Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 187

Θέμα: Kαμέλια [Kamelia, Κολοσσός]

  1. #11

    Προεπιλογή Κολοσσός - Ηρακλειο Κρήτης

    Το Κολοσσός στο λιμάνι του Ηρακλείο Κρήτης το 2005, σε πολύ κακή κατάσταση λόγω πρόσκρουσης. Οι κάβοι έσπασαν και το πλοίο έπεσε στο ντόκο. Το καραβάκι πίσω δεξιά διαλύθηκε επί τόπου. Μια μέρα, πρέπει να ήταν το 2007, το "Κολοσσός", το motorship "Τακης Λ." και η υδροφόρα "Piscator" (η παρέα των παροπλισμένων στο Ηράκλειο) αποχαιρέτησαν για πάντα ( ; ) το λιμάνι του Ηρακλείου.

    ΥΓ: Σκληρές φωτογραφίες, προειδοποιώ.

    http://i452.photobucket.com/albums/q...s/c8b019e8.jpg

    http://i452.photobucket.com/albums/q...s/faec2b27.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Django : 27-08-2008 στις 15:39 Αιτία: spelling
    [I] Δεν θα κοπούμε ποτέ κουφάλα σκραπατζή! [/I]

  2. #12
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Django Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Κολοσσός στο λιμάνι του Ηρακλείο Κρήτης το 2005, σε πολύ κακή κατάσταση λόγω πρόσκρουσης. Οι κάβοι έσπασαν και το πλοίο έπεσε στο ντόκο. Το καραβάκι πίσω δεξιά διαλύθηκε επί τόπου. Μια μέρα, πρέπει να ήταν το 2007, το "Κολοσσός", το motorship "Τακης Λ." και η υδροφόρα "Piscator" (η παρέα των παροπλισμένων στο Ηράκλειο) αποχαιρέτησαν για πάντα ( ; ) το λιμάνι του Ηρακλείου.

    ΥΓ: Σκληρές φωτογραφίες, προειδοποιώ.

    http://i452.photobucket.com/albums/q...s/c8b019e8.jpg

    http://i452.photobucket.com/albums/q...s/faec2b27.jpg
    Φίλε μου ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες... Ξέρεις που βρίσκεται τώρα το Κολοσσός???
    Για μένα αυτό το πλοίο είναι κάτι από την ζωή μου, είχα δεθεί πάρα πολύ μαζί του, γιατί όταν πρωτοήλθε στη Ρόδο το 1983, ήταν και το πρώτο καράβι που μπήκα σε ηλικία 5 μηνών για να πάνε να με βαπτίσουν στον Πανορμίτη Σύμης... Στεναχωριέμαι που έχει φτάσει σε αυτή την κατάσταση, αλλά όλα όπως και ο άνθρωπος έχουν ημερομηνία λήξης... Θυμάμαι όταν είχε κατέβει στο Ηράκλειο ήταν δεμένο στον μόλο του κούλε και πήγαινα και το χάζευα...
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μιας και το αναφέρατε, να σας βάλω μια φωτογραφία του ως Καμέλια, λίγο πριν κατεβεί στην Ρόδο. Εδώ εν πλω από Αίγινα με κατεύθυνση Πειραιά.


    KAMELIA.jpg

  4. #14

    Προεπιλογή Κολοσσός - Ηρακλειο Κρήτης (ιι)

    Τρομερό. Καταλαβαίνω αυτό που λές, οτι είναι κομμάτι από την ζωη σου.
    Εμένα οι δικοί μου πάντως δεν θυμούνται με πιο με έφεραν στη Σύρο ;-).
    Για το Κολοσσός πραγματικά δεν ξέρω τιποτα άλλο. Το εβλεπα στο Ηρακλειο μέχρι το 2007 περίπου.
    Αν ξέρει κάποιος που κατέληξε το καραβάκι αυτό, ας γράψει τίποτα..

    Ομορφη φωτο Esperos!
    [I] Δεν θα κοπούμε ποτέ κουφάλα σκραπατζή! [/I]

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αliaga Τουρκίας δυστυχώς.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Django Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εβλεπα στο Ηρακλειο μέχρι το 2007 περίπου!
    Ειναι σιγουρο αυτο? Γιατι προσωπικα δεν το ειδα το καλοκαιρι του 2005 ουτε το καλοκαιρι του 2007 στη γνωριμη του θεση, στο λιμενοβραχιονα του Ηρακλειου...Εχω την εντυπωση οτι πηγε για διαλυση νωριτερα.

  7. #17

    Προεπιλογή Κολοσσός - Ηρακλειο Κρήτης (ιιι)

    Πιθανοτατα να έχεις δικιο. Εγώ δεν το προλαβα στον λιμενοβραχίονα αλλα στην περιοχή του λιμανιού που βρίσκεται και ο ταρσανάς, παρέα με αυτά που προανέφερα και καποια ξύλινα. Η φωτογραφία πάντως είναι σιγουρα του 2004.
    [I] Δεν θα κοπούμε ποτέ κουφάλα σκραπατζή! [/I]

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το miramar πήγε στην aliaga τον 11/05, ωστόσο νομίζω πως το είχα δει στο λιμάνι και στις αρχές του 06, στην κατάσταση που το δείχνουν και οι φωτο.
    Υποθέτω πως το πλοίο πουλήθηκε για σκραπ τον 11/05 και αφού το "επισκεύασαν" απέπλευσε κάπου το 2006 για την Τουρκία.

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το αναφέρατε, να σας βάλω μια φωτογραφία του ως Καμέλια, λίγο πριν κατεβεί στην Ρόδο. Εδώ εν πλω από Αίγινα με κατεύθυνση Πειραιά.
    Αν ψάχναμε να βρούμε ποιός είναι ο νεαρός στο κοράκι του Καμέλια, χωρίς καθόλου σκέψη θα έλεγα ένα όνομα paroskayak . Δεν συμφωνείτε?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 29-08-2008 στις 06:43

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το αναφέρατε, να σας βάλω μια φωτογραφία του ως Καμέλια, λίγο πριν κατεβεί στην Ρόδο. Εδώ εν πλω από Αίγινα με κατεύθυνση Πειραιά.


    KAMELIA.jpg
    Το καράβι αυτό μου θυμίζει πάρα πολύ το Σοφία της ΑΝΕΝΔΥΚ στη νοτιοδυτική Κρήτη, το οποίο δυστυχώς πουλήθηκε πρόσφατα χωρίς να προλάβω να το βγάλω μια ψηφιακή φωτογραφία... Ειδικά αν ο καθρέπτης το Καμέλια ήταν πιο μπροστά θα τα έκανα για αδερφάκια!

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας