Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 42

Θέμα: Αίγινα [Ντομένικο - Aegina, Domenico]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αμβούργο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Αίγινα [Ντομένικο - Aegina, Domenico]

    Ανοίγω αυτό το θέμα ως φόρο τιμής στην πιο όμορφη, κατ' εμέ, παντόφλα της γραμμής Πειραιάς-Αίγινα και σ αυτήν που αγάπησα περισσότερο ως παιδί στα πέρα δώθε στο νησί. Ναυπηγήθηκε το 1966 στο Πέραμα. Το βαπόρι περίπου το 1984 αν θυμάμαι καλά υπέστη εκτεταμένη μετασκευή με σκοπό την αύξηση της μεταφορικής του ικανότητας. Το 1999 πέρασε κι αυτό μαζί με όλες σχεδόν τις παντόφλες της "Κοινοπραξίας Ποσειδών" στην τότε MFD και συνέχισε για μερικά χρόνια ακόμα να εξυπηρετεί με συνέπεια τη γραμμή. Κάλυπτε τη διαδρομή σε 1 ώρα και 20 λεπτά. Το 2001 πουλήθηκε και μετατράπηκε σε εκδρομικό στην Κρήτη, παίρνοντας το όνομα DOMENICO. Για το σκοπό αυτό μάλιστα προστέθηκε στο γκαράζ του πλοίου εξοπλισμός παραλίας, όπως αχυρένιες ομπρέλες, ντουζιέρες και ξαπλώστρες. Ξέρει κάποιος φίλος που βρίσκεται τώρα το καραβάκι? Είναι μήπως παροπλισμένο στο Ηράκλειο? Οποιαδήποτε φωτογραφία είναι πολύτιμο δώρο!!

  2. #2

    Προεπιλογή

    Λογικα πρεπει να ειναι παροπλισμενη στο λιμανι του Ηρακλειου. Τουλαχιστον περυσι το καλοκαιρι ειμαι σε θεση να ξερω οτι βρισκοταν εκει.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Το Αιγινα μετασκευαστηκε περιπου το 87-88. Εγω δε προλαβα το αφαια στην αρχικη του μορφη αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα πως το Αιγινα πριν τη μετασκευη ειχε μεινει μαζι με τον Γεωργιο Διωγο ( μετασκευαστηκε και αργοτερα μετονομαστηκε ως ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2) ως οι μικροτερες παντοφλες της γραμμης.Ηταν το πρωτο (ισως και το μονο) που μετα τη μετασκευη απεκτησε κλιματισμο. Μαζι με τη μετασκευη του Σαρωνικου,Αιαντα,και οδυσσεα ηταν στο τελευταιο "γκρουπ" μετασκευων των αιγινητικων παντοφλων. Εχω ξαναγραψει αναλυτικα οτι θυμαμαι για τις παντοφλες της γραμμης.Ηταν οντος το γρηγοροτερο μετα τη μετασκευη, αλλα απελπιστηκα αργο πριν μας αφησει,Θυμαμαι πως λιγους μηνες πριν φυγει με πηγε Σουβαλα 1,20 και Αιγινα 1,40 και εδει χνε υπερβολικα παραμελημενο στα υφαλα του.Το φωτογραφησα στο Ηρακλειο πριν 1 χρονο.Εχω βρει φωτο του εκει σε καποια σελιδα εμποριας πλοιων.οταν εχω την ευχερεια να φερω τις φωτο στο γραφειο που εχω ιντερνετ θα ανεβασω.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Να δυο φωτο απο μπροκεραδες...





  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Ο ΑΙΑΣ έξω από το λιμάνι του Πειραιά

    ΕΡΕΤΗΝ ΧΡΗΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΣΘΑΙ, ΠΡΙΝ ΠΗΔΑΛΙΟΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    DRAMA-THESSALONIKI-CHANIA
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Κυριακή 26/7/2009 με ρυμουλκό προς Πειραιά
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg dom1.jpg (343,1 KB, 154 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg dom2.jpg (326,2 KB, 106 εμφανίσεις)
    [URL]http://myaviation.net/search/search.php?uid=16158[/URL]

  7. #7

    Προεπιλογή

    ΤΟ ειδα απο μακρια τραβηγμενο εξω απο το νερο στη σαλαμινα προφανως για συντηρηση. Αν μπορουσε κανεις να ανεβασει καμια φωτο του πλοιου απο κοντα...

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή Φοίβος

    Στην Αίγινα 9/5/2009.


  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    κι ακόμη μια κλασική που δεν ξέρω το όνομα της

    Συνημμένο Αρχείο 55755
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #10

    Προεπιλογή

    Το πρωτο ειναι το θρυλικο ΑΙΓΙΝΑ νυν domenico φρεσκοβαμμενο, και το αλλο ειναι το ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ απο τα στυρα που φευγει...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας