Σελίδα 1 από 192 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 1914

Θέμα: Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

    Ξερει κανεις λεπτομερειες για τις συνθηκες και τον βαθμο δυσκολιας στις παρακατω σχολες (αυτες ειναι ολες)? :wink:
    Θελει κανεις να μαθει.....? 8)

    ΣΧΟΛΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
    1 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
    2 ΗΠΕΙΡΟΥ
    3 ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
    4 ΚΡΗΤΗΣ
    5 ΚΥΜΗΣ
    6 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
    7 ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ
    8 ΣΥΡΟΥ
    9 ΥΔΡΑΣ

    ΣΧΟΛΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
    1 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
    2 ΚΡΗΤΗΣ
    3 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
    4 ΧΙΟΥ
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. Προεπιλογή

    Γενικά σε αυτές τις σχολές οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες(έλλειψη υποδομών κτλ). Κάποιες σχολές μάλιστα δεν είχαν κατασκευαστεί για αυτό το σκοπό.Του Ασπροπύργου όμως έχω ακούσει πως είναι πολύ καλή .

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    για πια σχολη εχεις ακουσει, εκτος του Ασπροπουργου που θεωρητικα ειναι καλη?
    Επισης εχει ενδιαφερον να ακουσουμε ποιες σχολες δεν ειχαν χτιστει για αυτο τον σκοπο...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Μιας και δεν μιλαει κανεις (chrb οταν λες και ξερεις κατι πρεπει να το μοιραζεσαι-μην "τρομαζεις" τον κοσμο για κακες συνθηκες ζωης...), ας βαλουμε καποια πραγματα στην θεση τους...

    ΣΧΟΛΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
    1 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ - εχει φημη καλης σχολης αν και το επιπεδο σπουδων σε τελικη αναλυση δεν ειναι το ιδανικοτερο. Εχει θετικο την εξωτερικη φοιτηση αλλα αυτο εχει αντικτυπο στην αποδωση των σπουδαστων που δεν δειχνουν και τεραστιο ενδιαφερον. Οι περισσοτεροι αποφοιτοι ΔΕΝ γινονται ναυτικοι.Εχει μετρια προς καλα εργαστηρια.

    Για τις υπολοιπες σχολες (εκτος και της Κεφαλονιας) σας μεταφερω εμπειριες συναδελφων

    2 ΗΠΕΙΡΟΥ - Στην Πρεβεζα. Καλη σχολη , οχι πολυ δυσκολη, με μειον την εσωτερικη φοιτηση και την αποσταση.

    3 ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ - Κεφαλονια (Κεφαλληνιας) , φτωχη σχολη εσωτερικης φοιτησης χωρις ιδιατερες εργαστηριακες υποδομες (μαλλον ανυπαρκτες).
    Δυσκολη ζωη στο Αργοστολι τον χειμωνα.

    4 ΚΡΗΤΗΣ - Χανια ! Καλη σχολη με καλη φημη με εργαστηρια . Εσωτερικης / Εξωτερικης.
    5 ΚΥΜΗΣ - καλη σχολη στην Ευβοια με πολυ καλη φημη
    6 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - Μηχανιωνα. Θετικο η φημη, τα εργαστηρια και η Θεσαλλονικη!
    7 ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ - Ευκολη λενε οτι ειναι απο πλευρας μαθηματων. Δυσκολη ζωη.
    8 ΣΥΡΟΥ - Δεν εχω ιδεα.
    9 ΥΔΡΑΣ - Καλη παραδοσιακη σχολη με μεγαλη φημη. Δυσκολη ζωη αλλα οταν εισαι τοσο κοντα στην Αθηνα...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #5
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Να εισαι καλα Χρηστο σε ευχαριστουμε για πολλοστη φορα!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    μη το συζητας!

    υ.γ. ακομα περιμενω για το αλλο.... :wink:
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Σημερα ενας φιλος απο το φορουμ μας κανει τα χαρτια του για ΑΕΝ!!!
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #8
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή


    EIMAI DOKIMOS PLOARXOS STH SXOLH THS N.MHXANIWNAS

    POLOI SPOYDASTES APO ASPROPYRGO KAI N.MHXANIWNA KA8WS KAI YDRA PAIRNOYN METAGRAFES STIS ALLES SXOLES ME MONADIKO SKOPO NA PAROYN PTYXIO!


    AYTO NOMIZW TA LEEI OLA....

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    Μιας και δεν μιλαει κανεις (chrb οταν λες και ξερεις κατι πρεπει να το μοιραζεσαι-μην "τρομαζεις" τον κοσμο για κακες συνθηκες ζωης...)
    Τώρα είδα τις απαντήσεις στο θέμα , συγνώμη γι'αυτό.
    Κατ'αρχήν δεν νομίζω πως τρόμαξε κάποιος... Τη σχολή στην Πρέβεζα δεν τη βρίσκω και πολύ περιποιημένη (την έχω δει πολλές φορές).Επίσης γενικότερα και για τις άλλες σχολές που έχω διαβάσει σε διάφορα έντυπα έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα.
    (Δεν είναι και τόσο τρομερό το επίθετο που χρησιμοποίησα για να περιγράψω την κατάσταση.Και επίσης σε ένα forum-συζήτηση πρέπει να κάνουμε υπομονή.)

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb
    Κατ'αρχήν δεν νομίζω πως τρόμαξε κάποιος... Τη σχολή στην Πρέβεζα δεν τη βρίσκω και πολύ περιποιημένη (την έχω δει πολλές φορές).Επίσης γενικότερα και για τις άλλες σχολές που έχω διαβάσει σε διάφορα έντυπα έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα.
    (Δεν είναι και τόσο τρομερό το επίθετο που χρησιμοποίησα για να περιγράψω την κατάσταση.Και επίσης σε ένα forum-συζήτηση πρέπει να κάνουμε υπομονή.)
    Υπαρχει επισημο εντυπο που λεει οτι οι στις σχολες δεν υπαρχουν καλες συνθηκες διαβιωσης ή ακομα ότι δεν υπαρχουν υποδομες??
    Αυτο ειλικρινα θα ηθελα να το δω. Αν αναφερεσε σε αλλα εντυπα καλο θα ηταν και δοκιμο να εχουμε τα φωτα σου . Ετσι ωστε οποιος ενδιαφερεται να εχει μια ολοκληρωμενη αποψη πριν κανει το μεγαλο βημα.

    Αναμφισβητητα , δεν "τρομαζει" καποιος τοσο ωστε να μην περναει ουτε απ'εξω απο τις ΑΕΝ αλλα σιγουρα δημιουργειται μια εντυπωση - ιδιαιτερα με το "σε αυτες τις σχολες" , (λες και μιλαμε δεν ξερω και γω για τι πραγμα...) την οποια αν την αφησουμε να υπαρχει ασχολιαστη σε ενα "forum-συζήτηση" αυτη εδραιωνεται.
    Αλλωστε και εγω πιστευω οτι οι περισσοτερες σχολες ειναι πισω απο τα λοιπα Ιδρυματα Ανωτερης εκπαιδευσης και αλλα πολλα.
    Αλλο ομως η πληρης απαξιωση του "σε αυτες τις σχολες" και αλλο η συζητηση για τις συνθηκες, με επιχειρηματα και δεδομενα.


    Υπομονη ομως για πιο πραγμα πρεπει να υπαρχει? στην αναμονη της απαντησης σου εννοεις? εγραψες 23-5 και ξανα-απαντησες 11-6 , ανεξαρτητα απο το αν ειχαμε γραψει ενδιαμεσα... Εκτος αν θες να πεις πως αν δεν εχαμε γραψει ενδιαμεσα, θα εγραφες γρηγοροτερα.

    Εξω απο πλακες τωρα, Φανταζομαι οτι μορεις να μας πεις κατι παραπανω για την Πρεβεζα.
    Οι χωροι ενδιαιτησης πως ειναι, τα ντουλαπια, τα μπανια, τα εστιατορια?
    Υπαρχουν χωρο αθλησης, και οι αξιωματικοι εκει πως συμπεριφερονται??
    Κατι παραπανω θα γνωριζεις
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 1 από 192 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας