Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 146

Θέμα: Επισκέψιμα Ναυάγια [Wrecks aground]

  1. #101
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Αλόννησος

    Στο νησάκι Περιστερά, δίπλα στην Αλόννησο υπάρχει άλλο ένα ναυάγιο που παραμένει ορατό στην επιφάνεια. Το 199 τόνων μότορσιπ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ βρέθηκε στα ρηχά από κάποια άγνωστη σε εμένα αιτία.

    alonisos1.jpg alonnisos.jpg
    πηγή (1) (2)

    Είχε ναυπηγηθεί το 1935 στην Ολλανδία με το όνομα SETAS όπως το βλέπουμε εδώ:
    alonisos as sietas.jpg
    πηγή

    Το 1954 πουλήθηκε ως MINORCA και το 1976 ήρθε στην Ελλάδα ως ΕΥΔΟΞΟΥΛΑ. Το 1978 μετονομάστηκε ΛΗΜΝΟΣ και το 1988 ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ. Κρίνοντας από την επιγραφή "πωλείται" πάνω από την πόρτα στο κομοδέσιο είχε βγει στο σφυρί, αλλά... βρέθηκε στη βόρεια πλευρά του όρμου της Περιστέρας.

  2. #102
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ

    Το ναυάγιο απο διαφωρετική γωνία και από άλλη πηγή.
    Επίσης το SETAS .......με επιβαίνοντες.

    http://athenscitystories.blogspot.gr...blog-post.html

    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20...s/Setas-01.jpg

    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20S/slides/Setas-02.jpg



    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 31-08-2013 στις 20:48

  3. #103
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mόνο που εδώ δεν είναι το ίδιο πλοίο αλλά άλλο συνονόματο.

  4. #104
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mόνο που εδώ δεν είναι το ίδιο πλοίο αλλά άλλο συνονόματο.
    Σωστά , τώρα το πρόσεξα και το διαγράφο.

  5. Προεπιλογή Ναυάγιο έξω από το νέο λιμάνι της Πάτρας

    Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ανήκει εδώ αυτό που γράφω, αλλά σήμερα σε μια κουβέντα που είχα στην πόλη της Πάτρας μου είπαν ότι στο νέο λιμάνι της πόλης και στην νότια είσοδο του βρίσκεται ένα ναυάγιο από την δεκαετία του 90 σε μικρό σχετικά βάθος και για το λόγο αυτό αποφεύγουν τα πλοία την είσοδο αυτή. Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα, αν είναι αλήθεια ή όχι ,εγώ πρώτη φορά το άκουσα σήμερα. Ευχαριστώ

  6. #106

    Προεπιλογή

    Από τα παρακάτω επικολλήματα το ένα του 2011 για τον ελληνική πορτολάνα της Πάτρας και το άλλο του 1998 για την αντίστοιχη αμερικάνικη πορτολάνα, δεν φάινεται να υπάρχει ναυάγιο αλλά αρκετά ρηχά. στην μπούκα. Αν δεις ολόκληρη την αμερικάνικη προτολάνα εδώ (είναι το B μπορείς να κάνεις ζουμ και να κινηθέις με τα βελάκια) δεν σημειώνεται ναυάγιο ούτε στα ανοιχτά.
    Untitled-1.jpgC54288_199851_U.jpg

  7. #107
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Gameboy (Seniorita, Kara-Dag)

    Bλέποντας τις φωτογραφίες του OCEAN COUNTESS στην Αυλίδα θυμήθηκα και ένα άλλο κουφάρι που είχα δει εκεί δίπλα το 2010.

    P1050049.jpg

    Το μικρό επιβατηγό SENIORITA (1.002 κοχ) προσάραξε στα αβαθή το βράδυ της 13.1.1999 όταν εξεράγη ένας μηχανισμός που είχε τοποθετηθεί στα ύφαλα του. Υπάρχει το σχετικό ραπόρτο των Lloyds εδώ.

    Είχε ναυπηγηθεί το 1965 στη Βουλγαρία ως KARA-DAG για τη Σοβιετική Azov Shipping Co, και το1974 πήρε το όνομα ADMIRAL LUNIN, μάλλον ως εκπαιδευτικό, αρχικά της Ναυτικής Σχολής στη Ρίγα και κατόπιν στο Ροστόβ.
    Το 1989 το πήραν Έλληνες και μετονομάστηκε SENIORITA και τελικά το 1998 πήρε το GAMEBOY υπό σημαία Ονδούρας με σκοπό να γίνει πλωτό καζίνο. Από οτι έχω διαβάσει ήταν για ένα μικρό διάστημα το 1994 πλωτή καφετέρια στη Χαλκίδα.

    Και εδώ ως SENIORITA σε φωτογραφία του Α.Scrimali:

    MS_Senorita_Avgust1989.jpg
    πηγή

  8. #108
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bλέποντας τις φωτογραφίες του OCEAN COUNTESS στην Αυλίδα θυμήθηκα και ένα άλλο κουφάρι που είχα δει εκεί δίπλα το 2010.

    P1050049.jpg

    .................................................. .................................................. .................................................. .........................................

    Είχε ναυπηγηθεί το 1965 στη Βουλγαρία ως KARA-DAG για τη Σοβιετική Azov Shipping Co, και το1974 πήρε το όνομα ADMIRAL LUNIN, μάλλον ως εκπαιδευτικό, αρχικά της Ναυτικής Σχολής στη Ρίγα και κατόπιν στο Ροστόβ.
    Μια και όχι τόσο καθαρή του Kara-Dag
    Kara Dag-01.jpg
    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20...a%20Dag-01.jpg

    Να και μία σαν ADMIRAL LUNIN
    Admiral Lunin_1.jpg
    In Sevastopol 07-1976
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1278396
    Photographer: Vitaliy Kostrichenko
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 03-03-2014 στις 11:59

  9. #109
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Ρ/Κ στην Πάτρα

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από πατρινος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ανήκει εδώ αυτό που γράφω, αλλά σήμερα σε μια κουβέντα που είχα στην πόλη της Πάτρας μου είπαν ότι στο νέο λιμάνι της πόλης και στην νότια είσοδο του βρίσκεται ένα ναυάγιο από την δεκαετία του 90 σε μικρό σχετικά βάθος και για το λόγο αυτό αποφεύγουν τα πλοία την είσοδο αυτή. Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα, αν είναι αλήθεια ή όχι ,εγώ πρώτη φορά το άκουσα σήμερα. Ευχαριστώ
    Δεν ξέρω αν υπάρχει στο βυθό ναυάγιο, αλλά ένα μικρό ρυμουλκό έχει ανελκυστεί (προφανώς με τα έργα του λιμανιού) και τώρα βρίσκεται ακουμπησμένο δίπλα στη νότια πύλη του λιμανιού.
    Το όνομα του δεν φαίνεται πια.

    photo3.jpg photo1.jpg photo2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 21-03-2014 στις 10:16 Αιτία: .

  10. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχει στο βυθό ναυάγιο, αλλά ένα μικρό ρυμουλκό έχει ανελκυστεί (προφανώς με τα έργα του λιμανιού) και τώρα βρίσκεται ακουμπησμένο δίπλα στη νότια πύλη του λιμανιού.
    Το όνομα του δεν φαίνεται πια.

    photo3.jpg photo1.jpg photo2.jpg
    Ευχαριστώ. Το συγκεκριμένο το έχω δει και εγώ πολλές φορές αλλά το μυαλό μου δεν πήγε καθόλου στο ότι ανελκύστηκε από εκεί. Αυτό που έγραψα απλά το άκουσα και μου φάνηκε πολύ περίεργο γιαυτό και το ανέβασα

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας