Σελίδα 91 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293101141191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 901 έως 910 από 1914

Θέμα: Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)

  1. #901
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kapetanissa Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αυτό είναι το σοβαρό που εννοούσες;

    Όσο για το θέμα της ενότητας δε νομίζω να αναφέρει πουθενά ότι αφορά μόνο όσους βρίσκονται τώρα στις σχολές. Κράτα από όσα παραπάνω σου έγραψα και που προφανώς δε διάβασες ότι αφορά και όλους τους άλλους και ειδικά όσους εμπλεκόμαστε σε θέματα ναυτικής εκπαίδευσης. Οι συνθήκες εκπαίδευσης εκείνων που αύριο θα ανέβουν στις γέφυρες ή θα κατέβουν στα μηχανοστάσια των πλοίων. Δεν μας ενδιαφέρει όμως καθόλου ο κούφιος καταγγελτικός λόγος που ανέφερες ως παράδειγμα. Η ουσία και μόνο και αυτό στα πλαίσια της επιθυμίας να βοηθήσουμε να αλλάξει το κλίμα που καταγγέλλεις. Εκτός αν τα γράφεις για να τα γράψεις και δε σε ενδιαφέρει να σας βοηθήσουν άνθρωποι που έχουν τη δυνατότητα να το πράξουν.
    Δεν το ειπα στα σοβαρα βεβαια,αλλα αστειευομουν.....Και εννοειται οτι δεν τα γραφω μονο για να τα γραψω και εννοειται οτι θελω να υπαρξει μια λυση γιατι και εγω μεσα στη σχολη ειμαι και ενδιαφερομαι παρα πολυ....Ειπα παραπανω οτι εισαι εκτος θεματος με ολα αυτα που εχει γραψει γιατι ο τιτλος του θεματος τα λεει ολα...ΣΥΝΘΗΚΕΣ/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,για τις ΑΕΝ παντα,αυτες ομως δεν ειναι λογικο να διατυπωθουν απο αυτους που ειναι μεσα στις σχολες τωρα???
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #902

    Προεπιλογή σχολη

    θα μπορουσατε να μου πητε πια σχολη ειναι καλητερη γαι να ξερω σε πια θα παω

  3. Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από syrianaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπορουσατε να μου πητε πια σχολη ειναι καλητερη γαι να ξερω σε πια θα παω
    http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=264

  4. Προεπιλογή

    Μηνιγγίτιδα στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Κεφαλονιάς
    2 Φεβρουαρίου 2009, 19:30


    Με συμπτώματα μηνιγγίτιδας νοσηλεύεται στην εντατική μονάδα του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ρίου, 19χρονος πρωτοετής σπουδαστής της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Κεφαλονιάς.

    Το περιστατικό έθεσε σε «συναγερμό» τη διοίκηση της σχολής, με αποτέλεσμα να χορηγηθεί επειγόντως φαρμακευτική αγωγή στους υπόλοιπους 30 σπουδαστές.

    Στην Ακαδημία μεταβαίνει ιατρός-αξιωματικός του Λιμενικού, ενώ έλεγχο διενήργησαν και επόπτες της Δημόσιας Υγείας, που ενημέρωσαν όλους τους σπουδαστές.

    www.zougla.gr

  5. #905
    navigation Guest

    Προεπιλογή

    Την Δευτέρα λοιπόν ξεκινάει η εξεταστική Φεβρουαρίου για Πλοίαρχους και Μηχανικούς! Ας ευχηθούμε σε όλα τα παιδιά να γράψουν καλά και να μην έχουν αγχος!

  6. #906
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Από όσο γνωρίζω στην Κύμη τουλάχιστον έχει ήδη αρχίσει η εξεταστική. Και μάλιστα οι σπουδαστές λένε πως στα Μαθηματικά ο βαθμός δυσκολίας ήταν πολύ μεγάλος. (ή δεν τα διάβασαν όσο έπρεπε... - για να μην εκφράζουμε γνώμη χωρίς να ξέρουμε τι λένε και οι καθηγητές)

  7. #907
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ

    ΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΕΜΕΝΑ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ 871 ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΙΝΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΣΑΛΑΜΙΝΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ?ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΣΧΟΛΗ?ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΓΙΑΤΙ Η ΣΧΟΛΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΜΠΑΡΚΟ ΚΑΙ ΦΙΛΑΜΕ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΠΟΔΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ?ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΚΙΜΟΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΠΙΚΟΥΡΑΚΙΑ Η ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ?ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?Η ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ?ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ?ΠΟΣΕΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ?ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ

  8. #908
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captainmitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ?ΠΟΣΕΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ?ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ
    Ξαναπέστο αυτό κάπταιν Μίτσι... Αλλά ποιος θα σε ακούσει; Θυμάμαι το ίδιο να τους ρωτάμε πριν από δεκαετίες και τα αυτιά κανενός δεν ίδρωσαν.

    Κι αν εσάς μόνο σας δέχονταν, εμάς τότε είχαν κάνει ολόκληρη εκστρατεία να μας πείσουν να πάμε στις σχολές ΕΝ. Μέχρι σίριαλ στην τηλεόραση έπαιζαν εκείνο το καλοκαίρι που πρωτοδέχτηκαν γυναίκες στις δημόσιες σχολές με πρωταγωνίστρια γυναίκα ανθυποπλοίαρχο. Πήγαμε, και όχι από τη διαφήμιση, σπάσαμε το κεφάλι μας να την τελειώσουμε, και όλοι οι μεγάλοι μεγάλοι χτύπαγαν παλαμάκια για την απόφασή μας να σπουδάσουμε στην Εμποροπλοιάρχων... νααααααα οι συνεντεύξεις σε εφημερίδες, περιοδικά, τηλεοράσεις... Κάποτε μάλιστα είδα έκπληκτη τον εαυτό μου και σε ταινία που είχε αληθινά πλάνα από την ορκωμοσία των πρώτων στρατιωτίνων - μια και είχαν τη φαεινή ιδέα στη σχολή να στείλουν τρεις από μας ως τιμητική αντιπροσωπεία... βλέπεις οι στολές μας είχαν σχεδιαστεί από τον ίδιο σχεδιαστή που έφτιαξε και τις στολές για τις στρατιωτίνες. Όλη η Ελλάδα τότε πανηγύριζε το νέο ρόλο της γυναίκας.

    Κι έπειτα σπάσαμε τα χέρια και τις μέσες μας στα καράβια για να μην πει κανείς ότι δεν κάναμε για τη δουλειά, κι όταν η ναυτιλία βρέθηκε σε κρίση μας πέταξαν σαν ξεζουμισμένες λεμονόκουπες.

    Και το θέμα δεν είναι απλά ιστορική αναδρομή στο τότε αλλά πως και τότε και τώρα τρέχουν οι νέοι άνθρωποι γεμάτοι όνειρα στις σχολές ΕΝ και όπως μου έγραφε απόψε μια νέα καπετάνισσα που σπουδάζει σε μια από τις ΑΕΝ βρίσκονται εκεί κάποιοι ειδικοί να καταστρέφουν όνειρα. 40 άτομα μου είπε ότι είναι το έτος της, αλλά προχτές στη Ναυτιλία έδιναν 115. Μπορείτε να καταλάβετε το γιατί; Κομμένοι και ξανακομμένοι και ξανακομμένοι στο μάθημα... Μα εγώ ξέρω πως όταν τόσο μεγάλη αποτυχία υπάρχει σε μια σχολή δε φταίνε μόνο οι σπουδαστές. Εκτός αν δεχτούμε ότι οι σπουδαστές των ΑΕΝ ανήκουν ομαδικά στα χαμηλής νοημοσύνης άτομα του πληθυσμού. Ή πως όλοι τους είναι φυγόπονοι, αδιάφοροι και δε μελετούν... Πώς μπήκαν τότε στις σχολές; Πώς τους δέχτηκαν; Γιατί;;;

  9. #909
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    ΤΟ 2002 ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ.ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΠΗΡΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ.ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ.ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΕ 4,5,6,7 ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ.ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟ 10 ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΑΡΚΟ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΡΑΒΙ.ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΝ 18ΑΡΗ(ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ) Η ΤΟΝ 27ΑΡΗ(ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ)?ΤΟ 2007 ΔΙΝΑΜΕ ΝΑΥΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΟΛΑ.ΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΧΕ ΓΕΜΙΣΕΙ.ΟΤΑΝ ΔΩΣΑΝΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΕΦΥΓΑΝ ΟΙ ΜΙΣΟΙ.ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΦΟΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

  10. #910
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captainmitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΦΟΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
    Σίγουρα δε φταίει πάντα μόνο ένας παράγοντας όταν κάτι δεν πάει καλά. Και σε όλες επίσης τις σχολές υπάρχει χάσμα ανάμεσα στη θεωρία και στην πράξη. Το θέμα είναι να λειτουργούν δικλείδες ασφαλείας που να εντοπίζουν όσο πιο σύντομα γίνεται τις δυσλειτουργίες και παράλληλα να υπάρχουν θεσμοθετημένοι φορείς που να βρίσκουν λύσεις στα προβλήματα που ανακύπτουν.

    Για τις ΑΕΝ όμως (και τις ΑΔΣΕΝ παλιότερα) υπάρχει ένα περίεργο καθεστώς αποκοπής από το υπόλοιπο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας, μιλάω για την υπαγωγή τους στο ΥΕΝ και όχι στο ΥΠΕΠΘ που από μόνο του προκαλεί προβλήματα. Εδώ και δεκαετίες οι σπουδαστές αυτών των σχολών διαμαρτυρόμασταν και γι' αυτό το θέμα αλλά και για τη στρατιωτικοποίηση, δηλαδή τη διοίκηση της σχολής από το λιμενικό. Λίγο παραπάνω ένας τωρινός σπουδαστής του Ασπροπύργου θίγει πάλι αυτό το θέμα, αναφερόμενος σε εντολές που δίνονται για μορφωτικά θέματα από τη διοίκηση στο διδακτικό προσωπικό.

    Το ίδιο συνέβαινε και στα δικά μου χρόνια. Η διοίκηση ανακατευόταν σε θέματα σπουδών αμέσως ή εμμέσως. Πχ θυμάμαι να δίνονται αποβολές από τη διοίκηση σε σπουδάστριες γιατί εθεάθησαν χωρίς το πηλίκιο... Ή χάλαγαν τη διαγωγή με βάση τον κανονισμό περί πειθαρχίας σε σπουδαστές που είχαν άριστη επίδοση αλλά και σθένος να ζητάν καλύτερες συνθήκες σπουδών. Αλλά και τώρα που καταργήθηκαν τα πηλίκια γίνονται μάχες για τα ... σκουλαρίκια. Σε ποια άλλη ανώτατη σχολή γίνεται τέτοιος έλεγχος; Και σε εποχή που ακόμη και η εκκλησία δέχεται τους νέους με το σκουλαρικάκι; Αυτό μας μάρανε σε τελευταία ανάλυση; Όταν ακόμη και καθηγητές πανεπιστημίου σήμερα φορούν σκουλαρίκι;

    Γενικά - και παλιά και τώρα - το καθεστώς αυτό της διοίκησης των σχολών από το λιμενικό δεν επιτρέπει στους σπουδαστές να συμβάλουν ελεύθερα και δημοκρατικά όπως συμβαίνει σε όλες τις υπόλοιπες σχολές στη βελτίωση των σπουδών. Λέγοντας βελτίωση δεν εννοώ σε καμία περίπτωση το να περνάει κανείς τα μαθήματα χωρίς προσπάθεια. Το υπογραμμίζω αυτό γιατί πάντα θα υπάρχουν κι εκείνοι οι σπουδαστές που θέλουν να πάρουν το χαρτί χωρίς να κουραστούν και χωρίς να προσπαθήσουν. Εννοώ αντίθετα να εναρμονίζεται το αναλυτικό πρόγραμμα της σχολής με τις πραγματικές και σύγχρονες απαιτήσεις του επαγγέλματος, οι καθηγητές να έχουν υψηλά επαγγελματικά εφόδια, τα συγγράμματα να είναι σύγχρονα και ποιοτικά, να υπάρχει πρόσβαση σε πλούσιες βιβλιοθήκες, να λειτουργούν εργαστήρια και να διενεργούνται πρακτικές ασκήσεις που να δένουν τη θεωρία με την πράξη.

    Συζητούσα το θέμα προχτές με φίλο αρχιπλοίαρχο, παλιό απόφοιτο του Ασπροπύργου. Ήξερε την κατάσταση των σχολών. Και τι κάνετε του λέω εσείς ως εταιρεία; Παίρνουμε Κινέζους, μου απάντησε... Αυτή είναι δυστυχώς η αλήθεια. Και δεν αφορά μόνο μία εταιρεία. Το ξέρουμε όλοι ότι ένα μεγάλο ποσοστό αξιωματικών σε ελληνόκτητα πλοία είναι ξένοι. Στοιχίζουν λιγότερο, αποδίδουν περισσότερο, έτσι λέει ο φίλος μου. Και αν στο στοιχίζουν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε, άλλο το βιοτικό επίπεδο στην Κίνα, στις Φιλιππίνες, στη Συρία κλπ. και άλλο στην Ελλάδα, μπορούμε τουλάχιστον να στρέψουμε την προσπάθειά μας στη βελτίωση των προσόντων των Ελλήνων αξιωματικών. Εκεί που ο Έλληνας είχε παράδοση να τον στηρίζει, στη ναυτοσύνη του.

    ____________

    ΑΠΟΡΙΑ: Με την προκήρυξη πώς έμπαιναν στις ΑΕΝ; Μπαίνουν ακόμη και τώρα με αυτό τον τρόπο;

Σελίδα 91 από 192 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293101141191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας