Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 34

Θέμα: Αλέξανδρος [Καραϊσκάκης, Alexandros, Sea Nymph, Sea Bride]

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρα να ξαναθυμηθούμε αυτό το όμορφο σκαρί, το μόνο από τα τέσσερα αδελφάκια των Ιταλικών επανορθόσεων που ταξίδεψε και ως κρουαζιερόπλοιο.
    Στην παρακάτω φωτογραφία ως SEA NYMPH, άραγε στη Γένοβα;

    From the collection of Albert Novelli, specially for esperos and Henry who have presented all the amazing brochures!

    Συνημμένο Αρχείο 113906
    Αγαπητέ Ellinis, πράγματι το πλοίο καταπλέει στην Γένοβα είναι απόγευμα και είναι μετά το πέρας των κρουαζιερών του εκείνης της σεζόν. Το περίμενα τότε στο λιμάνι και έμαθα τους λόγους αυτής της προσέγγισης που ήταν για να αποβιβάσει κάποιους μουσικούς με τα όργανα τους και κάποιους πλοιοσυνοδούς πριν επιστρέψει στον Πειραιά.
    Παρακολούθησα όλη την μανούβρα του για να πλευρίσει και θα πρέπει να πω ότι συγκινήθηκα με τον μικρό αυτό μου φίλο, που έβλεπα κάποτε να έρχεται στο νησί μου, να τον συναντώ τώρα στα ξένα.
    Όλως παραδόξως δεν έχω σημειώσει την ημερομηνία στα δεφτέρια μου αλλά πρέπει να είναι Σεπτέμβρης ή Οκτώβρης του 1985.

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και όμως το έχω καταγράψει!
    Είναι Σάββατο 5 Οκτωβρίου 1985.
    Ώρα άφιξης 16.20
    Ώρα αναχώρησης 19.25

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Aυτό είναι που λένε "πανταχού παρών"... είσαι απίθανος!

  4. #24

    Προεπιλογή

    Αλεξανδρος στην Σαντορινη

    Alexandros.jpg

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή Alexandros

    Great picture Nicholas of this handsome vessel against the spectacular cliffs of Thira
    Thanks so much, Henry.

  6. #26

    Προεπιλογή

    Μιας και δεν υπάρχουν πολλές φωτογραφίες του Καραϊσκάκη σαν κρουαζιερόπλοιο Αλέξανδρος, βρήκα αυτή την φωτογραφία του από το shipsnostalgia στον Φλοίσβο η οποία δυστυχώς μπλοκάρεται αρκετά από το κεφάλι της κυρίας και ελπίζω να ευχαριστηθεί ο Βίκτωρ Χιώτης που στο θέμα του Arion παραπονιέται για τις ελάχιστες φωτό του Αλέξανδρος.
    Alexandros.jpg

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή Alexandros at sea

    Nice shot of this smart little cruise ship courtesy of Derek Longly on Shipsnostalgia.

    Alexandros_Jul_80.jpg

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς μπλοκάρεται αρκετά από το κεφάλι της κυρίας και ελπίζω να ευχαριστηθεί ο Βίκτωρ Χιώτης που στο θέμα του Arion παραπονιέται για τις ελάχιστες φωτό του Αλέξανδρος.
    Alexandros.jpg
    Φίλε ΤSS QAM σπουδαίο εύρημα.Γνωστός μου που είχε μπαρκάρει μετά την μετασκευή ως ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ,μου έλεγε ότι δεν ήταν ό,τι καλύτερο στο ταξίδεμα.

    Ως ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ θα έλεγα είχα περισσότερο δέσιμο με αυτό από όσο με τα αδέλφια του.Όταν ταξιδεύαμε ο ύπαρχός του μας έβαζε με τον πατέρα μου μέσα στη γέφυρα.Ο συγκεκριμένος λεγόταν Γκονάς,αργότερα έπιασε καπετάνιος αλλά εδώ μέσα δεν έχει αναφερθεί κάτι γιά αυτόν.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Να ακόμα μία φωτογραφία του μετασκευασμένου Καραϊσκάκη σαν Αλέξανδρος από την μαρίνα του Τροκαντερό παρμένη από το μέλος του shipspotting Simonwp τον Οκτώβριο του 1984.

    Alexandros_Trocadero.jpg

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή

    Another great photo by J Fitzpatrick on Shipspotting taken at Paleon Faliron in 1983.

    Henry.

    2230220.jpg

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας