Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 54

Θέμα: Singapore (Σιγκαπούρη)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω ότι η Sentosa διακρίνεται δεξιά στοχάρτη στην πρώτη σελίδα δεξιά από τη ράδα AWW και είναι απέναντι από τοι τέρμιναλ των κρουαζιεροπλοίων.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Το λιμάνι και ράδες του όπως είδαμε είναι πολυσύχναστα με πολλά βαπόρια.

    Επίσης έχει και έντονη μαρέα και ρεύματα.

    Μπορείτε να δείτε το ύψος της μαρέας εδώhttp://www.mpa.gov.sg/sites/global_n...edictions.page

    Και το ρέυμα στις ράδες εδώ http://www.singaporemaritimeportal.c...de_submenu.htm

    Αν δεν είστ κοντά στο λιμάνι, για υπολογίσετε τις ώρες, η ώρα στη Σιγκαπούρη είναι GMT+8. Δηλαδή τώρα που τα γράφω αυτά εκέι είναι 3:00 πμ (ξημερώματα 21 Μαρτίου)
    TA_EBA200903210300.gif

  3. #23

    Προεπιλογή

    Γίνονται λιμενικά έργα στο Pulau Tekong
    Περρισσότερες πληροφορίες στη συνημμένη αγγελία.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  4. #24

    Προεπιλογή

    Και μια και είπαμε πιο πριν για το τελεφερίκ που πάει στη Σεντόζα εδώ ένας χάρτης (με αφορμή κάποια λιμενικά έργα στην περιοχή όπως είδαμε στην κεντρική σελίδα) που το δείχνει.

    Όπως είδαμε στην κεντρική σελίδα στις 9 Αυγούστου (σε μια εβδομάδα) έχουν την εθνική γιορτή τους και ζητάνε να σημαιοστολιστούν τα βαπόρια στο λιμάνι πάντος έχουν φαντασμαγορικές εκδηλώσεις με την αισθητική του κινεζικου πολιτισμού αν θυμάστε την τελετή έναρξης των ολυμπιακών του Πεκίνου κάτι παρόμοιο και μετά είναι και η γιορτή των πνευμάτων που είδαμε πιο πριν.
    sentosa.jpg

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastropanagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι πιο συγχρονο απο τη Σιγκαπουρη..ετυχε να ξεμπαρκαρω απο εκει περσι...
    Συνημμένο Αρχείο 15177

    Συνημμένο Αρχείο 15178

    Συνημμένο Αρχείο 15179

    Συνημμένο Αρχείο 15180

    Συνημμένο Αρχείο 15181
    φιλε μου πραγματικα με συγκινεις.απο εκει ακριβως ξεμπαρκαρα πριν 3μιση μηνες.τα θυμηθηκα σαν να ηταν χθες.

  6. #26

    Προεπιλογή

    Να δούμε κι ένα χάρτη με όλες τις ράδες πιο πλήρη από αυτόν στην πρώτη σελίδα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Eπειδή δεν ταξιδεύω πιά,θα ήθελα να μου πει κάποιος.Μέχρι το 1980-81 που παιρνούσαμε από Σιγκαπούρη,στη ράδα ανέβαιναν έμποροι που γέμιζαν με τη πραμάτεια τους αλουέδες και καπνιστήριο καθώς και γυναίκες με πρόσχημα ότι πουλάνε κοκακόλες και κιμονό.Κανένας καπετάνιος δεν διανοείτο να τους/τις εμποδίσει διότι απλούστατα αυτοί ήταν κύκλωμα με τις αρχές και δεν θα μπορούσε ούτε να πρατιγάρει ούτε να κάνει οτιδήποτε άλλο.
    Τώρα με τα ΙSPS κλπ γινονται τέτοια;

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Αυτές οι εμπειρίες έχουν παρέλεθει δυστυχώς. Δεν υπάρχουν αυτά παρά μόνο σαν εμπειρίες και αναμνήσεις σε εμάς τους μεγαλύτερους. Ελάχιστα συμβαίνουν και στην ράδα του Κοσισάνγκ (Μπανγκόκ) πια. Όλα οδεύουν προς το τέλος τους, ενώ αναζητήται ένας σύγχρονος Καββαδίας να τα καταβράψει για τις επόμενες γεννιές!

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Ακόμα ηχούν στα αυτιά μου φράσεις όπως "Παναθηναϊκός,Ολυμπιακός,Καραμανλής,Παπανδρέου " από τους πιτσικόμηδες ή "εσύ τέλει κιμονό" το παρασύνθημα από τις πόρνες !
    Δυό πραματάκια αγορασμένα από εκεί,ένα τιμόνι-καθρέφτης και ένα ρολόι με ένα ιστιοφόρο,στολίζουν το δωμάτιό μου κρατώντας ζωντανές τις μνήμες...

  10. #30
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Τελευταία φορά βρέθηκα το 1993 και ταξίδευα για αρκετό καιρό εκεί τριγύρω !Από ιστορίες παλιών ναυτικών άκουσα και εγώ τότε για τους πιστικομιδες μικροπωλητές και τις κοκακολούδες !
    Καμιά σχέση δεν έχει το τότε με το σήμερα.
    Η Σιγκαπούρη είναι ίσως η ανεπτυγμένη πόλη ( νησί ) που έχω επισκεφτεί ever.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας