Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 50

Θέμα: 'Ελληνες ναυτικοί - Ηλεκτρολόγοι

  1. #41

    Post ηλεκτρολογος

    Καλησπέρα
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα γκαζαδικακια που πηγαίνουν σε νησιά έχουν μέσα ηλεκτρολόγο.
    ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cobra : 29-06-2014 στις 19:48

  2. #42
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Συνήθως αυτά είναι με αρκετά περιορισμένο πλήρωμα και συνήθως δεν έχουν ηλεκτρολόγο

  3. #43

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν οι Ηλεκτρολόγοι & οι Ηλεκτρονικοί απο ΑΤΕΙ χρειάζεται να δώσουν εξετάσεις για να αποκτήσου το δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Ε.Ν.;

    Επίσης αν κάποιος γνωρίζει για τους Ηλεκτρονικούς υπάρχουν "θέσεις" π.χ. σε Κρουαζιερόπλοια επειδή μέχρι τώρα έχω λάβει γενικόλογες απαντήσεις.

    Ευχαριστώ

  4. #44

    Προεπιλογή

    Όπως μποιρείς να δεις στο συνημμένο αρχείο (στην τελευτια σελίδα) χρειάζεται θαλάσσια υπηρεσία 12 μήνες και εξετάσεις.
    Δες και τις πρωτες σελιδες του θέματος για τους ηλεκτρονικούς στα κρουαζιερόπλοια.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  5. #45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως μποιρείς να δεις στο συνημμένο αρχείο (στην τελευτια σελίδα) χρειάζεται θαλάσσια υπηρεσία 12 μήνες και εξετάσεις.
    Δες και τις πρωτες σελιδες του θέματος για τους ηλεκτρονικούς στα κρουαζιερόπλοια.
    Ευχαριστώ.

  6. #46

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικός

    Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum, και πρώτ' απ' όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που κάνατε δεκτή την εγγραφή μου.
    Είμαι απόφητος της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. στο τμήμα της ηλεκτρονικής και σκέφτομαι να ασχοληθώ με το αντικείμενο, αλλά άν γίνεται πάνω σε πλοία...
    Υπάρχουν θέσεις τις οποίες μπορώ να εξυπηρετήσω σε πλοία ή όχι? Είμαι λίγο μπερδεμένος γιατί ρωτώντας ''από εδώ και από εκεί'' άλλοι μου λένε πως υπάρχουν, άλλοι πως δεν υπάρχουν και άλλοι πως υπήρχαν παλιά αλλά καταργήθηκαν (Μαρκόνης)...
    Επίσης από τη στιγμή που θα βγάλω ναυτικό φυλλάδιο υπάρχει περιορισμένος χρόνος που πρέπει να μπαρκάρω ώστε να μήν με διαγράψουν ή φεύγω όποτε θέλω?
    Ελπίζω να μήν έγινα κουραστήκος από τις (μπορεί και χαζές) ερωτήσεις μου... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

  7. #47

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να πας να ρωτήσεις στο λιμεναρχείο της περιοχής σου ή στο ΥΕΝ αν είσαι Αθηναίος.
    Θέσεις στην ποντοπόρο ναυτιλία υπάρχουν άφθονες πάντως. Επίσης από την στιγμή που θα βγάλεις το ναυτικό φυλλάδιο (μπλε) έχεις 4 χρόνια χωρίς να γράψεις θαλάσσια υπηρεσία, αλλιώς μετά πρέπει να περάσεις ξανά από γιατρούς για να έχει ισχύ το φυλλάδιο και να μπορείς να μπαρκάρεις.

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ASYRMATISTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum, και πρώτ' απ' όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που κάνατε δεκτή την εγγραφή μου.
    Είμαι απόφητος της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. στο τμήμα της ηλεκτρονικής και σκέφτομαι να ασχοληθώ με το αντικείμενο, αλλά άν γίνεται πάνω σε πλοία...
    Υπάρχουν θέσεις τις οποίες μπορώ να εξυπηρετήσω σε πλοία ή όχι? Είμαι λίγο μπερδεμένος γιατί ρωτώντας ''από εδώ και από εκεί'' άλλοι μου λένε πως υπάρχουν, άλλοι πως δεν υπάρχουν και άλλοι πως υπήρχαν παλιά αλλά καταργήθηκαν (Μαρκόνης)...
    Επίσης από τη στιγμή που θα βγάλω ναυτικό φυλλάδιο υπάρχει περιορισμένος χρόνος που πρέπει να μπαρκάρω ώστε να μήν με διαγράψουν ή φεύγω όποτε θέλω?
    Ελπίζω να μήν έγινα κουραστήκος από τις (μπορεί και χαζές) ερωτήσεις μου... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
    Καλημέρα
    Μπορείς να πας ως ηλεκτρολόγος με τις προυποθέσεις που βρίσκονται στο συνημμένο
    Επίσης μπορείς να δουλέψεις και σε ναυτιλιακές εταιρείες ως ηλεκτρονικός για την επίλυση προβλημάτων σε συστήματα ναυσιπλοΐας,ασύρματες επικοινωνίες κλπ

    Σου παραθέτω λίγες πληροφορίες από το PDF.
    *Πτυχίο Μηχανολόγου ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή Μηχανικού Αυτοματισμού ή Ηλεκτρονικού ιδρυμάτων ανώτατης
    εκπαίδευσης
    (Πανεπιστημιακού ή Τεχνολογικού τομέα) ή ισοτίμων Σχολών, μετά από Απόφαση Επιτροπής άρθρου 35,
    παρόντος διατάγματος. Τουλάχιστον 6 μηνών θαλάσσια υπηρεσία από τη συνολικά απαιτούμενη, θα αποτελεί
    κατευθυνόμενη εκπαίδευση, η οποία θα πραγματοποιείται υπό την επίβλεψη προσοντούχου αξιωματικού και θα τηρείται
    από τον υποψήφιο εγχειρίδιο το οποίο θα ελέγχεται για την κανονική συμπλήρωσή του από Δημόσια Σχολή Εμπορικού
    Ναυτικού
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 04-05-2016 στις 07:24

  9. #49

    Προεπιλογή

    http://www.nomotelia.gr/photos/File/88a-16.pdf

    Για τους ηλεκτρολόγους λέει ότι μετά από την 12μηνη θαλάσσια υπηρεσία ως δόκιμοι, πρέπει να έχουν και επιτυχή αποφοίτηση από ειδικό τμήμα ηλεκτρολόγων δημόσιας σχολής ΕΝ. Τί ακριβώς είναι αυτό ξέρει κανείς; Ευχαριστώ.

  10. #50

    Προεπιλογή

    Ειδικό Τμήμα, στο οποίο υποψήφιοι ηλεκτρολόγοι εμπορικού ναυτικού, θα μπορούν να αποκτήσουν το προβλεπόμενο αποδεικτικό ναυτικής ικανότητας και πρόσβαση σε εργασία, ξεκινάει από τη Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου, στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Ασπροπύργου. Στο συγκεκριμένο τμήμα, θα μπορούν να φοιτήσουν πτυχιούχοι ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης (πανεπιστημιακού ή τεχνολογικού τομέα) αντίστοιχων ισοτίμων σχολών του εξωτερικού, ειδικότητας Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή Μηχανικού Αυτοματισμού ή Ηλεκτρονικού, καθώς και κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ή IEΚ, τομέα ηλεκτρολογικού. Σημειώνεται ότι για τους αποφοίτους ΑΕΙ-ΤΕΙ απαιτείται κατ’ ελάχιστον θαλάσσια υπηρεσία διάρκειας 6 μηνών κατευθυνόμενης εκπαίδευσης. Για να λειτουργήσει το τμήμα θα πρέπει να καλυφθεί ο απαιτούμενος από τον ισχύοντα Κανονισμό Σπουδών ελάχιστος αριθμός υποψηφίων σπουδαστών για κάθε τμήμα (ΑΕΙ/ ΤΕΙ ή ΕΠΑΛ).

    Όσοι από τους ενδιαφερομένους πληρούν τις προϋποθέσεις του Προεδρικού Διατάγματος 141/2014 (Α ́ 232), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/2016 (Α ́ 88) και ισχύει, καθώς και της αριθμ. πρωτ. 2231.2-13/81636/2016/23-09-2016 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ τ.  ́ 3130/29-09-2016), παρακαλούνται να προσέρχονται στο Τμήμα Δ Μ της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ναυτικών (2ας Μεραρχίας 18, 1ος όροφος, 185 35 Πειραιάς) προκειμένου, αφού καταθέσουν τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά, να λάβουν το πιστοποιητικό για την εγγραφή τους στο Ειδικό Τμήμα

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας