Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 222

Θέμα: Μαριώ [Μεγαλόχαρη - Mario, Megalohari] & Σαρωνίς [Δάφνη, Ρόδος ΙΙ - Daphne, Saronis]

  1. #101

    Προεπιλογή ΣΑΡΩΝΙΣ στο Αμβουργο: 24 Δεκεμβριου 1958

    Καθελκυσις του ΣΑΡΩΝΙΣ στο Αμβουργο οπως ανεκοινωθη στις 24 Δεκεμβριου 1958

    19581224 Saronis.jpg

  2. #102

    Προεπιλογή Το Μαριω στην Αγια Μαρινα της Αιγινας: 14 Ιουνιου 1961

    Το Μαριω κανει ταξιδακι στην Αγια Μαρινα της Αιγινας. Περιγραφη του ταξιδιου που δημοσιευτηκε στο Εμπρος της 14ης Ιουνιου 1961


    19610614 Agia Marina Mario.jpg

  3. #103

    Προεπιλογή

    Ναι Νικόλα παλιά η μονοήμερη κρουαζιέρα του Σαρωνικού έπιανε όχι στο λιμάνι της Αίγινας αλλά στην Αγία Μαρίνα όπου με γαϊδουράκι όσοι από τους επιβάτες ήθελαν μπορούσαν να ανέβουν στον ναό της Αφαίας Αθηνάς. Είμαι σίγουρος ότι το έχεις χιλιοδεί εδώ : http://www.britishpathe.com/record.php?id=1232 στο βίντεο του British Pathe.

  4. #104

    Προεπιλογή

    Το Ροδος Ι (Μαριω) στην Συμη απο καρτ ποσταλ που βρηκα εδω www.delcampe.net

    Symi2.jpg

  5. #105

    Προεπιλογή ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ. I.

    ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ. ΣΑΡΩΝΙΣ I

    Οταν μεγαλωνα στην Ελλαδα ειχαμε μια σειρα απο αγαπητα πλοια που μας πηγαιναν εκδρομες στον Αργοσαρωνικο... Εκδρομες με το σχολειο, στο δημοτικο, στο γυμνασιο και ακομη στο Πολυτεχνειο ηταν παντα ευκολες και γρηγορες ιδιως οταν πηγαιναμε στην Αιγινα η Πορο. Η Υδρα και οι Σπετσες ηταν ακομη μακρυα με τα πλοια της εποχης εκεινης. Αν πηγαινες εκει για εκδρομη δεν ειχες χρονο να την ευχαριστηθεις μια και λιγες ωρες μετα την αφιξη στην Υδρα (και ιδιως στις Σπετσες) επρεπε να φυγεις για να γυρισεις στον Πειραια, εκτος αν επαιρνες το πλοιο των 5:30 μμ (συνηθως το Νεραιδα) οποτε εφτανες στον Πειραια τα μεσανυχτα και δεν ειχες τροπο να γυρισεις στην Αθηνα.

    Πρωτα να πω οτι το Καλαμαρα δεν με ενθουσιασε ποτε, το Πινδος με τραβουσε μονο γιατι ηξερα οτι ηταν παμπαλαιο γιωτ ... Το Γλαρος το υπεραγαπουσα αλλα οχι στον Αργοσαρωνικο. Δεν προλαβα να μπω στο Νικη και το Εφφη. Το Χαρα, το Μαχη και το Υδρα δεν ηταν πλοια που αγαπησα ποτε. Παραδοξως το Μαριω, παρ'οτι ωραιο Γερμανικο πλοιο, δεν μιλησε στην καρδια μου. Το Αυρα δεν το ηξερα σχεδον, τα Πορτοκαλης Ηλιος και Μυκηναι ηταν μεταγενεστερα για μενα.

    Και τωρα στα αγαπητα μου. Τα αγαπητα μου πλοια στην δεκαετια του 1950 και μεχρι το 1960 ηταν ταξιδιαρικα, ωραια, καθαρα, ασπρα, συνηθως φτιαγμενα στην Ιταλια, Σουηδια η Γερμανια (με την εξαιρεση ενος Ελληνικου).

    Εν πρωτοις τα δυο μικρα: το Αγιος Νεκταριος και το Εριεττα. Τα υπεραγαπουσα αυτα τα δυο Σουηδικα αριστουργηματα των 100 κορων, αυτα τα μικρουλια πουλμαν (οπως τα ελεγε ο Λατσης) που σκεφτομουν παντα πως ηλθαν στην Ελλαδα. Μπας και τα εβαλαν σε τραινο και τα εστειλαν στην Ελλαδα; Οχι, και τα δυο πλοια, ταξιδευσαν για μερες σε αγριες θαλασσες για να ελθουν στο Σαρωνικο, αυτα τα μικρουλια των 100 κορων... Αλλα πρεπει να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο να τα βλεπω στο λιμανι της Αιγινης παρα να ταξιδευω μαζι τους! Φοβος θαλασσοταραχης; Ποιος ξερει...

    Και τωρα στις μεγαλες αγαπες μου. Το Καμελια (η Καμελια οπως το λεγαμε το πλοιο) ηταν φυσικα αγαπητη. Το Νεραιδα (η ιταλικη Νεραιδα) ακομη περισσοτερο. Μια εκδρομη με την Νεραιδα ηταν παντοτε ευπροσδεκτη

    Αλλα για μενα τα δυο πλοια που υπεραγαπουσα και θαυμαζα ηταν τα δυο του Κονταρινη. Πρωτη στην σειρα (first and foremost οπως λενε οι Αγγλοσαξονες) η Αιγινα, αυτο το καταπληκτικο πλοιο (σημερα θα το λεγατε πλοιαριο) που πολλοι απο εσας το λετε Αιγινακι τωρα (δεν το ειχα ακουσει αυτο το ονομα μεχρι το 1971 που εφυγα και το βρηκα για πρωτη φορα στις σελιδες του nautilia.gr). Βορειοευρωπαικο και αυτο, καλοταξιδο και υπεραγαπημενο... Θα γραψω γι αυτο σε λιγες μερες.

    Τα πλοια του Αργοσαρωνικου το 1962 απο την Εγκυκλοπαιδεια Παπυρος Λαρους, τομ 2, σελ 290, Παπυρος−Λαρους, 1962)
    arg.jpg

    Και μετα το ΣΑΡΩΝΙΣ! Αχ το ΣΑΡΩΝΙΣ... Τι πλοιο! Poetry in action! Ποιηση στο νερο. Απιθανη συμμετρια, με 46 μετρα μηκος που "ισορροπουσαν" με τα 8,7 μετρα πλατος. Στενοτερο, θα το εκανε το πλοιο ασχημο οπως πολλα παμπαλαια πρωην γιωτ που ειχαμε βαλει στις γραμμες τοτε. Πλατυτερο, θα το εκανε παπακι σαν το Εφφη και αλλα... Καταπληκτικο ασπρο χρωμα. Ποτε δεν το ειδα αβαφτο η σκουριασμενο οταν ανηκε στον Κονταρινη, οταν ηταν στο Σαρωνικο (1959−1971). Το πως ωνομασθηκε το πλοιο ΣΑΡΩΝΙΣ εχει παρουσαισθει απο τον κυριο Γκατσο αναλυτικα εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpos...&postcount=104


    Το τονναζ του ηταν κατα το Παπυρος Λαρους και το Miramar 487 τοννοι. Καποιες αλλες πηγες ελεγαν οτι το τονναζ ηταν 586 τοννων (gross) και 273 τοννων (net). Η Νεραιδα ειχε 462 τοννους αλλα μηκος 55,2 μετρων, η Καμελια 589 τοννους. Κατα καποιον τροπο, και τα δυο αυτα πλοια εμοιζαν μεγαλυτερα απο το ΣΑΡΩΝΙΣ... Ετσι το ΣΑΡΩΝΙΣ με ξαφνιαζε... Ενα καλοταξιδο και ευχαριστο πλοιο που, αν και φαινοταν μικρο, μπορουσε να κανει μεγαλα ταξιδια.

    Το καθυλκησαν στις 22 Δεκεμβριου 1958 στο Wewelsfleth της Γερμανιας, περα απο το Cuxhaven και καθως πηγαινουμε (με πλοιο) για το Αμβουργο, στο δελτα του Ελβα ποταμου, μικρη κωμοπολη 1500 κατοικων με μικρο ναυπηγειο του Hugo Peters (το σημερινο Peters Schiffbau GmbH) και ακομη ψαχνω βιντεο της καθελκυσεως του στο Αμβουργο αλλα εις ματην.

    Wewewlsf.jpg

    Και η Μακεδονια (απο ολες τις εφημεριδες) εγραψε πρωτη γι αυτο το πλοιο στις 24 Δεκεμβριου 1958. Εγραφε οτι το πλοιο θα επαιρνε μεχρι 800 επιβατες (700 ηταν πιο σωστο) και θα εκανε 17 μιλλια την ωρα (ο Παπυρος Λαρους γραφει 15,2 μιλλια την ωρα)...

    19581224 Saronis.jpg

    Το πλοιο ηταν ετοιμο τον Απριλιο 1959. Αμεσως, στις 29 Απριλιου 1959 βρισκουμε αυτη την ανακοινωση στην Ελευθερια... Για σκεφθειτε τωρα πως ηλθε το ΣΑΡΩΝΙΣ απο το Αμβουργο στον Πειραια (μηνα Απριλιο Πως περασε τον Βισκαικο; Ποιος ξερει!

    19590429 Saronis Eleutheria.jpg

    Η χρησιμοποιησις του πλοιου στην Ελλαδα ειχε συζητηθει σ' ενα μικρο αρθρο στο Hamburger Abendblatt , Νο 278, σελιδα 18, της 28ης Νοεμβριου 1960....

    Fahrgastschiff für Griechenland Eigener Bericht
    Athen, 28. November

    Wie In Athen bekannt wird, hat der Reeder Kontarinis bei einer deutschen Werft ein 1500-t-Fahrgastsehitf mit Einrichtungen für 80" Passaglere In Auftrag gegeben. Kontarinis hatte sich bereits 1959 von der Schiffswerft Hugo Peters In Wewelsfleth die Motorschiffe "Saronis" (487 BRT, 700 Passagiere) und "Mario" (351 BRT, 360 Passagiere) für den griechischen Inselverkehr bauen lassen.
    Αλλα η εταιρεια Π. Κονταρινη ειχε αρχισει ηδη τις φιλικες ανακοινωσεις και παρουσιασεις του πλοιου. Εδω και παλιν η Ελευθερια στις 13 Μαιου 1959

    19590513 Saronis Eleutheria.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 30-10-2010 στις 22:16

  6. #106

    Προεπιλογή ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ. II

    ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ. ΣΑΡΩΝΙΣ II

    Εδω εχω μαζεψει τεσσερεις σκηνες απο διαφορα παλια Ελληνικα φιλμ στο http://www.realitytv.it/video/5qpMyL...E%91-1960.html που δειχνουν ωραια την μαγεια, την ευσταθεια και την ντροπαλη μεγαλοπρεπεια του πλοιου

    Saronis all.jpg

    Το ΣΑΡΩΝΙΣ αρχισε συγκοινωνια στον Αργοσαρωνικο το 1960. Κλασσικο δρομολογιο ηταν Αιγινα, Μεθανα, Πορος Υδρα, Σπετσες. Ιδου και μια ωραιοτατη ειδυλλιακη φωτογραφια απο την συλλογη μου (καπως μεγεθυσμενη) καθως το ΣΑΡΩΝΙΣ μπαινει στην Υδρα

    Hydra.jpg

    Αλλα κατι ποιο σπανιο ηταν τα ταξιδια του μικρου αυτου πλοιου μεχρι το Λεωνιδιο! Βλεπετε ο Κονταρινης εκανε συναγωνισμο με τον Λατση που εστελνε την Νεραιδα μεχρι το Λεωνιδιο αλλα και πιο νοτια, Κυπαρισσι και Μονεμβασια!

    Ιδου λοιπον μια θαυμασια φωτογραφια του ΣΑΡΩΝΙΣ στην Πλακα Λεωνιδιου!!! Ιδιατερα αφιερωμενη στον φιλο T.S.S. APOLLON που του αρεσουν οι εκπληξεις. Την βρηκα και την αγορασα στο delcampe μολις προσφατα!

    Saronis in Leonidion.jpg

    Ποτε πηγαινε το ΣΑΡΩΝΙΣ εκει; Ιδου τρια παλαιοτατα δρομολογια απο τις 9 Φεβρουαριου, 21 Ιουνιου και 2 Νοεμβριου 1960!

    Schedules.jpg

  7. #107

    Προεπιλογή ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ. III

    ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ. ΣΑΡΩΝΙΣ III

    Το ΣΑΡΩΝΙΣ εμεινε μαζι μας στον Σαρωνικο αλλα 11 χρονια.

    19600813 Saronis.jpg

    PK.jpg
    Πηγη: http://www.realitytv.it/video/5qpMyL...E%91-1960.html
    PK2.jpg

    Στις 30 Ιουλιου 1971 εφυγα στην Αμερικη για μεταπτυχιακες σπουδες... Στο τελος αυτου του καλοκαιριου εφυγε και το ΣΑΡΩΝΙΣ για αλλου, για την Ροδο, κλπ. Η νεα γενεα ζητουσε γρηγορα πλοια, μεταφορα αυτοκινητων ΙΧ, κλπ και το κακομοιρο το ΣΑΡΩΝΙΣ δεν ειχε πια θεση στον Σαρωνικο...

    Και ετσι εφυγαν ακομη τα αλλα μου αγαπημενα, ο Καραισκακης, ο Φιλιππος, ο Μιαουλης, η Ελλη, ο Κυκνος, ο Γλαρος, η Αιγινα, ο Αγιος Νεκταριος και η Εριεττα... Requiem σε μια γενια πλοιων που μας μεγαλωσαν και μας εδωσαν χαρες....

    Εν τω μεταξυ, το ΣΑΡΩΝΙΣ μενει στην θυμηση μου σαν ενα απο τα ωραιοτατα πλοια του Αργοσαρωνικου στην περιοδο 1959−1971.

    Και γι αυτο και το προσθεσα εδω, στον Σαρωνικο, και οχι στο θεμα του (μπρρρρρ) στην Ροδο.... Παρακαλω τον υπευθυνο να το αφησει εδω....

  8. #108

    Προεπιλογή

    Ε/Γ Σαρωνις...
    Φωτο Ηνωμενοι Φωτορεπορτερς
    Saronis.jpg
    Για τον φιλο Nicholas

  9. #109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε/Γ Σαρωνις...
    Φωτο Ηνωμενοι Φωτορεπορτερς
    Saronis.jpg
    Για τον φιλο Nicholas
    Πολυ ομορφο. Ευχαριστω

  10. #110

    Προεπιλογή

    Ροδος ΙΙ (πρωην Σαρωνις) στην Ροδο. Καρτ ποσταλ απο το delcampe

    Rodos.jpg

Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας