Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 51

Θέμα: Stella Maris II [Bremerhaven, Bordeaux, Madagascar, Razzmatazz]

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Eπί χρόνια η παρακάτω φωτoγραφία κοσμούσε τα ράφια στο δωμάτιό μου στο Μύτικα Αιτ/νίας, δίπλα σε ένα παλιό ναυτικό ρολόι κι ένα ανεμόμετρο. Είναι από τις πρώτες που έχω τραβήξει, όταν ήμουν περίπου 10 ετών, με μια παλιά Zenith του πατέρα μου, τότε που -καθισμένος όλη τη διάρκεια της ημέρας στην ψηλή καρέκλα ή τις βαρδιόλες της γέφυρας του πλοίου- παρακαλούσα να είναι ποστάλι, όταν έβλεπα μίλια μακριά τον καθρεύτη των πλοίων να λαμπυρίζει, ξεπροβάλλοντας στον ορίζοντα.

    Ύστερα από 14, υπολογίζω περίπου, χρόνια, χθες μόλις την... "αποκαθύλωσα", τη μετέφερα με άλλες Πάτρα και τη σκάναρα για να την περάσω εδώ. Στο επόμενο διάστημα κι αφού επιστρέψω από Βαρκελώνη, για την οποία πετάω αύριο βράδυ, θα ακολουθήσουν κι άλλες παλιές φώτος, μα και μπροσούρες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .voyager : 25-11-2008 στις 00:17

  2. #12

    Προεπιλογή

    Εχω αρκετές φωτογραφίες από διαφημιστική μπροσούρα του 1966 για το Stella Maris II που θα τις ανεβάσω σύντομα. Προς το παρόν μία ωραία φωτογραφία από το ssmaritime.
    c2-6sml.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 25-11-2008 στις 12:46

  3. #13

    Προεπιλογή

    Να και η πρώτη σκαναρισμένη φωτογραφία από την μπροσούρα του 1966 όπως υποσχέθηκα. Την έσωσα σαν SOLARIS.jpg λόγω του ότι περιλαμβάνει και το πρώτο SOLARIS της SUN LINE. Θα ανεβάσω και άλλες φωτό από τους εσωτερικούς χώρους και deck plans.
    SOLARIS.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 25-11-2008 στις 12:47

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mακάρι να επιστρέψει σε ενεργό δράση, ωστόσο οι αγοραστές είναι μάλλον διαλυτές.

    Περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες του εδώ.
    Τελικά οι φόβοι βγήκαν αληθινοί όπως μας ενημερώνει ο Peter Knego:

    Alang Update
    December 24: MV MADAGASCAR (ex BREMERHAVEN, STELLA MARIS II, VIKING BORDEAUX) is completely gone,

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μεράκι και αφοσίωση άλλο τίποτα η SUN LINES, Νικόλα.
    Εδώ ένα κομματάκι από μια φορμάικα ''ξέφτιζε'' σε ένα κομοδίνο, και ξυλώνανε (που λέει ο λόγος) όλη την καμπίνα και την ξαναφτιάχναν από την αρχή. Και όχι φυσικά μόνο στο MARIS, αλλά και στο OKEANIS και -πολύ περισσότερο ακόμα- στο SOLARIS.

    EΔΩ μία φωτογραφία του πλοίου από το shipspotting ως VIKING BORDEAUX, με το σχόλιο που τη συνοδεύει :

    ''Passanger vessel VIKING BORDEAUX (ex-BREMERHAVEN until 1965,STELLA MARIS II 1965-1998, renamed BORDEAUX in 2004 and MAGADASKAR in 2005, built in 1960 at Adler Werft,Bremen/Germany, 1400pax/200beds) seen here during repairs in Naval Shipyard in Gdynia/Poland in early May 2000.''

    ΥΓ. Τα δύο από τα τρία link που μας έχεις παραθέσει (το ''πρόσφατες εικόνες'' και το ''μπανιαρίζεται σε δεξαμενή'') δεν ανταποκρίνονται. Κοίταξε το.
    Φίλοι μου έχετε μπερδέψει το STELLA-MARISI(Μαράκι) με το STELLA-MARISII. Tο ΜΑΡΑΚΙ πουλήθηκε σε κάτι Καναδούς και πηγαίνοντας για Καναδά το βουλιάξανε έξω από τη Μάλτα. Έχω ένα ρολόι τοίχου από αυτό στο χωριό για ενθύμιο. Νομίζω έγινε κάποια έκρηξη στο μηχανοστάσιο. Όλοι που το παραλάβανε για Καναδά μπεκροπίνανε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Η πρώτη φωτό είναι του MARISΙΙ και αυτή που είναι στη δεξαμενή του μικρού MARISI.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Φίλε Eser, το STELLA MARIS I, αυτό που ξεκίνησε την SUN LINE ήταν μετασκευή καναδικής φρεγάτας με μία ιδιαιτερότητα. Το σημείο που έπερνε καύσιμα ήταν πολύ κοντά σε θερμές επιφάνειες της τσιμινιέρας (αν θυμάμαι ορθώς) και ήθελε μεγάλη προσοχή κατά την τροφοδοσία με πετρέλαιο. Οι μηχανικοί της SUN LINE το γνώριζαν βέβαια και τίποτα ποτέ δεν συνέβη. Μόλις όμως παραδόθηκε στους νέους ιδιοκτήτες, πριν καν κάνει δρομολόγιο, πετρέλαιο χύθηκε πάνω σε θερμές επιφάνειες με αποτέλεσμα να πάρει φωτιά το πλοίο και να καεί ολοσχερώς. Η φωτογραφία από την δεξαμενή δείχνει το STELLA MARIS II και όχι το Ι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 09-03-2009 στις 10:10

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή Stella Maris II

    I was lucky enough to sail on her in 1998 and made a 7 day cruise through the Corinth Canal to Ionian ports and Albania in her last days with Royal Olympic Cruises. She was still very well kept and a jewel of a cruise ship!
    She was ideal for this type of itinerary.

    Here is a large sized postcard of her during her heyday with Sun Line!
    Henry.
    scan0074.jpg

  8. #18

    Προεπιλογή

    stella maris 2 πασχα 1995 βγαινει απο τον πειραια

    new (191).jpg

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    stella maris 2 πασχα 1995 βγαινει απο τον πειραια

    new (191).jpg
    Ωραία φωτό, αλλά το πρώτο STELLA MARIS το Μαράκι δεν υπάρχει ακόμα σε εικόνα. Ήταν μικρό και λίγο παράξενο σε σχήμα (σαν τσαρούχι) και η τσιμινιέρα του δεν είχε πίσω κεραμίδι όπως το ΜARIS II .

  10. #20

    Προεπιλογή

    Φίλε Eser, από ότι θυμάμαι σε καμμία μπροσούρα της SUN LINE δεν υπήρχε φωτογραφία του παρά μόνο αρτίστικη απεικόνιση και πλάνα από το εσωτερικό. Το θυμάμαι και αυτό στον Πειραιά μαζί με το παλιό, το πρώτο το Stella Solaris.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας