Σελίδα 32 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 223031323334 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 311 έως 320 από 337

Θέμα: Εύβοια Στάρ [Evia Star, Hayabusa No.3]

  1. #311
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Όχι, Blitz, δε χρησιμοποιεί το visor. Προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ ανοιχτό. Δεν ξέρω μήπως είναι σφραγισμένο κιόλας...

  2. #312
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, Blitz, δε χρησιμοποιεί το visor. Προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ ανοιχτό. Δεν ξέρω μήπως είναι σφραγισμένο κιόλας...
    Όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί το visor,στην Ελλάδα επιμένουμε με την πρύμη.Κ είναι μιά γραμμή που θα μπορούσε αν υπήρχαν οι υποδομές.
    Υπάρχει "σφραγισμένο" που μπορεί να ξαναδουλέψει κ σφραγισμένο που δεν μπορεί.

  3. #313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί το visor, στην Ελλάδα επιμένουμε με την πρύμη. Κ είναι μιά γραμμή που θα μπορούσε αν υπήρχαν οι υποδομές.
    Καλά, δεν νομίζω να παίζουν τόσο ρόλο οι ανύπαρκτες υποδομές. Το ίδιο ανύπαρκτες είναι και όταν τα πλοία δένουν με την πρύμη. Κατά τα άλλα συντάσσομαι. Πολυσυζητημένη η μη χρήση του visor στην χώρα μας (άρε ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ !!!) και εντελώς ακατανόητη. Ελπίζω να βρεθεί κάποτε κάποιος γνώστης του θέματος, να μας ενημερώσει σχετικά.

  4. #314
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    evia star.jpg
    Μιας και το έφερε η κουβέντα να και μια φωτογραφία με ανοιχτό το bow visor. Είναι αρκετά παλιά δεν γνωρίζω αν έχει σφραγιστεί τώρα.
    (η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου)

    Με τις υπάρχουσες υποδομές στο Μαρμάρι δεν θα μπορούσε να τον αξιοποιήσει. Εκτός ίσως αν χρησιμοποιούσαν την μεριά του λιμανιού εκεί που είναι το parking όπως τότε που έκαναν τα έργα.
    Η μη χρήση του γενικά στην Ελλάδα είναι ένας συνδυασμός υποδομών και νοοτροπίας. Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει προσπάθεια σε γραμμές ενός προορισμού με σχετικά μεγάλα λιμάνια (πχ Ηράκλειο, Χανιά) περιμένουμε να γίνει σε νησιά όπου για λιμάνι τους θεωρούνται μερικά τετραγωνικά τσιμέντου απροστάτευτα μέσα στη θάλασσα?

    Υ.Γ. καλά όλα αυτά και η ανταλλαγή απόψεων, η εξέλιξη κτλ, αλλά μη μου πείτε τώρα ότι όσες φορές περιμένατε στη Ραφήνα την άφιξη της Πηνελόπης ή του SF II με την φωτογραφική ανά χείρας θα προτιμούσατε το bow visor.....

  5. #315
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Ακριβώς επειδή στη φωτό του Λέανδρου, που είναι πρόσφατη, δε φαίνεται κάποιου είδους ενίσχυση/λάμα, που έχουν συνήθως τα σφραγισμένα εδώ στην Ελλάδα visors, κολλημένη γύρω γύρω, πάνω στον αρμό μεταξύ visor και σταθερών ελασμάτων στις μάσκες, υπέθεσα ότι έστω και περιστασιακά, μπορεί να ανοίγει (πχ για καλύτερο εξαερισμό του γκαράζ όταν είναι στον ντόκο).

    ΜΦΧ

  6. #316
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δεν νομίζω να παίζουν τόσο ρόλο οι ανύπαρκτες υποδομές. Το ίδιο ανύπαρκτες είναι και όταν τα πλοία δένουν με την πρύμη. Κατά τα άλλα συντάσσομαι. Πολυσυζητημένη η μη χρήση του visor στην χώρα μας (άρε ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ !!!) και εντελώς ακατανόητη. Ελπίζω να βρεθεί κάποτε κάποιος γνώστης του θέματος, να μας ενημερώσει σχετικά.
    Πρέπει πολύ απλά να υπάρχει δυνατότητα πρωροπλαγιοδέτησης.Το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ μπορούσε να φουντάρει κ από την πρύμη.
    .Όσον αφορά το ίδιο το καράβι πρέπει να έχει δυνατότητα ασφαλούς κ άνετης αποεπιβίβασης επιβατών από την πλώρη αφού τα βαπόρια αυτά στην χώρα προέλευσής τους βάζουν κόσμο από την πάντα.Προσωπικά,όταν το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δούλευε τον πλωριό καταπέλτη στον Πειραιά γιά να ξεφορτώσει τα αμάξια πιό γρήγορα,εγώ κ λίγοι άλλοι που γνωρίζαμε,βγαίναμε από εκεί αλλά έπρεπε να κάνουμε ολίγον τον Ταρζάν.
    Αυτά γιά την μη χρήση του visor στην Ελλάδα κ δεν νομίζω να έχει κανείς ιδιαίτερες γνώσεις γιά να το κατανοήσει.

  7. #317
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PORTO LAFIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    evia star.jpg

    Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει προσπάθεια σε γραμμές ενός προορισμού με σχετικά μεγάλα λιμάνια (πχ Ηράκλειο, Χανιά).
    Γίνεται κ με 2 προορισμούς ανάλογα το βαπόρι κ με σωστή φόρτωση.

  8. #318
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Blitz-X Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπέθεσα ότι έστω και περιστασιακά, μπορεί να ανοίγει (πχ για καλύτερο εξαερισμό του γκαράζ όταν είναι στον ντόκο).

    ΜΦΧ
    Αυτό γίνεται τώρα μόνο στην μετασκευή. Πλέον σφραγίζεται αφού κανονικά δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν διότι αν δεν το σφραγίσουν μπαίνουν άλλοι κανόνες ασφαλείας.

  9. #319
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γίνεται τώρα μόνο στην μετασκευή. Πλέον σφραγίζεται αφού κανονικά δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν διότι αν δεν το σφραγίσουν μπαίνουν άλλοι κανόνες ασφαλείας.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    ΜΦΧ

  10. #320
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες σήμερα, το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ραφήνας, για απώλεια της αριστερής άγκυρας του Ε/Γ-Ο/Γ “ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ” Ν.Π. 10823, κατά τη διάρκεια κατάπλου του στον οικείο λιμένα, προερχόμενο από Μαρμάρι.
    Από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ραφήνας απαγορεύτηκε ο απόπλους του “ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ”, ενώ κατόπιν ανεύρεσης και αποκατάστασης της άγκυρας, επιθεώρησης του πλοίου από Τοπικό Κλιμάκιο Επιθεώρησης Πλοίων και προσκόμισης βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί, επετράπη η συνέχιση πλόων του.
    ΠΗΓΗ

Σελίδα 32 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 223031323334 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας