Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 50

Θέμα: 'Ελληνες ναυτικοί - Ηλεκτρολόγοι

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή 'Ελληνες ναυτικοί - Ηλεκτρολόγοι

    Φιλε Ηellina 05
    Διάβασα το μήνυμα σου για το πλοίο που έκανες και θέλω να σε ρωτήσω ορισμένα πράγματα
    1ον με τι ειδικότητα ναυτολογήθηκες
    2ον Τι ειδικότητα είχαν ο πρώτος μηχανικός και ποια ο δεύτερος
    3ον τι είδους rotor ελιχε ο κύριος κινητήρας
    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
    papammarios
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]¶μα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    φιλε papammarios καλησπερα!Αρχικα πανε περιπου 3 χρονια απο τότε που ξεμπαρκαρησα απο το 'μυστήριο'ηλεκτροβάπορο,και μόλις 3 μηνες που το δα στο νεο μόλο δραπετσωνας στα χερια αλλων ιδιοκτιτων!Η σύνθεση του πληρώματος ηταν μικρη (μόλις 4 ατομα)και αυτο λογο του περιορισμου των ταξιδιών του.Η σύνθεση είχε Ως εξείς Α'Πλοίαρχος - Υποπλοίαρχος - Α'μηχανικός - Ναυτης.Εχω αρκετα στοιχεία του πλοίου και αν ψαξω και φωτογραφιες του.Οπου μπορω να σε βοηθησω είμαι στη δια θεση σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Οσο για το rotor που ρωτας δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι οι ηλεκτρομηχανές εδιναν τάση στις KAMEWA αυτες ήταν οι προωστήριες με προπέλες μεταβλητου βήματος φυσικά!

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΟΠΡΟΩΣΗ ΠΛΟΙΩΝ

    Hellinas 05
    Μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτηση μου ή εγώ δεν την έθεσα σωστά
    Ο εκτελών χρέη 1ου μηχανικού τι ειδικότητα είχε;;;
    Με λίγα λόγια πες μου την σύνθεση του μηχανοστασίου διότι τα ΤΙΤΟΥ έχουν αποσυρθεί εδώ και πολλά χρόνια σαν ασύμφορα.
    Εάν ξέρεις την σύνθεση του μηχανοστασίου, τις ειδικότητες του κάθε ενόε διότι μόνο μηχανικοί δεν μπορείο να ήταν. Δηλαδή διπλωματούχοι ΜΕΚ δεν μπορεί να ήτανε ΜΕΚ = Μηαχανές Εσωτερικής Καύσεως
    Αν ξέρεις κάτι ευπρόσδεκτο
    papammarios
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]¶μα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  5. #5

    Προεπιλογή

    Νομίζω (και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι ο Μηχανικός ΕΝ πρέπει να είν αι ¶ Μηχανιοκός ανεξάρτητα από τον τύπου της πρόωσης (ΜΕΚ, ατμομηχανή, ηλεκτρική κ.λπ.). Και δεν περιορίζονται μόνο στις ΜΕΚ του πλοίου αλλά και στα ηλεκτρικά αφού αν δεν υπάρχει ηλεκτρολόγος χρέη ηλεκτρολόγου κάνει ο Β΄Μηχανικός. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και αλλού πχ στο ΠΝ δεν φαντάζομαι να υπάρχει άλλος Α μηχανικός στα υποβρύχια όταν πλέουν με μπαταρίες σε κατάδυση.

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΠΡΟΩΣΗ ΠΛΟΙΩΝ

    Φίλε Παναγιώτη,
    Ας πιάσουμε τα πράγματα με την σειρά τους
    1ον έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να είσαι πλεύσιμος ή δεν έχεις ας πούμε, μεγάλη πείρα από μηχανοστάσια
    2ον Ποτέ ο Β μηχανικός δεν εκτελούσε και χρέη ηλεκτρολόγου
    3ον Κάποτε το ΚΕΣΕΝ, προσπάθησε να δώσει δικαιώματα στος Α μηχανικούς στα ηλεκτρολογικά αλλά το σωματείο των ηλεκτρολόγων ΕΝ τους έκοψε τον βήχα. Όταν λέμε ηλεκτρολογικές δεν εννοούμε την αλλαγή μιας λάμπας. Εάν είσαι στο λιμάνι έχει καλώς υπάρχουν και τα εξωτερικά συνεργεία να αντιμετωπίσουν ένα ‘’σοβαρό’’ πρόβλημα
    4ον ΔΕΝ μπορεί κανείς να εκτελέσει καθήκοντα ηλεκτρολόγου για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχει το δίπλωμα ηλεκτρολόγου που το παίρνεις κατόπιν εξετάσεων στο υπουργείο Ε.Ν.
    5ον Μαζί με την ειδικότητα του ηλεκτρολόγου έχει προστεθεί και η ειδικότητα του Ηλεκτρονικού αξιωματικού ‘’Electronic Officer’’ για τα σύγχρονα βαπόρια.
    6ον στα ΤΙΤΟΥ, Ηλεκτρικής Πρόωσης, όταν ξεκίνησαν υπήρχαν μέσα στο μηχανοστάσιο ο Α μηχανικός που ήταν ΜΕΚ και μπορούσε να είναι διπλώματος Γ ΜΕΚ και ο Α ηλεκτρολόγος ο οποίος έπρεπε να είναι Ηλεκτρολόγος μηχανολόγος με κανονική σύνθεση τον Β ηλεκτρολόγο ο οποίος έφερε τότε, άδεια υπουργείου βιομηχανίας Γ ειδικότητας και έναν οι δύο τρίτους που είχαν άδεια βοηθού ηλεκτρολόγου.
    Επειδή μέχρι σήμερα ο αρχιλεκτρολόγος μιας ναυτικής εταιρείας δεν είναι κατοχυρωμένη θέση όπως των αρχιμηχανικών και αρχικαπετανέων, που παίρνουν την υπηρεσία μέσο ΝΑΤ με μία βεβαίωση της εταιρείας. Δεν είναι όμως το θέμα μας αυτό. Το θέμα μας είναι ποία είναι η σύνθεση ενός μηχανοστασίου με ηλεκτροκίνηση. Μπορεί να υπάρχουν μηχανικοί., διότι ο ελληνικός εσωτερικός κανονισμός πλοίων, δεν προβλέπει καν στην σύνθεση τον ηλεκτρολόγο μια και είναι γραμμένος τότε που ήταν ατμοκίνητα. Δεν έχει εκσυγχρονιστεί ακόμα και προβλέπει την θέση του θερμαστή αλλά και καρβουνιάρη.
    Συμπέρασμα, επειδή τα ΤΙΤΟΥ είναι ηλεκτρικής πρόωσης, επικεφαλής στο μηχανοστάσιο ΑΤΥΠΑ είναι μηχανολόγος Ηλεκτρολόγος και όχι ο μηχανικός ΜΕΚ αλλά ούτε και ένας απλός ηλεκτρολόγος διπλωματούχος ΕΝ.
    Δεν θέλω να επεκταθώ ούτε για την θέση αλλά και τον βαθμό του προϊστάμενου ηλεκτρολόγου στην σημερινή σύνθεση
    Στην διάθεση σας για τυχών απορίες ή ερωτήσεις
    papammarios
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]¶μα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Παναγιώτη,
    Ας πιάσουμε τα πράγματα με την σειρά τους
    Φίλε papammarios ωραίο θέμα να συζητήσουμε .

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να είσαι πλεύσιμος ή δεν έχεις ας πούμε, μεγάλη πείρα από μηχανοστάσια

    Δεν είναι κακό , άλλωστε ζήτησε αν κάποιος γνωρίζει να τον διορθώσουμε .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ον Ποτέ ο Β μηχανικός δεν εκτελούσε και χρέη ηλεκτρολόγου

    Σωστά !Αλλά υπήρχαν όμως και περιπτώσεις που ο Πρώτος έλεγε στον Δεύτερο να ρίξει καμιά ματιά .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    3ον Κάποτε το ΚΕΣΕΝ, προσπάθησε να δώσει δικαιώματα στος Α μηχανικούς στα ηλεκτρολογικά αλλά το σωματείο των ηλεκτρολόγων ΕΝ τους έκοψε τον βήχα. Όταν λέμε ηλεκτρολογικές δεν εννοούμε την αλλαγή μιας λάμπας. Εάν είσαι στο λιμάνι έχει καλώς υπάρχουν και τα εξωτερικά συνεργεία να αντιμετωπίσουν ένα ‘’σοβαρό’’ πρόβλημα

    Το σωματείο? μάλλον όχι !διότι δεν είχε κατοχυρώσει την ειδικότητα τότε που τα βαπόρια είχαν συνεχές ρεύμα και είχε πάρα πολύ δουλεία για τον ηλεκτρολόγο , με τις αλλαγές των ψηκτρών, τις περιελίξεις στα πηνία του στατη κτλ .(χειρονακτική δουλειά )Τότε στα γραφεία υπήρχαν τα χαρτάκια στο τζάμι και έβλεπες παντού.. ζητούνται ηλεκτρολόγοι .Τον Πρώτο τον κατήργησαν από ( ηλεκτρολόγο) όταν άλλαζαν σημαία και έβρισκαν με 1000 $ .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    4ον ΔΕΝ μπορεί κανείς να εκτελέσει καθήκοντα ηλεκτρολόγου για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχει το δίπλωμα ηλεκτρολόγου που το παίρνεις κατόπιν εξετάσεων στο υπουργείο Ε.Ν.

    Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος .Είναι που τώρα τα βαπόρια έχουν αυτοματισμούς , PLC ,touch screens , inverters κτλ . και δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν ,αλλά και δεν θέλουν να φορτωθούν και με άλλα κέρατα στο κεφαλή τους .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    5ον Μαζί με την ειδικότητα του ηλεκτρολόγου έχει προστεθεί και η ειδικότητα του Ηλεκτρονικού αξιωματικού ‘’Electronic Officer’’ για τα σύγχρονα βαπόρια.

    Στα κρουαζιερόπλοια υπήρχε πάντα ηλεκτρονικός .Για άλλα βαπόρια δεν ξέρω αν υπάρχει .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να επεκταθώ ούτε για την θέση αλλά και τον βαθμό του προϊστάμενου ηλεκτρολόγου στην σημερινή σύνθεση
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό να το συζητήσουμε .¶λλωστε από τον διάλογο μαθαίνουμε πράγματα που δεν γνωρίζουμε .
    Στην διάθεση σας για τυχών απορίες ή ερωτήσεις
    papammarios
    Είναι αλήθεια ότι τον ηλεκτρολόγο οι περισσότεροι τον συνδέουν με την αλλαγή των λαμπτήρων .Ο ηλεκτρολόγος σήμερα είναι απαραίτητος σε ένα βαπόρι λόγο τεχνολογίας πλέον ,και όχι για να αλλάζει λάμπες.

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    [quote=mastrokostas;80548]Φίλε papammarios ωραίο θέμα να συζητήσουμε .

    Πράγματι πολύ ωραίο θέμα για να το συζητήσουμε και επειδή θα τα διαβάσουν και άλλοι και πιθανόν επαγγελματίες, έχω την γνώμη ότι θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε για δύο βασικούς λόγους, ο ένας είναι για να μην γελούν μαζί μας με αυτά που γράφουμε και ο δεύτερος είναι για να μην αποπροσανατολίσουμε επαγγελματίες
    .Σωστά !Αλλά υπήρχαν όμως και περιπτώσεις που ο Πρώτος έλεγε στον Δεύτερο να ρίξει καμιά ματιά .



    .
    Εάν αναφέρεσαι στην δεκαετία του 1970 που στέλνανε στα καράβια, ξύλινους, άσχετους και πολύ σύνηθες ηλεκτρολόγους οικοδομής.
    όταν δεν υπήρχε ηλεκτρολόγος, έστω και αυτός ο ξύλινος, και ήταν κάποιο καράβι 25ετίας με συνεχές, και επειδή το συνεχές πάντα φωνάζει εκεί που πονάει με φλόγα και κάψιμο καλωδίου ή μηχανισμού λόγο βολταϊκού τόξου, σε αντίθεση με το εναλλασσόμενο που είναι ύπουλο και στην έχει στημένη στην γωνιά, τότε ναι μπορούσε ο πρώτος έλεγε στον δεύτερο να ρίξει μια ματιά. Σε μηχανοστάσια με τέτοιες καταστάσεις, τα πιο πολλά βοηθητικά μηχανήματα, τότε, ήταν ατμού. Πολύ λίγα ήταν ηλεκτρικά, χωρίς συστήματα ασφαλείας και με φωτεινό και ηχητικό σήμα

    Το σωματείο? μάλλον όχι !διότι δεν είχε κατοχυρώσει την ειδικότητα τότε που τα βαπόρια είχαν συνεχές ρεύμα και είχε πάρα πολύ δουλεία για τον ηλεκτρολόγο , με τις αλλαγές των ψηκτρών, τις περιελίξεις στα πηνία του στατη κτλ .(χειρονακτική δουλειά )Τότε στα γραφεία υπήρχαν τα χαρτάκια στο τζάμι και έβλεπες παντού.. ζητούνται ηλεκτρολόγοι .Τον Πρώτο τον κατήργησαν από ( ηλεκτρολόγο) όταν άλλαζαν σημαία και έβρισκαν με 1000 $ .





    Και πάλι έχω την εντύπωση ότι δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα. Όταν έγινε αυτό το γεγονός με το ΚΕΣΕΝ, 1ον ήταν μετά την μεταπολίτευση και ο ηλεκτρολόγος ήταν στην σύνθεση και μάλιστα σε ενεργό θέση με βαθμό 2ου μηχανικού αλλά σαν ‘’προϊστάμενος προσωπικού μηχανοστασίου’’ αναγκαστικά τότε ο ηλεκτρολόγος τυπικά ελεγχότανε και από τον δεύτερο και αυτό ήταν μέχρι τα τέλη, αν θυμάμαι καλά του 1980 όπου και ο προϊστάμενος ηλεκτρολόγος ειδικά στα επιβατηγά, έχει σήμερα και από τότε που άλλαξαν τα πράγματα, τον βαθμό του πρώτα-δεύτερου και δεν έχει καμία σχέση με τον δεύτερο αλλά απευθείας δίνει λόγο ‘’τυπικά’’ στον φυσικό του πλέον προϊστάμενο τον Α’ μηχανικό και αυτό τυπικά.

    Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος .Είναι που τώρα τα βαπόρια έχουν αυτοματισμούς , PLC ,touchscreens , inverters κτλ . και δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν ,αλλά και δεν θέλουν να φορτωθούν και με άλλα κέρατα στο κεφαλή τους


    Τώρα τα καράβια δεν είναι αυτόματα, ήταν κάποτε και μάλιστα με ηλεκτρομηχανικά κυκλώματα σε συνδυασμούς. Σήμερα είναι Ηλεκτρονικά, με πλακέτες και ολοκληρωμένα κυκλώματα, με ηλεκτρονικούς επεξεργαστές που ελέγχουν και το τελευταίο κύκλωμα, από σαβούρα μέχρι νερό λάτρας και από την σύνθεση του πόσιμου νερού μέχρι την παραλαβή καυσίμων και πως πρέπει να κατανεμηθεί στις δεξαμενές κλπ, κλπ
    Αυτά που γράφεις είναι στεριανά. Δεν είναι βαπορήσια. Η τεχνολογία δεν είναι PLC ,touchscreens και inverters. Είναι επεξεργαστές φορτωμένοι με τα κατασκευαστικά δεδομένα και που κάνουν συνέχεια συγκρίσεις των τιμών που παίρνουν με αυτές που του έχει βάλει ο κατασκευαστής και ανάλογα επεμβαίνει το CPU και με τις κατάλληλες εντολές σε μικροσήματα δίνουν τις σχετικές εντολές για διορθώσεις στα κατάλληλα κυκλώματα. Δεν χρειάζεται να κάμουμε τέτοιου είδους αναλύσεις αν και δεν έχω κανένα λόγο αν μου ζητηθεί να σας αναπτύξω και τέτοια κυκλώματα
    Στα κρουαζιερόπλοια υπήρχε πάντα ηλεκτρονικός .Για άλλα βαπόρια δεν ξέρω αν υπάρχει

    Προσπάθησα να εξηγήσω ότι εάν το βαπόρι είναι ‘’ηλεκτρονικό’’ έχει τον ‘’ηλεκτρονικό αξιωματικό’’ . Σε ηλεκτρονικά κυκλώματα ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να επέμβει και για να το κάνει θα πρέπει να έχει άλλο ένα βαπόρι με ηλεκτρονικές πλακέτες, να ξέρει πάρα πολύ καλά Εγγλέζικα, να διαβάζει τις οδηγίες χρήσεως και από τα συμπτώματα να επεμβαίνει και αυτό εφόσον δεν υπάρχει ο ηλεκτρονικός επεξεργαστείς ελέγχου κυκλωμάτων ο οποίος σου ανακοινώνει μέσο οθόνης που και τι πονάει.
    Παλιά στα κρουαζιερόπλοια τον ηλεκτρονικό τον έκανε ο ασυρματιστής, μετά που έφυγε και σταματήσανε προσπαθήσανε οι ασυρματιστές να γίνουν, μέσο ενός τύπου ΚΕΣΕΝ που είχαν δημιουργήσει, radioelectronicofficer, και για να μην μου πεις πάλι ότι το σωματείο των ηλεκτρολόγων δεν …. ¶μα χρειαστεί θα σας δώσω τα ονόματα του τότε υπουργού, γ γραμματέα του υπουργείου, και ποιος ήταν ο τότε πρόεδρος των ηλεκτρολόγων ΕΝ. Δεν το κάνω τώρα για δεοντολογικούς καθαρά λόγους
    Είναι αλήθεια ότι τον ηλεκτρολόγο οι περισσότεροι τον συνδέουν με την αλλαγή των λαμπτήρων .Ο ηλεκτρολόγος σήμερα είναι απαραίτητος σε ένα βαπόρι λόγο τεχνολογίας πλέον ,και όχι για να αλλάζει λάμπες.


    Αυτός ήταν ένας μύθος της δεκαετίας του 1970
    Πάντα στην διάθεση σας για ερωτήσεις ή απορίες
    papammarios
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]¶μα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  9. #9
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω την γνώμη ότι θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε για δύο βασικούς λόγους, ο ένας είναι για να μην γελούν μαζί μας με αυτά που γράφουμε και ο δεύτερος είναι για να μην αποπροσανατολίσουμε επαγγελματίες
    Μην φοβάσαι φίλε papammarios , και δεν πρόκειται να γελάσει κάνεις και δεν αποπροσανατολίζουμε κανέναν .Μια συζήτηση κάνουμε .
    .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μηχανοστάσια με τέτοιες καταστάσεις, τα πιο πολλά βοηθητικά μηχανήματα, τότε, ήταν ατμού. Πολύ λίγα ήταν ηλεκτρικά, χωρίς συστήματα ασφαλείας και με φωτεινό και ηχητικό σήμα
    Ίσως αναφέρεσαι για πάρα πολύ παλιά, διότι βαπόρια του πενήντα τα περισσότερα βοηθητικά ήταν ηλεκτρικά και γι αυτό και ο ηλεκτρολόγος έβγαζε αρκετά λεφτά, σε φορτηγά που χρησιμοποιούσαν τα βιτζια για φόρτωμα και ξεφόρτωμα ., και ο ηλεκτρολόγος ήταν μονίμως standby .


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι έχω την εντύπωση ότι δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.
    Ισως και να μην τα ξέρω αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας .Το θέμα μας είναι να γίνεται μία σωστή συζητήσει χωρίς να προσβάλουμε κανέναν, με επιχειρήματα .Εγώ σέβομαι τα λεγόμενα σου αλλά με στεναχωρείς .Την μια ο Παναγιώτης δεν ξέρει από θάλασσα ,την αλλη εγώ δεν τα ξέρω καλά .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θυμάμαι καλά του 1980 όπου και ο προϊστάμενος ηλεκτρολόγος ειδικά στα επιβατηγά, έχει σήμερα και από τότε που άλλαξαν τα πράγματα, τον βαθμό του πρώτα-δεύτερου και δεν έχει καμία σχέση με τον δεύτερο αλλά απευθείας δίνει λόγο ‘’τυπικά’’ στον φυσικό του πλέον προϊστάμενο τον Α’ μηχανικό και αυτό τυπικά.
    Είτε τυπικά είτε άτυπα ο Πρώτος μηχανικός είναι ο (διευθυντής ) του μηχανοστασίου ,και σε αυτόν πράγματι αναφέρετε ο Προϊστάμενος ηλεκτρολόγος .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τώρα τα καράβια δεν είναι αυτόματα, ήταν κάποτε και μάλιστα με ηλεκτρομηχανικά κυκλώματα σε συνδυασμούς.
    Να το αναλύσουμε λίγο ......τι ακριβώς εννοείς ?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα είναι Ηλεκτρονικά, με πλακέτες και ολοκληρωμένα κυκλώματα, με ηλεκτρονικούς επεξεργαστές που ελέγχουν και το τελευταίο κύκλωμα, από σαβούρα μέχρι νερό λάτρας και από την σύνθεση του πόσιμου νερού μέχρι την παραλαβή καυσίμων και πως πρέπει να κατανεμηθεί στις δεξαμενές κλπ, κλπ
    Και τα PLC που σου ανέφερα , ηλεκτρονικό επεξεργαστή έχουν ( CPU)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που γράφεις είναι στεριανά. Δεν είναι βαπορήσια. Η τεχνολογία δεν είναι PLC ,touchscreens και inverters. Είναι επεξεργαστές φορτωμένοι με τα κατασκευαστικά δεδομένα και που κάνουν συνέχεια συγκρίσεις των τιμών που παίρνουν με αυτές που του έχει βάλει ο κατασκευαστής και ανάλογα επεμβαίνει το CPU και με τις κατάλληλες εντολές σε μικροσήματα δίνουν τις σχετικές εντολές για διορθώσεις στα κατάλληλα κυκλώματα. Δεν χρειάζεται να κάμουμε τέτοιου είδους αναλύσεις αν και δεν έχω κανένα λόγο αν μου ζητηθεί να σας αναπτύξω και τέτοια κυκλώματα
    Αυτά που σου γράφω είναι σεργιανά ? Δηλαδή υπάρχουν αυτοματισμοί μόνο για τα βαπόρια και αυτοματισμοί μόνο για την στεριά ?Και ποια είναι η διαφορά ?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπάθησα να εξηγήσω ότι εάν το βαπόρι είναι ‘’ηλεκτρονικό’’ έχει τον ‘’ηλεκτρονικό αξιωματικό’’ . Σε ηλεκτρονικά κυκλώματα ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να επέμβει και για να το κάνει θα πρέπει να έχει άλλο ένα βαπόρι με ηλεκτρονικές πλακέτες, να ξέρει πάρα πολύ καλά Εγγλέζικα, να διαβάζει τις οδηγίες χρήσεως και από τα συμπτώματα να επεμβαίνει και αυτό εφόσον δεν υπάρχει ο ηλεκτρονικός επεξεργαστείς ελέγχου κυκλωμάτων ο οποίος σου ανακοινώνει μέσο οθόνης που και τι πονάει.
    Ποια βαπόρια έχουν ηλεκτρονικό αξιωματικό ?Ποσταλια , φορτηγά , γκαζάδικα , κρουαζιερόπλοια .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά στα κρουαζιερόπλοια τον ηλεκτρονικό τον έκανε ο ασυρματιστής,
    Δεν το ξέρω αν ποιο παλιά πριν το 80 στα κρουαζιερόπλοια τον ηλεκτρονικό τον έκανε ο μαρκονης .Διότι απ ότι ξέρω τα κρουαζιερόπλοια είχαν ηλεκτρονικό , ο οποίος ήταν υπεύθυνος για τα τηλεφωνά , PA system , μουσική στις καμπινές , μηχανήματα μουσικής στην disco κτλ .Τα σημερινά έχουν δυο και τρεις ηλεκτρονικούς( ανάλογα το μέγεθος του βαποριού ) που ανήκουν όμως στην δύναμη των ηλεκτρολόγων και αναφέρονται στον προϊστάμενο ηλεκτρολόγο .


    Πάντα στην διάθεση σας για ερωτήσεις ή απορίες
    papammarios
    [/quote]


  10. #10

    Προεπιλογή

    Από το ΒΔ 683/1960 "Κανονισμός.Εσωτερικής υπηρεσίας επί ελλ.επιβ.πλοίων άνω 500κ.ο.χ."
    Αρθρον 91.

    1. Ο Ηλεκτρολόγος, όπου υπάρχει τοιούτος, τελεί υπό τας διαταγάς και τον έλεγχον το Α` και του Β` Μηχανικού και είναι υπόλογος διά τα ηλεκτρικά μηχανήματα, τας ηλεκτρικάς εγκαταστάσεις και ψυκτικάς μηχανάς, το δίκτυον και το ηλεκτρικόν υλικόν εν γένει του πλοίου, εξαιρέσει των μηχανημάτων και εγκαταστάσεων τηλεπικοινωνίας και διά την καλήν συντήρησιν και λειτουργίαν αυτών.
    2. Οφείλει να επαναλαμβάνηται της αμέσου επισκευής πάσης ζημίας ή βλάβης η οποία ήθελε τυχόν παρουσιασθή εις οιανδήποτε ώραν ημέρας ή νυκτός εις τα υπό την δικαιοδοσίαν του ηλεκτρικά μηχανήματα και εγκαταστάσεις.
    3. Μεριμνά διά τον καθαρισμόν των ηλεκτρικών λαμπτήρων και διά την αφαίρεσιν και διαφύλαξιν αυτών εν περιπτώσει επισκευής του πλοίου.
    4. Βοηθεί τους Ραδιοτηλεγραφητάς εις τας επισκευάς των μηχανημάτων και εγκαταστάσεων τηλεπικοινωνίας και ηλεκτρονικών επισκευών.
    5. Οσάκις δεν υπάρχει επί του πλοίου τοιούτος τα καθήκοντά του εκτελεί ο Β` μηχανικός βοηθούμενος υπό του προσωπικού της Υπηρεσίας Τηλεπικοινωνιών.

    Είναι αρκετά παλίο (κοντά 50 χρόνια!!!) αλλά δεν έχει βγει νεότερος παρά τα άλματα της τεχνολογίας οπότε ισχύει ακόμα.
    Και μάλιστα παρόμοια διατύπωση έχει και ο αρκετά μεταγενέστερος κανονισμός για τα φορτηγά (ΒΔ 806/1970: κανονισμός περί εργασίας επί ελλ.φορτ.πλοίων 800 κ.και άνω)

    `Αρθρον 83.


    1. Ο υπηρετών επί του πλοίου ηλεκτρολόγος οφείλει να εξασφαλίζη υπό τας οδηγίας του Β`. Μηχανικού και την εποπτείαν του Α`. Μηχανικού την καλήν συντήρησιν και ομαλήν λειτουργίαν των ηλεκτροκινητήρων των μηχανών και εγκαταστάσεων εν γένει παραγωγής ηλεκτρισμού μετά των
    συναφών δικτύων διακλαδώσεων.
    2. Ενημερώνει εγκαίρως τον Β`. Μηχανικόν περί οιασδήποτε παρουσιαζομένης ανωμαλίας εισηγούμενος τας κατά την γνώμην του ενδεικνυομένας προς άρσιν ταύτης ενεργείας, επισκευάς ή αντικαταστάσεις υλικών.
    3. Μετέχει των κατά το άρθρον 72 επισκευών ηλεκτρικών εν γένει εγκαταστάσεων ή της παρακολουθήσεως των υπό συνεργείου ή εργοστασίου
    διενεργουμένων τοιούτων.
    4. Διενεργεί τας υπό της τεχνικής δεοντολογίας επιβαλλομένας ηλεκτρικάς περιελίξεις επαγωγίμων κλπ. προς αποκατάστασιν λειτουργίας
    των ηλεκτρικών μηχανών.
    5. Ευθύνεται διά την επάρκειαν, έγκαιρον συμπλήρωσιν ή αντικατάστασιν και κατάλληλον διαφύλαξιν των οργάνων μετρήσεως απάντων των εν τω πλοίω συσσωρευτών πλην των του ασυρμάτου.
    6. Ευρίσκεται πάντοτε εις το μηχανοστάσιον κατά τον έκπλουν και είσπλουν εις λιμένας όρμους, διώρυγας, διαύλους και γενικώς κατά την εκτέλεσιν πάσης φύσεως χειρισμών.
    7. Εάν συνυπηρετούν τυχόν επί του πλοίου, πλείονες ηλεκτρολόγοι τα κατά το παρόν άρθρον καθήκοντα κατανέμονται μεταξύ τούτων υπό του Β` Μηχανικού. Εν ελλείψει ηλεκτρολόγου, τα καθήκοντα του ασκούνται υπό του Β` Μηχανικού.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας