Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
Santos, παρα πολυ..καλο λιμανι, ασχετα αν ειμαι κυριως της..Far East γωνιας!
Ναι βεβαια υπάρχουν τα διαφορα κολεγια οπως ενα απο τα περιφημα ειναι ο Ζορμπας, (εγω Κωστη μου γυρισα την αλλη μερα στις 1000, μαζι με τον σερβεγιορα και οπως ηταν...περασαμε κατι Continuous machinery items..απο την καμπινα του καπετανιου. Ιστοριες...
Ομως θελω να σταθω και μια στάλα στη Popi και τις ανησυχιες της. Δεν θελω να επαναλαμβανομαι αλλα θα το κανω αλλη μια φορα, οπως ειπε ο Λεο, αν το μυαλουδακι του εκαστοτε ναυτικου/ανθρωπου ειναι στο κεφαλακι του και τα ματακια του δεν οριζουν κανενα αλλο μερος του σωματος.. τοτε ΚΑΝΕΝΑ λιμανι δεν ειναι επικινδυνο. Ισως να ειμαι λιγακι πιο ωμός αλλά η αληθεια ειναι αυτη. Και βεβαια να τηρονται κατα γραμμα οχι μονο τι λεει το πλοιο αλλά και ο ατζεντης, που στις περισσοτερες φορες ειναι ο ανθρωπος κλειδι σε πολλα θεματα (για να μην πω σε ολα).
Οποτε αγαπητη Popi, να εχεις εμπιστοσυνη στον Ναυτικο σου και ολα θα πανε καλα.
Αγαπητέ eng, σύμφωνα με το νεοελληνικό λεξικό Ήλιος, κολλέγια είναι τα εκπαιδεύτικά ιδρύματα που απασχολούνται με την εκπαίδευση των νέων και με τις επιστημονικές έρευνες. Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι γιατί τα μαγαζάκια-παράγκες με ονόματα όπως ''Zorbas'' και ''Manila bar'' είναι επιχειρήσεις με φτωχά ταλαίπωρα κοριτσάκια ή και αγοράκια ανάλογα τα γούστα του καθενός (σιγά μην έχουν ηθικές αναστολές μπρος το μεροκάματο που ζεί όλη η οικογένεια). Μια που συζητάμε κάτω από τον τίτλο Santos-Brazil, έχεις τολμήσει να κυκλοφορήσεις μόνος στους δρόμους του Σάντος χωρίς ''οδηγό'' ή από το πλοίο πήγες κατευθείαν στο ''Ζορμπα'' και στο''A-B-C seamen club'' και μετά ξανά τρέχοντας πάλι πίσω στο πλοίο; γιατι το πρωί έχει μεροκάματο ή βάρδια πάλι. Ξαφνικά δεν ακούγονται τόσο ιδανικά όλα αυτά ε;