Σελίδα 89 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 3979878889909199139189 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 881 έως 890 από 1914

Θέμα: Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

  1. #881
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kapetanissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος παραπάνω σου έγραψε πως αν είσαι καλός δε θα έχεις να ανησυχείς. Αστείο...
    Εγω το εχω γραψει παραπανω και δεν το εγραψα τυχαια,το εγραψα αφου ειχα μιλησει με εναν αρχικαπετανιο πρωτα και μου εξηγησε πολλα ειδικα οσο αναφορα την οικονομικη κριση στα γκαζαδικα κυριως και επισης μου ειπε οτι η αγορα ζηταει ναυτικους γιατι δεν υπαρχουν στα τωρινα δεδομενα...Και μιλαω για εταιριες με "Ε" κεφαλαιο.......
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #882
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Μαστροπανάγο, λίγοι ή πολλοί σπουδαστές δεν έχει σημασία αν ο καθηγητής έχει κότσια. Κι αντίστοιχα, άμα είναι προβληματικός (είτε ελλιπείς γνώσεις είτε έλλειψη μεταδοτικότητας είτε βαριέται που ζει κλπ) προβληματικό θα τον βγάλει και το σπουδαστή, ακόμη και έναν μόνο να έχει.

    Όσο για τον Ασπρόπυργο σου λέω ότι αυτή τη στιγμή ισχύει ακριβώς το ανάποδο. Είναι η καθαρή αλήθεια αυτό που έγραψα παραπάνω. Φεύγουν τα παιδιά για άλλες σχολές ακόμη και κάτοικοι Αθήνας για να μάθουν πέντε πράγματα για την αυριανή δουλειά τους. Μου το έλεγαν κι εμένα και δεν το πίστευα γιατί αλλιώς ήταν στα χρόνια μου.

    http://educandus.forumotion.com/forum-f7/topic-t540.htm

    Για το άλλο που έγραψες μετά, κατ' αρχάς δεν το είπα για να σε διαψεύσω. Από πείρα μιλάω. Λες ότι ρώτησες έναν αρχιπλοίαρχο. Κι εγώ θα σου απαντήσω με αυτό:

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...01/2009_300287

    Ούτε που μπορούμε να διανοηθούμε το πού θα βγάλει η οικονομική κρίση. Και πόσες εταιρείες με Ε κεφαλαίο θα εξαφανιστούν από προσώπου γης και θάλασσας...

    Έχοντας λοιπόν και τη δική μου εμπειρία από το '82 (αλλά και των αντρών συναδέλφων) ξέρω να πω ένα πράγμα στα νέα παιδιά. Να αποκτούν όσο περισσότερα εφόδια γίνεται. Για να μπορούν όταν χρειαστεί να βγάλουν το ψωμί τους και στη στεριά. Έτσι κι αλλιώς και πάλι από πείρα θα μιλήσω οι πραγματικά καλοί ναυτίλοι κάποια στιγμή μετακομίζουν στη στεριά. Είτε ως αρχιπλοίαρχοι είτε και ως στελέχη σε άλλες θέσεις. Πχ. ο κάπταιν Ίμο... http://homepages.pathfinder.gr/marin...tropoulos.html

    Κι αυτό ακριβώς είδα να συμβαίνει και με τους δικούς μου συμφοιτητές. Όλοι κάποια στιγμή βγήκαν στη στεριά. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Εκείνοι όμως που είχαν φροντίσει να πάρουν τα μέτρα τους βρήκαν έξω να τους περιμένει θέση εργασίας αξιοζήλευτη. Οι άλλοι; Πιάσαν το τιμόνι του ταξί...

    Όποιος λοιπόν ξεκινά τώρα σπουδές ας το βάλει αυτό σε μια γωνίτσα του μυαλού του. Η θάλασσα δεν είναι για πάντα. Να στρωθούν και να διαβάζουν και παράλληλα να αποκτούν και άλλες γνώσεις. Πχ γλώσσες, ναυτιλιακά, οικονομικά... Κι αν μπορούν ας κυνηγήσουν και κανένα μεταπτυχιακό. Όσο περισσότερα εφόδια μπορούν. Μη μένουν στο διπλωματάκι της σχολής. Οι εποχές είναι πολύ δύσκολες, η παγκόσμια αγορά έχει ήδη μεγάλο πρόβλημα, και επομένως και τα ναύλα θα περιοριστούν. Άρα και οι θέσεις εργασίας στα πλοία. Ήδη από το περασμένο καλοκαίρι καράβια νεόχτιστα και υπερσύγχρονα σάπιζαν σε ράδες αναύλωτα. Άντε τώρα να μου πεις ότι θα νοιαστεί η εταιρεία να τα επανδρώσει με τους καλύτερους αξιωματικούς... Γιατί; Για να κοιτάνε αν ξέσυρε η άγκυρα; Άσε που αν είσαι καλός και βρεθείς σε τέτοια θέση, παίρνεις φόρα και χτυπάς το κεφάλι στο μπουλμέ.

    Και παρακαλώ να δούμε και το άλλο που σου είπε ο αρχιπλοίαρχος. Γιατί δεν υπάρχουν πληρώματα; Και μια και εδώ μιλάμε για σχολές. Ξέρεις πόσοι σπουδαστές εγκαταλείπουν σήμερα; Πόσους έχει το πρώτο έτος και πόσους το τελευταίο; Η διαρροή είναι τεράστια. Γιατί;;;

    Αν ήταν τα πράγματα ρόδινα, αν δεν υπήρχαν τα προβλήματα που μυρίζεται ο haytek και με δεδομένη την τεράστια ανεργία της στεριάς, θα έσπευδαν όλοι στη θάλασσα. Γιατί δεν το κάνουν; Και γιατί συμβαίνει ακριβώς το ανάποδο;

  3. #883
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή


    Κοίτα να δεις... Είχα καιρό να γράψω εδώ και όπως είπα παρασύρθηκα από το ερώτημα του haytek και ξαναπέρασα. Με τον παραπάνω διάλογο όμως αναγκάστηκα να γυρίσω στις πίσω σελίδες (και είναι αμέτρητες) γιατί κάτι θυμόμουν έστω και αμυδρά που δεν κόλλαγε...

    Λοιπόν. Για δείτε τι εννοώ:

    Οσο για το δευτερο δεν ισχυει,εχεις δει κανεναν απο τον Ασπροπυργο που ειναι πολλοι σπουδαστες μαζεμενοι να μην εχει βρει εταιρια???Οχι φυσικα... Και θα πω κατι που ισως και να το εχω ξαναπει και το εχω ακουσει απο ανθρωπο της εταιριας μου,οτι τα παιδια απο Ασπροπυργο εχουν λιγο πιο ισχυρο πτυχιο λογω του οτι ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα εκει,αν και αυτο τεινει να εκλειψει....
    Φτασαμε να το λεμε γιατι στον ασπροπυργο το διδακτικο προσωπικο να μιην χαρακτηρισω πως ειναι τη σημερον ημερα και πως συμπεριφερεται η διοικηση της σχολης,δεν νοιαζονται καθολου για τους σπουδαστες και ατομα που αξιζουν εκει μεσα τα χαντακωνουν χωρις λογο απλα οπως λενε και οι ιδιοι "ε δεν μπορουν να περασουν και ολοι,καποιους πρεπει να κοψουμε ακομα και αν εχουν γραψει"..απλα ΕΛΕΟΣ..
    Η πρώτη παράθεση είναι από την εδώ σελίδα. Η άλλη από τη σελίδα 41 του παρόντος θέματος:

    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...?t=264&page=41

    Και στην ίδια σελίδα μπορεί κανείς να διαβάσει και το εξής:

    Συμφωνω σε ολα οσα ειπες,αλλα απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα μονο το κτιριο εχει μεινει ιδιο και οσο αναφορα το υπουργειο θα ελεγα οτι μπορει να ενδιαφερεται αλλα καποιοι αλλοι που ειναι μεσα στις σχολες δεν τους ενδιαφερει καθολου ουτε η ναυτικη παραδοση ουτε τιποτα απ'οσα ειπες,τους νοιαζει μονο πως να κοψουν κοσμο γιατι και οι ιδιοι το λενε οτι δεχονατι πιεσεις απο τη διοικηση να μην παιρνανε πολλους τη στιγμη που η ζητηση σε μηαχανικους και πλοιαρχους ειναι μεγαλη,ας ελπισουμε ομως να τα δουν τα πραγματα απο την κανονικη τους πλευρα και ας γινει ο ασπροπυργος ΣΧΟΛΗ επιτελους...
    Να σε πληροφορησω οτι εχουν γινει αρκετες προσπαθειες απο τους σπουδαστες της σχολης μου αλλα δεν αλλαξε τιποτα..το μονο που αλλαξε ειναι ο νομος φετος για τα μαθηματα αλλα παλι ο ιδιος αριθμος ατομων θα μπαρκαρει,τοσους θελουν,τοσους θα περασουν..προσωπικα εγω θα ειχα μπαρκαρει τωρα εαν σε ενα γραπτο μου ειχε μπει αυτο που εγραψα,αλλα δεν μπηκε και ετσι παω για σεπτεμβρη..τα παραπονα πολλα απο ολους τους σπουδαστες αλλα λιγοι αυτοι που τα ακουνε..

    Με δεδομένο ότι και τα τέσσερα αυτά σχόλια έχουν γραφτεί από τον ίδιο άνθρωπο, εγώ λέω πως δεν καταλαβαίνω... Σκαλίζοντας τις παλιές σελίδες είδα ότι είναι σπουδαστής τώρα στον Ασπρόπυργο. Προς στιγμή, έχοντας ξεχάσει ότι είχαμε συνομιλήσει και στο παρελθόν, σχημάτισα την εντύπωση ίσως από το ψευδώνυμο ότι είναι μεγαλύτερης ηλικίας. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια αντιφατική πληροφόρηση από τα ίδια τα παιδιά που βρίσκονται τώρα στις σχολές. Τελικά είναι ή δεν είναι καλή σχολή ο Ασπρόπυργος σήμερα; Μετράει στην αγορά εργασίας το χαρτί του ή όχι;

    Και μπορεί εγώ να μην είμαι πια ναυτικός αλλά ο Ασπρόπυργος παραμένει σε θέση ζηλευτή στην καρδιά μου. Έμαθα πάρα πολλά εκεί και χρήσιμα για το επάγγελμα. Φυσικά δεν μπορώ να αμφισβητήσω τη γνώμη εκείνων που τώρα σπουδάζουν εκεί για το αν παραμένει ή όχι το ίδιο καλό το επίπεδο σπουδών όπως τότε. Αλλά να μη μας λένε άλλα τη μία φορά και άλλα την άλλη. Αφενός γιατί έτσι δημιουργούν σύγχυση στους νέους που θέλουν να σπουδάσουν εκεί και αφετέρου γιατί πληγώνουν εμάς τους παλιούς αποφοίτους κάνοντάς μας να πιστεύουμε ότι χάλασε η αγαπημένη μας σχολή.

  4. #884
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Τι σχεση εχουν οι σπουδαστες με το προσωπικο της σχολης????Εχω μιλησει ξεχωριστα για αυτα τα 2 και εχω πει αυτα που πρεπει να ξερουν οι νεοι που μπαινουν μεσα στη σχολη και να μην τους παραμυθιαζουν...Ο Ασπροπυργος δεν ειναι οπως ηταν 20 χρονια πριν,καμια σχεση με το σημερα οσο αναφορα το προσωπικο και τη ποιοτητα,δοξα το θεο εκει μεσα ειμαι και εχουν δει πολλα τα ματακια μου τα οποια τα εχω αναφερει κιολας....Και εγω μπηκα πρωτοετης εκει μεσα και ακουσα αυτα που μου ελεγαν αλλα υστερα καταλαβα...Και οπως ειπα και παραπανω ο Ασπροπυργος εχει ισχυρο χαρτι γιατι εχει αυστηρες καταστασεις ως προς τις βαθμολογησεις και στα "περασματα",αν και αυτο τεινει να εκλειψει ειπα...Προς τι ολες αυτες οι παραθεσεις????Ειμαστε εν ετοι 2009 και οχι δεκαετια του 80....
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #885
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Συγνωμη κιολας που ειπαμε την αληθεια και θελαμε να ανοιξουμε λιγο τα ματια των πρωτοετων σπουδαστων.....Αυτη ειναι η αληθεια για τον Ασπροπυργο εν ετοι 2009.....Και δυστυχως που ειναι ετσι....Και τονιζω,οτι υπαρχει διαφορα αναμεσα σπουδαστες και διοικηση.......Ειναι θεματα ξεχωριστα και τα ανεπτυξα ξεχωριστα....
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  6. Cool Πάμε στη Χίο να πάρουμε πτυχίο....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από haytek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανά χαιρετώ όλους σας..Σήμερα έτυχε να γνωρίζω μέσω ενός καθηγητή μου ένα παιδί που πέρασε Εμπορικό ναυτικό και είναι ήδη στο 2ο έτος..
    Με παραξένεψε κάτι που μου είπε..Υποστηρίζει πως το καλύτερο μάθημα γίνεται σε σχολές που έχουν λίγους σπουδαστές ..Πληροφοριακά αυτός είναι ΑΕΝ Κύμης...Επίσης, λέει πως οι εταιρείες ψάχνουν για σπουδάστες από σχολές που δεν είναι οι πιο πολυπληθέστερες...Όσοι είστε αρκέτα ενήμεροι πάνω σε αυτό το θέμα,μπορείτε να με διαφωτίσετε//?
    Πολύ φιλοσοφία έπεσε..

    @@@ haytek,και βέβαια φίλε μου δε θα μείνεις στον Ασπρόπυργο!
    Να προτιμήσεις Χαϊδάρι ή Αιγάλεω ή ακόμα και Πειραιά αλλά είναι λίγο πιο μακριά..

    Για ρώτα στις σχολές που λές τι μάθημα γίνεται..
    Τώρα για τις εταιρείες που λες ακόμα δε ξέρω καλά τα πράγματα αλλά δε νομίζω να ισχύει αυτό που λές..

  7. #887
    navigation Guest

    Προεπιλογή

    [quote=mastropanagos;165928]Συγνωμη κιολας που ειπαμε την αληθεια και θελαμε να ανοιξουμε λιγο τα ματια των πρωτοετων σπουδαστων.....Αυτη ειναι η αληθεια για τον Ασπροπυργο εν ετοι 2009.....Και δυστυχως που ειναι ετσι....quote]
    Όχι mastropanago...με όλο το συμπάθιο...όχι δεν είναι έτσι. Την αποψή σου λες και καλά κάνεις!
    Σταματήστε όμως επιτέλους να πυροβολείτε τον Ασπρόπυργο..εντάξει φτάνει!
    Όποιου του αρέσει διαβάζει και τελειώνει..είτε λέγετε Ασπρόπυργος...είτε λέγετε Κύμη...είτε Μηχανιώνα, και όλα τα άλλα περι..Διοίκησης,λαθρομεταναστών,πολύ ώρα στο λεοφορείο, που είναι πιο ευκολα τα μαθήματα για να περάσεις κτλ εγώ τα θεωρώ παιδιάστικα...Στην σχολή θα είσαι 4-5 χρόνια στην θάλασσα όμως για πάντα, και όσα μαθαίνεις εκεί μέσα (στα καράβια εννοώ) δεν τα μαθαίνεις σε οποιαδήποτε σχολή και να πας και όσα χρόνια και να κάτσεις!

    Οπότε πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν οι καινούργιοι συνάδερφοι ότι αυτό που πρέπει να ψάξουν είναι μια καλή Εταιρία (με ¨Ε¨ οπως λες)είτε Ακτοπλοϊα είτε Ωκεαοπλοϊα.

  8. #888

    Προεπιλογή

    [QUOTE=navigation;166033]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastropanagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη κιολας που ειπαμε την αληθεια και θελαμε να ανοιξουμε λιγο τα ματια των πρωτοετων σπουδαστων.....Αυτη ειναι η αληθεια για τον Ασπροπυργο εν ετοι 2009.....Και δυστυχως που ειναι ετσι....quote]
    Όχι mastropanago...με όλο το συμπάθιο...όχι δεν είναι έτσι. Την αποψή σου λες και καλά κάνεις!
    Σταματήστε όμως επιτέλους να πυροβολείτε τον Ασπρόπυργο..εντάξει φτάνει!
    Όποιου του αρέσει διαβάζει και τελειώνει..είτε λέγετε Ασπρόπυργος...είτε λέγετε Κύμη...είτε Μηχανιώνα, και όλα τα άλλα περι..Διοίκησης,λαθρομεταναστών,πολύ ώρα στο λεοφορείο, που είναι πιο ευκολα τα μαθήματα για να περάσεις κτλ εγώ τα θεωρώ παιδιάστικα...Στην σχολή θα είσαι 4-5 χρόνια στην θάλασσα όμως για πάντα, και όσα μαθαίνεις εκεί μέσα (στα καράβια εννοώ) δεν τα μαθαίνεις σε οποιαδήποτε σχολή και να πας και όσα χρόνια και να κάτσεις!

    Οπότε πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν οι καινούργιοι συνάδερφοι ότι αυτό που πρέπει να ψάξουν είναι μια καλή Εταιρία (με ¨Ε¨ οπως λες)είτε Ακτοπλοϊα είτε Ωκεαοπλοϊα.


    Ετσι ακριβως...Το σχολειο ειναι το βαπορι....και οχι ο Ασπροπυργος και οι αλλες σχολες...Μαθαινουμε καθαρα θεωρητικα πραγματικα μονο για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις τα οποια τα μισα πανε για πεταμα και τα αλλα μισα τα χρησιμοοποιεις...

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sailormoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ακριβως...Το σχολειο ειναι το βαπορι....και οχι ο Ασπροπυργος και οι αλλες σχολες...Μαθαινουμε καθαρα θεωρητικα πραγματικα μονο για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις τα οποια τα μισα πανε για πεταμα και τα αλλα μισα τα χρησιμοοποιεις...
    Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο αυτό;
    Τι εννοείς;

  10. #890
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή


    Κατ' αρχάς αγαπητέ Μαστροπανάγο, όταν μετέχουμε σε ένα δημόσιο διάλογο πρέπει να αναμένουμε και κριτική σε όσα λέμε.

    Κατά δεύτερο ελληνικά γνωρίζω: Δε μίλαγες τότε μόνο για τη διοίκηση αλλά και για το διδακτικό προσωπικό. Και στο διδακτικό προσωπικό φόρτωνες πως έγραψες αλλά σε έκοψαν προσθέτοντας ότι έτσι ρυθμίζουν πόσοι θα βγουν από τη σχολή και μάλιστα κατ' εντολή της διοίκησης.

    Αυτή την εντολή να πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα πώς την εξηγείς. Με όσα γράφεις τουλάχιστον προκύπτει ότι το μεν υπουργείο ενδιαφέρεται να λειτουργεί καλά η σχολή (πολύ ευχάριστο αυτό) αλλά η διοίκηση της σχολής κάνει άλλα και επεμβαίνει στο έργο του διδακτικού προσωπικού. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο που περιγράφεις, είναι σαφώς παράνομο και πολύ σοβαρό. Καθώς από όσα εσύ και πάλι γράφεις υπάρχει ζήτηση στην αγορά εργασίας για δοκίμους, αλλά η σχολή σου φρενάρει την έξοδο σπουδαστών αδικώντας τους στα γραπτά τους.

    Κατά τη γνώμη σου επίσης, που τη στηρίζεις και σε όσα σου είπε ΕΝΑΣ αρχιπλοίαρχος, αυτό το καθεστώς του Ασπροπύργου είναι γνωστό στις εταιρείες, η αυστηρότητα εννοώ στις εξετάσεις, και γι' αυτό προτιμούν τους αποφοίτους του. Αυτά δεν υποστηρίζεις; Αν και στο παρελθόν ζήταγες έλεος γιατί έτσι αδικούνται άτομα που αξίζουν. Τους χαντακώνουν, έτσι έγραφες επί λέξει.

    Ο μόνος λοιπόν λόγος που παρέθεσα τα παλιά σου μηνύματα είναι για να ξεκαθαρίσουμε τι ακριβώς εννοείς. Όχι για να αμφισβητήσω αυτά που λες, και το τόνισα αυτό παραπάνω, αλλά γιατί είναι αντιφατικά όσα αναφέρεις. Σε παρακαλώ λοιπόν να μην αρπάζεσαι - η αλήθεια είναι το μόνο ζητούμενο από όλους μας.

    Από κει και πέρα. Το ότι είσαι τώρα στη σχολή σπουδαστής δε σου δίνει το δικαίωμα να αυτοπροβάλλεσαι ως ο μόνος κάτοχος της αλήθειας. Μπορεί να έχουν περάσει ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ σχεδόν (από το 1980 ως το 2009 είναι 29 χρόνια, όχι 20) από τότε που αποφοίτησα εγώ αλλά αυτό δε σημαίνει πως η εμπειρία της δικής μου γενιάς είναι άχρηστη στα νέα παιδιά που θέλουν τώρα να μπουν στις σχολές. Μάλλον το αντίθετο ισχύει... Εσύ μεν ξέρεις καλύτερα από μας τι αντιμετωπίζεις τώρα μέσα στη σχολή, εμείς, οι παλιοί, ξέρουμε και τι ακολουθεί μετά το πέρας των σπουδών. Χρειάζεται επομένως η σύνθεση των απόψεων ώστε να βρεθεί η αλήθεια. Όχι η αντιπαράθεση. Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση.

    Σ' αυτή τη βάση θα πω ξανά ότι προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τις σπουδές μου στη σχολή. Αν και σε πολλά μαθήματα είχαμε καθηγητές του ΚΕΣΕΝ αφού η σχολή μας στεγαζόταν εκεί. Διευθυντής σπουδών ήταν ο καπετάν Λεωνίδας Γαβαλάς, που είχε διευθύνει πριν επί σειρά ετών και τη σχολή της Ύδρας κι έπειτα μετατέθηκε στη Διεύθυνση Σπουδών του Υπουργείου, ένα δηλαδή από τα καλύτερα στελέχη της ναυτικής εκπαίδευσης, και ήταν αυτός που μας δίδασκε το μάθημα της Ναυτιλίας αλλά και φρόντιζε να παίρνουμε άριστες γνώσεις σε όλα τα μαθήματα. Και σου ξαναλέω, αν και ήταν "υψηλών προδιαγραφών" η σχολή μας (λόγια του ίδιου του κ. Γαβαλά σε πρόσφατη συνάντηση που είχαμε μαζί του) προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όχι μόνο ποτέ δε με έκοψαν αλλά αντίθετα είχα πάρει και το βραβείο των Ναυτικών Προσόντων για τις επιδόσεις μου στα μαθήματα. Δεν το λέω αυτό για να παινευτώ, μόνο ως στοιχείο που αποδεικνύει ότι και ο καλός σπουδαστής και από σχολή με υψηλών προδιαγραφών σπουδές, όταν η ναυτιλία περνάει κρίση μπορεί να καταλήξει άνεργος. Είναι και αυτό ένα ψήγμα της αλήθειας που αναζητούμε σε τούτη τη θεματική ενότητα και μην το παραβλέπεις.

    Λάβε επίσης υπόψη ότι δε μιλώ μόνο για την προσωπική μου περίπτωση. Συνυπολογίζω και όσα είδα να συμβαίνουν και στους άλλους συμφοιτητές μου, τόσο στα κορίτσια της δικής μου σχολής (ΑΔΣΕΝ ΠΕΙΡΑΙΑ) όσο και στα αγόρια που φοιτούσαν τότε στον ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο φίλος καπετάν Δ. Σπουδαστής κι αυτός τότε με υψηλές βαθμολογίες και βαθμοφόρος επίσης. Έμεινε λίγα χρόνια στα καράβια και έπειτα σπούδασε ναυτιλιακά στο Λονδίνο. Σήμερα είναι αρχιπλοίαρχος σε μία από τις πιο εύρωστες ναυτιλιακές εταιρείες και έχει καταφέρει να είναι και μέτοχος σε πλοία. ¶λλοι πάλι (και άλλες) στράφηκαν στο λιμενικό και έχουν επίσης διαπρέψει φτάνοντας σε υψηλές θέσεις. ¶λλοι (και άλλες πάντα...) ακολούθησαν τη ναυτική εκπαίδευση. Πχ η καπετάν Β. που σήμερα διδάσκει στα Σωστικά στον Ασπρόπυργο. Κι άλλοι πάλι συνεχίσαμε σπουδές και περάσαμε σε άλλους τομείς, επιφανειακά ίσως άσχετους με τη ναυτιλία, αλλά πιστεύω πως ο καθένας μας αξιοποίησε τόσο όσα πήρε από τη σχολή Εμπ. Ναυτικού όσο και την πείρα από τα καράβια. Πχ μιλώντας για μένα έχω αναφέρει και σε προηγούμενες σελίδες πως η διπλή μου ιδιότητα (ανθυποπλοίαρχος - δασκάλα) στάθηκε αρωγός στην προσπάθεια μέσω της HELMEPA για καθαρότερες θάλασσες και ακτές αλλά και για προβολή του ρόλου της ελληνικής ναυτιλίας στα νέα γενιά.

    Από κει και πέρα υπάρχουν και τα αρνητικά παραδείγματα. Εκείνων που με το ζόρι πέρναγαν τα μαθήματα και δε φρόντισαν να πάρουν άλλα εφόδια μετά. Κατέληξαν σε επαγγέλματα κατώτερα και εκείνων που κάνει ένας απόφοιτος Λυκείου. Ή και το παράδειγμα εκείνων που δεν άντεξαν τη θάλασσα και την εγκατέλειψαν από αδυναμία να προσαρμοστούν στις συνθήκες της. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση τζάμπα τα χρόνια σπουδών...

    Μην τα περιφρονείτε λοιπόν όλα αυτά που σας λέμε εμείς οι παλιοί. Δεν τα λέμε για να παραστήσουμε τον έξυπνο ούτε για να έρθουμε σε αντιπαράθεση μαζί σας. Να βοηθήσουμε και μόνο θέλουμε. Να σας δείξουμε τι σας περιμένει και παρακάτω, όταν βγείτε από τη σχολή. Πρέπει να τα ξέρετε για να σχεδιάσετε από τώρα σωστά τα βήματά σας. Δεν είναι να λέμε πως η αυστηρότητα και μόνο μιας σχολής μετράει. Τίποτε δεν αποδεικνύει αυτό αν το πραγματικό επίπεδο γνώσεων που δίνει στους σπουδαστές δεν είναι εφάμιλλο των απαιτήσεων αργότερα στη δουλειά. Είτε είναι λοιπόν αυστηρός ο Ασπρόπυργος σήμερα είτε όχι, το σημαντικό είναι αν προσφέρει υψηλό επίπεδο σπουδών. Το ίδιο και όποια άλλη σχολή Ε.Ν:

    Κατέχουν οι καθηγητές το αντικείμενο που διδάσκουν;

    Έχει (και αξιοποιεί) τον κατάλληλο εξοπλισμό για τη διδασκαλία;

    Γίνεται πρακτική εξάσκηση ώστε η θεωρία να μετατρέπεται σε πείρα;

    Είναι το αναλυτικό πρόγραμμα αντίστοιχο των σημερινών απαιτήσεων του επαγγέλματος;

    Έχουν πρόσβαση οι σπουδαστές σε βιβλιοθήκες και άλλες πηγές πληροφόρησης και γνώσης;

Σελίδα 89 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 3979878889909199139189 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας