Σελίδα 191 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 91141181189190191192 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.901 έως 1.910 από 1914

Θέμα: Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

  1. #1901

    Προεπιλογή Φοίτηση σε Ναυτικό Επάλ

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Θα ήθελα, αν έχετε τη διάθεση, να με κατατοπίσετε... Είμαι 29 ετών, απόφοιτος ΑΕΙ (Φιλοσοφική Σχολή - ΕΚΠΑ)... Τα πράγματα στον κλάδο των φιλολογών, όπως παντού βέβαια, είναι πολύ δύσκολα... Υπάρχει μεγαλος κορεσμός... Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί 3 ετών... Ο πατέρας μου εργάζεται αρκετά χρόνια, σε μεγάλη ελληνική ναυτιλιακή, σε θέση πληρώματος και έχει κάποιες γνωριμίες που θα μπορούσαν, θεωρητικά τουλάχιστον, να με βοηθήσουν... Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εγγραφώ σε ναυτικό επάλ (ειδικότητα πλοιάρχων), αφού έχω ξεπεράσει το ηλικιακό όριο για τις ΑΕΝ... Αμέσως μετά να συνεχίσω στα ειδικά τμήματα της ΑΕΝ και με την κατάλληλη προυπηρεσία (αν τα καταφέρω) να λάβω το δίπλωμα πλοιάρχου Γ" τάξεως... Παιδιά αξίζει ο κόπος; Γνωρίζω οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μαζέψεις προυπηρεσία...; Προσλαμβάνουν οι ναυτιλιακές αποφοίτους επάλ; Ο εν λόγω τίτλος έχει προοπτική ανέλιξης (για Β' αξιωματικός) ή παραμένει μη προαγωγικός; Συγγνώμη για τις συνεχείς ερώτησεις... Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη, κάθε βοήθεια πολύτιμη...! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #1902
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Όθωνας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Θα ήθελα, αν έχετε τη διάθεση, να με κατατοπίσετε... Είμαι 29 ετών, απόφοιτος ΑΕΙ (Φιλοσοφική Σχολή - ΕΚΠΑ)... Τα πράγματα στον κλάδο των φιλολογών, όπως παντού βέβαια, είναι πολύ δύσκολα... Υπάρχει μεγαλος κορεσμός... Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί 3 ετών... Ο πατέρας μου εργάζεται αρκετά χρόνια, σε μεγάλη ελληνική ναυτιλιακή, σε θέση πληρώματος και έχει κάποιες γνωριμίες που θα μπορούσαν, θεωρητικά τουλάχιστον, να με βοηθήσουν... Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εγγραφώ σε ναυτικό επάλ (ειδικότητα πλοιάρχων), αφού έχω ξεπεράσει το ηλικιακό όριο για τις ΑΕΝ... Αμέσως μετά να συνεχίσω στα ειδικά τμήματα της ΑΕΝ και με την κατάλληλη προυπηρεσία (αν τα καταφέρω) να λάβω το δίπλωμα πλοιάρχου Γ" τάξεως... Παιδιά αξίζει ο κόπος; Γνωρίζω οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μαζέψεις προυπηρεσία...; Προσλαμβάνουν οι ναυτιλιακές αποφοίτους επάλ; Ο εν λόγω τίτλος έχει προοπτική ανέλιξης (για Β' αξιωματικός) ή παραμένει μη προαγωγικός; Συγγνώμη για τις συνεχείς ερώτησεις... Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη, κάθε βοήθεια πολύτιμη...! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Δεν γνωρίζω να σου πω λεπτομέρειες για την προαγωγιμότα κλπ, αυτα θα μπορούσες να μάθεις με περίσότερη σιγουριά με μια ερωτήση στην διοικηση ναυτικής εκπαίδευσης του υπουργείου. Πάντως θα πρέπει ν αλ΄βεις υπόψψιν ότι έχεις ήδη μεγάλη ηλικία για πρωτοεισερχόμενος στο χώρο. Αν σε αυτην προστεθουν και τα χρόνια για το επαλ κτλ τότε θα είσαι πάνω απο 30! Δύσκολο το βλέπω να σε πάρουν σε κάποια εταιρία. Αν πιστευεις οτι μπορέις μέσω συγγενη/γνωστού να εξασφαλίσεις την δυνατότητα να μπαρκάρεις καλώς, αλλιώς το βλέπω πολύ δυσκολο νασε πάρει μια εταιρία ετσι με το καλημέρα. Αν τα καταφέρεςι οπα΄ντως αηίζει απο την άποψη των χρημάτων, αν ακι τώρα οι κρατήσεις και η φορολογία έχει αυξηθεί υπερβολικά και συζυτιέται ότι θα την αυξήσουν κι άλλο. Απο την άλλη θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι θα λειπεις πολύ καιρο απο την οικογένεια, τουλάχιστον κανα εξάμηνο και μετα απο 2-3 μήνες θα μπαρκάρεις πάλι. Δεν είναι απλά επάγγελμα, αλλά άλλος τρόπος ζωής. Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς καλά και να εξετάσεις το ενδεχόμενο να βρεις καμμία δουλεία στο στα πληρώματα ή σαν γραματέας ή κα΄τι παρόμοι αν μπορούν να σε βοηθήσεουν συγγενείς που είναι ήδη μέσα στο χώρο.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #1903

    Προεπιλογή

    Michael σε ευχαριστώ πολύ! Γνωρίζω και εγώ και σκέφτομαι πάρα πολύ τις αντικειμενικές δυσκολίες που ανέφερες.... Είμαι σε φάση "ζυγίσματος" των πραγμάτων και έκδοσης ναυτικού φυλλαδίου για την ώρα.... Το ζήτημα της ηλικίας αλλά και του χρόνου του Επάλ είναι μεγάλο τροχοπέδη... Πραγματικά επαφίεμαι στις γνωριμίες του πατέρα μου στο χώρο (που δεν ξέρω αν τελικά βοηθήσουν), διαφορετικά δεν θα έκανα το βήμα... Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο σου!

  4. #1904

    Προεπιλογή

    Αποτελέσματα μετεγγραφών σπουδαστών ΑΕΝ 2017

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/ekpedefsi/apo...ston-aen-2017/ .

  5. #1905
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Φέτος είμαι χαρούμενος γιατί ο μονάκριβος ανηψιός μου, πέρασε με εξαιρετικά καλή σειρά στην ΑΕΝ Πλοιάρχων Ασπροπύργου.
    Αρχικά είχα επιφυλάξεις για την επιλογή του, καθώς είναι πολύ καλός μαθητής και με τη βαθμολογία που είχε θα μπορούσε να περάσει σε οποιοδήποτε υψηλόβαθμο ΑΕΙ,
    αλλά αυτός θέλησε να κυνηγήσει το όνειρό του αφού του αρέσει πολύ το επάγγελμα.
    Εχω βέβαια την έγνοια να καθησυχάζω και την αδερφή μου, αφού έχουμε χάσει το γαμπρό μου πριν μερικά χρόνια και το πατρικό βάρος έχει πέσει πάνω μου.
    Προσπαθώ να της μεταφέρω πως η σύγχρονη ναυτιλία δεν είναι γαλέρες τύπου Μπεν Χουρ, ούτε και θα της λείψει ο γιός της καθώς η επικοινωνία είναι πλέον πολύ εύκολη τον 21ο αιώνα.
    Αν έχει κάποιος πιο έμπειρος καμιά συμβουλή να μου δώσει να μεταφέρω, θα το εκτιμούσα.

  6. #1906
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φέτος είμαι χαρούμενος γιατί ο μονάκριβος ανηψιός μου, πέρασε με εξαιρετικά καλή σειρά στην ΑΕΝ Πλοιάρχων Ασπροπύργου.
    Αρχικά είχα επιφυλάξεις για την επιλογή του, καθώς είναι πολύ καλός μαθητής και με τη βαθμολογία που είχε θα μπορούσε να περάσει σε οποιοδήποτε υψηλόβαθμο ΑΕΙ,
    αλλά αυτός θέλησε να κυνηγήσει το όνειρό του αφού του αρέσει πολύ το επάγγελμα.
    Εχω βέβαια την έγνοια να καθησυχάζω και την αδερφή μου, αφού έχουμε χάσει το γαμπρό μου πριν μερικά χρόνια και το πατρικό βάρος έχει πέσει πάνω μου.
    Προσπαθώ να της μεταφέρω πως η σύγχρονη ναυτιλία δεν είναι γαλέρες τύπου Μπεν Χουρ, ούτε και θα της λείψει ο γιός της καθώς η επικοινωνία είναι πλέον πολύ εύκολη τον 21ο αιώνα.
    Αν έχει κάποιος πιο έμπειρος καμιά συμβουλή να μου δώσει να μεταφέρω, θα το εκτιμούσα.
    Πολλά συγχαρητήρια κ εγώ πριν 45 χρόνια μπήκα στη τότε ΑΔΣΕΝ/Ασπροπύργου κ μάλιστα έγινα αρχηγός τάξης
    Τότε τα πράγματα ήταν διαφορετικά,η σχολή θα έλεγα ήταν ημιστρατιωτική κ βγαίναμε κανονικά κάθε Σάββατο.

  7. #1907
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά συγχαρητήρια κ εγώ πριν 45 χρόνια μπήκα στη τότε ΑΔΣΕΝ/Ασπροπύργου κ μάλιστα έγινα αρχηγός τάξης
    Τότε τα πράγματα ήταν διαφορετικά,η σχολή θα έλεγα ήταν ημιστρατιωτική κ βγαίναμε κανονικά κάθε Σάββατο.
    Μην ξεχνας .Και Τεταρη απόγευμα
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  8. #1908
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνας .Και Τεταρη απόγευμα
    Σωστά αλλά γιά αυτούς που ήταν ποινολόγιο,έβλεπαν την Αθήνα με το μακαρόνι όπως έλεγε κάποιος!
    Υπήρχαν βέβαια κ τα υπηρεσιακά γιά όσους είχαν "πρόσβαση" κ έβγαιναν ενδιάμεσα.

  9. #1909
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ, η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως τις σχολές τις διοικεί το ΛΣ νόμιζα πως είναι σαν τα ΤΕΙ, τώρα ανακάλυψα πως οι σπουδαστές φοράνε και στολή. Μίλησα με κάποιους συναδέλφους αξιωματικούς του ΛΣ που συνεργάζομαι στην υπηρεσία μου και μου είπαν τα καλύτερα για τον Ασπρόπυργο. Ας πάει το παιδί να ξεκινήσει και ότι είναι θα μου πει, στο κάτω κάτω δεν τον πήραν τα χρόνια, 18 χρόνων είναι.

  10. #1910
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως τις σχολές τις διοικεί το ΛΣ νόμιζα πως είναι σαν τα ΤΕΙ, τώρα ανακάλυψα πως οι σπουδαστές φοράνε και στολή. Μίλησα με κάποιους συναδέλφους αξιωματικούς του ΛΣ που συνεργάζομαι στην υπηρεσία μου και μου είπαν τα καλύτερα για τον Ασπρόπυργο. Ας πάει το παιδί να ξεκινήσει και ότι είναι θα μου πει, στο κάτω κάτω δεν τον πήραν τα χρόνια, 18 χρόνων είναι.
    Aνώτερη εκπαίδευση είναι αλλά τελευταία όταν ζήτησα κάποιο χαρτί μου είπαν ότι θα γίνουν "πανεπιστήμιο".Διοικούνται από αντιπλοίαρχο ΛΣ κ υπάρχει προσωπικό του ΛΣ. Στον καιρό μου υπήρχαν πολλά πράγματα που θύμιζαν ΠΝ όπως οπλονόμος,γενική επιστασία,αναφορά κλπ Το ΛΣ γενικά ακολουθεί την ορολογία του ΠΝ.
    Εύχομαι καλή τύχη στο παιδί κ να εκπληρωθούν τα όνειρα του.

Σελίδα 191 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 91141181189190191192 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας