Σελίδα 3 από 23 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 222

Θέμα: Μαριώ [Μεγαλόχαρη - Mario, Megalohari] & Σαρωνίς [Δάφνη, Ρόδος ΙΙ - Daphne, Saronis]

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    karystos, σου έχω πεί κι άλλες φορές ότι γράψιμο σου με ταξιδεύει, να που ταξιδεύεις κι άλλους πολλούς!
    Αυτό εδώ...
    ........Από τότε που έπαψε να ακούγεται η μπουρού του κάθε πρωί βγαίνοντας για τον Τσικνιά, ορφάνεψε το λιμάνι της Τήνου
    είναι μια πικρή αλήθεια.

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Και μια από τις τελευταίες φωτογραφίες του Μεγαλόχαρη.
    Βρισκοταν στη στεριά στα ναυπηγεία Σάββα όπου και διαλύθηκε κάπου μεταξύ 2002 και 2006.

    ImageY1.jpg

  3. #23
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Ωραία φωτογραφία. Είναι μάλλον πριν το 2004. Το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ νομίζω ότι διαλύθηκε ως DAPHNE στο Aliaga το 2004 αφού μετασκευάστηκε πρώτα για να γίνει μικρό κρουαζιερόπλοιο. Η φωτογραφία πρέπει να είναι από εργασίες συντήρησης, οπότε είναι πριν από το 1997 ή κατά τη μετασκευή. Η φωτογραφία που στέλνω είναι του Selim San και πρέπει να έχει δημοσιευτεί στον "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ".

    daphne.JPG

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    φίλε karystos μας τα μπέρδεψες κάπως. Το ΜΑΡΙΩ/ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ διαλύθηκε ως ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ στου Σάββα κάπου μεταξύ 2005 -06. Η φωτο που ανέβασα είναι του 2002.

    Το ΣΑΡΩΝΙΣ (μετέπειτα ΡΟΔΟΣ ΙΙ) δραστηριοποιήθηκε τη δεκαετία 90 ως ΔΑΦΝΗ κάνοντας κρουαζιέρες στο Αγ.Όρος.
    Τελικά διαλύθηκε το 2004 στην Τουρκία όπως δείχνει και η φωτογραφία που ανέβασες.

  5. #25
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    File ELLINIS exeis dikio to ploio sti foto einai to SARONIS( RODOS 2 ).

  6. #26
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Έχετε δίκιο. Μπερδεψα το ΜΑΡΙΩ με το ΣΑΡΩΝΙΣ.

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Στην Τήνο...

    Αφού μας φτιάξατε το κέφι με τις φωτογραφίες του, πριν πέσει η αυλαία, να το θαυμάσουμε έτσι όπως θα το θυμούνται για πάντα οι φίλοι Τηνιακοί.

    10149374.jpg
    Copyright: Getty images
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    ΝΑ ΚΑΙ Η ΚΟΥΛΑ!!!!!!!!

  9. #29

    Προεπιλογή

    Θαυμάσιες οι φωτογραφίες και πολύ ζωντανές οι αναμνήσεις που γεννούν. Εγώ είχα ταξιδέψει το καλοκαίρι του 1987, δεκαοχτάχρονος με το Μεγαλόχαρη σε ένα δρομολόγιο που από ότι λέτε δεν ήταν συνηθισμένο: Μύκονο-Σαντορίνη. Θυμάμαι ότι είχε μια απίστευτη μπουνάτσα, ότι το βαποράκι ήταν τίγκα, με τους τουρίστες να κρέμονται σαν τα σταφύλια και ότι εγώ και η παρέα μου καθόμασταν στην ανοιχτή μπουκαπόρτα στο κέντρο. Η θάλασσα έβρεχε που λέει ο λόγος τα πόδια μας. Υπήρχε και ένας φοβερός τύπος στο πλήρωμα ο οποίος έβριζε τον κόσμο, κλωτσούσε πόδια και έκανε άλλα τέτοια εκσυγχρονιστικά. Επίσης, στο πρύμνιό κατάστρωμα ήταν δεμένο το παπάκι μου, μάρκας Honda. Το αστείο είναι πως το πλοίο έπιανε στο παλιό λιμάνι της Θήρας. Μόλις λοιπόν μου κατεβάσανε το παπί, εγώ το καβάλησα, έκανα μια από εδώ, μια από εκεί και μη βρίσκοντας φυσικά δρόμο, ρώτησα έναν μπάρμπα σε ένα καφενείο, από που πάνε για τα Φηρά. Αυτός έβαλε τα γέλια και μου έδειξε το τελεφερίκ και τα γαϊδούρια. Αποτέλεσμα: Ναύλωσα βαρκάρη, φορτώσαμε το παπί στη βάρκα και το πήγαμε στο άλλο λιμάνι. Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου (είναι και το πρώτο μου ποστ)

  10. #30
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Καταπληκτική ιστορία φίλε και καλώς όρισες στην παρέα. Η Ελλάδα του '80 σε όλο της το μεγαλείο: παπί να φτάνει με το μη καταλληλότερο πλοίο στο πλέον ακατάλληλο λιμάνι, ναυτικοί με τρόπους λόρδου, τελεφερίκ, γαϊδούρια και ο βαρκάρης να δίνει την λύση από το πουθενά.

Σελίδα 3 από 23 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας