Σελίδα 5 από 311 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 3110

Θέμα: Εκπαίδευση - Εισαγωγή Σπουδαστών ΑΕΝ

  1. #41
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από peedne
    To pos ginete kapoios kathigitis stis AEN deite to nomo 2638/1998 opou xreiazontai didaktoriko dimosieuseis klp opos sta panepistimia kai sta tei.
    Kanenas den mporei na mpei me bisma!!!!
    Sigoura xreiazontai allages toso se biblia alla kai se ylikotexniki ypodomi, alla kai se poio tei i aei den xreiazontai allages?? makari na eimastan stin Agglia i tin Souidia i thn Germania ekei na deite sxoles.....
    το "βύσμα" ή το απλό δίπλωμα του Πλοιάρχου για να διδάξει κάποιος δεν αποτελεί μομφή είναι όμως πρόβλημα. Ούτε φυσικά πως διδάσκουν μόνο βισματίες ή "αχρηστοι"!!

    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω για τα διδακτορικά καθώς γνωρίζω από φίλους καθηγητές ότι αυτα δεν υπάρχουν ούτε στον Ασπρόπυργο , πόσο μαλλον στις επαρχιακές σχολες (μιλάω φυσικά για την πλειοψηφία των καθηγητών).
    ¶λλωστε πότε να το πάρει κάποιος το διδακτορικό όταν είναι 26 ετών και διδάσκει ωρομίσθιος στο μάθημα των Η/Υ ή της Μετεωρολογίας, όταν σε σχολές εκτός αθήνας, 5-6 μαθήματα γίνονται από έναν καθηγητή (π.χ. Ν.Τέχνη, ΝΗΟ Α+Β, Ναυτιλία, Μορς- GO κ.ο.κ....), πως να πάρει διαδακτορικό πλοίαρχος που διδάσκει στο ΚΕΣΕΝ , αφού μπήκε εκεί μόλις τελείωσε τα μπαρκα...
    Διδακτορικό???? Στις ΑΕΝ και το ΚΕΣΕΝ? μπαάάάάάά - Δυστυχώς αλλά μπαάάάάά΄.
    Για το βίσμα μιλάς λες και δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα περισσότερα στην ελλάδα.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #42

    Προεπιλογή

    Δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιά ακριβώς μαθήματα διδάσκονται στις ΑΕΝ και στο ΚΕΣΕΝ ....Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται διδακτορικό για να διδάξεις σε μια σχολή -όπως η ΑΕΝ -ΑΔΣΕΝ πχ-η οποία είναι αδιαβάθμητη , σύμφωνα πάντα με τους υπουργούς εμπορικής ναυτιλίας, παρέχοντας τίτλο σπουδών που δεν είναι ισότιμος με .....τίποτα . Η ισοτιμία με τα ΤΕΙ εκατό χρόνια μετά είναι επαναλαμβάνω ένας εμπαιγμός και τίποτα άλλο .
    Να προσθέσω επίσης ότι η επιλογή των καλύτερων καθηγητών για τις ναυτικές ακαδημίες θα πρέπει να γίνεται κατά κύριο λόγο μέσα απο μάχιμους ή συνταξιούχους ναυτικούς με πανεπιστημιακές βεβαίως σπουδές , και όχι απο άναυτους διπλωματίες και "διδάκτορες" που βλέπουν τη θάλασσα μόνο το καλοκαίρι.....Και να γιατί θα πρέπει να δίνονται κίνητρα στους ναυτικούς μας για ουσιαστική επιμόρφωση . Για να είναι σε θέση να διδάξουν τους νεότερους , εμπλουτίζοντας την πείρα τους με γνώσεις πανεπιστημιακού και -γιατί όχι-μεταπανεπιστημιακού επιπέδου . Θα πρέπει όμως-επαναλαμβάνω να είναι ως επι το πλείστον ναυτικοί , όπως πχ οι καθηγητές της Ιατρικής είναι γιατροί και της νομικής δικηγόροι . Με την εξαίρεση βεβαίως -είναι αυτονόητο-των μη ναυτικών μαθημάτων όπως είναι τα Αγγλικά , το ναυτικό δίκαιο κτλ .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  3. #43

    Προεπιλογή

    Απ' ό,τι φαίνεται τα πράγματα σηκώνουν πολύ μεγάλες βελτιώσεις. Νομίζω οτι θα έπρεπε οι διδάσκοντες να έχουν διδακτορικά-όσοι βέβαια δεν απαιτείται ως εκ της φύσεως του μαθήματος να είναι ναυτικοί, γιατί απ΄όσο ξέρω δεν υπάρχει διδακτορικό στο αντικέιμενο του πλοιάρχου. Θα ήταν ένα βήμα προς την αναβάθμιση των σχολών γιατί αυτοί με τη σειρά τους θα πίεζαν το κράτος για εξίσωση με τα ΑΕΙ αφού θα συνέφερε και τους ίδιους. Τώρα σχετικά με το θέμα της προαγωγής, δεν πρόκειται πάντα για δυο-τρείς μήνες- που είναι και λογικό- εγώ μιλάω για ολόκληρο το μπάρκο, ένα χρόνο περίπου. Και το θέμα εν προκειμένω, είναι αν οι σχολές βγάζουν υπολοιάρχους ή πρώτους που είναι σε θέση ν' αυταποκριθούν σχετικά άμεσα στα καθήκοντά τους. Γιατί αν η ακπάιδευση γίνεται πλημελώς και οι ανθρωποι προσπαθούν να μάθουν τη δουλειά στην πράξη, τόσο καθυστερούν οι προαγωγές και αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας για την παραπέρα εξέληξή τους. Και για να γίνω πιό σαφής, αν κάποιος θέλει δυο χρόνια αφού πάρει το χαρτί, για να γίνει υποπλοίαρχος, είναι αμφίβολο αν θα πάει για πρώτος. :mrgreen:

  4. #44
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    Τώρα σχετικά με το θέμα της προαγωγής, δεν πρόκειται πάντα για δυο-τρείς μήνες- που είναι και λογικό- εγώ μιλάω για ολόκληρο το μπάρκο, ένα χρόνο περίπου.
    και αυτό εξαρτάρται από την πολιτική της εταιρείας και γίνεται.
    είναι συχνό φαινόμενο, επίσης.
    υ.γ. ένα χρόνο μπάρκο? πολύ βρε παιδί μου....6-8 μήνες είναι πιο φυσιολογικό.
    χαρακτηριστικά κάποιες εταιρείες εφαρμόζουν το 6 μέσα 3 έξω.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    Και το θέμα εν προκειμένω, είναι αν οι σχολές βγάζουν υπολοιάρχους ή πρώτους που είναι σε θέση ν' αυταποκριθούν σχετικά άμεσα στα καθήκοντά τους.
    Δεν θεωρώ οτι το αν θα γίνει κάποιος πρώτος ή δεύτερος αμέσως μετά το πέρας του κύκλου στο ΚΕΣΕΝ , είναι θέμα μόνο του ΚΕΣΕΝ αλλά και του ίδιιυ του ναυτικού και της δικής του σχέσης / απόδοσης κ.α. με την εταιρεία. Μεγάλη κουβέντα βέβαια αυτό και έτσι απαντάω ποιος είναι ο κανόνας.
    ο Κανόνας λεει οτι μόλις βγεις απο την σχολη (ΑΕΝ) ή το κεσεν , λογικά δεν έισαι 1000% ετοιμος να αναλαβεις ακομα και αν διαθετεις τα τυπικα προσοντα.
    Αυτο βεβαια συμβαινει ΣΕ ΟΛΕΣ τις σχολες. η΄μηπως δεν ειναι ετσι???
    Σκεχου δασκαλους, οικονομολογους, αρχιτεκτονες , Πολυτεχνειου (που ειδικα αυτοι που ξερω δουλευουν χρονια ως εκπαιδευομενοι μετα την σχολη), Δικηγορους κτλ.
    ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για τους βαθμους του ΔΕΥΤΕΡΟΥ και του ΠΡΩΤΟΥ (και πλοιαρχου Β + Α) απαιτουνται πολυ σημαντικες γνωσεις (πχ ευσταθειας,μετεωρολογιας κτλ) εμπειρια που αποκταται σιγα σιγα, και αλλα διαφορα στοιχεια που δεν δινονται στις σχολες.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    Γιατί αν η ακπάιδευση γίνεται πλημελώς και οι ανθρωποι προσπαθούν να μάθουν τη δουλειά στην πράξη, τόσο καθυστερούν οι προαγωγές και αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας για την παραπέρα εξέληξή τους.
    ΣΙΓΟΥΡΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    Και για να γίνω πιό σαφής, αν κάποιος θέλει δυο χρόνια αφού πάρει το χαρτί, για να γίνει υποπλοίαρχος, είναι αμφίβολο αν θα πάει για πρώτος. :mrgreen:
    εδώ δεν συμφωνω.
    ειναι στο χερι του ναυτικου, να τον εμπιστευτουν και απο εκει που τον εχουν για 2 χρονια (λεμε τωρα) προσθετης εκπαιδευσης, να τους αναγκασει να ανακαλεσουν και να του δωσουν αμεσως την προαγωγη.

    παιδια υπαρχουν και αξ/κοι που δεν ξερουν την δουλεια τους.
    δεν ειναι ολοι ικανοι.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #45

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Morgan ήσουν πολύ σαφής και μου έλυσες πολλές απορίες.
    *Πράγματι το μπάρκο ήταν ένα χρόνο(και σχεδόν όλα τα μπάρκα ήταν τόσο) αλλά μάλλον απο επιλογή του ίδιου γιατί νομίζω η εταιρία εφάρμοζε επτάμηνο.
    Το θέμα του πόσο έτοιμος αισθάνεται κανείς ν' αναλάβει την ευθύνη μιας ανώτερης θέσης θεωρώ οτι είναι το πολύ σημαντικό. Υπάρχουν άτομα που δεν πάνε για το χαρτί αν δεν είναι σίγουροι οτι μπορούν μετά ν' ανταπορκιθούν στις απαιτήσεις της δουλειάς και αυτό είναι προς τιμή τους.
    Κι επειδή σίγουρα υπάρχουν ικανότατοι αξιωματικοί που μπορούν να επιβλήθούν με την αξία τους, ήθελα απλά να ξέρω αν οι σχολές-το κράτος στην ουσία- τους παρέχει την εκπαίδευση που πρέπει για να εξεληχθούν επαγγελματικά.

  6. #46
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    Ευχαριστώ Morgan ήσουν πολύ σαφής και μου έλυσες πολλές απορίες.
    *Πράγματι το μπάρκο ήταν ένα χρόνο(και σχεδόν όλα τα μπάρκα ήταν τόσο) αλλά μάλλον απο επιλογή του ίδιου γιατί νομίζω η εταιρία εφάρμοζε επτάμηνο.
    Το θέμα του πόσο έτοιμος αισθάνεται κανείς ν' αναλάβει την ευθύνη μιας ανώτερης θέσης θεωρώ οτι είναι το πολύ σημαντικό. Υπάρχουν άτομα που δεν πάνε για το χαρτί αν δεν είναι σίγουροι οτι μπορούν μετά ν' ανταπορκιθούν στις απαιτήσεις της δουλειάς και αυτό είναι προς τιμή τους.
    Κι επειδή σίγουρα υπάρχουν ικανότατοι αξιωματικοί που μπορούν να επιβλήθούν με την αξία τους, ήθελα απλά να ξέρω αν οι σχολές-το κράτος στην ουσία- τους παρέχει την εκπαίδευση που πρέπει για να εξεληχθούν επαγγελματικά.
    Νατάσα καλησπέρα!
    Η εταιρεία εφάρμοζε 7μηνο , άρα μάλλον μιλάμε για φορτηγά.
    Σωστή η παρατήρηση σου.
    Ακόμα μια παράμετρος είναι ομως πόσο έτοιμος , θεωρεί η εταιρία ότι είσαι! και αυτό δυστυχώς πολλές εταιρείες θέλουν να το διαπιστώνουν με "δοκιμαστικά μπάρκα".Αυτοι εχουν και το μαχαιρι και το πεπονι.

    Η απαντηση στο ερωτημα, κατα την γνωμη μου ειναι απλη : ΟΧΙ
    πάντως αυτό συμβαινει παντού (δεν το λεω σαν διακαιολογια, αλλα απλα επισημαινω το τι ισχυει και πρεπει να διορθωθει).
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #47
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    παιδια εγω δεν ειμαι ναυτικος ειμαι γυναικα ναυτικου και αν δε σας πειραζει θα πω και γω τη γνωμη μου.ξερω παρα πολλους φιλους του αγοριου μου που προσπαθουν ακομα να τελειωσουν την ποιαρχων και δε μπορουν γιατι φυσικα δε διαβαζουν.μη πιστευετε ομως οτι αυτοι θα εχουν μελλον στη θαλασσα!οι περισσοτεροι πηγαν για τα λεφτα μιας και το υπουργειο εχει φροντισει καλα να προβαλλει το χρημα ως σοβαρο κινητρο.για να μεινει καποιος στη θαλασσα πρεπει νομιζω να την αγαπαει και ναναι γεννημενος γιαυτην.εδω δυσκολευονται οσοι εχουν γνωσεις νομιζετε οτι θα επιβιωσουν οι ασχετοι?βεβαια εγω ξερω μερικα παραδειγματα ανθρωπων που επιβιωνουν αλλα ειναι οι βισματιες η χιωτες.παντως επειδη πηγα προσφατως για πρωτη φορα με το δικο μου στο καραβι να ξερετε οτι τωρα ανησυχω περσσοτερο!αλλο να το ζεις και αλλο να στο λενε!λιγοι αντεχουν αυτη τη ζωη ουρανος και θαλασσα!και αν εχεις καλο κοσμο παλι καλα αλλα αν πεσεις σε μαλακες αστα το εφταμηνο με το ζορι βγαινει!

  8. #48

    Προεπιλογή

    Ego tha sou po ena BRAVO pou eisai ginaika naytikou kai pou den epirease i doulia tou antra sou (kai elpizo na mn se epireasei pote!) nomizo oti einai poli diskolo gia mia ginaika na perimenei ton antra tis tosous mines na epistrepsei, poso mallon otan den einai apo mia klassiki nautiki perioxi p.x Xios, Andros ktl. poses ginaikes otan akoune oti ena paidi pou tous aresei einai nautikos kai allazoune dromo?prokataleipsi? sigoura polles kai den tis adiko! alla kamia doulia den einai ntropi kai den prepei na einai auto kritirio epilogis sintrofou. Kai mias kai ta exeis dei apo konta ta pragmata afou ton episkeftikes se ploio, eisai kai esi mia mikri kapetanissa
    [LEFT]"Κανε περα θαλασσα [/LEFT]
    [LEFT]τα δακρυα να ριξω, [/LEFT]
    [LEFT]γιατι η γης δεν τα χωρει [/LEFT]
    [LEFT]και θα την πλημμυρισω"[/LEFT]

  9. #49
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    ειμαι μαζι του 4 ολοκληρα χρονια και μαλιστα ξεκινησαμε οταν ημασταν και οι 2 στα 18 μολις ειχε μπει στη σχολη.δε σου κρυβω οτι εχω περασει πολλες φασεις μεχρι τωρα:τσακωμους και ιστοριες.ηταν πολλες οι στιγμες που αναρωτηθηκα και ποιο θα ειναι το αυριο μαζι του μια ζωη αυτος θα φευγει και γω τι θα κανω?κατεληξα ομως στο εξης:αν αγαπας καποιον και το αξιζει πρεπει να κανεις υπομονη!ξερεις πως σε ποιον λεω οτι εχω τοσα χρονια σχεση με ναυτικο μου λεει χωρισε οσο ειναι νωρις!ακομα και ο ιδιος ο πατερας μου μου ειπε να σκεφτω καλα πριν συνεχισω!προς το παρον δουλευω αλλα μετα την επισκεψη μου στο καραβι νομιζω πως αν θελησει τα παραταω και τον ακολουθω εστω μεχρι να κανουμε οικογενεια και ερθει το πρωτο παιδι.και σε πληροφορω οτι ισως τελικα εγω να ειμαι πιο ευτυχισμενη απο αλλες που ειναι με στεριανους.εχω μια υπεροχη σχεση με τους γονεις του και οσο λειπει πηγαινω αρκετα συχνα.ασε που ειναι τοσο κατασταλαγμενος σαν ανθρωπος που ξερει τι θελει και αναγνωριζει το πως περναω μονη μου οπως και γω φυσικα!

  10. #50
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από falenitsa
    ξερω παρα πολλους φιλους του αγοριου μου που προσπαθουν ακομα να τελειωσουν την ποιαρχων και δε μπορουν γιατι φυσικα δε διαβαζουν.
    Εξ όσων γνωρίζω αν κάποιος χρωστά περισσότερα από τρια μαθήματα στις ΑΕΝ χάνει την χρονιά και αν επαναληφθεί κάποια στιγμή αποβάλλεται και από την σχολή. Συνεπώς κάποιος δεν μπορεί να καθυστερύσει πάρα πολύ. όταν λες "προσπαθουν ακομα να τελειωσουν" πόσο ακόμα εννοείς; Και αν επιτρέπεται, για ποιά σχολή μιλάμε;

    μη πιστευετε ομως οτι αυτοι θα εχουν μελλον στη θαλασσα!οι περισσοτεροι πηγαν για τα λεφτα μιας και το υπουργειο εχει φροντισει καλα να προβαλλει το χρημα ως σοβαρο κινητρο.για να μεινει καποιος στη θαλασσα πρεπει νομιζω να την αγαπαει και ναναι γεννημενος γιαυτην.εδω δυσκολευονται οσοι εχουν γνωσεις νομιζετε οτι θα επιβιωσουν οι ασχετοι?βεβαια εγω ξερω μερικα παραδειγματα ανθρωπων που επιβιωνουν αλλα ειναι οι βισματιες η χιωτες.
    Για να επιβιώσει κανείς πρέπει να αγαπά το επάγγελμα και τον τρόπο ζωής που τον συνοδεύει και να έχει υπευθηνότητα, γνώσεις, ικανότητα και ενδιαφέρον για την συνεχή αναβάθμισή τους. Αν πραγματικά τα έχει επιβιώνει και εξελίσσεται.
    Τώρα όσον αφορά τους Χιώτες, νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολική. Σίγουρα πάντοτε θα υπάρχει μια εύνοια για κάποιον που είναι από τον ίδιο τόπο ή την ίδια σχολή ή που τέλος πάντων έχει κάποιο κοινό σημείο. Όμως τα βασικά κριτήρια για να προσληφθεί και να εξελιχθεί κάποιος είναι κατά πόσο είναι αποτελεσματικός σε αυτό που του ζητείται να φέρει εις πέρα.

    παντως επειδη πηγα προσφατως για πρωτη φορα με το δικο μου στο καραβι να ξερετε οτι τωρα ανησυχω περσσοτερο!αλλο να το ζεις και αλλο να στο λενε!λιγοι αντεχουν αυτη τη ζωη ουρανος και θαλασσα!και αν εχεις καλο κοσμο παλι καλα αλλα αν πεσεις σε [....] αστα το εφταμηνο με το ζορι βγαινει!
    Αυτό είναι μια αλήθεια! Το ναυτικό επάγγελμα είναι από τα πιο αντίξοα και τα πιο φθοροποιά. Για αυτό και θα έπρεπε να υπήρχαν περισσότερες παροχές και κίνητρα και γενικότερα η συμπεριφορά της κοινωνίας και του κράτους προς τους ναυτικούς να είναι η αρμόζουσα. Δυστυχώς όμως δεν είναι.

    Υ.Γ.
    (Αν θες μπορείς να χρησιμοποιείς και πιο κόσμιες εκφράσεις που μπορούν να περιγράφουν το ίδιο νόημα...)

Σελίδα 5 από 311 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας