Σελίδα 15 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516172565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 141 έως 150 από 786

Θέμα: Μοντέλα πλοίων (Ship Models)

  1. #141
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Στέφανε μπορείς και από το σχέδιο Γενικής Διάταξης να βγάλεις ένα σχέδιο Γραμμών. Πάρα πολλοί μοντελιστές έχουν φτιάξει ωραιότατα μοντέλα από ένα τέτοιο σχέδιο. Θέλει βέβαια λίγο δουλειά παραπάνω αλλά αν κάποιος νοιώθει πραγματική αγάπη να φτιάξει το μοντέλο, θα το πετύχει.

  2. #142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όσα καταστήματα μοντελισμού έχω πάει έχω δεί να πουλούν και μοντελάκια πλοίων, αλλά πουθενά δεν έχω βρεί μοντελάκια πλοίων της ακτοπλοϊας μας.
    Ουτε και θα βρεις πουθενα ετοιμα κιτ ''δικων μας'' ποσταλιων. Και γενικοτερα δυσκολα βρισκεις μοντελα Εγ/Ογ πλοιων. Θυμαμαι καποτε κυκλοφορουσε το Finnjet και Sun Flower.

  3. #143

    Cool

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα και εγώ να μάθω από τι υλικό κατασκευάζονται αυτά τα μοντελάκια.Ενδιαφέρομαι και εγώ να φτιάξω κάποια πλοία αλλά δεν κσέρω που θα βρώ σχέδια και όλα τα άλλα.Ασχολούμαι με τον μοντελισμό αλλά φτιάχνω κυρίως μαχητικά αεροπλάνα.Έχω φτιάξει και ένα πλοίο.Σε όσα καταστήματα μοντελισμού έχω πάει έχω δεί να πουλούν και μοντελάκια πλοίων, αλλά πουθενά δεν έχω βρεί μοντελάκια πλοίων της ακτοπλοϊας μας.
    Αν ενδιαφερεσαι για πλοια της ακτοπλοιας μας θα πρεπει να στραφεις καθαρα στο scratchbuilding(ιδιοκατασκευη) Βεβαια χρειαζεται μια εμπειρια πανω στον μοντελισμο για να εχεις ικανοποιητικα αποτελεσματα...
    Υλικα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι φυλλο πλαστικου και πολυεστερα για την γαστρα ακομα μπορεις να χρησιμοποιησεις και φυλλα χαλκου για μεγαλυτερη ακριβεια κ λεπτομερεια αλλα θελει περισσοτερη εμπειρια κ δεξιοτεχνια...
    Τωρα το θεμα των σχεδιων ειναι πονεμενη ιστορια...

  4. #144

    Cool

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέφανε μπορείς και από το σχέδιο Γενικής Διάταξης να βγάλεις ένα σχέδιο Γραμμών. Πάρα πολλοί μοντελιστές έχουν φτιάξει ωραιότατα μοντέλα από ένα τέτοιο σχέδιο. Θέλει βέβαια λίγο δουλειά παραπάνω αλλά αν κάποιος νοιώθει πραγματική αγάπη να φτιάξει το μοντέλο, θα το πετύχει.
    Εγω εχω ενα general plan αλλα ειναι μεχρι το deck του γκαραζ (υδατογραμμη)...
    Αρα για την γαστρα δεν βοηθαει...

  5. #145
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Φίλε Agnoste, γιατί τον πας τον άνθρωπο στα βαθιά με fiberglass και μέταλλα και δεν προτείνεις κοντραπλακέ και ξύλο balsa που είναι πιο ευκολοδούλευτα υλικά;

  6. #146

    Cool

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Agnoste, γιατί τον πας τον άνθρωπο στα βαθιά με fiberglass και μέταλλα και δεν προτείνεις κοντραπλακέ και ξύλο balsa που είναι πιο ευκολοδούλευτα υλικά;
    Σωστο και αυτο αλλα σαν πρωην πλαστικομοντελιστης δεν ειμαι τοσο υπερ του 3υλου και ειδικα για τα μοντερνα σκαρια...(προσωπικη γνωμη) Ωστοσο αποτελει μια αρκετα καλη λυση,αλλα χρειαζεται να 3ερεις να "δουλευεις" 3υλο....

  7. #147
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Εγώ μια μέθοδο που χρησιμοποίησα για να φτιάξω το μυτιλήνη είναι η εξής
    κόβεις του νομείς σε ξύλο μπάλσα σχηματίζοντας το σχήμα της γάστρας μετά συνεχίζεις όλο το πλοίο με χαρτόνι για να το ντύσεις,πάνω στο χαρτόνι περνάς σουρφασερ νίτρου που απλώνεται και στη συνέχεια τρίβεται εύκολα και δίνει μια επιφανεια σαν πλαστικό αφου βαφτεί,στα καταστρώματα στα φουγάρα και λοιπές μικρες υπερκατασκευές βολεύει το φύλλο πλαστικού
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  8. #148
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς - Χανιά
    Μηνύματα
    1.360

    Προεπιλογή

    file BEN BRUCE poso sou pire se xrono na ftaikseis to modelaki tou lissos???
    [B][SIZE=4][COLOR=red]H πιο γλυκια πικρα !!![/COLOR][/SIZE][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #149

    Προεπιλογή

    Aγαπητο ναιας 2 μοντελο σε κλιμακα 1\200 κατασκευη αυγουστος 1999 μετατραπηκε το 2001 σε εξπρες σαμινα!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #150
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    perama,lemnos
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aγαπητο ναιας 2 μοντελο σε κλιμακα 1\200 κατασκευη αυγουστος 1999 μετατραπηκε το 2001 σε εξπρες σαμινα!
    πολυ καλο το μοντελο σου φιλε

Σελίδα 15 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516172565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας