Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Παπούτσια ιστιοπλοίας

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Παπούτσια ιστιοπλοίας

    Έχει κανείς προτάσεις για παπούτσια ιστιοπλοίας με καλό 'κράτημα' σε βρεγμένο ντεκ; Κάτι TBS που έχω, το συγκεκριμένο μοντέλο (κάτι σαν κλασσικό ντεκ shoe) είναι εξαιρετικό σε στεγνό ντεκ αλλά όταν βραχεί και το σκάφος πηγαίνει με κλίσεις τότε γλιστρούν. Επισης κάτι μπότες λαλιζάς που έχω πάλι πάσχουν στο βρεγμένο. Ισως χρειάζεται κάτι σε πιο 'τρακτερωτό' σε αυτές τις συνθήκες;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #2

    Προεπιλογή

    Όπως έχει γράψει παλίοτερα ο jerryp ένα τρακτεροτό δεν βοηθά στο βρεγμένο κατάστρωμα:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογική απορία .....
    Κατ' αρχήν οι σόλες γενικά είναι μή επίπεδες, έχουν δηλαδή διαμορφωμένες αυλακώσεις, σαν τα λάστιχα των αυτοκινήτων. Θα μπορούσε κάποιος να διαχωρίσει τις αυλακώσεις αυτές σε λεπτές και χοντρές (τρακτερωτά λάστιχα ή σόλες). Γιά το περιβάλλον ενός σκάφους, οι λεπτές και πυκνές αυλακώσεις είναι απαραίτητες για να φεύγει το νερό ανάμεσά τους (κάτω από την πίεση της σόλας από το βάρος του σώματος). Επίσης η "μαλακή" σόλα βοηθάει. Το αντίθετο θα ήταν επιθυμητό σε μία μπότα βουνού για παράδειγμα, όπου η τρακτερωτή σόλα βοηθάει στην πρόσφυση σε κακοτράχαλο έδαφος. Επίσης προσοχή χρειάζεται στα πετραδάκια που "σφηνώνουν" στις αυλακώσεις όταν περπατάμε στη στεριά, γιατι μετά χαράζουν το deck των σκαφών.
    Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση των γραφομένων του προηγούμενου post.
    Συμφωνώ ότι χρειάζονται πολλές λεπτές αυλακώσεις και καλής ποιο΄τητας ελατικό για τη σόλα. Δυστυχώς το μαλακό ελαστικό που είναι καλό για βρεγμένο κατάστρωμα φθείρεται εύκολα.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πάρτε βεντούζες!

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτε βεντούζες!
    Υποθέτω το λες αστειευόμενος αυτό, αλλά πραγματικά, ειδικά σε αγώνες που παίρνεις το σκάφος στα όρια του με μεγάλες κλίσεις στα όρτσα μόνο οι βεντούζες σε σώζουν. Τελευταίους αγώνες που πήγα ήμουν αντιμέτωπος με 7 μποφώρ στα όρτσα και 3 μέτρα κύμα για περίπου 4 ώρες και προσπαθούσα τόσες ώρες να μείνω γαντζομένος. Αποτέλεσμα, πιάστηκαν τα ποδια μου για 4 μέρες!!!!
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ....

    Σου έχω πρόταση ...... το ιστιοπλοικό παπούτσι της Harken. Το δοκίμασα τις τελευταίες ημέρες και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ καλύτερο, ειδικά στο κράτημα. Φαντάζομαι ότι η πολύ μαλακή σόλα του θα φθείρεται εύκολα, αλλά με χρήση μόνο στο σκάφος λύνεται το πρόβλημα.
    Αντιπρόσωπος για Κύπρο .....
    Ocean Marine Equipment Ltd.
    St. Andrews Str., 245B
    PO Box 1370
    Limassol, Cyprus
    Fax: (357) 05 352.976
    Tel: (357) 05 369.731
    Email: [email protected]

  6. #6

    Arrow

    Καλήσπερα , έχω ακούσει δεν τα έχω δοκιμάσει, οτι τα Dubarry ετσι λέγεται η μάρκα, είναι αρκετά καλά αλλά αρκετά ακριβά έχετετα υπόπψειν.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας