Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 58 από 58

Θέμα: Επικίνδυνες εκπομπές Ραντάρ

  1. #51
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξαναλέω με τα δικά μου μάτι έγω έχω δει καπετάνιους 30 λεπτα πριν φύγουν η όταν βάζουν μπρος να ανοίγουν και το ραντάρ στην θέση σταντ μπάι
    μάλιστα πολλές φορές ξεχνούν να το γυρίσουν από το σταντ μπάι και φεύγουν, έτσι όταν έχουν βγει απο το λιμάνι και θέλουν να δούν ταχύτητα και τέτοια το πέρνουν χαμπάρι και το ανοίγουν
    γνώμη μου είναι ότι όταν ένας καπετάνιος έχει μπει σε ένα λιμάνι 100 φορές είναι δεν είναι ανοιχτό το ίδιο είναι
    Δηλ το ραντάρ που βλέπουμε και γυρίζει σε ένα πλοίο που είναι στο λιμάνι μισή ώρα πρίν την αναχώρηση δεν εκπέμπει ακτινοβολία καρκινογόνα για τον άνθρωπο?Εμένα αυτό με ενδιαφέρει να μάθω,να ξέρω αν είναι να αποφεύγω τις βόλτες στο μώλο.Δεν φταίω ούτε εγώ ούτε τα μικρά παιδιά που κάνουν βόλτες με τα ποδήλατα να τρώμε ΤΟΝΟΥΣ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ χωρίς να φταίμε!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opelmanos : 09-03-2010 στις 21:05

  2. #52
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Αρκετά κουράσαμε το θέμα βρε παιδιά με διάφορα τουλάχιστον ημιμαθή για να μην πω "ευτράπελα". Να σοβαρευτούμε λίγο και όταν γίνει αυτό συζητάμε πάλι το θέμα με νηφαλιότητα. Μέχρι τότε μακριά από τις κεραίες....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 10-03-2010 στις 05:44

  3. #53

    Προεπιλογή

    βρε παιδιά βρε παιδιά !
    φίλε μάνο εγώ δεν έγραψα πουθενά μα πουθενά ότι ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΑΝΤ ΜΠΑΙ και δεν ξέρω τι κάνουν
    ανέφερα μόνο κάποιοες περιπτώσεις που έτυχε να δω με τα μάτια μου και τίποτα αλλο
    τώρα τι κάνει το κάθε βαπόρι στο κάθε λιμάνι φυσικά και δεν γνωρίζω
    από την άλλη μέσα στις πόλεις που ζούμε καθημερινά τόσα ραδιοκύματα δεχόμαστε απο κεραίες κινιτής τηλ. από τους ραδιοφωνικους σταθμούς από 1000 πράματα στα ραντάρ κολήσαμε(που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ενώ γι τ άλλα μπορούμε)
    και πάλι λέω άποψη μου !

  4. #54
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Ορισμένοι τύποι ρανταρ όταν είναι σε αναμονή μπορεί να γυρίζει η κεραία, αλλά χωρίς εκπομπή ραδιοκυμάτων. Αυτό εξαρτάται από το μοντέλο. Αν είσαι εκτός πλοίου δύσκολά να ξέρει αν όντως εκπέμπει ή όχι....
    Αν και δεν ενδείκνυται να δουλεύει στο λιμάνι, παρα όλα αυτά ενίοτε μπορεί να τίθεται σε λειτουργεία λίγα λεπτα πριν για να δούμε π.χ. την κίνηση μπροστά ή τον καιρό ή διότι απλά υπάρχουν καθυστερήσεις στην αναχώρηση.
    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν αποστάσεις ασφαλείας στα λιμάνια. Αυτό όμως είναι θέμα της αρχής λιμένος και του νομοθέτη...
    Γενικά πέρα από κάποια απόσταση (20-40 μετρα) λέγεται (δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω) ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος. Αλλά και πολύ κοντά αν είσαι δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να μην είσαι εντος του τριγώνου της δέσμης των κυμάτων. Αλλωστε το ρανταρ τον περισσότερο χρόνο ακροάζεται παρα εκπέμπει.
    Η συχνότητα του κύματος δε δεν νομίζω ότι είναι αρκετά μεγάλη για να θεωρηθεί γενικά επικίνδυνη (λέω έγω τώρα..).
    Πάντως ποτέ να μην κοιτάτε κατευθείαν στην κεραία του ρανταρ με τα μάτια. Αυτό το γράφουν και τα εγχειρίδια.
    Ένα καλό με τα καινούργια ρανταρ είναι ότι ο πομπος είναι κάτω από την κεραία, οπότε οι ναυτικοι και επιβάτες είναι πιο προστατευμένοι από απώλειες από ου παλιους κυματαγωγούς που διατρέχαν κάποτε την γέφυρα όσπου να φτάσουν στην κεραία.
    Όσο για το βυθόμετρο που αναφέρθηκε στα προηγούμενα, συνήθως υπάρχει διακόπτης επιλογής για το αν επιθυμούμε να λειτουργεί η μονάδα καταγραφής ή όχι. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται το βυθόμετρο στο ρανταρ. Εκτός αν θέλουμε να ελε΄γξουμε την μετάδοση του σήματος στο στην οθόνη του ρανταρ, εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #55
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, με αφορμή τα γραφόμενα σας, βρήκα μια σελίδα που δείχνει ότι γνωρίζει το θέμα σχετικά με την ακτινοβολία https://www.who.int/peh-emf/meetings...rowave_Rad.pdf

    είναι από το

    Department of Microwave Safety, Military Institute of Hygiene and Epidemiology, Warsaw Poland.
    2) Institute of Occupational Medicine, Lodz Poland
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leviathan : 10-03-2010 στις 18:52

  6. #56
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Όπως και να χει

    α) Πολύ μακριά από Φούρνους μικροκυμάτων (είναι χειρότεροι από κεραίες)
    β) Αν δεν υπάρχει λόγος μην πλησιάζετε την κεραία
    γ) Ε αν βγάλετε και μία φωτογραφία κοντά στο ραντάρ και φύτγετε δε θα πάθετε και κάτι. απλά μην το παρακάνετε.

    Επίσης στις κεραίες και στα ραντάρ μεγάλη σημασία έχει η κατευθυντικότητα του λοβου, προς τα που εκπέμπει δηλαδή.
    Για παράδειγμα μπορεί να είναι καλύτερα να είσαστε 2 ορόφους κάτω από 1 κεραία κινητής τηλεφωνίας στο ίδιο κτίριο και να είναι καλύτερα από ότι στο απέναντι τετράγωνο.
    Στρα τεχνικά χρονικά του ΤΕΕ (Τεχνικό επιμελητήριο) υπάρχει κάποια πληροφορία νομίζω για να ψάξει κανείς.
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

  7. #57

    Προεπιλογή

    Ο κανόνας είναι απλός.

    Κατ'αρχήν πρέπει να γνωρίζουμε τι δουλεία κάνει η κάθε κεραία πάνω στο πλοίο.Όσες από αυτές και λαμβάνουν και εκπέμπουν από μακριά γιάτι κάνουν ζημίες.Το πόσο μακριά έχει να κάνει με τον τύπο της κεραίας και τον εκάστοτε κατασκευαστή.Οπότε βάλτε καλά στο κεφάλι σας οτι καλό είναι όταν κάνετε εργασίες στα ψηλά να είναι κλειστά ραντάρ,ραδιοτηλέφωνα,δορυφορικά τηλέφωνα κλπ.
    Ειδικά για τα ραντάρ ούτε συζήτηση(εκτός και αν έχετε προλάβει ήδη να κάνετε απογόνους) πρέπει να είναι κλειστά και με ταμπελάκι προειδοποιησης πάνω στην οθόνη μην τυχόν και πάει κανείς να το βάλει εμπρός.
    Τέλος καλό είναι οι αξιωματικοί της γέφυρας να ενημερώνουν και τους ναύτες οι οποίοι συνήθως έχουν άγνοια κινδύνου.

    Για τους ποίο μικρούς σε "μέγεθος" (μην βάζετε βρώμικα πράγματα εννοώ ιστιοπλοικα κλπ μικρότερα σκάφη) που χρησιμοποιούν ραντάρ ας ρίξουν μια ματία και στην καινούργια τεχνολογία των broadband radar τα οποία έχουν διαφορετική αρχή λειτουργίας(δεν χρησιμοποιούν μάγγνετρον).Είναι κάπως ακριβότερα αλλά απ όσο ισχυρίζονται "βαράνε" τα πάντα όλα στις κοντινές αποστάσεις.

  8. #58
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    αυτά όταν δουλέυουν ξέρετε τι τρώμε?
    κεραίες σάρωσης και οπτικοί κατευθυντήρες, τις μεγάλες δεν τις ανεβάζω, όταν δουλεύουν σαρώνουν το μισό αιγαίο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grotta : 16-02-2011 στις 21:56

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας