Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 35

Θέμα: Santos Brazil

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από popi Εμφάνιση μηνυμάτων
    perimno apantisei to grigorotero dunaton euxaristo polu
    Φίλε συνάδελφε, επειδή ακούγονται πολλές ιστορίες για δήθεν γλεντοκόπια στα εξωτικά λιμάνια της ξενιτιάς. Συνήθως όλοι αυτοί που τα περιγράφουν είναι αυτοί που τους είχαν πάει συνοδεία κάποιοι άλλοι που και αυτοί με τη σειρά τους είναι ποιο δήθεν από τους δήθεν.
    Πάντος έτσι για να είμαι στο θέμα, σε αυτά τα λιμάνια η παρέα να αποτελείται από τουλάχιστον 2 άτομα, να μη κυκλοφορείς εκτός μαγαζιών και αυτοκινήτου του ''οδηγου'', προς θεού μην αφήσεις απλήρωτο τον οδηγό 'η το κορίτσι. Και για να τελείωνω προσοχή αν το κορίτσι στο μπαράκι εχει γενέθλια είναι απλός ψέματα.

    Επειδή είσαι κοπέλα αν τύχει και πας για ψώνια, να ζητήσεις απο τον υποπλοίαρχο να πας το πρωι και να έχεις τον ''οδηγό'' μαζί σου, αν μπορείς πάρε και κάποιον άλλο μαζί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leviathan : 23-01-2010 στις 16:09

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leviathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε συνάδελφε, επειδή ακούγονται πολλές ιστορίες για δήθεν γλεντοκόπια στα εξωτικά λιμάνια της ξενιτιάς. Συνήθως όλοι αυτοί που τα περιγράφουν είναι αυτοί που τους είχαν πάει συνοδεία κάποιοι άλλοι που και αυτοί με τη σειρά τους είναι ποιο δήθεν από τους δήθεν.
    .

    Μπορείς να μου πεις για ποιους δήθεν μιλάς ?Τι εννοείς για να καταλάβω !

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου πεις για ποιους δήθεν μιλάς ?Τι εννοείς για να καταλάβω !
    Γιατί ζητάς διευκρινήσεις, θεωρείς οτι σε αφορά;

  4. #14
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Σε αυτόν τον χώρο που φιλοξενείσαι ,τι με αφορά και τι όχι ,επέτρεψε μου να είναι κάτι που το αποφασίζω εγώ ! Σου ζήτησα απλά να μας πεις τι εννοείς για να καταλάβουμε και εμείς !Απλά !

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτόν τον χώρο που φιλοξενείσαι ,τι με αφορά και τι όχι ,επέτρεψε μου να είναι κάτι που το αποφασίζω εγώ ! Σου ζήτησα απλά να μας πεις τι εννοείς για να καταλάβουμε και εμείς !Απλά !
    Αγαπητέ λέγοντας δήθεν εννοώ αυτούς που θεωρούν τη φθηνή σε ποιότητα διασκέδαση στα ''στέκια'' των λιμανιών ως πρότυπο ναυτικού τρόπου ζωής, δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν έχει κανένα νόημα. ελπίζω να κατάλαβες και να μην χρειάζεσαι διευκρινήσεις.

    Λοιπόν, επειδή έχω παρακολουθήσει τα γραφόμενα σου δεν νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός του ''δήθεν'' που έδωσα ότι σε αφορά και δε σου ταιριάζει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leviathan : 10-03-2010 στις 16:41

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leviathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ λέγοντας δήθεν εννοώ αυτούς που θεωρούν τη φθηνή σε ποιότητα διασκέδαση στα ''στέκια'' των λιμανιών ως πρότυπο ναυτικού τρόπου ζωής, δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν έχει κανένα νόημα. ελπίζω να κατάλαβες και να μην χρειάζεσαι διευκρινήσεις.
    Το θέμα σηκώνει πολύ συζητήσει ,αλλά δεν θέλω να βγω έκτος θέματος .Τι είναι φθηνό και τι είναι ακριβό … κάλο και κακό ….κτλ ποιος το καθορίζει ?Τέλος πάντων .
    Να ξέρεις ότι έχουν δει πολλά τα μάτια μου, και έχω συναντήσει και ζήσει πολλούς καθώς πρέπει, που ήταν πολύ μα πολύ δήθεν !
    Πάμε παρακάτω ,και αν καμιά φορά μπορέσεις και είσαι Ελλάδα ,να έρθεις να τα πούμε από κοντά.

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα σηκώνει πολύ συζητήσει ,αλλά δεν θέλω να βγω έκτος θέματος .Τι είναι φθηνό και τι είναι ακριβό … κάλο και κακό ….κτλ ποιος το καθορίζει ?Τέλος πάντων .
    Να ξέρεις ότι έχουν δει πολλά τα μάτια μου, και έχω συναντήσει και ζήσει πολλούς καθώς πρέπει, που ήταν πολύ μα πολύ δήθεν !
    Πάμε παρακάτω ,και αν καμιά φορά μπορέσεις και είσαι Ελλάδα ,να έρθεις να τα πούμε από κοντά.
    Αγαπητέ, το πρόβλημα μου δεν είναι ο ''φθηνος'' ή ο ''ποιοτικός τρόπος ζώης, αλλά η παρουσίαση και η προβολή της υποκουλτούρας για πρότυπο τρόπου ζωής του ναυτικού. Προσωπικά δεν εχω δει μόνο, αλλά και έχω κάνει άλλα τόσα, δεν είμαι από έξω από όλα αυτά αλλά η προβολή τους, ώς κατόρθωμα με ενοχλεί. Στο κάτω κάτω δεν έχει σημασία τι κάνεις αλλά τι καταντάς.
    Στην Ελλάδα είμαι ακόμα, μάλλον θα κάνω Πάσχα και θα φύγω. Μέχρι να φύγω είμαι όλο εκδρομές αλλά βεβαίως και να τα πούμε και από κοντά.

  8. #18
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leviathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είμαι από έξω από όλα αυτά αλλά η προβολή τους, ώς κατόρθωμα με ενοχλεί. Στο κάτω κάτω δεν έχει σημασία τι κάνεις αλλά τι καταντάς.
    Εδώ συμφωνούμε απόλυτα !
    Αλλά για να το ελαφρύνουμε λίγο ,πολύ θα ήθελα σήμερα να έβγαινα σε ένα λιμάνι σαν το Σάντος ,αν και τίποτα δεν θα είναι σαν τότε .Απλά για να ξανά δω παιδιά που θα γίνονταν άντρες ,και γεροντότερους που θα ένοιωθαν για μια βραδιά, ότι ξανά νοιωσαν ,και ας ήταν ψέμα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 11-03-2010 στις 19:37

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ συμφωνούμε απόλυτα !
    Αλλά για να το ελαφρύνουμε λίγο ,πολύ θα ήθελα σήμερα να έβγαινα σε ένα λιμάνι σαν το Σάντος ,αν και τίποτα δεν θα είναι σαν τότε .Απλά για να ξανά δω παιδιά που θα γίνονταν άντρες ,και γεροντότερους που θα ένοιωθαν για μια βραδιά, ότι ξανά νοιωσαν ,και ας ήταν ψέμα .
    mastrokostas πολυ σωστο το σχολιο σου,τα πραγματα ειναι οπως τα περιεγρεψες (και σας ευχαριστω για τις ωραιες αναμνησεις)............

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Santos, παρα πολυ..καλο λιμανι, ασχετα αν ειμαι κυριως της..Far East γωνιας!
    Ναι βεβαια υπάρχουν τα διαφορα κολεγια οπως ενα απο τα περιφημα ειναι ο Ζορμπας, (εγω Κωστη μου γυρισα την αλλη μερα στις 1000, μαζι με τον σερβεγιορα και οπως ηταν...περασαμε κατι Continuous machinery items..απο την καμπινα του καπετανιου. Ιστοριες...
    Ομως θελω να σταθω και μια στάλα στη Popi και τις ανησυχιες της. Δεν θελω να επαναλαμβανομαι αλλα θα το κανω αλλη μια φορα, οπως ειπε ο Λεο, αν το μυαλουδακι του εκαστοτε ναυτικου/ανθρωπου ειναι στο κεφαλακι του και τα ματακια του δεν οριζουν κανενα αλλο μερος του σωματος.. τοτε ΚΑΝΕΝΑ λιμανι δεν ειναι επικινδυνο. Ισως να ειμαι λιγακι πιο ωμός αλλά η αληθεια ειναι αυτη. Και βεβαια να τηρονται κατα γραμμα οχι μονο τι λεει το πλοιο αλλά και ο ατζεντης, που στις περισσοτερες φορες ειναι ο ανθρωπος κλειδι σε πολλα θεματα (για να μην πω σε ολα).
    Οποτε αγαπητη Popi, να εχεις εμπιστοσυνη στον Ναυτικο σου και ολα θα πανε καλα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας