Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 146

Θέμα: Επισκέψιμα Ναυάγια [Wrecks aground]

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Κάπου κοντά στο Καστέλι Χανίων, το φορτηγό Santa Maria προσαραγμένο. Από τότε που τραβήχτηκη η φωτογραφία έχει γύρει ακόμη περισότερο.

    sabtuntitled1.jpg

    Πηγή άγνωστη εφημερίδα.

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω γιατί φίλτατε Ελληνίς, αυτό το ναυαγίο μου βγάζει μια ντροπή. Δηλαδή νομίζω με κοιτά και ντρέπεται για την κατάντια του. Μην με ρωτήσετε γιατί αυτό ενοιωσα όταν το έιδα...

  3. #33
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Το άγνωστο ναυάγιο της Τζιάς

    Ένα σημαντικό ναυάγιο, βόρεια της νήσου Κέας, ανακάλυψε η καταδυτική ομάδα Kea Dive Expedition. Πρόκειται για το liner S/S BURDIGALA, το οποίο βυθίστηκε το 1916 απο γερμανικό υποβρύχιο και βρίσκεται σε όρθια θέση, σε βάθος 70 μέτρων.
    Είχε μήκος 180 μ. και ήταν 12300 τόννων.
    Κατασκευάστηκε το 1897, στο Γκντάνσκ, απο την εταιρεία F. Schisau, για την εταιρεία Hapag, ως S/S Kaiser Friedrich και δρομολογήθηκε στη γραμμή Αμβούργο-Ν.Υόρκη.
    Την 1/5/1912, επωλήθη στη νεοσύστατη γαλλική εταιρεία Compagnie de Navigation Sud-Atlantique μετονομάσθηκε σε BURDIGALA και δρομολογήθηκε Γαλλία Ν.Αμερική. Κατα τον Α' Παγκόσμιο πόλεμο, τον Μάρτιο του 1915, επιτάχθηκε, μετασκευάστηκε σε μεταγωγικό και τελικά βυθίσθηκε στις 14/10/1916, απο το γερμανικό υποβρύχιο U-73, το οποίο είχε ποντίσει και τις νάρκες, πάνω στις οποίες είχε προσκρούσει και βυθιστεί και ο ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟΣ.
    Περισσότερα για το επισκέψιμο αυτό ναυάγιο, στην ιστοσελίδα του Kea Dive http://keaexpedition2008.wordpress.c...7/day-7-27908/ και http://keaexpedition2008.wordpress.c...6/day-6-26908/
    Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xara : 06-10-2008 στις 02:06
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  4. #34
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Question ναυάγιο...

    Η φωτογραφία είναι του 1997, αλλά έχω την εντύπωση ότι το κουφάρι βρίσκεται ακόμα στην ίδια θέση. Δεν λέω, προς το παρόν, που είναι, να δω εαν θα το γνωρίσει κανείς.


  5. #35
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πριν 4-5 χρόνια ήταν ακόμη εκεί, και το όνομα του ήταν ΟΛΥΜΠΙΑ.
    Βαπόρι ναυπήγησης 1950, το τέλος του ήρθε στις 13-2-80 στην Αμοργό.
    Νομίζω πως η τοποθεσία λέγεται Καλοτάρι.

    Περισσότερα για την ιστορία και φωτογραφίες του όταν ταξίδευε εδώ.

  6. #36

    Προεπιλογή

    και αν δεν κανω λαθος εχουν γυριστει και καποια πλανα απο μια ταινια ,ονομα δεν θυμαμαι.με καταδυσεις ηταν το θεμα της.

  7. #37

    Προεπιλογή

    Ellinis, η τοποθεσία είναι Καλοταρίτισσα. Το έχω και εγώ φωτογραφήσει το 1995.

    Επίσης, το ναυάγιο του ΑΙΓΑΙΟΝ δεν είναι και αυτό έξω από την Κυνοσούρα?

  8. #38
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    To kalokairi pou imoun sto nisi itan akoma ekei.I tainia legetai aperanto galazio oso gia to ploio to exoun san axiotheato.

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Thumbs up σωστό...

    Το βρήκατε λοιπόν.Είναι όντως στην ωραία Αμοργό, πολύ κοντά στην παραλία της Καλοταρίτισσας. Τις λεπτομέρειες που έγραψε ο Ελληνίς ομολογώ ότι δεν τις ήξερα, π.χ. την ημερομηνία που εξώκειλε το πλοίο, όνομα και έτος ναυπήγησης.
    Είχα την ευκαιρία να ανέβω στο πλοίο το καλοκαίρι του '96, προσεγγίζοντας με φουσκωτό. Λόγω της κλίσης του, θέλει πολύ προσοχή όταν περπατάς πάνω. Είναι και σκουριασμένο. Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, ότι στο χώρο του ασυρμάτου υπήρχε κρεμασμένη μια μικρή αφίσα του ηθοποιού Charles Bronson, μάλλον από την ταινία "Και οι επτά ήταν υπέροχοι", η οποία ήταν ήδη ξεθωριασμένη... Τώρα, πλέον, υποθέτω ότι δεν θα φαίνεται καν!

    Ιδού, τώρα, μια φρέσκια φωτο που ψάρεψα από το Internet (φέρεται να έχει ληφθεί τον περασμένο Αύγουστο) , και ακολουθεί μια δική μου φωτο της παρακείμενης παραλίας της Καλοταρίτισσας.


  10. #40
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Εδώ έχουμε ανεβάσει και μια καρτ ποστάλ της Αμοργού με θέμα το ναυάγιο.
    Μάλλον από τη μεριά που το χτυπάει το κύμα έχει κάνει τρύπα και το σκαρί του έχει πλεόν λυγίσει.

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας