Σελίδα 51 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 1914

Θέμα: Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

  1. #501
    navigation Guest

    Προεπιλογή

    Μια νέα αλλαγή στο όριο των μαθημάτων για τα εκπαιδευτικά ταξίδια εχει γίνει αυτές τις μέρες...
    Οι δευτεροετής σπουδαστές θα μπορούν πλέον να εκτελέσουν το δευτερο εκπαιδευτικό τους ταξίδι ακομα και αν οφείλουν 5 μαθήματα ανεξαρτήτος εξαμήνων
    (παλιά ήταν και πάλι 5 τα μαθήματα άλλα δεν μπορούσες να οφείλεις 4 από ένα εξάμηνο)

  2. #502
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Περι Εξεταστικης

    Αυτες τις μερες στον Ασπροπυργο εχουν γινει τα αδιανοητα ! Οταν γραφαμε Ευσταθεια Στ μας πηρανε τις χαρτια αναφορας πανω στην 1μιση ωρα!!! και γιατι παρακαλω ? Γιατι ο επητηρητης βιαζοτανε να παει για μια δουλεια! Περι παραπονων στην διοικηση η απαντηση ηταν "ας μου το λεγατε νωριτερα!"

    Το αλλο κορυφαιο ητανε σημερα οταν γραφαμε Ευσταθεια Ε οι επιτηρητες ερχοντουσαν συνεχως απο πανω μας και μας επεξεργαζοντουσαν τα γραπτα μας επανειλημενως (εως 4 φορες σε ενα 2ωρο) και χωρις να εχουμε δωσει αφορμη με αποτελεσμα να χανουμε τον ειρμο και την συγκεντρωση μας.

    Το αποκορυφωμα παντως που με εκανε σημερα να <<εκραγω>> απο τα νευρα μου ητανε η απαντηση των καθηγητων στους συμμαθητες μου που γραφανε Μεταφορα Φορτιων και οι οποιοι σαν ανθρωποι 8ελανε να πανε στην τουαλετα και η απαντηση ητανε " Μετα απο οσα εγιναν στο ΚΕΣΕΝ, κρατηθειτε και συνεχιστε να γραφετε ή να παραδοσετε την κολλα σας και να πατε." Στις πανελλαδικες οταν διναμε μας αφηνανε τουλαχιστον να κανουμε τις φυσικες μας αναγκες αλλα εδω μας το απαγορευουνε δια ροπαλου και ας ειναι 2 και 3 καθηγητες επιτηρητες σε μια αιθουσα!

    Η εικονα της σχολης του Ασπροπυργου ειναι απλα απελπιστικη πλεον στο τεταρτο ετος και δεν ειναι καθολου σαν αυτο που μου περιγραφανε οι τεταρτοετεις του 2005 και των προηγουμενων ετων! Τελευταια εχουνε ξεφυγει ολοι (με εξαιρεση θα ελεγα αντικειμενικα 4 καθηγητες) και αμα ηξερα οτι θα ηταν ετσι τα πραγματα 8α ειχα παρει μεταγραφη απο το 2ο ετος. Τωρα πλεον δεν μπορουμε να παρουμε μεταγραφη και εχουμε κολλησει εδω να χρωσταμε μαθηματα και οι εταιρειες να μας παιρνουνε τηλεφωνο και να μας ρωτανε ποτε θα φυγουμε επανηλειμενως με αποτελεσμα οταν μενουμε για ψυλλου πηδημα (μας κοβουνε για 0,1 ως συνηθως οι γερακοματηδες) και μετα γινομαστε ρομπες και στην εταιρεια μας, που οσον αφορα για μενα προσωπικα δεν εχω μουτρα να τους αντικρισω γιατι νοιωθω ταπεινωμενος που τους απογοητευσα και δεν θα μπορεσω να ανταποκριθω στις προσδοκιες τους και επειδη θα χαρακτηρισθω δευτερας διαλογης αποφοιτος.

    Ενοιωσα οτι επρεπε να εκφρασω αυτα που νοιωθω και τα οποια απο οτι παρατηρω δεν ειναι μονο δικα μου αισθηματα αλλα και των υπολοιπων συναδελφων μου για αυτο και εκανα την προσπαθεια να σας μεταφερω το κλιμα που επικρατει εντος.

    Στιγμες σαν αυτη μου ερχονται τα προφητικα λογια ενος συμμαθητη που αφησε την σχολη "Δεν παμε να γινουμε καλυτερα κομμωτριες?" Αν θελετε να ξερετε το μεγαλυτερο ποσοστο των δοκιμων στον Ασπροπυργο παρατανε την σχολη και το επαγγελμα στο 4ο ετος παρα στα μπαρκα και στα υπολοιπα ετη!
    Τα λογια περιττευουν...

  3. #503
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    LNGΜania,

    είναι τραγικά αυτά που περιγράφεις. Ως παλιά απόφοιτη σχολής Ε.Ν. (ΑΔΣΕΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ) ντρέπομαι για τα χάλια που επικρατούν σήμερα. Και ιδιαίτερα γιατί αρκετοί της σειράς μου είναι λογικά σε θέσεις καθηγητών εκεί. Ελπίζω να είναι τουλάχιστον από τους τέσσερις που αποτελούν την εξαίρεση...

    Είχαμε και εμείς προβλήματα με τις σπουδές μας εκείνα τα χρόνια. Και χρειάστηκε να τα βάλουμε με τη διοίκηση της σχολής και να το πληρώσουμε σκληρά... Αλλά όχι και έτσι που περιγράφεις σήμερα... Ούτε σε χώρες του τρίτου κόσμου δεν συμβαίνει αυτό να αρνούνται σε άνθρωπο να κάνει τη φυσική του ανάγκη. Θα έλεγα πως αντί να εγκαταλείπετε τις σπουδές σας, θα έπρεπε να διαμαρτυρηθείτε γραπτώς. Αν όχι ως άτομα (καταλαβαίνω τι μπορεί να επακολουθήσει αν κάποιος το κάνει αυτό ατομικά...) τουλάχιστον μέσω του συλλόγου σπουδαστών.

    Το ίδιο και για τα υπόλοιπα ζητήματα που θέτεις. Κανείς δεν πρόκειται να σας λύσει προβλήματα αν δεν αγωνιστείτε μόνοι σας. Στα δικά μας χρόνια (1978 - 1980) οι σχολές ήταν ημιστρατιωτικού τύπου. Φοράγαμε στολές και κάναμε πρωινή αναφορά λες και ήμασταν φαντάροι. Δεν άλλαξαν αυτά τα πράγματα από μόνα τους. Κάθε γενιά έδωσε τους δικούς της μικρούς ή μεγάλους αγώνες. Το ίδιο χρωστάτε τώρα κι εσείς. Η διακοπή φοίτησης ή ακόμη και η μεταγραφή δεν είναι λύση. Είναι απλώς φυγή... υποχώρηση... σκύψιμο κεφαλιού ... Και τελικά περνάνε ανεμπόδιστα όλα αυτά που καταγγέλεις. Λίγο πείσμα. Να μη γίνεται το δικό τους. Να γίνει αυτό που είναι σωστό και δίκαιο και θα σας βοηθήσει να βγείτε σωστοί επαγγελματίες.

  4. #504
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Αγαπητη Καπετανισσα, η ειρωνεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια συναντω Καπετανιους με το Κ κεφαλαιο οι οποιοι ειναι αποφοιτοι ναυτικων λυκειων και κανανε υπηρεσια ναυτη πριν γινουν ανθυποπλοιαρχοι, και ειναι σαφεστατα ανωτεροι σε θεμα συμπεριφορας, ηθικης και παραδειγματος στους αλλους σε σχεση με αυτους που εχουμε στην σχολη και οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι αποφοιτοι της ιδιας της σχολης.

    Σε θεμα γνωσεων δεν ειμαι σε θεση να τους συγκρινω λογω της μικρης μου εμπειριας αλλα απο θεμα συμπεριφορας και παραδειγματος το χασμα ειναι πολυ μεγαλο υπερ των μεν αλλα αυτο δεν το λεω κατηγορηματικα οτι δεν υπαρχουν αποφοιτοι σχολων με το σωστο παρουσιαστικο απλα οσοι βρισκονται στην σχολη μας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα ενος χεριου και οι υπολοιποι, ειτε ταξιδευουν ακομα ή θα δουλευουν σε καποιο γραφειο.

    Ευτυχως που υπαρχουν Καπετανιοι με οπως ο Καπτα Αποστολος ο Ζαχοπουλος στην σχολη μας και μας φωτιζουν με τις γνωσεις και τις εμπειριες τους και δεν φευγουμε απο αυτη την σχολη με γνωσεις προ δεκαετιων αλλα συγχρονες και το πιο σημαντικο χρησιμες και οχι απλα περιττες.

    Οσον αφορα για τους αγωνες που λετε, αυτοι απαιτουν οργανωση και το πιο σημαντικο στοιχειο ειναι να συμμετεχουμε ολοι και οχι να ξεκιναμε τα 8/10 και να καταληγουμε το 1/10 και αυτοι να τρωμε τιμωριες και καταδιωξη ως εκει που δεν παιρνει. Στις καταληψεις ημουνα παρων και βιωσα απο πρωτο χερι αυτες τις σκηνες και απογοητευθηκα οικτρα κυριως απο τον συλλογο σπουδαστων οι οποιοι οτι προτεινουν ειναι εναντιον μας και οπως στις περισσοτερες σχολες εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους και τις πολιτικες τους βλεψεις.

    Προσωπικα πιστευω ειμαστε ετη φωτος πισω στην ικανοτητα οργανωσης ενος τετοιου αγωνα ο οποιος θα ειναι αποτελεσματικος και οχι απλα για καποιους να σκοτωνουν την ωρα τους. Σαν παραδειγμα εχω τον παππου μου που ηταν πιλοτος στη Ολυμπιακη επι Ωναση και καταφερανε οι συνδικαλιστικες οργανωσεις του προσωπικου της Ολυμπιακης να υποχρεωσουν τον Ωνασση να συμμορφωθει με τις απαιτησεις τους!!! Εμεις δεν ειμαστε σε θεση να επιχειρηματολογησουμε προκειμενου να πεισουμε τους καθηγητες μας να μας αλλαξουν τις ημερομηνιες των προοδων μας!

    Συμπερασμα ειναι η κατασταση μπαχαλο αλλα και εμεις δεν εχουμε την "φωνη" για να μιλησουμε. Εγω μπηκα στον κοπο να το κανω και γλυτωσα την παρολιγο εισαγωγη μου στην μαυρη λιστα της σχολης αφου πηγανα διεκδηκησω τα αυτονοητα δικαιωματα μου αφου πρωτα τηρω τις υποχρεωσεις μου απεναντι στην σχολη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LNGmania : 18-06-2008 στις 20:35
    Τα λογια περιττευουν...

  5. #505
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Κατι τελευταιο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι σχετικα με την επισκεψη εφοπλιστη μεγαλης και γνωστης εταιρειας με στολο 27 πλοιων και αρκετων αλλων υπο ναυπηγηση, μαζι με τον SQT Manager της εταιρειας προκειμενου να συζητησουν με την διευθυνση των Πλοιαρχων για τον παραδοξα μικρο αριθμο των σπουδαστων που αποφοιτουν ετησιως απο την σχολη σε σχεση με τους εισαχθεντες σε αυτην και οχι μονο. Η συναντηση ειχε γινει κατοπιν ραντεβου αλλα κατα ενα περιεργο τροπο ο Διευθυντης της σχολης ελειπε, ειχε κλειστο το κινητο του και κανεις δεν ηξερε που ειναι με αποτελεσμα να περιμενουν ο εφοπλιστης και ο αρχιπλοιαρχος για μιση ωρα τον διευθυντη και μετα αγανακτησμενοι με την συμπεριφορα του φυγανε με τις χειροτερες εντυπωσεις για την σχολη. Το γεγονος αυτο μου το ειπε ο ιδιος ο αρχιπλοιαρχος που ηταν εκει και η ερωτηση του προς εμενα ητανε "Ποιος νομιζει πως ειναι ο διευθυντης σας?". Το προβλημα τους δεν ηταν η απουσια του αλλα γενικως η συμπεριφορα του επι του θεματος η οποια τους εξεπληξε βαθυτατα. Πειτε μου ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας επι του θεματος;
    Τα λογια περιττευουν...

  6. #506
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Σημασία δεν έχουν οι εντυπώσεις οι δικές μας... αλλά πώς θα λυθεί το πρόβλημα. Μην ξεχνάς ότι ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται. Βάλε στίγμα στο χάρτη σου, εκτίμησε τις συνθήκες και χάραξε πορεία. Για να βγεις στο λιμάνι που θες και όχι να ταξιδεύεις σαν καρυδότσουφλο και όπου φυσάει ο άνεμος. Τη θέση μας την έχεις ήδη δώσει, το λιμάνι το περιέγραψες... τι μένει;

    Και μην ξεχνάς ότι εμείς οι έλληνες κρατάμε ναυτική παράδοση από τον καιρό του Ομήρου. Γίνε Οδυσσέας, πολυμήχανος και καστροκαταλύτης. Μην περιμένεις να σε λυπηθεί ο Κύκλωπας. Χρωστάς να βρεις μόνος σου την έξοδο από τη σπηλιά.

    Κι εμείς χρωστάμε να προβάλουμε το ζήτημα όσο καλύτερα μπορούμε. Υπόσχομαι να το κάνω και σύντομα στο διαδικτυακό τόπο που έχουμε οι ελληνίδες καπετάνισσες. Και σε ό,τι άλλο χρειαστείτε οι σπουδαστές... Θα μας έχετε δίπλα σας. Γιατί θέλουμε και εμείς να καμαρώνουμε για το επίπεδο ναυτικών σπουδών της χώρας μας.

  7. #507
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Πρεπει να παραδεχτω Καπετανισσα πως τα λογια σου ειναι περα για περα αληθινα και απο πρωτοετης εχω συνηθισει σε αυτη την κατασταση επιβιωσης σε αυτη την σχολη με καθε τροπο.

    Εκανα υπομονη τεσσερα χρονια εως τωρα και απλα ελεγα οτι ετσι εχουν τα πραγματα αλλα εγω θα παραμεινω ο εαυτος μου και θα προσπαθω για κατι καλυτερο αλλα αυτα που βλεπω τις τελευταιες μερες δεν τα ειδα οσο καιρο ειμαι στην σχολη και για αυτο ειπα αυτα που ειπα γιατι εγω αργα ή γρηγορα θα παρω το πτυχιο αλλα ειναι κριμα παιδια που θα μπορεσουν να αγαπησουν την θαλασσα και την δουλεια του ναυτικου να απογοητευθουν απο την ιδια την σχολη.

    Το μονο καλο που σιγουρα αποκομιζει πιστευω κανεις απο αυτη την κατασταση ειναι σταθεροτητα και επιμονη στις δυσκολιες, τα οποια ειναι απαραιτητα προσοντα πιστευω σε αυτη την δουλεια.

    Ευχαριστω για την υποστηριξη και μακαρι να υπηρχαν και αλλα ατομα σαν εσενα που να ενθαρρυναν τους σπουδαστες να συνεχισουν την δουλεια και να τους διδασκουν μεσα απο το παραδειγμα τους γιατι κακα τα ψεμματα απο οτι μπορω να φανταστω εαν οι ανδρες δυσκολευονται σε αυτο το επαγγελμα τοτε εσεις πρεπει να εχετε περασει απο χειροτερες δυσκολιες λογω των διαφορων προκαταληψεων που επικρατουσαν και συνεχιζουν να επικρατουν.
    Τα λογια περιττευουν...

  8. #508

    Προεπιλογή καλισπεραα

    kalispera an kai kainourios sto forum to diavasa me prosoxi tha ithela mia apantisi se ena post pou eida stin selida 10 sygkekriman pws dld tha perimenta na antidrasi to ds kai gia pia epoxi epoxi milate gia tis katalipseis? kai ti enoeite gia proswpika tous sumferonta an kai kainourios stin sxoli tha ithela na enimerothw gia ta flegon zitimata auta

  9. #509
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Α.Δ.Σ.Ε.Ν ΠΛ/ΧΩΝ ΓΑΛΑΞΙΔΙΟΥ

    Απόφοιτος της ανωτέρω σχολής εν έτη 1990 όταν ακόμη στεγαζόταν σε ιδιόκτητο κτήριο...

    Αναμνήσεις πολλές οι οποίες θα αναβιώσουν πιστεύω μέσα από αυτό το θέμα και από τη συμμετοχή συναδέλφων.

  10. #510
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PiEpsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόφοιτος της ανωτέρω σχολής εν έτη 1990 όταν ακόμη στεγαζόταν σε ιδιόκτητο κτήριο...

    Αναμνήσεις πολλές οι οποίες θα αναβιώσουν πιστεύω μέσα από αυτό το θέμα και από τη συμμετοχή συναδέλφων.
    Καλώς όρισες στο forum, εγώ σπούδαζα εκείνη την εποχή(από 1987) στην ΑΔΣΕΝ Ηρακλείου Κρήτης.

Σελίδα 51 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας