Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 35

Θέμα: Santos Brazil

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Santos, παρα πολυ..καλο λιμανι, ασχετα αν ειμαι κυριως της..Far East γωνιας!
    Ναι βεβαια υπάρχουν τα διαφορα κολεγια οπως ενα απο τα περιφημα ειναι ο Ζορμπας, (εγω Κωστη μου γυρισα την αλλη μερα στις 1000, μαζι με τον σερβεγιορα και οπως ηταν...περασαμε κατι Continuous machinery items..απο την καμπινα του καπετανιου. Ιστοριες...
    Ομως θελω να σταθω και μια στάλα στη Popi και τις ανησυχιες της. Δεν θελω να επαναλαμβανομαι αλλα θα το κανω αλλη μια φορα, οπως ειπε ο Λεο, αν το μυαλουδακι του εκαστοτε ναυτικου/ανθρωπου ειναι στο κεφαλακι του και τα ματακια του δεν οριζουν κανενα αλλο μερος του σωματος.. τοτε ΚΑΝΕΝΑ λιμανι δεν ειναι επικινδυνο. Ισως να ειμαι λιγακι πιο ωμός αλλά η αληθεια ειναι αυτη. Και βεβαια να τηρονται κατα γραμμα οχι μονο τι λεει το πλοιο αλλά και ο ατζεντης, που στις περισσοτερες φορες ειναι ο ανθρωπος κλειδι σε πολλα θεματα (για να μην πω σε ολα).
    Οποτε αγαπητη Popi, να εχεις εμπιστοσυνη στον Ναυτικο σου και ολα θα πανε καλα.
    Αγαπητέ eng, σύμφωνα με το νεοελληνικό λεξικό Ήλιος, κολλέγια είναι τα εκπαιδεύτικά ιδρύματα που απασχολούνται με την εκπαίδευση των νέων και με τις επιστημονικές έρευνες. Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι γιατί τα μαγαζάκια-παράγκες με ονόματα όπως ''Zorbas'' και ''Manila bar'' είναι επιχειρήσεις με φτωχά ταλαίπωρα κοριτσάκια ή και αγοράκια ανάλογα τα γούστα του καθενός (σιγά μην έχουν ηθικές αναστολές μπρος το μεροκάματο που ζεί όλη η οικογένεια). Μια που συζητάμε κάτω από τον τίτλο Santos-Brazil, έχεις τολμήσει να κυκλοφορήσεις μόνος στους δρόμους του Σάντος χωρίς ''οδηγό'' ή από το πλοίο πήγες κατευθείαν στο ''Ζορμπα'' και στο''A-B-C seamen club'' και μετά ξανά τρέχοντας πάλι πίσω στο πλοίο; γιατι το πρωί έχει μεροκάματο ή βάρδια πάλι. Ξαφνικά δεν ακούγονται τόσο ιδανικά όλα αυτά ε;

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leviathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ eng, σύμφωνα με το νεοελληνικό λεξικό Ήλιος, κολλέγια είναι τα εκπαιδεύτικά ιδρύματα που απασχολούνται με την εκπαίδευση των νέων και με τις επιστημονικές έρευνες. Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι γιατί τα μαγαζάκια-παράγκες με ονόματα όπως ''Zorbas'' και ''Manila bar'' είναι επιχειρήσεις με φτωχά ταλαίπωρα κοριτσάκια ή και αγοράκια ανάλογα τα γούστα του καθενός (σιγά μην έχουν ηθικές αναστολές μπρος το μεροκάματο που ζεί όλη η οικογένεια). Μια που συζητάμε κάτω από τον τίτλο Santos-Brazil, έχεις τολμήσει να κυκλοφορήσεις μόνος στους δρόμους του Σάντος χωρίς ''οδηγό'' ή από το πλοίο πήγες κατευθείαν στο ''Ζορμπα'' και στο''A-B-C seamen club'' και μετά ξανά τρέχοντας πάλι πίσω στο πλοίο; γιατι το πρωί έχει μεροκάματο ή βάρδια πάλι. Ξαφνικά δεν ακούγονται τόσο ιδανικά όλα αυτά ε;
    Diagonal Reading... Δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω.

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Diagonal Reading... Δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω.
    Πιθανών σας φαίνονται παράξενες οι άποψεις μου, αν και ναυτικός, σχετικά με τα λιμάνια της λατίνας.
    Πέρα από τις διαφορετικές απόψεις, σας σέβομαι και αποδέχομαι κάθε άλλη διαφορετική τεκμηριωμένη άποψη.

  4. #24

    Προεπιλογή

    Σίγουρα η άποψη του καθενός είναι σεβαστή πόσο μάλλον για ένα θέμα όπως ο τρόπος διασκέδασης που είναι εντελώς υποκειμενικό...

    ¶ποψή μου είναι ότι δικαιολογείται ένας ναυτικός που για καμιά εικοσαριά μέρες βλέπει θάλασσα και ουρανό, περνά την απίστευτη ρουτίνα βάρδια,καπνιστήριο, καμπίνα να θέλει να "ξεδώσει" όταν βγαίνει στη στεριά. Να χορέψει, να νιώσει ξεχωριστός και πάνω από όλα να έχει μια συντροφιά, να μιήσει με έναν άνθρωπο που δεν δουλέυουνε μαζί, είτε είναι η μπαρόβια στην Βραζιλία, είτε η ιεραποστόλισα στις ΗΠΑ που μοιράζει άγιες γραφές της ευαγγελικής εκκλησίας και σταυρουδάκια στους ναυτικούς στο seafarers centre.

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα η άποψη του καθενός είναι σεβαστή πόσο μάλλον για ένα θέμα όπως ο τρόπος διασκέδασης που είναι εντελώς υποκειμενικό...

    ¶ποψή μου είναι ότι δικαιολογείται ένας ναυτικός που για καμιά εικοσαριά μέρες βλέπει θάλασσα και ουρανό, περνά την απίστευτη ρουτίνα βάρδια,καπνιστήριο, καμπίνα να θέλει να "ξεδώσει" όταν βγαίνει στη στεριά. Να χορέψει, να νιώσει ξεχωριστός και πάνω από όλα να έχει μια συντροφιά, να μιήσει με έναν άνθρωπο που δεν δουλέυουνε μαζί, είτε είναι η μπαρόβια στην Βραζιλία, είτε η ιεραποστόλισα στις ΗΠΑ που μοιράζει άγιες γραφές της ευαγγελικής εκκλησίας και σταυρουδάκια στους ναυτικούς στο seafarers centre.
    Οκ, συμφωνώ η διασκέδαση είναι υποκοιμενική, για να το ελαφρύνω λίγο, αύτο με την ιεραποστόλισα ακούγεται ενδιαφέρον...

  6. #26

    Προεπιλογή ..SANTOS...paranagua

    Κατά την διάρκεια του 2ου εκπ. ταξιδιού είχα την τύχη να πάω στο λιμάνι του santos...μόνο και μόνο από τις ιστορίες που είχα ακούσει από τους παλαιότερους ναυτικούς στα πλοία που είχα κάνει, είχα περιέργειά να δω το μέρος αυτό...εν τέλει το santos δεν ήταν όπως το είχα φανταστεί από τις ιστορίες και όχι γιατί δεν υπήρξε έτσι αλλά γιατί έχει αλλάξει.. γυρίσαμε τα ''γνωστά'' μέρη του santos... δημιουργήσαμε τις δικές μας, αληθινές, ιστορίες να διηγουμαστε και γνωρίσαμε και ωραίους κατ εμε ανθρωπους οπως ο Γιαννης του Ζορμπα κα.Ακομα ειχα την τυχη να παω και στον οδοντιατρο,κι ηταν τυχη,γιατι γυρισα το santos την ημερα κι ειχα την ευκαιρια να μπω στο κοσμο της πολης.Γενικα η Βραζιλια εχει αλλο αερα κι αυτο ειναι σιγουρο.Τελος ειχαμε την ευκαρια λογω compltetαρισματος να παμε και Paranagua η ποια ειναι κλασεις ανωτερη και αγαπημένο λιμανι!...γενικα η ποιοτητα ζωης στην βραζιλια εχει ανεβει με οτι συνεπάγεται αυτο..

  7. #27
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Φιλε μου καμια φωτογραφεια απο το λιμανι !
    Ο Ζορμπας υπαρχη ακομη ???

  8. #28

    Προεπιλογή -----

    ..θα προσπαθησω να ανεβασω και απο τα δυο λιμανια..
    ..ο Ζορμπας υπαρχει ακομα,κι ο Γιαννης κι ο Αλη (αν εχεις παει θα ξερεις)
    ..αλλα οπως μας ελεγε κι ο ιδιος τα πραγματα δεν ειναι οπως ηταν
    ..αν και το εβλεπες απο μονος σου..κανενας Ελληνας κι ολη η Ασια
    απο πακισταν εως Φιλλιπινες γυρω-γυρω
    ..PARANAGUA πολυ καλυτερη απ ολες τις αποψεις...

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα με τον προλαλισαντα φιλο!! Στο Σαντος ημουν περσυ. Η αληθεια ειναι πως αυτη η..Ελληνικη αιγλη εχει χαθει. Πλεον ολα τα λιμανια εχουν οπως σωστα αναφερει ο Serifos εχουν γεμισει καθε λογης λαους πλην ομως Ελληνες!!! Τωρα το γιατι? Ισως να τα συζητισουμε αν θελετε στο θεμα αυτο Καποτε θυμαμαι που ελεγαν καποιο φιλοι πως την περιοδο του 84 με τη κριση που επηλθε στη ναυτιλια πολλα βαπορια ειχαν δεσει στο Σαντος και σε πολλα αλλα λιμανια της Βραζιλιας και ολοι μου ελεγαν πως τα πληρωματα τα βοηθησαν πολυ ο ντοπιος πληθυσμος.
    Τελικα πιστευω πως αυτα τα λιμανια θα ειναι πλεον μια αναμνηση σε αυτους που τα ζησαν και για μας τους νεοτερους μια..φαντασιωση του πως ηταν. Οσο για τις νεοτερες γενιες? Ισως να ειναι απλα ενας..θριλος.
    Και η ζωη θα συνεχιζεται αγανταρωντας στα ρευματα του μελλοντας και κανοντας "κρυφες" ματιες παρηγοριας στις..γωνιες του Σαντος. Ετσι για..αλλαγη!!

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω απολυτα με τον προλαλισαντα φιλο!! Στο Σαντος ημουν περσυ. Η αληθεια ειναι πως αυτη η..Ελληνικη αιγλη εχει χαθει. Πλεον ολα τα λιμανια εχουν οπως σωστα αναφερει ο Serifos εχουν γεμισει καθε λογης λαους πλην ομως Ελληνες!!! Τωρα το γιατι? Ισως να τα συζητισουμε αν θελετε στο θεμα αυτο Καποτε θυμαμαι που ελεγαν καποιο φιλοι πως την περιοδο του 84 με τη κριση που επηλθε στη ναυτιλια πολλα βαπορια ειχαν δεσει στο Σαντος και σε πολλα αλλα λιμανια της Βραζιλιας και ολοι μου ελεγαν πως τα πληρωματα τα βοηθησαν πολυ ο ντοπιος πληθυσμος.
    Τελικα πιστευω πως αυτα τα λιμανια θα ειναι πλεον μια αναμνηση σε αυτους που τα ζησαν και για μας τους νεοτερους μια..φαντασιωση του πως ηταν. Οσο για τις νεοτερες γενιες? Ισως να ειναι απλα ενας..θριλος.
    Και η ζωη θα συνεχιζεται αγανταρωντας στα ρευματα του μελλοντας και κανοντας "κρυφες" ματιες παρηγοριας στις..γωνιες του Σαντος. Ετσι για..αλλαγη!!
    Εng να συμπληρώσω κάτι?? Όταν ο θείος μου τη δεκαετία του 60,70 και αρχές του 80 φόρτωνε η ξεφόρτωνε σε 10 η 20 η και 30 (σε πιο άθλια λιμάνια) μέρες το πλοίο του και τώρα πάει ο πατέρας μου και σε 18 η 24 ώρες πρέπει να χει φύγει ...Ε κάτι έχει αλλάξει!!! Φυσικά μαζί με την έλλειψη Ελλήνων που είπες και συ όλα αυτά τα εχουν κάνει πια μύθο!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας