Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 152

Θέμα: Νηρεύς [Nereus, Scania, Polhem]

  1. #51

    Post

    Καλημέρες,

    Αγαπητέ Ανδρέα, τα αποσπάσματα είναι από μια κασέτα που με πολύ ζόρι κατάφερα να αποσπάσω και να την έχω στα αρχεία μου σε dvd πλέον. Οι σκηνές έχουν τραβηχτεί από κάποιον αμοργιανό (ίσως) φωτογράφο τότε, -τα συγχαρητήρια λοιπόν σε αυτόν τον άγνωστο πρέπει να πάνε- ο οποίος σίγουρα έχει επεξεργαστεί το βίντεο όπως ήθελε. Εγώ τότε ήμουν 12 ετών....και δεν ήμουν on-board, παραθέριζα στην Αντίπαρο με τους πρεσβύτερους.

    Το ανεβασμένο αρχείο με τίτλο "nereusapproaches" είναι μεταγενέστερο από το αρχείο "nereuspart" όπως πολύ σωστά αναφέρεις και τα λιμάνια σίγουρα είναι μιξαρισμένα. Όλο το φίλμ τελειώνει με ένα αποσπασματικό έργο με την Παππά με σκηνές αποχαιρετισμού και καλοσωρίσματος με φόντο τον Πονηρέα

    Πάντως από ότι θυμάμαι τα καλοκαίρια στο "μεγάλο" ταξείδι (Δευτέρα μεσημέρι με Παρασκευή πρωί -τις Τετάρτες έφτανε Σητεία και τα πίσω μπρός-) έπαιρνε το πλήρωμα τους δικούς και τον χειμώνα στο "μικρό" (Παρασκευή μεσημέρι με Δευτέρα ξημερώματα), ως επί το πλείστον, λόγω σχολείων κτλ. . Άρα το δρομολόγιο στο βίντεο πρέπει να είναι από το "μεγάλο".
    Θα κοιτάξω να ανεβάσω όλο το βιντεάκι (εάν το δεχτεί ο server του αμερικάνου (περί τα 800MB)).

  2. #52
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή ΝΗΡΕΥΣ

    ...ευχαριστουμε Νavigator....κ εις άλλα...

  3. #53
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Εκπληκτικά μηνύματα και φιλμ από ανθρώπους που έχουν να πουν πολλά. Ο Νηρέας δεν ήταν το αγαπημένο μου καράβι μα πάντοτε το συμπαθούσα. Αν ταξίδευε σήμερα για τα νησιά θα ήταν αβλεπί η πρώτη μου επιλογή φτάνει να είχε μια στοιχειώδη καθαριότητα. Από 'κει και πέρα δε θα με ένοιαζε τίποτε άλλο κι ας κρατούσε το ταξείδι για Νάξο 8 και 9 και 10 ώρες. Κάποια πράγματα, τα αυτονόητα δηλαδή, δεν τα βρίσκεις στα νέα πλοία της γραμμής (και στα παληά που κατά καιρούς μας εξυπηρετούν) ούτε με πρωθυπουργικό βύσμα. Καί τα αυτονόητα τα βλέπει κανείς σε αυτά τά δύο φιλμάκια.

    Από τα νοσταλγικά φιλμ αγαπητοί φίλοι αυτό που με συγκλόνισε δεν ήταν τόσο το καράβι αλλά οι άνθρωποί του. Το κοριτσάκι στη γέφυρα, το σκυλάκι, οι χαμογελαστοί καπεταναίοι και το πλήρωμα είναι αυτή η αθωότητα που αναζητούμε όλοι εμείς που βρίσκουμε την θαλασσινή εμπειρία του σήμερα επιεικώς άνοστη. Η αίσθηση της ελευθερίας να αγναντεύεις το πέλαγο από την πλώρη του πλοίου ή το υπέροχο πλωριό «ταρατσάκι» του Νηρέα είναι εμπειρία που δέν ξεχνιέται. Σε λίγα χρόνια, αν όχι ήδη, για να μπαίνουμε στη γέφυρα του πλοίου θα περνάμε έλεγχο από κάμερες και από πλήρωμα. Πόσοι όμως αναλογίζονται ότι ο χειρότερος τρομοκράτης είναι ο φόβος που σκοτώνει κάθε τί αυθόρμητο…

    Όσο για το Νηρέα μας, τον Πονηρέα μας, αυτό το καραβάκι μαζύ με Μιαούλη, Έλλη, Κυκλάδες, Δήλος, Νάξος, Ολύμπια βγάλανε κάποτε από την απομόνωση τις μικρές Κυκλάδες και την Αμοργό. Φίλοι Αμοργιανοί και κοντογείτονες Ηρακλειώτες, Σχοινουσιώτες κοκ πείτε μου αν η κατάσταση είναι καλλίτερη τώρα που για να έρθει βαπόρι στην Αιγιάλη και τη Δονούσα το χειμώνα πρέπει να γίνει λιτανεία. Βαπόρι για Πειραιά δυστυχώς βλέπετε με το κυάλι στα 20 ναυτικά μίλια.
    Αυτό το ταπεινό καραβάκι με αυτό το τόσο οικείο πλήρωμα έμπαινε και στου βοδιού το κέρατο για να ζήσουν οι λιγοστοί κάτοικοι-ήρωες των μικρών Ελλάδων. Πλοία σαν το Νηρέα μας δεν απαιτούσαν να καταστραφούν τοπία και παραλίες για να γίνουν μεγάλα λιμάνια. Χωρούσαν και στα πιο δύσκολα λιμάνια, με δύσκολους καιρούς χωρίς να βαρυγκομούν. Η ραθυμία του μπορεί να κούραζε πολλούς, αλλά οι αναμνήσεις που φόρτωνες από ένα ταξείδι με τον Πονηρέα ήταν πιο βαρειές κι απ'τις βαλίτσες.
    Αντί για ένα μεγάλο ευχαριστώ κάποιοι προτίμησαν να το παραμελήσουν και να του δώσουν ένα άδοξο τέλος. Να με συγχωρήσουν οι φίλοι καραβολάτρες, αλλά δεν θεωρώ τα ναυάγια (ακόμα κι αυτά που δεν προκαλούν θύματα) περήφανο θάνατο για ένα πλοίο. Δεν θεωρώ την όποια ρύπανση ή μόλυνση της θάλασσας καραβολατρική απονομή δικαιοσύνης. Ούτε αξίζει ο Νηρέας να γίνει αττραξιόν για δύτες. Τα βαπόρια πρέπει να είναι σαν τους ανθρώπους. Νά γεννιούνται σε κλίνες και να καταλήγουν στο χώμα. Και να τ' αγαπούμε όσο ζούνε και να τα θυμόμαστε όταν μας φύγουν.

    Οι παρατηρήσεις του καπετάν-Ανδρέα είναι το κεράσι στήν τούρτα. Ο Αντρίκος ξέρει τά Κατάπολα πιθαμή προς πιθαμή. Ναβιγκέϊτορ και Ναταλία σας ευχαριστούμε θερμά. Ναταλία έχε υπόψη σου ότι κάποια μέλη έχουν μεγάλο αρχείο και συχνά-πυκνά τροφοδοτούν το φόρουμ με καταπληκτικό υλικό. Είμαι σίγουρος ότι με την πάροδο του χρόνου τα μηνύματα και το υλικό για το βαπόρι θα πολλαπλασιαστούν!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νάξος : 09-09-2009 στις 16:13

  4. #54
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Cool σύγκριση

    Η περιοχή έξω από το λιμάνι των Καταπόλων, 24 ολόκληρα χρόνια μετά από τα βιντεάκια του Navigator. Ιδού, λοιπόν, πώς θα έβλεπε ο επιβάτης του Νηρέα την αριστερή άκρη του ανοίγματος του λιμανιού, εαν το πλοίο ερχόταν από Αιγιάλη. Εαν κάνετε τη σύγκριση με το πως φαίνεται η προσέγγιση του Νηρέα στο πρώτο βιντεάκι, νομίζω ότι είναι εμφανής η διαφορά …


    proceeding to katapola....jpg

  5. #55
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Αντρέα δίνεις ρέστα και πάω πάσο. Τώρα που μπήκαν δύο καλοί φίλοι στην παρέα μας και στην κυριολεξία γεννήματα-θρέμματα του Νηρέα παρακαλώ τους υπόλοιπους φίλους του φόρουμ με το μαγικό τους ραβδί να προβούν σε μαγικά.

  6. #56
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Με το ΝΗΡΕΥΣ δεν είχα ποτέ την τύχη να ταξιδέψω. Κάποιος θα μπορούσε να πει οτι το θεωρώ ατυχία ακριβώς γιατί δεν είδα τις δυσκολίες του ταξιδιού μαζί του. Αλλά όπως γράψανε και οι προηγούμενοι φίλοι, τις όποιες στερήσεις ή καθυστερήσεις τις αντιστάθμιζε η ζεστασιά - η αυθεντικότητα - του πληρώματος, και το ναυτικό ταξίδι στα νησιά...

    Το καράβι το είχα δει αρκετές φορές δεμένο στο Πειραιά, αλλά απο φωτογραφίες που ψάχνει η natalia gr, νομίζω πως έχω βγάλει μόνο αυτή που έχω ήδη ανεβάσει.
    Για να χορτάσουμε όμως την "πείνα" μας για το Νηρέα, ας τον δούμε μέσα από το μαγικό φακό του ιταλού καραβολάτρη Antonio Scrimali. Περήφανος και με τον κόσμο στο "ταρατσάκι" όπως πετυχημένα το βάφτισε ο φίλος Νάξος.

    nereus6.jpg
    πηγή: Steamboat Bill

  7. #57
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή Καλησπερα...

    Καλησπερα σε ολους

    Αυτο που συμβαινει στην ενοτητα αυτη του φορουμ ειναι τοσο ομορφο που καποιες φορες μου κοβει την ανασα!!

    Ηθελα με αυτο το μυνημα να σας ευχαριστησω ολους κατ αρχιν και να σας υπενθυμησω πως θα περιμενω φωτογραφιες ή οτι αλλο μπορει να αφορα στο πλοιο αυτο...

    Με την ευκαιρια της γνωριμιας μας μεσω του βιντεο που "ανεβασε" ο χρηστης Navigator τις προαλλες, θα ηθελα να σας πω πως τυνχανω της τιμης να ειναι αδερφος μου. Ομως το θεωρω το λιγοτερο αδικο να μην σας τον γνωρισω εστω και μεσω μιας λιγο πιο παλιας φωτογραφιας.

    Εμενα λιγο πολυ με ειδατε.. αν και ειναι καποια χρονια πισω, εμενα μου φαινεται σαν να ηταν χθες....
    Αλλωστε μην φανταζεστε τις τραγικες αλλαγες... Μονο καποια χρονια στην πλατη μου εχω αλλα ΟΚ!!

    Αυτα προς το παρον.. χαρηκα που τα ξανα ειπαμε και περιμενω νεα σας...

    Καλη συνεχεια σε ολους...

    Ναταλια_
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg Bro.JPG (77,0 KB, 200 εμφανίσεις)

  8. #58
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νάξος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκπληκτικά μηνύματα και φιλμ από ανθρώπους που έχουν να πουν πολλά. Ο Νηρέας δεν ήταν το αγαπημένο μου καράβι μα πάντοτε το συμπαθούσα. Αν ταξίδευε σήμερα για τα νησιά θα ήταν αβλεπί η πρώτη μου επιλογή φτάνει να είχε μια στοιχειώδη καθαριότητα. Από 'κει και πέρα δε θα με ένοιαζε τίποτε άλλο κι ας κρατούσε το ταξείδι για Νάξο 8 και 9 και 10 ώρες. Κάποια πράγματα, τα αυτονόητα δηλαδή, δεν τα βρίσκεις στα νέα πλοία της γραμμής (και στα παληά που κατά καιρούς μας εξυπηρετούν) ούτε με πρωθυπουργικό βύσμα. Καί τα αυτονόητα τα βλέπει κανείς σε αυτά τά δύο φιλμάκια.

    Από τα νοσταλγικά φιλμ αγαπητοί φίλοι αυτό που με συγκλόνισε δεν ήταν τόσο το καράβι αλλά οι άνθρωποί του. Το κοριτσάκι στη γέφυρα, το σκυλάκι, οι χαμογελαστοί καπεταναίοι και το πλήρωμα είναι αυτή η αθωότητα που αναζητούμε όλοι εμείς που βρίσκουμε την θαλασσινή εμπειρία του σήμερα επιεικώς άνοστη. Η αίσθηση της ελευθερίας να αγναντεύεις το πέλαγο από την πλώρη του πλοίου ή το υπέροχο πλωριό «ταρατσάκι» του Νηρέα είναι εμπειρία που δέν ξεχνιέται. Σε λίγα χρόνια, αν όχι ήδη, για να μπαίνουμε στη γέφυρα του πλοίου θα περνάμε έλεγχο από κάμερες και από πλήρωμα. Πόσοι όμως αναλογίζονται ότι ο χειρότερος τρομοκράτης είναι ο φόβος που σκοτώνει κάθε τί αυθόρμητο…

    Όσο για το Νηρέα μας, τον Πονηρέα μας, αυτό το καραβάκι μαζύ με Μιαούλη, Έλλη, Κυκλάδες, Δήλος, Νάξος, Ολύμπια βγάλανε κάποτε από την απομόνωση τις μικρές Κυκλάδες και την Αμοργό. Φίλοι Αμοργιανοί και κοντογείτονες Ηρακλειώτες, Σχοινουσιώτες κοκ πείτε μου αν η κατάσταση είναι καλλίτερη τώρα που για να έρθει βαπόρι στην Αιγιάλη και τη Δονούσα το χειμώνα πρέπει να γίνει λιτανεία. Βαπόρι για Πειραιά δυστυχώς βλέπετε με το κυάλι στα 20 ναυτικά μίλια.
    Αυτό το ταπεινό καραβάκι με αυτό το τόσο οικείο πλήρωμα έμπαινε και στου βοδιού το κέρατο για να ζήσουν οι λιγοστοί κάτοικοι-ήρωες των μικρών Ελλάδων. Πλοία σαν το Νηρέα μας δεν απαιτούσαν να καταστραφούν τοπία και παραλίες για να γίνουν μεγάλα λιμάνια. Χωρούσαν και στα πιο δύσκολα λιμάνια, με δύσκολους καιρούς χωρίς να βαρυγκομούν. Η ραθυμία του μπορεί να κούραζε πολλούς, αλλά οι αναμνήσεις που φόρτωνες από ένα ταξείδι με τον Πονηρέα ήταν πιο βαρειές κι απ'τις βαλίτσες.
    Αντί για ένα μεγάλο ευχαριστώ κάποιοι προτίμησαν να το παραμελήσουν και να του δώσουν ένα άδοξο τέλος. Να με συγχωρήσουν οι φίλοι καραβολάτρες, αλλά δεν θεωρώ τα ναυάγια (ακόμα κι αυτά που δεν προκαλούν θύματα) περήφανο θάνατο για ένα πλοίο. Δεν θεωρώ την όποια ρύπανση ή μόλυνση της θάλασσας καραβολατρική απονομή δικαιοσύνης. Ούτε αξίζει ο Νηρέας να γίνει αττραξιόν για δύτες. Τα βαπόρια πρέπει να είναι σαν τους ανθρώπους. Νά γεννιούνται σε κλίνες και να καταλήγουν στο χώμα. Και να τ' αγαπούμε όσο ζούνε και να τα θυμόμαστε όταν μας φύγουν.

    Οι παρατηρήσεις του καπετάν-Ανδρέα είναι το κεράσι στήν τούρτα. Ο Αντρίκος ξέρει τά Κατάπολα πιθαμή προς πιθαμή. Ναβιγκέϊτορ και Ναταλία σας ευχαριστούμε θερμά. Ναταλία έχε υπόψη σου ότι κάποια μέλη έχουν μεγάλο αρχείο και συχνά-πυκνά τροφοδοτούν το φόρουμ με καταπληκτικό υλικό. Είμαι σίγουρος ότι με την πάροδο του χρόνου τα μηνύματα και το υλικό για το βαπόρι θα πολλαπλασιαστούν!
    Φιλε μου τα πράγματα αν δεν το ξέρεις έχουν αλλάξει.......,είναι απείρως καλλιτερα απο τον Μαρτη του 2007 που πήρε η Blue Star την άγονη.Η Αιγιάλη ,η Δονούσα κτλ ειναι πλεον πολυ κοντα στη Ναξο κ στον Πειραια.Ακόμα κ το χειμώνα ελάχιστα δρομολόγια δε γίνονται κ αυτά λόγω καιρου.Το κοστος βέβαια, εκτοξευτηκε αλλά η Αμοργός κ οι Μικρές Κυκλαδες βγηκαν απο την απομόνωση....

  9. #59
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Natalia_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους

    Αυτο που συμβαινει στην ενοτητα αυτη του φορουμ ειναι τοσο ομορφο που καποιες φορες μου κοβει την ανασα!!

    Ηθελα με αυτο το μυνημα να σας ευχαριστησω ολους κατ αρχιν και να σας υπενθυμησω πως θα περιμενω φωτογραφιες ή οτι αλλο μπορει να αφορα στο πλοιο αυτο...

    Με την ευκαιρια της γνωριμιας μας μεσω του βιντεο που "ανεβασε" ο χρηστης Navigator τις προαλλες, θα ηθελα να σας πω πως τυνχανω της τιμης να ειναι αδερφος μου. Ομως το θεωρω το λιγοτερο αδικο να μην σας τον γνωρισω εστω και μεσω μιας λιγο πιο παλιας φωτογραφιας.

    Εμενα λιγο πολυ με ειδατε.. αν και ειναι καποια χρονια πισω, εμενα μου φαινεται σαν να ηταν χθες....
    Αλλωστε μην φανταζεστε τις τραγικες αλλαγες... Μονο καποια χρονια στην πλατη μου εχω αλλα ΟΚ!!

    Αυτα προς το παρον.. χαρηκα που τα ξανα ειπαμε και περιμενω νεα σας...

    Καλη συνεχεια σε ολους...

    Ναταλια_

    Ναταλία, είναι, θέλω να πιστεύω, όλων η χαρά που γνωρίζουμε εσένα και τον αδελφό σου, κατά αυτόν τον πρωτότυπο τρόπο. Τον Navigator μέσα από μια φωτο που ανέβασες εσύ, εσένα δε μέσα από το νοσταλγικό βίντεο που ανέβασε ο αδελφός σου, και που φαίνεσαι στη γέφυρα του Νηρέα, σε τρυφερή ηλικία.
    Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια από τις συναντήσεις του forum θα γνωρίσουμε τον αδελφό σου, και, εκτός από τη Ναταλία του 1985, και εκείνη του 2009, έστω και χωρίς τραγικές αλλαγές, όπως λες.

    Καλωσήλθες στον μαγικό κόσμο του naftilia

  10. #60
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Λογω διακοπων, ειχα να μπω στο net για πολυ ωρα απο τελη Αυγουστου. Μαλλον εχω χασει επισοδεια!! Ειδα τα 2 video κι επαθα ενα ντουβρουτζα! Δεν μπορω να πω οτι θυμαμαι τον Νηρεα, σχεδον καθολου. Ημουν και αρκετα μικρος οταν βουλιαξε. Τον εμαθα μεσα απο τον Εφοπλιστη, εκεινη την περιοδο που ειχε τις ιστοριες. Περιμενα πως και πως να αγορασω το περιοδικο, και να μεταφερθω-νοητα-σε εκεινη τη γεφυρα, και οτι γινοταν εκει. Εσωτερικα της γεφυρας ειχα δει μονο απο καποιο αλλο αρθρο, που ειχαν δημοσιευτει υποβρυχιες-πλεον-φωτο. Οτι εχω για το πλοιο, ειναι αυτα που εχω βρει στο internet-πλην των σχεδιων του σαν Scania, που μου τα εστειλε ενας φιλος απο τη Δανια, που το ταξιδευε οταν ηταν μικρος. Αν θυμαμαι καλα μαλιστα, ειχαν κανει τα γενεθλια του πατερα του στο σαλονακι, στο dummy funnel! Ειλικρινα, χαρηκα πολυ που ειδα τον Νηρεα ζωντανο (οχι απο φωτο εννοω-στατικο)!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας