Σελίδα 11 από 311 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 3110

Θέμα: Εκπαίδευση - Εισαγωγή Σπουδαστών ΑΕΝ

  1. #101
    engineer1980 Guest

    Προεπιλογή Καθηγητες των ΑΕΝ

    Ειναι απαραδεκτο πραγματικα να γινεται επιλογη του προσωπικου για την εκπαιδευση των σπουδαστων με αποκλειστικο κριτηριο το διπλωμα του Α'μηχανικου ή Α'πλοιαρχου ,σιγουρα χρειαζομαστε τους ναυτο-δασκαλους στις σχολες μας αλλα με καποιους μεταπτυχιακους τιτλους ή εστω με καποια σεμιναρια.Κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο οι Α'πλοιαρχοι και Α'μηχανικοι να κανουν μαθηματα εργαστηριου (λεβητες η ΜΕΚ για τους μηχανικους και Ρανταρ η Simulator για τους πλοιαρχους) .Μεσα στην αιθουσα ειναι πρωτιμοτερο να βρισκονται μονο καθηγητες πολυτεχνειου ή αλλων ανωτερων σχολων.Διοτι πρεπει σαν σπουδαστες να παρουμε πολυ καλες γνωσεις θεωριας και μετα οι πρακτικες γνωσεις Θα αποκτηθουν απο τα εργαστηρια και στην συνεχεια στα εκπαιδευτικα εξαμηνα.Ανακεφαλαιώνοντας ΝΑΙ στους ναυτο-δασκαλους αλλα με καποιους μεταπτυχιακους τιτλους οχι μοναδικο κριτηριο το διπλωμα .

    Τωρα οσο αφορα το θεμα με τα ''φροντιστηρια'' ειναι γνωστο και πιστευω φταινε ΚΑΙ οι σπουδαστες που συμμετεχουν σε αυτα τα φροντιστηρια.Πως ειναι δυνατον ο ιδιος καθηγητης που σου κανει μαθημα μεσα στην ταξη το πρωι ,να πηγαινεις στο σπιτι του το απογευμα να του τα ΑΚΟΥΜΠΑΣ και να περνας το μαθημα με την πρωτη!!!!Πραγματικα απορω με αυτους τους καθηγητες και σπουδαστες που κανουν αυτην την ενεργεια,ειναι τραγικο φαινομενο με εντονη παρουσια στην ΑΕΝ/ασπροπυργου .

  2. #102
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    To ζητούμενο είναι να δίνεται η δυνατότητα στους αποφοίτους των ΑΕΝ παράλληλα με την σταδιοδρομία τους στην θάλασσα να μπορούν να αποκτούν μεταπτυχιακά και διδακτορικά διπλώματα και να εξειδικεύονται σε διάφορους τομέις της ναυτικής επιστήμης. Τα προγράμματα αυτά μπορούν να συνδυαστούν με τις σπουδές στο ΚΕΣΕΝ για τα διπλώματα Β και Γ τάξεως. Μπορούν επίσης να εφαρμοστούν και διαδικασίες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και πάντως σε κάθε περίπτωση τα προγράμματα να είναι εξειδικέυμένα και προσαρμοσμένα στις ιδιαιτερότητες του ναυτικού επαγγέλματος. Φρονώ δε ότι θα πρέπει να απευθύνονται σχεδόν αποκλειστικά σε ναυτικούς. Όλα αυτά όμως απαιτούν αναβαθμισμένες υποδομές, καθηγητές, διαδικάσιες και το σποδαιότερο "αναβαθμισμένη" νοοτροπία. Δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη. Θέλουν στρατηγικό σχεδιασμό που δεν περιορίζεται χρονικά σε μια θητεία ενός ΥΕΝ ή ενος μετακλητού υπαλληλου στις υπηρεσίες του ΥΕΝ. Θέλει γνώση του περιβάλλοντος της ναυτιλίας, του ναυτικού επαγγέλματος, μεράκι και αγάπη για την ναυτιλία. Χρειάζεται πρώτα από όλα εμπνευσμένους και ικανούς ανθρώπους που αν και υπάρχουν δυστυχώς δεν χρησιμοποιούνται. Επιλέγουμε σε καίριες θέσεις ανθρώπους ανίκανους με μοναδικό προσον την κομματική τους ταυτότητα ή στην καλύτερη περίπτωση ανθρώπους που είναι αδιάφοροι.
    Προσωπικά πιστευω πως θα έπρεπε σε πρώτη φάση να περιοριστουν οι σχολές ώστε να δημιουργηθούν οικονομίες κλιμακάς παραγωγής. Ύστερα θα έπρεπε να υπάρξει η ουσιαστική αναβαθμισή τους με ένα μεταβατικό στάδιο όσον αφορά το διδακτικό προσωπικό. Συγκεκριμένα στο μεταβατικό στάδιο να αναζητηθούν ικανοί πλοίαρχοι και μηχανικοί με εμπειρία ανοικτό μυαλό και έφεση στην ακαδημαική έρευνα και την οργάνωση και να συνεπικουρηθούν από καθηγητές των σχετικών ΑΕΙ (ναυπηγών, ναυτιλαικών σουδών κλπ) αν χρειαστεί προκειμένου να μπορέσουν να φτιάξουν μια πρώτη βάση. Ύστερα να υπάρξει και η τυπική αναβάθμιση. Στην συνέχεια θα μπορούν οι ίδιες οι σχολές λειτουργούντας σε καθεστώς αυτονομίας (με καμμία εμπλοκή λιμενικών και άλλων αναρμοδίων) να φτιάξουν τα δικά τους προγράμματα πτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών και πάντοτε σε συνδισμό με τα προαγωγικά διπλώματα και μια ανάλογη θαλάσσια υπηρεσία. Κάπως έτσι σε αδρές γραμμές θα μπορούσαμε να ξεφύγουμε αποτελεσματικά από το τέλμα και τον φαύλο κύκλο στον οποίο έχουμε περιέλθεί με ευθύνη των κατα καιρούς κυβερνήσεων και ιδιοτελών παραγόνταων του υπουργείου. Επίσης ο κάθε ναυτικός απόφοιτός ΑΕΝ θα μπορούσε να διαλέγει αν θέλει όταν παέι για τα διπλώματα να κάνει μερικούς μήνες παραπάνω και μια ερευνητική εργασία και να λάμβάνει μεταπτυχικό τίτλο. Εξυπακούεται βέβαια ότι τα στάδια των σπουδών και των επιμορφώσεων θα προσφέρονται από τις ίδιες λίγες σε αριθμό σχολές και όχι από οποιοδήποτε κεσεν. Είναι πολές οι σχετικές απόψεις που έχω επί του θέματος άλλα δυστυχώς δεν είναι εύκολο να τις εκφράσει κανείς σε ένα φόρουμ και ειδικά όταν δεν έχει και πολύ χρόνο στην διαθεσή του...
    Σε κάθε περίπτωση πάντως απαιτούνται σοβαρότητα, γνώση, βαθιές τομές και πολιτική βούληση και διάθεση για συγκρουση με διάφορές ομάδεσ συμφερόντων. Δυστυχώς προς το παρόν δεν διακρίνω να υπάρχουν τα παραπάνω σε καμμιά πολιτική ομάδα από τις κυριαρχούσες στην χώρα μας. Συνεπώς όλα τα παραπάνω παραπέπονται στις ελληνικές καλένδες και μαζί με αυτά και όποιες ελπίδες για το μέλλον της ελληικής (?) ναυτιλίας.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #103
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Ερώτηση και Αίτηση Κατάθεσης Εγγράφων
    Προς
    Την Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων
    και Τον Υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας

    Θέμα: Αναγνώριση μεταπτυχιακών σπουδών των αποφοίτων ΑΕΝ (πρώην ΑΔΣΕΝ)

    Κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου "Αναβάθμιση και αναδιάρθρωση της ναυτικής εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις" στην ολομέλεια της Βουλής, ο Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας αναφέρθηκε στην φοίτηση πολλών αποφοίτων των Α.Ε.Ν. σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών σε διακεκριμένα ιδρύματα του εξωτερικού.
    Συγκεκριμένα ανέφερε ότι "Πανεπιστήμιο της Αγγλίας και συγκεκριμένα το Πανεπιστήμιο του Greenwich δέχθηκε απόφοιτο των Aκαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, ο οποίος πήρε το μεταπτυχιακό του τίτλο σε επίπεδο Μάστερ και το Δ.Ι.Κ.Α.Τ.Σ.Α. ή όπως λέγεται τώρα, το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. αναγνώρισε αυτόν τον τίτλο τον Ιούλιο του 2005 ως μεταπτυχιακό τίτλο".
    Μάλιστα κατέθεσε στα πρακτικά της Βουλής την Πράξη αναγνώρισης του Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Master of Science) του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π (Αρ.Πράξης: 16-1030, 4/07/2005) για τον εν λόγω διπλωματούχο της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Ασπροπύργου.
    Πληροφορίες όμως αναφέρουν ότι εκκρεμεί και χρονίζει σημαντικός αριθμός αιτήσεων αναγνώρισης μεταπτυχιακών τίτλων (οι οποίες προηγούνται αλλά και κυρίως έπονται της παραπάνω Πράξης αναγνώρισης) οι οποίοι αποκτήθηκαν από απόφοιτους των Α.Ε.Ν (πρώην ΑΔΣΕΝ) σε αναγνωρισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Αυτά συμβαίνουν λόγω του ότι, στην αρμόδια υπηρεσία, το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π, υπάρχει δυστοκία στην αναγνώριση μεταπτυχιακών τίτλων επειδή, ακριβώς, βασίζονται σε δίπλωμα Α.Ε.Ν (πρώην ΑΔΣΕΝ).

    Ερωτώνται οι κ. Υπουργοί
    1. Στους κατόχους διπλώματος των Α.Ε.Ν ή Α.Δ.Σ.Ε.Ν. είναι δυνατή η αναγνώριση μεταπτυχιακών τίτλων ή/και περαιτέρω προπτυχιακών σπουδών σε αναγνωρισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν αμέσως μετά τη λήψη του πτυχίου ΑΕΝ;
    2. Ποιος είναι ο αριθμός των αποφοίτων Α.Ε.Ν ή ΑΔΣΕΝ, στους οποίους έχει αναγνωριστεί μεταπτυχιακός τίτλος επιπέδου Μάστερ, ο οποίος αποκτήθηκε σε αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά Ιδρύματα του Εξωτερικού και ποιος είναι ο αριθμός των σχετικών αιτήσεων αναγνώρισης οι οποίες εκκρεμούν. Παρακαλώ για την κατάθεση των σχετικών στοιχείων.

    30.03.2006
    Η ερωτώσα βουλευτής
    Ελπίδα Τσουρή

    Πηγή: www.chiosnews.gr

  4. #104

    Smile plirofories

    kalispera se olous! eimai 23 xronwn kai anekathen me endiefere i sxoli emporoploiarxwn.telika me tis panellinies perasa se sxoli nipiagwgwn an kai i sxoli emporoploiarxwn eixe xamiloteri basi.Skeftomai sobara na dwsw katataktiries stin sxoli!Einai eykolo na mou eksigisei kapoios ti mathimata dineis kai poia einai ta stadia tis sxolis?Eimai mesa se ena ploio opou ginete i ekpaideysi?einai dyskoli i prosarmogi?genikotera an yparxei kapoio site na episkeytw i oses plirofories mporeite na mou parexete eseis! sas eyxaristw poly ek twn proterwn

  5. Προεπιλογή

    Νομίζω πως είμαι σε λάθος thread αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση στις σχολές ΑΕΝ μπαίνεις μόνο από πανελλήνιες η υπάρχει κ άλλος τρόπος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικόλας : 26-12-2007 στις 22:05

  6. #106
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως είμαι σε λάθος thread αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση στις σχολές ΑΕΝ μπαίνεις μόνο από πανελλήνιες η υπάρχει κ άλλος τρόπος?
    Μόνο από πανελλήνιες. Το σκέφτεσε? Τελειώνεις Λύκειο?

  7. Προεπιλογή

    βασικά πηγαίνω δευτέρα κ λόγω επαγκέλματος του πατέρα(ηλεκρολόγος)από μικρός κόλλησα κ εγώ κ θέλω να πάω στις ΑΕΝ για πλοίαρχος

  8. #108
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά πηγαίνω δευτέρα κ λόγω επαγκέλματος του πατέρα(ηλεκρολόγος)από μικρός κόλλησα κ εγώ κ θέλω να πάω στις ΑΕΝ για πλοίαρχος
    Ηλεκτρολογος ?Πρεπει να ειναι καλος ανθρωπος ο πατερας σου!!

  9. Προεπιλογή

    δεν το λέω επειδή είναι πατέρας μου αλλά κ πάνω στην δουλειά τ ειναι σωστός αλλά πάνω από όλλα σαν άνθρωπος.Δούλευε πάνω στο polaris κ όταν ο βεντούρις πήρε την νελ για 2 χρόνια κατέβηκε στο Θεόφιλος τωρα π την έχει ο αδερφός τρέχει σε όποιο καράβι έχει πολύ δουλειά

  10. #110
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το λέω επειδή είναι πατέρας μου αλλά κ πάνω στην δουλειά τ ειναι σωστός αλλά πάνω από όλλα σαν άνθρωπος.Δούλευε πάνω στο polaris κ όταν ο βεντούρις πήρε την νελ για 2 χρόνια κατέβηκε στο Θεόφιλος τωρα π την έχει ο αδερφός τρέχει σε όποιο καράβι έχει πολύ δουλειά
    Οπωσδήποτε καλά είναι πλοίαρχος, αλλά για σκέψου και την δουλειά του Μηχανικού.

Σελίδα 11 από 311 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας