Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 56

Θέμα: City of Rhodos [33 Orientales, Queen Eleni, Queen Constantina]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή City of Rhodos [33 Orientales, Queen Eleni, Queen Constantina]

    Ένα όμορφο βαπόρι που δεν το έχουμε τιμήσει μέχρι σήμερα .Το θυμάμαι να κάνει τριήμερες –τετραήμερες ελληνικά νησιά .Μερικες φωτο απο τον Σουηδο.
    city_of_rhodos_1966_1.jpg
    city_of_rhodos_1966_2.jpg

    Πηγη:http://www.faktaomfartyg.se

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Aπο τα διασημοτερα πλοια της εποχης του, θα ελεγα, μαζι με τα πλοια της Ηπειρωτικης! Κατασκευασμενο το Αγιο ετος 1966 στην Ισπανια, για λογαριασμο μια Aργεντινικης εταιρειας (Flota Argentina de Nav. Fluvial de Estado), με εδρα το Buenos Aires. To πρωτο του ονομα ηταν 33 ΟRIENTALLES, ονομα που πηρε απο τους 33 πατριωτες (Los 33 Orientalles) που πολεμησαν για ανεξαρτησια της Αργεντινης καπου στο 1825. Hρθε στην Ελλαδα το 1979, αγορασμενο απο τους Αδελφους Κυρτατα (Cycladic Cruises), και μετονομαστηκε σε CITY OF RHODOS. Δρομολογηθηκε σε κρουαζιερες στα Ελληνικα νησια. Το 1994, μετονομαστηκε σε QUEEN CONSTANTINA, μετα απο πωληση στην Νew Marathon, μια εταιρια Κυπριακων συμφεροντων. Λογω μιας ναυλωσης του στην Legend Cruises, μετονομαστηκε σε JOYWAVE το 2000, αλλα ξαναπηρε το παλιο του ονομα την επομενη χρονια. Μετα το καλοκαιρι του 2001, παροπλιστικε στη Λεμεσο, και το 2006, πουληθηκε για scrap στην Ινδια, οπου εφτασε με το ονομα FOREST στις 28-6-06.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 26-05-2008 στις 17:52
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εδώ το πλοίο παροπλισμένο στη Λεμεσό

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Όσοι τους άρεσε το συγκεκριμένο βαπόρι, καλό θα ήταν να ρίξουν μια ματιά σε αυτή την ιστοσελίδα για να δουν φωτο από τα χρόνια του στην Αργεντινή, τα σχέδια του κ.α.

    Βαπόρι ναυπηγημένο για το Rio de la Plata, δεν είχε μεγάλο βύθισμα και είχε κάτι λιγότερο από μέτρια συμπεριφορά στο Αιγαίο.

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Μη σου πω οτι το βλεπω πιο ομορφο εδω!! Με μπολικους διαδρομους για περπατημα, φτερο στο κιουπι που ειχε για τσιμινιερα κτλ!! Απ'οτι ειδα ειχε 4,2m βυθισμα. Μικρο για το μεγεθος του! Παντος, αν και Ισπανικο, θα ελεγα οτι ειναι αρκετα ομορφο. Ομως, λιγο παλιομοδιτικα σχεδιασμενο μηπως...? Eιχε και ενα αδερφο, το CIUDAD DE BUENOS AIRES, του 1964. Στο Miramar γραφει οτι πουληθηκε στην Κινα το 79, οταν πηραμε εμεις το δικο μας. Στo Εquasis το δινει να δουλευε μεχρι το 2006 τουλαχιστον, με ονομα ΤΟΝG HU και ιδιοκτητες την SHANTOU NAVIGATION!!! Pics 1-2-3.

    Eυχαριστημενος Μαστρο-Κωστα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 27-05-2008 στις 15:27
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν μου άρεσε πραγματικά αυτο το βαπορι !Πάντα κάτι μου άρεσε και κάτι με χάλαγε .Μου άρεσε που είχε χαμηλά και πολλά καταστρώματα για περπάτημα , αλλά με χάλαγε που μου θύμιζε έντονα ποταμόπλοιο .

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Εντονα? Γιατι εντονα? Οταν λες ποταμοπλοιο, πως το εννοεις? Χωρις καρινα κτλ, που εχει στο Μισσισιπι, ας πουμε?? Γιατι εμενα εκει παει το μυαλο! Παντως, φαινεται αρκετα χαμηλο! Να σου πω την αληθεια, δεν ηταν ΤΟ αγαπημενο μου ποτε! Απλα το συμπαθουσα! Και πιστευω, οπως ξαναεχω πει, οτι ηταν απο τα "ονοματα" της δεκαετιας του 80 στην κρουαζιερα. (Οταν λεω ονομα δεν υποννοω και πολυτελεια κτλ! ΜΟΝΟ ονομα!)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 27-05-2008 στις 15:40
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  8. #8
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Νίκαια-Πειραιάς
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1994, μετονομαστηκε σε QUEEN CONSTANTINA, μετα απο πωληση στην Νew Marathon, μια εταιρια Κυπριακων συμφεροντων. Λογω μιας ναυλωσης του στην Legend Cruises, μετονομαστηκε σε JOYWAVE το 2000, αλλα ξαναπηρε το παλιο του ονομα την επομενη χρονια. Μετα το καλοκαιρι του 2001, παροπλιστικε στη Λεμεσο, και το 2006, πουληθηκε για scrap στην Ινδια, οπου εφτασε με το ονομα FOREST στις 28-6-06.
    Ταξιδεψα με αυτο το κρουαζιεροπλοιο απο Λεμεσο για Λιβανο απο 11-13/8/2000 και το ονομα του ηταν ακομη QUEEN CONSTANTINA και ανηκε στην New Marathon Lines.
    Ισως να μπερδεψες τη χρονολογια.Μου εκανε εντυπωση γι αυτο και εψαξα τα συρταρια μου και βρηκα το passenger coupon που αναγραφει την παραπανω ημερομηνια.
    [URL="http://www.travelchat.gr"][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/URL]
    [B][url]www.travelchat.gr[/url][/B]

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Kοιτα, δεν αντιλεγω σε αυτα που λες. Εγω τα εγραψα βασιζομενος σε στοιχεια απο το net. Οχι σε προσωπικη εμπειρια οπως εσυ. Αρα, εχεις δικιο.
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #10
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Νίκαια-Πειραιάς
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kοιτα, δεν αντιλεγω σε αυτα που λες. Εγω τα εγραψα βασιζομενος σε στοιχεια απο το net. Οχι σε προσωπικη εμπειρια οπως εσυ. Αρα, εχεις δικιο.
    Τελικα εχεις κι εσυ καποιο δικιο,καπου βρηκα οτι αλλαξε ονομα τον Δεκεμβριο του 2000 οποτε για μερικες μερες τα πραγματα ηταν οπως τα λες.
    [URL="http://www.travelchat.gr"][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/URL]
    [B][url]www.travelchat.gr[/url][/B]

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας