Σελίδα 190 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 90140180188189190191192 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.891 έως 1.900 από 1914

Θέμα: Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

  1. #1891
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    nea makrh
    Μηνύματα
    389

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από no-seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι Ωραίος ... να τα λέμε όλοι .... να το ξέρουν ολα τα παιδιά ..... οτι το επάγγελμα αυτό δεν έχει Κανένα μέλλον .....
    κανα 1000 το μηνα φιλιπινια και λοιπα θαλασσα ουρανο και τπτ αλλο αξια ανεκτιμητη..μακρια παιδια οιγενιες του 85-87 και επειτα ειναι απλα ατυχες χωρις να το θελουν καθως υπαρχει νεα ταξη πραγματων σε ολη την γη...δυστυχως η ναυτιλια αργοσβηνει για τους ελληνες....αν εχαμε ρουπιες και τιμες πακισταν τοτε ναι ο ναυτικος ειναι επαγγελμα με αξια....

  2. #1892
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    nea makrh
    Μηνύματα
    389

    Προεπιλογή

    εχω φιλο σε παγοθραυστικο στην ρωσια υπο σημαια καμποτζης....1700 το μηνα....μην νομιζετε οτι ολοι πανε blue star anek minoan ελλαδα-ιταλια ζωαρα..αυτοι ειναι οι λιγοι οι βισματικοι με γνωριμιες...

  3. #1893
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Η τελευταία "μόδα" που θέλουν να εφαρμόσουν αρκετοί crew manager είναι η άμισθι εργασία στους Δοκίμους και τους junior officers.

    Μερικοί απο αυτούς λένε οτι και αυτοί οταν ήταν Δόκιμοι εργάστηκαν άμισθι .... μέχρι να "πιάσουν" ... ρε που καταντήσαμε εν έτοι 2015 ...

  4. #1894

    Exclamation Λιγες ερωτησεις σχετικα με την Αεν Μηχανιωνας

    Καταρχην να καλημερισω το ομορφο φορουμ σας με την απιθανη κοινοτητα του!!Ειναι τιμη μου που ειμαι μελος αυτης της κοινοτητας.Κατα δευτερον εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με την Αεν Μηχανιωνας.Περασα λοιπον(μεσω απολυτηριου)στην Αεν Μηχανιωνας και ποιο συγκεκριμενα στην σχολη πλοιαρχων.Εχοντας διαβασει αρκετα τρομολαγνικα αρθρα σχετικα με την κατασταση της σχολης(κτιρια και καθηγητες)θα ηθελα να ακουσω(περιληπτικα)και την αποψη σας.Επισης,ειχα διαβασει οτι η σχολη δεν δινει πια φοιτητικο πασο.Κατα ποσο αληθευει αυτο?Τι γινεται στην περιπτωση που αυτο ισχυει?Επισης οντας απο βολο,δεν εχω και καμια μεγαλη σχεση με την υπολοιπη θεσσαλονικη(περα απο το κεντρο της).Ετσι,θα ηθελα να σας ρωτησω σε ποιες περιοχες μενουν τα παιδια που φοιτουν στην Αεν Μηχανιωνας.Μενουν κοντα στο κεντρο?Μενουν κοντα στην σχολη ή μενουν σε μια ενδιαμεση περιοχη?Θα ηθελα τα φωτα σας.Σας ευχαριστω πολυ και συγχωρηστε με αν εχω δημιουργησει το θεμα σε λαθος ενοτητα.

  5. #1895

  6. #1896

  7. #1897

  8. #1898
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nautilia News Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ευχάριστη είδηση!!!

    Αρκεί βέβαια να ψηφιστεί και να μην αποσυρθεί την τελευταία στιγμή όπως συνέβη δυστυχώς σε πολλά άλλα αντίστοιχα νομοσχέδια του παρελθόντος...

    Όσον αφορά την αναφερόμενη ένσταση ότι δήθεν αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ιεραρχία του πλοίου επειδή δεν θα ισχύει για του αποφοιτήσαντες πριν το 2005 (ένας απ' αυτούς είναι και ο υποφαινόμενος εξάλλου), την θεωρώ από ανυπόστατη και γελοία έως δόλια. Αλήθεια, από ποιούς φαεινούς νόες εκπέμπεται αυτό το εϋφυολόγημα; Σε κάθε περίπτωση, αν αυτό είναι το πραγματικό τους πρόβλημα ας αναβαθμήσουν και τα πτυχία των προηγούμενων ετών. Έτσι κι αλλιώς οι σχολές δεν έχουν κάποια αντίστοιχο τμήμα άλλου ΑΕΙ που θα νοίωσει οτι θίγωνται τα όποια μικροσυμφεροντά του. Δεν υπάρχει άλλη σχολή που να βγάζει Εμποροπλοιάρχους, ικανούς να κυβερνήσουν τα πλοία. Δηλαδή, όταν κάνανε Πλοιάρχους αποφοίτους ναυτικών γυμνασίων, πρακτικούς κλπ δεν συνιστούσε αυτό αντίστοιχο πρόβλημα (ενίοτε εκτός από την θεωρία και στην πράξη);

    Εγώ θα έλεγα λοιπόν ναι και μάλιστα από τα έτη εκείνα που οι σχολές έγιναν κατ' ουσίαν τετραετούς φοίτησης, αρκεί να έχουν συμπληρώσει και την 12μηνη πρακτική εκπαίδευση. Το αν έχει το πιστοποιητικό του Πλοιάρχου Γ' , νομίζω είναι κατ' αρχήν αδιάφορο. Δηλαδή αν λήξει το πιστοποιητικό στην πενταετία και δεν το ανανε'ωσει, θα λήγει και η ισοτιμία του; (!) Ανοησίες επι ανοησιών... Αναγνωρίστε ξεκάθαρα τις σχολές και τα πτυχία τους ως ΑΕΙ, να τελειώνει αυτή η ατελείωτη ιλαροτραγωδία. Που ακούστηκε η χώρα με την πρώτη ναυτιλία στον κόσμο, με τις περισότερες ίσως ναυτικές σχολές στον κόσμο, με την αρχαιότερη εν λειτουργία ναυτική σχολή στον κόσμο που είναι μάλιστα αρχαιότερη και από το ίδιο το νεότερο ελληνικό κράτος, να μην έχει ακόμα αναγνωρίσει ως ΑΕΙ τις σχολές της και να έχει επενδύσει στην μέγιστη δυνατή ουσιαστική και τυπική αναβάθισή τους με σκοπό να τις κάνει πρότυπές παγκοσμίως, πλήρως αυτοχρηματοδοτούμενες και μάλιστα να πρέπει να διαγκωνίζωνται οι αλλοδαποί από όλον τον κόσμο για το ποιός θα επιλεχθεί να γίνει δεκτός για φοίτηση με το αζημίωτο φυσικά. Θα έπρεπε οι σχολές να είναι τέτοιες ώστε να χρυσοπληρωνουν οι ξένοι για να ερθούν να φοιτήσουν σε αυτές έστω και για ένα απλό εκπαιδευτικό σεμινάριο και με αυτά τα χρήματα να χρηματοδοτείται και το κόστος των ημεδαπών...
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  9. #1899

  10. #1900

    Προεπιλογή

    Χωρίς ναυτοδιδάσκαλους κινδυνεύουν να μείνουν οι ΑΕΝ

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/ekpedefsi/cho...na-minoun-aen/ .

Σελίδα 190 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 90140180188189190191192 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας