Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 85

Θέμα: Πάτρα Εξπρές [Patra Express, St.George, Texas Treasure]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Πάτρα Εξπρές [Patra Express, St.George, Texas Treasure]

    Ανοίγω αυτό το νήμα έχοντας ψάξει -μάταια- στο φόρουμ να βρω πληροφορίες γι' αυτό το βαπόρι. Αν υπάρχει ήδη θέμα με το πλοίο αυτό και δεν το είδα, ζητώ συγνώμη από τους υπεύθυνους.

    Το Πάτρα Εξπρές δεν έτυχε να το ταξιδέψω καθόλου δεδομένου ότι δούλευε σε γραμμές με τίς οποίες τότε δεν είχα επαφές (μέσα '80, Πάτρα-Ιταλία). Ήταν όμως το αγαπημένο μου βεντουρόπλοιο, μακράν. Πιστεύω ότι οι ναυπηγικές του γραμμές ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους. Αναμειγνύει την γαλλική φινέτσα και τις βρετανικές συντηρητικές γραμμές με μεγάλη επιτυχία. Εκτιμώ ότι στοιχεία του πλοίου αυτού υπάρχουν και στους κατοπινούς «Απόλλωνες» (φουγάρο, πλαϊνά μπαλκόνια), αλλά τούτο εδώ το βρίσκω σαφώς πιο γοητευτικό σκαρί (υποκειμενική άποψη). Οι γραμμές της πλώρης και της πρύμνης είναι πιο ντελικάτες, καμπύλη πρύμη και αρκετά κοφτερή πλώρη, γαλλικές θα έλεγα. Τα ανοιχτά καταστρώματα και ο καθρέφτης της πλώρης μου θυμίζουν κρουαζιερόπλοιο.

    Εδώ o βάπορας σε μία φωτογραφία σαρωμένη (600 dpi) από φυλλάδιο εποχής, τη μόνη που έχω δυστυχώς στην κατοχή μου. Η δεύτερη φωτογραφία είναι με το τότε παληό του όνομα, St George, του Cees De Bijl, από τον εξαιρετικό ιστότοπο του Σουηδού. Η τρίτη το ίδιο, είναι από τον ίδιο ιστότοπο (© Foto Fotoflite, från Nicolas Levy samling).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Π.Φάληρο
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Ομολογώ πως δεν το ηξερα αυτό το βαπόρι.Νομίζω ότι πρόκειται περί ενός πραγματικού κουκλιού!

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή St. George

    Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου για τις ναυπηγικές γραμμές του. Ανήκει στην οικογένεια βαπόραρων που σχεδιάστηκαν να κροσάρουν το κανάλι για την British Railways. Το St. George ήταν το πρώτο οχηματαγωγό που μπήκε στη γραμμή Harwich-Hook (Αγγλία-Ολλανδία).

    Για περισσότερες φωτογραφίες του με το σινιάλο της Sea Link ρίξε μια ματιά στο εξαιρετικό αρχείο του Ian Boyle.

    Μέχρι πέρυσι, το βαπόρι δούλευε ως πλωτό καζίνο με το όνομα Texas Treasure. Δυστυχώς, δεν γλύτωσε τη φλόγα του διαλύτη όπως αναφέρει το ships monthly.


    Μια γρήγορη ματιά στο shipspotting, φανερώνει μερικές φωτογραφίες από το πάλαι ποτέ St.George. Το συγκεκριμμένο σκαρί είχε συγκρουστεί το 1982 με το Koningin Juliana!!!

    Οι μηχανές αναζήτησης είναι γεμάτες από συνδέσμους με φωτογραφίες του ως Texas Treasure.


    st.george.jpg

    Copyright
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι πέρυσι, το βαπόρι δούλευε ως πλωτό καζίνο με το όνομα Texas Treasure. Δυστυχώς, δεν γλύτωσε τη φλόγα του διαλύτη όπως αναφέρει το ships monthly.
    Δεν νομίζω ισχύει αυτή η πληροφορία.
    Υπάρχει η πιθανότητα το shipsmontly να μπέρδεψε το Texas Treasure με το Texas Treasure II που πράγματι διαλύθηκε το 2004.

    Oύτε στο equasis, ούτε στο miramar δεν αναφέρεται κάτι περί διάλυσης. Αντίθετα σε αυτήν τη σελίδα, υπάρχει αναφορά οτι ταξίδευε και το Φεβρουάριο φέτος.

    Σε αυτήν την σελίδα υπάρχουν αρκετές φωτο και από το εσωτερικό του.

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Σωστός Ελληνίς! Μάλλον τα μπέρδεψε το Ships Monthly, διότι το άρθρο αναφέρεται στο St. George, νυν Texas Treasure. Παρ' όλα αυτά, η τοπική εφημερίδα του Corpus Christi, σε άρθρο της, επισημαίνει ότι το βαπόρι δεξαμενίζεται και επισκευάζονται οι ηλεκτρομηχανές του. Το πλοίο έχει ανέβει δεξαμενή και μπανιαρίζεται για να επιστρέψει δριμύτερο. Πολύ καλές οι φωτογραφίες του συνδέσμου σου, Ελληνίς! Σπάνιες εικόνες από τα ύφαλα και το μηχανοστάσιο του πλοίου!
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #6

    Προεπιλογή

    πωωω καλά με στείλατε έτσι είχα ψάξει και γω μπας και έχουμε ανοίξει κανένα θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι και τώρα τσουπ καλά τη να πούμε για τον βάπορα στον ΒΕΝΤΟΥΡΗ όταν το είχε φέρει έγινε πανοικός στιν γραμμή αλλά δεν το κράτησε γιατί δεν είχε μεγάλο γκαράζ καλά μιλάμε πολύ χαζη σκέψη αλλά.... πάντα μου έλεγε ο πατέρας μου για αυτό το βαπόρι ήταν το πρώτο του και του έχει κάνει εντύπωση τότε για τουσ εσωτερικούς του χώρους έχω κάτι φότο από την μηχανή αλλά δεν έχω scaner

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή ΠΑΤΡΑ ΕΞΠΡΕΣ

    Πολυ καλο το θεμα που ανοιξε ο φιλος ο Ναξος! εγω το καραβι αυτο το ειχα δει μονο μια φορα δεμενο στο λιμανι τις Πατρας το 1987 νομιζω και μου αρεσε παρα πολυ!!! ειχε καμια σχεση σαν αδελφο πλοιο με το πρων ΑΔΩΝΙΣ-ΕΞΠΡΕΣ ΝΑΙΑΣ-ΔΗΜΗΤΡΑ??? 'Η καποιο τις σειρας Απολλωνα? Μηλος Εξπρες? το φουγαρο ειναι απο την σειρα με το κρανος του πυροσβεστη που λεγανε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris : 08-06-2008 στις 21:19

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το γλωσοφάγαμε τελικά το καραβάκι. Σύμφωνα με το Σουηδό και το shipsnostalgia το πλοίο πουλήθηκε σε Ινδούς διαλυτές.
    Ίσως ο δεξαμενισμός που έκανε στις Μπαχάμες να έβγαλε προβλήματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς, η πλοιοκτήτρια εταιρεία είχε διαφορές με την εταιρεία του καζίνου και το βαπόρι έμεινε στη μέση της δικαστικής διαμάχης. Ωραία πράγματα... :-(
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  10. #10

    Προεπιλογή

    Δύο φωτογραφίες του,ως Πάτρα εξπρές με τα σινιάλα του Βεντούρη και ως Scandinavian Dawn με τα σινιάλα της Seaescape...
    Εξαιρετικά αφιερωμένες στους φίλους Νάξος,Paroskayak,esperos,ellinis,
    Roi Baudoin,Captain Nionios,Appia 1978,Sea serenade και στον Πατρινό φίλο Trakman!!


    Συνημμένο Αρχείο 16876


    Συνημμένο Αρχείο 16877

    (σκαναρισμένες απο τον Εφοπλιστή)

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας