωμα βρήκα μια πόρτα η οποία οδηγούσε καυευθείαν στο πάνω γκαραζ ορθάνοιχτη χωρις κανείς να ξέρει ποιος μπαονοβγαίνει :shock::shock:

    Μάλλον εκείνο το χωρο λέω.
    Η πορτα σε εμένα ήταν κλειδωμένη αλλά αυτό δεν με εμπόδισε βέβαια να πηδήξω μέσα
    Εκεί εάν θυμάμαι καλά έχει κάτι σαν κεραίες,ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο.
    Ακριβώς κάτω από αυτό το ντεκ είναι και η γέφυρα,δεν ξέρω αν έχει καμιά σχέση με αυτα τα όρθια σωληνάριαν (πιθανός κεραιές) αυτό.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εκείνο το χωρο λέω.
    Η πορτα σε εμένα ήταν κλειδωμένη αλλά αυτό δεν με εμπόδισε βέβαια να πηδήξω μέσα
    Αν σε δώ σε πλοίο να πηδάς σε κλειδωμένα μέρη θα σου κόψω τα πόδια κατεργάρη μου!

  4. #4
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Απόστολο. Όταν είχα ταξιδέψει με το Λισσός για Χανιά πήγα στο συγκεκριμένο σημείο πάνω από την γέφυρα, καθώς με οδήγησε εκεί η νυχτερινή μου βόλτα στο πλοίο και η μαγική αίσθηση του να στέκεσαι εκεί. Πρόσεξα τις κεραίες, οι οποίες είχαν προειδοποιητικές σημάνσεις για την ακτινοβολία.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Βασικά νομίζω ότι η επικινδυνότητα του χώρου πάνω και γύρω από τη γέφυρα έχει να κάνει με τι είδους συχνότητες εκπέμπουν τo radar και οι λοιπές κεραίες. Συνήθως τα radar των πλοίων εκπέμπουν σε μερικά GHz (2-4 GHz και 8-12 GHz κυρίως) απ'όσο ξέρω. Οπότε τα αντίστοιχα μήκη κύματα της ακτινοβολίας είναι μερικά cm. Η επίδραση τέτοιων συχνοτήτων στον ανθρώπινο οργανισμό είναι μηδαμινή. Το φως επιδρά πάνω μας πιο πολύ! Οι κεραίες πάλι των UHF και VHF είναι ακόμα πιο ανίσχυρες όσον αφορά την επίδρασή τους πάνω μας, καθώς τα μήκη κύματός τους κυμαίνονται από 0,3-6 m.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trakman : 15-05-2008 στις 22:12

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Θα μεταφέρω τα μυνηματα σε νέο thread γιατι σηκώνει κουβέντα....
    Θεωρητικά όπως λές τα μήκη κύματων ειναι μικρά αλλα η ισχύ είναι τεράστια! Εδώ είναι επικίνδυνο το κινητό τηλέφωνο που τι ισχύ έχει? Ρητώς αναφέρουν όλα τα manual μακριά απο τις κεραίες ιδικά του Ραντάρ. Αλλωστε γιατι στην Ευρώπη αν μπείς σε λιμάνι με Ραντάρ ανοιχτό πέφτουν πρόστημα? Στην Gioia Tauro σταματήσαμε την φόρτωση όλλων των πλοίων γιατι μπήκαμε με Ανοιχτό ραντάρ...

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Πιθανώς να πέφτουν πρόστιμα λόγω παρεμβολών σε άλλες κεραίες που εκπέμπουν σε ίδιες συχνότητες! Δε γνωρίζω! Με απλή λογική μιλάω. Αν τα radar ήταν επικίνδυνα, δε θα ήταν και επικίνδυνο και για όλους τους φαντάρους μας που κάνουν ολόκληρες θητείες στα στρατιωτικά radar? Απόστολε δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου, κουβέντα να κάνουμε!!

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Α! Και το κινητό είναι επικίνδυνο σύμφωνα με ιατρικές μελέτες σε κοντινή απόσταση (μικρότερη των 20 cm).

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ποιός ειπε οτι μαλώνουμε??? Φιλαράκια ειμαστε προς θεού....

    Σου λέω ότι ξέρω... Θα ψάξω να σου πώ μια τεκμηριμενή απάντηση

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Θα χαρώ να μάθω μια σίγουρη απάντηση φίλε Απόστολε!!

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας