Σελίδα 310 από 311 ΠρώτηΠρώτη ... 210260300308309310311 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 3.091 έως 3.100 από 3110

Θέμα: Εκπαίδευση - Εισαγωγή Σπουδαστών ΑΕΝ

  1. #3091

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από testakross Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη απο φετος θα χρειαζεται και χαρτι αγγλικων σωστα???
    Σωστ'οτατα

    Με εκτίμηση,
    Πάνος

  2. #3092

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panosL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστ'οτατα

    Με εκτίμηση,
    Πάνος
    Η "επίμαχη παράγραφος είναι αυτή:

    «- Από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά θα θεσπιστεί ως απαραίτητη προϋπόθεση εισαγωγής στις ΑΕΝ η κατοχή τίτλου σπουδών ή πιστοποιητικού γνώσης της Αγγλικής γλώσσας επιπέδου τουλάχιστον Β2. Φέτος θα αυξηθεί η μοριοδότηση γνώσης της Αγγλικής γλώσσας για τους υποψηφίους σπουδαστές (εκτός των υποψηφίων που προέρχονται από Πανελλαδικές εξετάσεις).

    Στην ανωτέρω παράγραφο λοιπόν που αρχικώς χαρακτηρίζω ως επίμαχη,στο σημείο που τονίζω με bold αναφέρει ότι φέτος θα αυξηθεί η μοριοδότηση.βάση λογικής,θα γίνει σταδιακά η διαδικασία καθιέρωσης της Αγγλικής με απλή αύξηση της μοριοδότησης από φέτος και από την ακαδημαική χρονιά 2014-2015 θα γίνουν απαραίτητα, ή παράλληλα ταυτόχρονα από φέτος θα θεσπιστεί ως απαραίτητος και ο τίτλος σπουδών; νομίζω λοιπόν ότι δεν αναγράφεται ξεκάθαρα,το θέμα "καίει" κ εμένα προσωπικά και αναμένω τις απαντήσεις σας με έκδηλο ενδιαφέρον.ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sublieutenant : 01-06-2013 στις 14:57

  3. #3093

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από testakross Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια θα δωσω φετος με το απολυτηριο και εχω 16740 μορια με θαλασσια υπηρεσια και σκεφτομαι για μηχανικος??? ειναι καλα τα μορια για μπω????
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλά τα μόρια σου φίλε μου! Αν διαθέτεις και lower ακόμη καλύτερα για να αυξηθεί η μοριοδότησή σου!

    Να είσαι καλά!

  4. #3094

    Προεπιλογή

    Για φέτος ΔΕΝ είναι απαραίτητο το πτυχίο Αγγλικών
    Όσοι έχουν Lower θα πάρουν 1200 μόρια φέτος (ενώ μέχρι πέρυσι ήταν 1000) και αυτό αφορά μόνο όσους δίνουν με το απολυτήριο, όχι όσους δίνουν με Πανελληνιες

  5. #3095

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cptvlg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για φέτος ΔΕΝ είναι απαραίτητο το πτυχίο Αγγλικών
    Όσοι έχουν Lower θα πάρουν 1200 μόρια φέτος (ενώ μέχρι πέρυσι ήταν 1000) και αυτό αφορά μόνο όσους δίνουν με το απολυτήριο, όχι όσους δίνουν με Πανελληνιες
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου,μακάρι όντως να είναι έτσι αυτό που μου λες,γιατί η αγωνία είναι όντως μεγάλη!και πάλι ευχαριστώ!

  6. #3096

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cptvlg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για φέτος ΔΕΝ είναι απαραίτητο το πτυχίο Αγγλικών
    Όσοι έχουν Lower θα πάρουν 1200 μόρια φέτος (ενώ μέχρι πέρυσι ήταν 1000) και αυτό αφορά μόνο όσους δίνουν με το απολυτήριο, όχι όσους δίνουν με Πανελληνιες
    Καλημέρα φίλε μου! Είσαι απόλυτα σίγουρος για τα λεγόμενά σου?

  7. #3097

    Προεπιλογή

    Αυτό είχε αποφασισθεί στο Συμβούλιο Ναυτικής Εκπαίδευσης που είχε γίνει τέλος Απριλίου
    Σχετικά δείτε εδώ

    Για τα 1200 μόρια έναντι των 1000 (γιατί στην ανακοίνωση μιλούσε για αύξηση απλώς) έχω πληροφορία, δεν είναι επίσημο. Θα το δούμε στην προκήρυξη που βγαίνει ίσως μέσα στην εβδομάδα αυτή

  8. #3098

    Προεπιλογή

    Παιδιά να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει , εγώ ήμουν στην Σχολή και το 2006 , υπάρχει περίπτωση αν δεν έχω κάνει διαγραφή απ'την Σχολή να μπορώ να επιστρέψω φέτος? Και αν ναι τι διαδικασίες πρέπει να κάνω? Σας ευχαριστώ!

  9. #3099

    Προεπιλογή

    Τελικά τα μόρια για τα διπλώματα Αγγλικών θα είναι:
    2000 για Καλή Γνώση (Lower κλπ)
    2200 για Πολύ καλή γνώση (Advanced κλπ)
    2500 για ¶ριστη γνώση (Proficiency κλπ)

  10. #3100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Christos S. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει , εγώ ήμουν στην Σχολή και το 2006 , υπάρχει περίπτωση αν δεν έχω κάνει διαγραφή απ'την Σχολή να μπορώ να επιστρέψω φέτος? Και αν ναι τι διαδικασίες πρέπει να κάνω? Σας ευχαριστώ!

    Έχεις κάνει διακοπή φοίτησης; Γιατί αυτή είναι μέχρι 2 χρόνια
    Κατά περιόδους έχουν βγει κάποιες αποφάσεις και έχουν επανέλθει σπουδαστές που δεν ολοκλήρωσαν στο προβλεπόμενο χρόνο τις υποχρεώσεις τους. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τη σχολή σου αλλά και με το Υπουργείο

Σελίδα 310 από 311 ΠρώτηΠρώτη ... 210260300308309310311 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας