Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 50

Θέμα: 'Ελληνες ναυτικοί - Ηλεκτρολόγοι

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται...
    Αν κάποιος που είναι ήδη μέσα φύγεί είται γιατί συνταξιοδοτείται, είτε γιατί βρήκε καλύτερη επιλογή, είτε γιατί αποδήμησε εις Κύριον, είτε γιατι δεντα βρήκαν και τον έδιωξαν ειτέ...
    Αλλιώς γαιτί να φύγει κάποιος από την ακτοπλοία ενώ είναι μέσα κια δουλέυει;
    Το πολύ-πολύ να πάρει καμμια άδεια για μερικές ημέρες και να ψάχνουν για ένα προσωρινό αντικαταστάτη ή να παραλαμβάνουν καινούργιο πλοίο στον στόλο τους και να ψάχνουν για καινούργια πληρώματα. Για αυτήν την τελευταία περίπτωση ίσως μπορείς να βρεις ευκολότερα πληροφορίες από δημοσιεύματα στον ναυτιλιακό τύπο και να εστιάσεις σεσυγκεκριμένες εταιρίες.
    Όποτε όπως καταλαβαίνεις εύλογα δεν πρέπει να υπάρχει μεγάλη κινητικότητα στην συγκεκριμένη αγορά εργασίας.
    Αν είσαι τυχερός μπορεί να σε καλέσουν σύντομα ή και να σου πουν αμέσως ότι ενδιαφέρωνται αν έχουν άμεση ανάγκη. Αλλιώς θα μπεί η αίτηση σε κάποιο αρχείο και θα περιμένει είτε μέχρι να ανοίξει κάποια θέση είτε μέχρι να ξεχασετί και πεταχτεί ανάλογα με την οργάνωση της κάθε εταιρίας.
    Για αυτό καλό είναι μετα από λίγο καιρό αν δεν έχεις καμμιά απάντηση να ξαναπεράσεις καμμιά βόλτα για να σε θυμηθούν και αυτήν την φορά μπορεί να είσαι πιο τυχερός.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  2. #32

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας !!!
    Θα ήθελα την βοήθειά σας παρακαλώ. Έχω τελειώσει Τ.Ε.Ι. Ηλεκτρολογίας και θέλω να κάνω αίτηση σε μία εταιρεία, όπου θα επιθυμούσα να εργαστώ ως βοηθός ηλεκτρολόγου στο πλοίο, καθώς δεν έχω θαλάσσια προϋπηρεσία. Το πρόβλημα μου είναι πως στη ιστοσελίδα της εταιρείας όπου θα συμπληρώσω τα στοιχεία μου ζητάει να συμπληρώσω σε ένα πεδίο : Rank / Rating .
    Τι σημαίνει αυτό; Αν καταλαβαίνω καλά, τον βαθμό μου; Αν ναι, ποια είναι η σωστή απόδοση του βοηθού ηλεκτρολόγου; Cadet electrician ; Ή είναι κάτι άλλο;
    Επίσης προτείνετε να συμπληρώσω την αίτηση on line ή είναι προτιμότερο να επισκεφτώ την εταιρεία από κοντά;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  3. #33

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αν και δεν είμαι ναυτικός , δεν νομίζω ότι θα κάνεις αίτηση γιά βοηθός ηλεκτρολόγου , ακόμη και αν δεν έχεις προυπηρεσία , αφού τα επαγγελματικά σου δικαιώματα είναι πολύ υψηλότερα , από κάποιον απόφοιτο μέσης εκπαίδευσης .

    Καλύτερα να πας από εκεί και να δεις τι γίνεται .

  4. #34
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    .............. , αφού τα επαγγελματικά σου δικαιώματα είναι πολύ υψηλότερα , από κάποιον απόφοιτο μέσης εκπαίδευσης .
    .
    αυτη την έκφραση την θεωρω τελείως λανθασμένη
    σε κάθε επάγγελμα τα δικαιώματά σου μπορεί να είναι υψηλότερα αλλά δεν σου τα κατοχυρώνει κανείς ούτε καν το πτυχίο σου
    οι ικανότητές σου είναι?????????????????????????
    και ποιός είπε ότι ο ηλεκτρολόγος σε ένα πλοίο δεν χρειάζεται γνώσεις ΤΕΙ η και ΑΕΙ ακόμα
    η ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε ένα πλοίο δεν είναι μια οικιακή εγκατάσταση ουτε σαν τις εγκαταστάσεις μικρής βιοτεχνίας
    πολλές φορές πρέπει να είσαι και ηλεκτρονικός
    το πλοίο είναι μια μικρή πολιτεία

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από diastimikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα μου είναι πως στη ιστοσελίδα της εταιρείας όπου θα συμπληρώσω τα στοιχεία μου ζητάει να συμπληρώσω σε ένα πεδίο : Rank / Rating .
    Τι σημαίνει αυτό; Αν καταλαβαίνω καλά, τον βαθμό μου; Αν ναι, ποια είναι η σωστή απόδοση του βοηθού ηλεκτρολόγου; Cadet electrician ; Ή είναι κάτι άλλο;
    Και σκέτο electrician νομίζω οκ είναι. Πιο πολύ ρόλο παίζει σε άλλες ειδικότητες. Πάντως cadet electrician σημαίνει δόκιμος ηλεκτρολόγος.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από diastimikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης προτείνετε να συμπληρώσω την αίτηση on line ή είναι προτιμότερο να επισκεφτώ την εταιρεία από κοντά;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Στείλε και από ιντερνέτ, αλλά κανόνισε να περάσεις και από το γραφείο μετά, ειδικά αν δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αγγελία στην οποία απαντάς.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα ξανά!!!
    Φίλε μου basi, τα επαγγελματικά διακαιώματα που έχω βάσει πτυχίου στην "ξηρά" δεν συνάπτουν με εκείνα του ηλεκτρολόγου εμπορικής ναυτιλίας.
    Έτσι για να αποκτήσω το δίπλωμα ηλεκτρολόγου Ε.Ν., βάσει νόμου, μετά από εξετάσεις, ως ηλεκτρολόγος μηχανικός τ.ε. πρέπει να αποκτήσω θαλάσσια προϋπηρεσία ενός έτους.
    Όπως λέει και ο φίλος roussosf το πλοίο είναι μία μικρή πολιτεία και έτσι μαζί με το πτυχίο πρέπει να έχεις και τις κατάλληλες ικανότητες!!
    Μου δόθηκε η ευκαιρία να πάω σε μία αποστολή επισκευής πλοίου μαζί με τον αρχιηλεκτρολόγο όπου και εργάστηκα για κάποιες μέρες. Αυτό μου πυροδότησε την επιθυμία να εμπλακώ σε αυτόν τον ηλεκτρολογικό τομέα καθώς μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον!!
    Όπως είπα και στο προηγούμενο post, θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορεί να μου αποδώσει τον όρο Rank / Rating ο οποίος υπάρχει στην αίτηση και πως πρέπει να το συμπληρώσω π.χ. cadet electrician ;; Αν εννοεί αυτό.
    Ευχαριστώ και πάλι!!!
    Φίλε μου Michael μόλις είδα την απάντηση σου και σε ευχαριστώ πολύ!!! Άρα σωστά κατάλαβα πως εννοεί τον βαθμό και την ειδικότητα; Εφόσον πρέπει να εργαστώ ως βοηθός μέχρι να πάρω το δίπλωμα μήπως είναι προτιμότερο να γράψω cadet electrician ;Ή μήπως αν έχει ξένη σημαία το πλοίο είναι οκ το electrician;
    Θα φροντίσω να πάω και από κοντά στο γραφείο.
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diastimikos : 21-03-2013 στις 18:49

  7. #37
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από diastimikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου Michael μόλις είδα την απάντηση σου και σε ευχαριστώ πολύ!!! Άρα σωστά κατάλαβα πως εννοεί τον βαθμό και την ειδικότητα;
    Ακριβώς αυτό σημαίνει.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από diastimikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον πρέπει να εργαστώ ως βοηθός μέχρι να πάρω το δίπλωμα μήπως είναι προτιμότερο να γράψω cadet electrician ;Ή μήπως αν έχει ξένη σημαία το πλοίο είναι οκ το electrician;
    Κοίταξε να δεις, απο τυπικής απόψεως θα έπρεπε να βάλεις ίσως cadet electrician ή apprentice (=μαθητευόμενος/εκπαιδευόμενος) electrician. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχει τόσο σημασία. Σημασία μεγαλύτερη έχει να γνωριστείς απο κοντά με κάποιον, να ξοδέψει το χρόνο του για να μιλήσετε, να του εκθέσεις τα τυπικά προσόντα σου και την πρακτική σου εμπειρία, να του πεις πως σου ήρθε να ασχοληθείς με την ναυτιλία και πόσο ζήλο και και ενδιαφέρον σου προκαλεί αυτή η εργασιακή θέση. Μετά μπαινετε και στις λεπτομέρειες του αν μπορείς να ναυτολογηθείς κατευθείαν ηλεκτρολόγος ή θα πρέπει να να πας σαν δόκιμος κλπ. Το σημαντικό είναι ότι ο άλλος θα σε έχει πλεόν στο μυαλό του και αν σε χρειαστεί θα είσαι κατά πάσα πιθανότητα ο πρώτος που θα σκεφτεί... Και αν πρόκειται για ξένη σημαία, πολύ πιθανό να μην χρειάζεται να πας ως δόκιμος. Για ελληνική δεν ξέρω την νομοθεσία θα πρέπει να ρωτήσεις στο υπουργείο.
    Εξάλλου ποιός θα πάρει τώρα ένα ηλεκτρολόγο κανονικό και έναν δόκιμο αν δεν τον υποχρεώνει η νομοθεσία? Ας πας να σε δούνε απο κοντά ως ηλεκτρολογος και αν χρειάζεται απαράιτητα να πας πρώτα ως δόκιμος θα στο πουν και οι ίδιοι και βλέπεις ξανα τι πρέπει να κάνεις, στο μεταξύ όμως θα έχεις αποκτήσει άλλη μια, εν δυνάμει χρήσιμη, γνωρίμια στο χωρο και μια σίγουρα χρησιμη εμπειρία.

    Εκτός από την αποστολή κάποιας ηλεκτρονικής αίτησης, προσπα΄θησε να στείλεις και κάποιο βιογραφικό ή/και cover letter όπου θα φαίνεται και θα τονίζεται σαφώς το μεγάλο σου ενδιαφέρον και τα προσόντα σου (τυπικά και εμπειρία), αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να προσέξει ο υπέυθυνος την αίτηση σου και να θελήσει να πέιτε και απο κοντά...

    Προσπάθησε έντονα να έχεις μια επαφή απο κοντά, αυτό, αποδεδειγμένα, σε φέρνει πολύ πιο κοντά στην πιθανότητα πετύχεις αυτό που θέλεις τελικά, την προσληψή σου.

    Επίσης, θα πρότεινα να κοιτάξεις περισότερες από μια εταιρίες...

    Έσχατον, αλλά ουχί και ελλάσον, ψάξε να βρεις στο περιβάλλον σου ανθρώπους που θα μπορούσαν να σε συστήσουν σε κάποιες εταιρίες. Στην ναυτιλία, και ειδικά για μια θέση ηλεκτρολόγου όπου δεν νομίζω να υπάρχει έλειψη προσφοράς εργαζομένων, αυτός είναι μάλλον πλέον σύνηθης τρόπος να βρει κάποιος δουλειά και ειδικά για πρωτη φορά. Προσωπικά δεν μου αρέσει και πολύ αυτό και το πληρώνω, αλλά φίλε έτσι λειτουργεί το σύστημα..
    Καλή επιτυχία!

  8. #38
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Φίλε diastimikos, θα βάλεις όπως αναφέρθεικε cadet ή apprentice. Αν πάντως κοιτάς για κρουαζιερόπλοια θα βάλεις 3rd Electrician όπου αντιστοιχούν τα τυπικά σου προσόντα σαν ΤΕΙ. Όπως σωστά είπες θέλεις 12 μήνες υπηρεσία και κατόπιν εξετάσεις στο ΚΕΣΕΝ για να πάρεις το δίπλωμα Ηλεκτρολόγου ΕΝ και να κοιτάς για ανώτερες βαθμίδες. Καλή επιτυχία!

  9. #39

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!!!
    Θα λάβω υπ' όψιν τις χρήσιμες διευκρινήσεις και συμβουλές σας.
    Εύχομαι και σε εσάς ότι καλύτερο!!!
    Σας ευχαριστώ και πάλι!!!

  10. #40
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    apprentice είναι το ποιο σύνηθες η το assistand , αλλά αυτό μόνο για επιβατηγά πλοία ! Για παράδειγμα τα κρουαζιερόπλοια έχουν Chief Electrician ,First Electrician , Secont Electrician , Third electrician , assistand Electrician ,h Appentice electrisian . Πάντα αναλόγως το μέγεθος του βαποριού .Τα πιο σύγχρονα έχουν και Electronic engineer . Ακόμη ο Chief μπορεί να ονομάζετε αλλιώς .
    Ο ηλεκτρολόγος στα σημερινά πλοία ,και μιλώ για τα κρουαζιερόπλοια που τους έχουν στην σύνθεση τους , έχει σημαντικό και
    πολύ υπεύθυνο ρόλο .Το δυο τελευταία προβλήματα με πλοία στην Carnival ,με την ηλεκτροδότηση είχαν να κάνουν . Γι αυτό έχεις να μάθεις πάρα πολλά . Όρεξη να 'χεις ! Και να ξέρεις ακόμη οτι η γνώση δεν σταματά ποτέ . Ιδίως για τον ηλεκτρολόγο , όπου η τεχνολογία προχωρά με ραγδαίους ρυθμούς ,και αν δεν την ακολουθείς καθημερινά , έμμηνες στάσιμος , και κάποια στιγμή πολύ πίσω !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 27-03-2013 στις 12:24

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας